Jump to content

Oţelul Galaţi - Steaua 1-2

dcp100168

Recommended Posts

• 2 weeks later...

Oţelul vrea să schimbe ora de începere a meciului cu Steaua

Oțelul vrea să schimbe ora de începere a meciului cu Steaua, programat să se joace chiar în Sâmbăta Mare, cu patru ore înainte de Înviere. Gruparea gălățeană a trimis o solicitare în acest sens Ligii Profesioniste de Fotbal. Cererea este contrasemnată de Jandarmerie și de Prefectura din Galați. Pentru a fi modificată ora partidei, este necesar și acordul Stelei. Clubul din Ghencea nu a dat nici un răspuns până acum.

qbox.ro

Iordănescu îl avertizează pe Stoichiţă să nu improvizeze la Galaţi

Mihai Stoichiţă a jucat în partida cu Sportul din Ghencea (4-1) cu Bicfalvi fundaş dreapta şi cu Pârvulescu fundaş stânga. Anghel Iordănescu îl avertizează pe ”Lippi” să nu improvizeze şi în meciul de la Galaţi.

”A mers în partida cu Sportul, că adversarii n-au pus probleme, dar nu se poate juca aşa la Galaţi sau în alte partide dificile. Eric Bicfalvi nu e fundaş lateral”, i-a transmis Anghel Iordănescu lui Mihai Stoichiţă.

Tehnicianul Stelei e forţat însă să recurgă la astfel de mutări, deoarece nu are nici un fundaş dreapta valid. ”Lippi” a intenţionat să joace în dreapta apărării cu bulgarul Valentin Iliev, însă acesta a refuzat: ”Nu pot, sunt conştient că nu sunt în stare să mă descurc pe poziţia asta”. La partida cu Oţelul (sâmbătă, ora 20.00, Digisport 1), Mihai Stoichiţă trebuie să aleagă titularul postului de fundaş dreapta dintre Martinovici, abia revenit după o accidentare, Gardoş, care are puţine partide în picioare, şi Bicfalvi.

Valentin Iliev va fi, cel mai probabil, titular în centrul denfensivei pentru a suplini lipsa lui Geraldo, suspendat. ”Bicfalvi e suficient de tehnic şi are o dinamică bună, mai bună ca a lui Geraldo, spre exemplu. Brazilianul e prea lent pentru postul de fundaş lateral”, a declarat Mihai Stoichiţă.

Cererea de amânare a meciului Oţelul - Steaua, refuzată! Se joacă sâmbătă la 20.00

Prefectul Galaţiului, Paul Florea, a cerut, marţi, în cadrul unei videoconferinţe, amânarea meciului de fotbal Oţelul - Steaua, programat sâmbătă, având în vedere că partida se va încheia în apropierea slujbei de Paşte, însă ministrul Administraţiei şi Internelor, Gabriel Berca, a refuzat.

Prefectul judeţului Galaţi, Paul Florea, a cerut amânarea meciului dintre echipele Oţelul Galaţi şi Steaua, arătând că există grad ridicat de risc, întrucât partida urmează să se desfăşoare sâmbătă, de la ora 20.00, iar finalul acestui meci urmând a fi în apropierea slujbei religioase de Înviere.

În replică, ministrul Administraţiei şi Internelor, Gabriel Berca, a spus că meciul nu se poate amâna, spunând că nici nu ar fi normal, însă a precizat că trebuie luate măsurile necesare pentru prevenirea oricăror situaţii sau incidente.

prosport.ro

Bilete pentru meciul Oţelul - Steaua

Preţurile biletelor pentru meciul de sâmbătă, FC Oţelul Galaţi - FC Steaua Bucureşti, din etapa a XXVI-a a Ligii I Bergenbier, sunt următoarele: Tribuna I - 25 de lei, Tribuna a II-a - 20 lei, Peluze - 15 lei, Tribuna Zero - 75 lei. În preţul biletului este inclus şi numărul 2 al revistei oficiale Oţelul.

Biletele se vor comercializa joi, 12 aprilie, între orele 12.00 şi 20.00, vineri, 13 aprilie, între orele 12.00 şi 20.00, şi sâmbătă, 14 aprilie, între orele 10.00 şi 20.00, la casele de bilete din jurul stadionului Oţelul.

