Jump to content

Medic bătut, scuipat şi înjurat de o gaşcă de cartier

dcp100168

Recommended Posts

Medic bătut, scuipat şi înjurat de o gaşcă de cartier

Atât victima agresorilor, cât şi medicul chirurg Dan Mocanu şi personalul din Urgenţe Chirurgicale au fost înjuraţi ca la uşa cortului şi ameninţaţi cu moartea. Scenele, de neimaginat într-o instituţie publică păzită, au fost filmate de camerele de supraveghere.

Secţia Primiri Urgenţe a Spitalului Clinic de Urgenţe s-a dovedit uirăşi un loc în care, atât personalul medico-sanitar, cât şi pacienţii civilizaţi nu sunt in siguranţă chiar dacă unitatea sanitară are contract cu o firmă de pază.

Au luat în stăpânire „Urgenţa"

Un nou incident violent care a avut loc aseară în incinta acestei secţii confirmă încă o dată situaţia critică. Aseară, în jurul orei 19.50, un grup de 10 indivizi au intrat în UPU ca insoţitori ai unui tânăr care avea cateva vânătăi şi a cerut să i se acorde îngrijiri medicale.

A intrat în cabinetul Urgenţe Chirurgicale însoţit de, „tovarăşii" săi şi s-a întins pe un pat de consultaţii. Doctorul Dan Mocanu, medic chirurg aflat în cabinet le-a cerut însoţitorilor săi să aştepte pe hol şi din acest motiv a fost înjurat şi ameninţat. Şi asistenţii medicali au avut de îndurat o ploaie de vulgarităţi, dar ei au scăpat mai ieftin prin comparaţie cu ce a păţit un alt medic. Acesta a solicitat în mod expres să nu-i fie dezvăluită identitatea având în vedere gravitatea ameninţărilor care i-au fost adresate înainte şi în timp ce era bătut.

Scuipat, înjurat, bătut

„Terminasem garda şi mă pregăteam să plec. Pe hol era gălăgie şi, când am ieşit, în faţa cabinetului, în jur de 10 persoane fumau. Le-am spus că e spital şi nu au voie să fumeze. În acel moment, unul dintre indivizi m-a înjurat, altul m-a scuipat şi un al treilea m-a apucat de geacă şi m-a tras în mijlocul grupului unde a urmat o ploaie de lovituri cu pumnul în cap. Am ridicat instinctiv mâinile deasupra capului şi m-am refugiat spre Radiologie. Într-un târziu, a sosit unul dintre agenţii de pază ai spitalului şi atunci au încetat să mă mai lovească, dar mi-au spus ca mă vor tăia cu cuţitul şi că îmi vor găsi familia. Agentul de pază i- a convins să iasă afară şi când au văzut că vine poliţia au dispărut", ne-a declarat medicul agresat.

Doar camerele de supraveghere s-au dovedit utile

Acesta a mai spus că, iniţial, a fost reticent, dar că poliţiştii l-au convins să depună plângere şi să solicite eliberarea unui certificat medico-legal pentru ca agresorii aă ajungă pe mâna justiţiei. Filmul a tot ceea ce s-a întâmplat aseară în Unitatea de Primiri Urgenţe, în faţa camerelor de supraveghere, oferă suficiente indicii pentru identificarea agresorilor.

„Colegul meu a fost agresat la modul cel mai violent şi mai vulgar cu putinţă. Pe camerele de supraveghere se observă foarte bine trei indivizi, cei mai agresivi. Am solicitat ca la reabilitarea secţiei să fie dotate intrările cu sisteme de securizare, iar accesul să fie restricţionat. Acum poate intra oricine. Grav este şi faptul că butonul de panică din cabinetul Urgenţe Chirurgicale nu a funcţionat, iar în timpul ostilităţilor s-a pierdut timp până când un asistent a alergat la poartă ca să anunţe agentul de pază care a chemat o patrulă a firmei. Se în întâmplă a nu ştiu câta oară. Sunt necesare legi care să ne apere. În urmă cu un an şi jumătate am fost bătut într-o misiune SMURD şi dosarul este şi acum la Parchet, deşi încă mai aştept pedepsirea celor vinovaţi", a declarat dr Angel Trifan, medic coordonator UPU-SMURD

Raed Arafat a promis măsuri

Doctorul Trifan a mai spus că l-a anuţat despre producerea incidentului pe subsecretarului de stat Raed Arafat şi a raportat evenimentul la Centrului Operativ SMURD.

