dcp100168 Posted December 5, 2012 Posted December 5, 2012 Record gastronomic la Sindicate: Gălăţeni, poftiţi la cel mai mare borş de peşte!Primăria oraşului îi invită pe gălăţeni mâine, de Moş Nicolae, de la ora 14.00, pe esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor, la cel mai mare borş de peşte gătit vreodată la Galaţi. Nu mai puţin de 25 de bucătari îşi vor dovedi măiestria transformând cele 300 de kilograme de crap şi de caras, o jumătate de tonă de morcov, o jumătate de tonă de verdeţuri şi aproape 500 de litri de borşîntr-o minunăţie culinară menită să sature 3.000 de pofticioşi. Borşul va fi servit în caserole şi Primăria garantează că va fi delicios! Poftă mare! Dacă apucaţi...viata-libera.ro
toto Posted December 6, 2012 Posted December 6, 2012 (edited) Borsh de peste... excelenta ocazie ... pentru o ciorba electorala! Edited December 6, 2012 by toto
gabi Posted December 6, 2012 Posted December 6, 2012 Primăria să scoată acest oraș din mediocritate și mizerie, nu să atingă recorduri inutile în scop electoral. Apropo, de obicei pomana electorală era din mici și bere. Borșul ăsta este evoluție sau involuție?
dcp100168 Posted December 6, 2012 Author Posted December 6, 2012 Moş Nicolae i-a făcut pe gălăţeni să se calce în picioare!Mii de gălăţeni s-au călcat în picioare pentru a obţine... un cadou de Sfântul Nicolae, oferit de Primăria Galaţi.Moş Nicolae le-a adus gălăţenilor câte o porţie din cel mai mare mare borş de peşte gătit vreodată în oraşul de la Dunăre. S-au făcut 3000 de porţii din care 1000 gătite în aer liber la ceaune iar celelalte aduse de la bucătăria unui restaurant."A fost dezlegare la peşte şi Primăria Galaţi le-a oferit gălăţenilor 3000 de porţii de ciorbă de peşte, cele mai multe gătite vreodată în Galaţi. Pentru cel mai mare borş de peşte gătit la Galaţi Primăria Municipiului a pregătit 300 de kilograme de crap, ştiucă şi de caras, o jumătate de tonă de morcov, o jumătate de tonă de ceapă, o jumătate de tonă de verdeţuri şi aproape 500 de litri de borş. 25 de bucătari au pornit focul înainte de prânz iar ciorba s-a împărţit pe esplanada din faţa Casei de Cultură a Sindicatelor", a spus Mihai Costache, purtătorul de cuvânt al Primăriei Galaţi.Chiar dacă era ciorbă pentru toată lumea la început evident că nu a lipsit obişnuita îmbulzeală între gălăţeni. După aceea lucrurile s-au calmat şi oamenii şi-au luat porţiile de mâncare şi s-au aşezat la mese."Nu aveam azi nimic de mâncare acasă"Bătrânii au fost primii care au aşteptat şi 2 ore ca ciorba de peşte să fie gata. Unii de nevoie deoarece nu aveau nimic de mâncare acasă."Asta e toată mâncarea mea astăzi. Mi-am pus ciorba în borcan şi o mănânc acasă . Sunt tare amarâtă şi azi nu mâncam nimic dacă nu era ciorba asta", a spus Elena Sava.La fel de amărătă era şi Maria Băbuţă. "Eu ciorba o duc unui invalid, o rudă, care stă la mine. Eu acasă nu am ciorbă de peşte numai pâine şi o ciorbă de zarzavat", spunea femeia.La 87 de ani Victoria Samuilă a avut puterea să stea peste 2 ore ca să aştepte ciorba şi apoi a plecat victorioasă cu un pahar de vin fiert, dat şi el tot de Primărie, şi caserola cu ciorbă.libertatea.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now