Tichetele pentru Tribuna Zero vor fi disponibile la clubul ArcelorMittal din Ţiglina I.

otelul-galati.ro

MM Stoica se teme de "oţelari"! "Ar fi bun şi un egal la Galaţi!"

Managerul general al Stelei, Mihai Stoica, spune că gruparea pe care o reprezintă ar fi mulţumită şi cu un singur punct scos la Galaţi, dar obiectivul echipei e victoria. "Ar fi bun un egal, pentru că ne-am păstra distanţa faţă de Oţelul şi ne-am securiza participarea în Europa League, dar mergem după 3 puncte", a spus MM Stoica pentru Digi Sport. Managerul roş-albaştrilor expune şi condiţiile în care Steaua poate părăsi învingătoare terenul campioanei en-titre. "Dacă vom reuşi să jucăm la Galaţi aşa cum am făcut-o în prima repriza cu Tg Jiu, dacă vom ţine ritmul cu Sportul, pentru că Oţelul Galaţi aleargă foarte mult, asta e problema, iar în România cine aleargă obţine performanţă, atunci avem şansa să luăm 3 puncte, dar e foarte greu", a atras atenţia MM.

prosport.ro

D.Munteanu: Vreau să legăm trei victorii consecutive, dar nici un egal cu Steaua nu ar fi rău

Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, joi, că îşi doreşte ca formaţia sa să învingă Steaua şi să lege trei victorii consecutive, dar a precizat că şi un rezultat de egalitate ar fi bun, transmite corespondentul MEDIAFAX.

"Vom avea o partidă dificilă, însă eu am încredere în băieţi că vor face un joc bun şi sper să obţinem un rezultat pe masură. Nu pot spune că egalul este un rezultat rău, ne menţine în cursa pentru cupele europene, dar jucăm acasă şi vreau să legăm trei victorii la rând. Steaua este o echipă bună, trebuie să avem agresivitate şi să nu le oferim spaţii pentru că pot deveni periculoşi. Şi ei vin după două rezultate bune, se simte revirimentul produs de schimbarea antrenorului, însă pe noi acest lucru nu ne sperie", a spus Munteanu.

Antrenorul Oţelului are o singură absenţă partida cu Steaua, Silviu Ilie, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Gigi Becali: "MM şi Stoichiţă bat cîmpii! Cum să fie bun un egal cu Oţelul?"

Gigi Becali, patronul Stelei, a vorbit la Contraatac despre derby-ul de mîine cu Oţelul. "Avem nevoie 100% de victorie la Galaţi. E problema lui Stoichiţă şi a lui MM că ei zic că nu-i rău şi un egal. Bat cîmpii amîndoi sau vorbesc să ia presiunea de pe echipă. Ce să fac cu egal? Noi trebuie să batem. Ce egal? Păi, ai făcut egal, la revedere titlu. Dacă eşti echipă cu pretenţii, trebuie neapărat să cîştigi acest meci. Dacă nu baţi, înseamnă că n-ai valoare", a spus Gigi Becali la Contraatac, la GSP TV.

gsp.ro

Echipele de start

Oţelul: Grahovac - Rîpă, Perendija, Sg. Costin, Sălăgeanu - Giurgiu, I. Filip - Antal, Didi, Stromajer - Pena

Steaua: Tătăruşanu - Bicfalvi, Iliev, Chiricheş, Pîrvulescu - Bourceanu - Chipciu, T. Bălan, Tatu, Cr. Tănase - Rusescu

Oţelul - Steaua 1-2

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a XXVI-a a Ligii I, în care a revenit după ce era condusă la pauză cu 1-0. Golurile învingătorilor au fost marcate de Tatu '49 şi M. Costea '67. Pentru Oţelul a înscris Didi, în minutul 34.

1-0: Didi reia cu capul o centrare de pe partea dreaptă, de la Antal;

1-1: Tatu înscrie cu capul, după o centrare a lui Tănase;

1-2: Mihai Costea primeşte o pasă în zona careului de 16 metri, pătrunde în careu şi trimite mingea în plasă, la colţul lung.