La rândul său doctorul Mocanu era vizibil marcat de cele întâmplate. „Individul nu era beat, că poate asta ar fi fost o circumstanţă atenuantă, era perfect conştient atunci când a proferat injurii şi ameninţări la adresa mea şi a personalului. A spus că va avea grijă de mine. Evident că nu pot fi reproduse nici injuriile şi nici ameninţările. Grav este că, în acest timp, am fost impiedicat să acord asistenţă altor bolnavi în stare mult mai gravă decât pacientul agresiv", a afirmat dr Dan Mocanu şefun compartimentului Chirurgie Vasculară.

Poliţiştii îi caută pe agresori

Poliţia a demarat imediat cercetările pentru identificarea agresorilor. „Poliţiştii au vizionat înregistrările video şi îi caută pe agresori. Chiar dacă medicul a avut reţineri iniţial, până la urmă a acceptat să coopereze şi a depus plângere împotriva acestora", ne-a informat Bogdan Cojocaru purtător de cuvânt al Inspectoratului Poliţiei Judeţului Galaţi

Medicul bătut primeşte pentru gărzile petrecute nopţile, în weekend sau de sărbători şi pentru riscul de a fi bătut şi batjocorit, 1.200 de lei pe lună! De ce ar rămâne în România?!

adevarul.ro

Parerea mea e ca in spital e necesar ca fiecarui vizitator desemnat de um bolnav si doar sa aiba voie fiecare bolnav sa deseneze catre o singura persoana, iar aceleia sa i se faca card de vizita iar la poarta spitalului sa fie un fel de oci vigilent ca un interfon. Si sa se intre doar pe baza cardului. Deasemenea sa ramana si paznicii sa nu permita decat intrarea cate unei singure persoane ca sa nu intre 10 pe un card. Astfel se rezolva problema. Ideea e preluata de la o scoala din Mioveni care deja are carduri pentru elevi. Cardurile ar merge si pentru spitale si pentru oorice institutie publica.

Edited by George

Parerea mea e ca in spital e necesar ca fiecarui vizitator desemnat de um bolnav si doar sa aiba voie fiecare bolnav sa deseneze catre o singura persoana, iar aceleia sa i se faca card de vizita iar la poarta spitalului sa fie un fel de ochi vigilent ca un interfon. Si sa se intre doar pe baza cardului.

iar exagerezi. era vorba de un pacient adus la urgenta...cine crezi ca are timp de carduri in momentul in care vii cu un caz ce pare urgent?!?

Cateva vanatai e caz de urgenta? De cand?

Din moment ce respectivul poate merge pe propriile picioare NU E CAZ DE URGENTA

iar cazurile de urgenta vin doar cu salvarea, aceasta nu ar avea nevoie de carduri. Iar daca decizi sa aduci bolnavul cu masina sua taxiul, il aduce doar un insotitor. Nu 10 sau 20 sau o armata de golani.

O alta masura ar fi pe langa aplicarea masurii cu cardurile, interzicerea intrarii a mai mult de 2 insotitori si interzicerea intrarii in incinta a persoanelor in stare de ebrietate sau a persoanelor cu capsa pusa.