Oţelul Galaţi: Grahovac - Râpă, Sg. Costin, Perendija, Sălăgeanu - Filip (Viglianti '82), Giurgiu - Antal, Didi (Paraschiv '71), Stromajer (Iorga '61) - Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.blank.gifx0.gif?sdtrnd=0.9807278671497228&&snocache=1334430343592_70475539692776390&spgid=86200599575056640&sck=y&sfver=11&f1pgad=4&__x1ts=204736bd&sww=1280&swh=633&sifr=0&pub=62&site=3278&section=135&zone=6229&size=0x0&xcrid=0&xgeo=RO%7C38%7C0%7CBucharest%7C%7C0%7C&x1guid=870338410235982605

Steaua: Tătăruşanu - Bicfalvi, Iliev, Chiricheş, Pârvulescu - Chipciu (Gardoş '84), Bălan (Răduţ '66), Bourceanu, Tănase - Rusescu (M. Costea '46), Tatu. Antrenor: Mihai Stoichiţă.

Cartonaşe galbene: Antal '54 / Pârvulescu '21, Iliev '45, Chipciu '65, M. Costea '68, Tătăruşanu '90

Arbitri: Alexandru Tudor - Valentin Avram, Sebastian Stoianof (asistenţi) - Dragoş Istrate (rezervă). Observatori: Dan Petrescu, Claudiu Popa

La meci au asistat aproximativ 11.000 de spectatori.

În prima repriză, un suporter al echipei Oţelul a avut nevoie de intervenţia medicilor, după ce i s-a făcut rău. Spectatorii de la tribuna a II-a au cerut ca medicii de la stadion să intervină, în minutul 27. Fanul a fost dat jos din tribună şi scos de pe teren cu vehiculul folosit pentru jucătorii accidentaţi, intrând pe culoarul ce duce la vestiare. El a fost transportant la spital.

mediafax.ro

Marius Stan e bulversat: "E inexplicabil, nu inteleg nimic"

Directorul general al galatenilor, Marius Stan, a declarat ca nu intelege motivul pentru care Otelul a cazut in repriza a doua. "Am mai pierdut, dar e prima data cand jucatorii au fost fluierati copiosi pe buna dreptate. In repriza a doua n-am existat, n-am avut suflu, parca n-am fost pe teren. E inexplicabil ce s-a intamplat, nu gasesc cuvinte. E o dezamagire imensa pe care am provocat-o suporterilor. Steaua n-a fost in ziua ei cea mai buna, dar le-am facilitat victoria prin neputinta noastra", a spus Marius Stan.

onlinesport.ro

Dorinel Munteanu: "Ne-am batut singuri"

Tehnicianul echipei Otelul Galati, Dorinel Munteanu, a declarat dupa înfrângerea din meciul cu Steaua, scor 1-2, ca elevii sai practic s-au batut singuri si ca pentru prima data este îngrijorat în privinta sanselor de clasare pe un loc de cupa europeana. "Sunt foarte dezamagit de rezultat, practic ne-am batut singuri si pentru prima data sunt îngrijorat daca vom mai prinde un loc de cupa europeana. Sunt inadmisibile greselile pe care le-au facut jucatorii mei în repriza a doua. "Vor fi schimbari în echipa pentru jocurile urmatoare. Le pot ierta greselile jucatorilor, dar nu le pot uita. Ma încearca o mare parere de rau pentru suporterii care au creat astazi o atmosfera asa cum o faceau anul trecut, când am iesit campioni", a spus Munteanu.

onlinesport.ro

Stoichita dezvaluie mutarile cheie de la pauza

Antrenorul Stelei, Mihai Stoichita, a dezvaluit care au fost mutarile cheie pe care le-a facut la pauza pentru a obtine cele trei puncte la Galati. "Vreau sa-mi felicit jucatorii pentru ca au caracter. Am avut o prima repriza in care au fost mai timorati, dar in a doua repriza am jucat noi mai bine. Suntem in grafic. La pauza i-am certat. Tanase si Chipciu au jucat prea avansat in faza de aparare, iar in a doua repriza s-a reglat. Talentul lor si-a spus cuvantul. Rusescu a avut o prima repriza mai stearsa, de asta l-am schimbat la pauza, si l-am introdus pe Mihai Costea dupa ce m-am consultat cu colaboratorii mei", a spus Mihai Stoichita.

onlinesport.ro