Edited by George

George, te aprinzi prea usor. Suntem in sec. 21, iar masurile pe care le vrei tu nu educa sau in orice caz, nu schimba situatia in mai bine, ba din contra.. Dac-ar fi carduri pentru orice institutie publica, iar accesul ar fi interzis de ce s-ar mai numi acea institutie "publica?" Gandeste-te ca oamenii prosti sau rau-intentionati sunt si de o parte, si de alta a baricadei. Dupa ideea ta, inseamna ca ar putea manca fiecare fraier de pe strada bataie de la orice grup de profesori, doctori sau politisti, odata intrati pe poarta institutiei daca asa au chef aia, nu? Sau.. taxiul... daca esti cu cineva pe strada, ce faci, nu te duci cu el la spital ca n-are voie sa intre decat o persoana, in speta, taximetristul? Ce spui tu sunt niste aberatii care ascund sub pres probleme de educatie carora nu le punem capat cu bata, ci cu bunavointa.

Poliţiştii i-au identificat pe doi dintre „băieţii de cartier” care au bătut un medic de la UPU

„În seara zilei de 31.03.2012, la ora 20.07, Secţia 3 Poliţie a fost sesizată, prin intermediul Dispeceratului 112, de către Gabriel P., în vârstă de 33 ani, medic stomatolog în cadrul Spitalului de Urgenţă, cu privire la faptul că, în urma unei altecaţii verbale, a fost lovit cu pumnii în zona feţei de mai multe persoane necunoscute. Poliţiştii de la Investigaţii Criminale şi Secţia 3 au audiat partea vătămată şi persoanele martore la incident. De asemenea, poliţiştii au ridicat şi înregistrările efectuate de camerele de supraveghere din UPU, fotografii cu suspecţii fiind distribuite la secţiile de poliţie de pe raza municipiului Galaţi. În urma investigaţiilor efectuate, poliţiştii au identificat pe doi dintre suspecţi, respectiv Zamfir A (28 ani) şi Gicu D (33) ani, ambii din Galaţi", a precizat comisar Cristina Tatulici, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi.

Conform aceleiaşi surse, cei doi agresori şi-au recunoscut fapta, dar pretind că, atrâgându-le atenţia că nu au voie să fumeze în spital, medicul pe care l-au bătut i-ar fi provocat.

„Cercetările sunt continuate de poliţişti, pentru stabilirea tuturor persoanelor implicate, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de lovire sau alte violenţe şi ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice", ne-a mai informat cms. Cristina Tatulici.

adevarul.ro

George, te aprinzi prea usor. Suntem in sec. 21, iar masurile pe care le vrei tu nu educa sau in orice caz, nu schimba situatia in mai bine, ba din contra.. Dac-ar fi carduri pentru orice institutie publica, iar accesul ar fi interzis de ce s-ar mai numi acea institutie "publica?" Gandeste-te ca oamenii prosti sau rau-intentionati sunt si de o parte, si de alta a baricadei. Dupa ideea ta, inseamna ca ar putea manca fiecare fraier de pe strada bataie de la orice grup de profesori, doctori sau politisti, odata intrati pe poarta institutiei daca asa au chef aia, nu? Sau.. taxiul... daca esti cu cineva pe strada, ce faci, nu te duci cu el la spital ca n-are voie sa intre decat o persoana, in speta, taximetristul? Ce spui tu sunt niste aberatii care ascund sub pres probleme de educatie carora nu le punem capat cu bata, ci cu bunavointa.

De unde ai scos=o ca nu ar avea voie sa intre decat taximedtristul. Tu mereu intelegi EXACT PE DOS ce sp[un eu. Eu ma referam ca nu ar avea voie sa intre decat bolnavul si insotitorul care ala poate fi (mama, tata, unchi, matua, bunic, bunica, sau orice alta ruda) sau poate un prieten de-a bolnavului. Ma refeream sa nu intre 10 deodata cu bolnavul. E clar cand iti intra pe poarta 10 sau o armata de oameni, nu au intentii pasnice.

Ia gandeste-te cum ar fi tu sa inviti un prieten acasa la tine si o data uel sa iti intre 10 indivizi pusi pe harta o data cu el? Ti-ar conveni?

Nu e nevoie de carduri, e deajuns ca accesul sa fie facut in baza Buletinului sau a Cartii de Identitate pe care il poate recupera la iesire si in baza caruia sa i se elibereze un ecuson cu VIZITATOR.

Despre numarul de vizitatori la un pacient... 2-3 sunt deajuns. Cel care elibereaza legitimatiile de vizitator poate tine si evideta acestui numar.

In schimb e aberant sa spui ca daca merge pe picioarele lui nu e caz de urgenta! Unde catalogam un pacient cu mana taita (de ex.) care vine singur la urgente!? Ii facem programare la vreun croitor? :))

Reţinere lovire şi ultraj contra bunelor moravuri - PJ Galaţi

Biroul de informare publică şi relaţii cu presa din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie este împuternicit să aducă la cunoştinţa opiniei publice următoarele:

Pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Galaţi a fost constituită, la data de 02.04.2012, o cauză penală în care se efectuează cercetări în legătură cu incidentul produs la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă „Sf. Apostol Andrei” din Galaţi.

Din primele cercetări, a rezultat faptul că, la data de 31.03.2012, a avut loc un conflict spontan între mai multe persoane, context în care două dintre acestea au lovit, în mod repetat, cu pumnul şi au adresat cuvinte jignitoare părţii vătămate P.A.G. (medic în cadrul spitalului), enervaţi de faptul că acesta îi atenţionase cu privire la faptul că în interiorul unităţii medicale nu se fumează.

În cursul zilei de astăzi, a fost începută urmărirea penală faţă de doi învinuiţi (reţinuţi pentru 24 de ore) sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de lovire şi alte violenţe şi ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, iar faţă de un al treilea, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice.

Cercetările continuă, urmând a fi dispuse, de către procurori, măsurile legale ce se impun.

mpublic.ro

În aşteptarea unei legi care să-i apere, medicii iau bătaie "la liber"

A lucra ca medic sau asistent presupune, de multe ori, riscuri care depăşesc normalitatea misiunilor de acest gen. Au simţit-o pe pielea lor mai ales cei care au ales medicina de urgenţă, impactul cu pacienţii recalcitranţi lăsând amprente în minţile şi uneori pe chipurile salvatorilor.

Galaţiul nu face excepţie în acest tablou al violenţelor la care sunt supuşi deopotrivă medici, asistente sau ambulanţieri, realitatea ultimilor ani demonstrând că pentru a putea duce la capăt cu bine o misiune aceşti oameni trebuie să acorde ajutor cu o mână, iar cu cealaltă să se apere. Asta pentru că bolnavii sau aparţinătorii care îi lovesc, îi ameninţă, îi înjură sau chiar îi sechestrează pe cei pe care îi cheamă în ajutor nu riscă, în majoritatea cazurilor, decât o amendă şi poate un proces de lovire finalizat cu o condamnare cu suspendare, în cazul în care omul în halat vrea să îşi caute dreptatea în justiţie.

Lovesc medici, nu poliţişti

Codul Penal nu prevede reglementări distincte în privinţa agresării echipajelor medicale şi mici măcar nu asimilează această categorie celor prevăzute la infracţiunea de ultraj. Cu alte cuvinte, medicul sau asistentul este o personă ca oricare alta, care chiar dacă mănâncă bătaie în timpul serviciului nu beneficiază de o apărare legală specială, precum poliţiştii sau militarii.

Singura variantă pentru corectarea acestei situaţii se întrevedea a fi proiectul de lege iniţiat anul trecut, potrivit căruia pacienţii agresivi riscă pedepse cu închisoarea cuprinse între 6 luni şi 12 ani. Proiectul, care a trecut cu chiu cu vai de Senat la începutul acestei luni, mai are nevoie de girul Camerei Deputaţilor, care este for decizional pentru acest act normativ. Aprobarea greoaie a legii este oarecum dificil de explicat, având în vedere antecedentele. Vă oferim câteva exemple, mai elovcente decât orice expunere de motive.

Asistentă bătută în scara blocului

S-a întâmplat în urmă cu trei ani, iar victimă a fost un cadru medical al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Galaţi. În urma unei solicitări pe 112, prin care o femeie anunţa că un tânăr se află în stare de inconştieţă în scara unui bloc după ce spărsese un geam, echipajul s-a deplasat la faţa locului. În timp ce îi acorda îngrijiri tânărului, una dintre asistente a fost lovită puternic cu piciorul în cap de către pacientul violent şi aflat sub influenţa alcoolului. Totul s-a petrecut în prezenţa unui echipaj de la Secţia 4 Poliţie, oamenii legii fiind chemaţi să îl imobilizeze pe tânărul care făcuse scandal. Lovită în faţă şi în cap, asistenta a ajuns ea însăşi la spital pentru îngrijiri medicale.

Şeful SMURD, bătut în misiune

Unul dintre cele mai violente cazuri de acest gen s-a înregistrat la Galaţi în septembrie 2010, când un echipaj SMURD, condus de dr. Angel Trifan, a fost solicitat pentru resuscitarea unei tinere care ar fi încercat să se sinucidă. Ajuns la faţa locului, echipajul medical a constatat că de fapt pacienta avea doar mici palpitaţii.

"Când am văzut despre e e vorba, am vrut să plecăm şi să lăsăm un alt echipaj să se ocupe de caz. Atunci au sărit pe mine, m-au pus la pământ şi au început să mă lovească cu pumnii", povestea imediat după incident dr. Trifan. Nici asistenta nu a scăpat prea uşor, ea fiind sechestrată în casă, pentru scurt timp, de rudele tinerei.

Bătută măr de vecinii bolnavului

A păţit-o tot o asistentă a Serviciului de Ambulanţă, la începutul acestui an, când a mers pe strada Universităţii, pentru a-i acorda îngrijiri medicale unui tânăr cu hipertensiune. Femeia a primit o bătaie soră cu moartea la finalul misiunii, când grăbindu-se să plece spre un alt caz, a fost acostată de o vecină a bolnavului, care i-a cerut insistent să îi măsoare tensiunea. În faţa refuzului, locatara şi soţul acesteia au lovit-o crunt pe asistentă, conflictul fiind aplanat numai după sosirea poliţiştilor.

viata-libera.ro

Nu e nevoie de carduri, e deajuns ca accesul sa fie facut in baza Buletinului sau a Cartii de Identitate pe care il poate recupera la iesire si in baza caruia sa i se elibereze un ecuson cu VIZITATOR.

Despre numarul de vizitatori la un pacient... 2-3 sunt deajuns. Cel care elibereaza legitimatiile de vizitator poate tine si evideta acestui numar.

In schimb e aberant sa spui ca daca merge pe picioarele lui nu e caz de urgenta! Unde catalogam un pacient cu mana taita (de ex.) care vine singur la urgente!? Ii facem programare la vreun croitor? :))

Eu m-am exprimat intr-un fel dar tu ai luat-o literalmente. Gardianul ala oricat de analfabet e, ar sti ca o maa sectionata e caz de urgenta.

Dupa tine si dupa altii, ti-ai dat cu ciocanu peste deget sau te-ai julit ca ai cazut dupa bicicleta gata e caz de urgenta? hai sa fim seriosi...

2-3 vanatai in primul rand nu e caz de urgenta.

Eu ma intreb cum naiba GORILA aia de la poarta a fost atat de proasta incat sa nu isi dea seama ca indivizii pretind un motiv absurd de a intra in spital doar ca sa faca scandal.

Acestor GORILE ar trebui sa li se rezilieze contractul de munca.

Eu niciodata nu m-am dus la spital pentru o banala vanataie sau julitura.

Una e sa ai banatai si julituri, alta e sa ai rani adanci care necesita asistenta medicala.

Edited by George

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.