Jump to content

Firma RDS, service foarte proaste de internet...

LaurX82
 Share

Recommended Posts

Acum cica imi merge internetul de la RDS, tocmai azi seara... dar parca merge si mai prost decat inainte, in fine, oricum nu cred ca va merge prea multe ore (ore zic nu zile !) Inainte cand era alta instalatie cica veche ramasa de la EMVA mergea mult mai bine internetul, aveam 5-6 chiar si 7-8 (rar) mb/s download la torent. Acum decand a tras fibra optica instalatia lor de la RDS de la 0(zero) cica, merge mult mai prost, cam la jumate cu viteza sau si mai slab cateodata si in primul rand e mult mai instabila decat cea veche, aia mai mergea 2-3 saptamani bine, chiar si 1-2 luni, uitam de probleme si se remedia repede si tinea mult mai mult decat cu asta noua, nu prea inteleg, cu ce e mai bun instaltia noua, doar ca am si TV, internet si telefon pe acelasi fir + un modem in casa ? Inainte venea firul direct de la stalp. o fi RDS ieftin, dar la ce ofera inca e prea scump. Chiar ei a zis ca e viteza mai mica de 20mbs fata de 50mbs cea veche, aia era 29 lei asta noua e 15 lei, dar preferam sa dau 29 lei incontinoare si sa raman la aia veche... dar asa au vrut ei ca sa incurce treburile.

Daca verificati, firma RDS e cu cele mai multe reclamatii la OPC :)

Acum am un modem usb de la orange cu cartela si il tin de rezerva.

La net-ul "furnizat" de RDS am renuntat tocmai din cauza (in)stabilitatii. Era o foarte mare placere sa raman tot week-end fara net doar pentru ca s-a intamplat sa bata vantul sau sa ploua sau sa se aseze o ciara pe cablurile lor. Inainte de RDS eram la o retea de cartier care - binenteles - functiona excelent.

1. Eu vorbeam de un caz general, care explica investitiile acestui operator de necontestat si de ce este nr 1 in Ro. Are cei mai multi clienti, cum iti explici??? Hai sa fim seriosi... Nu vb in necunostiinta de cauza, dai un simplu search pe google si ai sa te convingi!!!

2. Romtelecom NU ofera in multe zone din tara servicii de tv prin cablu (analogic sau digital), cum e si cazul Galatiului!!!, Nextgen in Galati NU exista!! iar telefonie mobila ei nu dau direct, ci au un parteneriat cu Cosmote... e o diferenta, Rds le-a facut de la ZERO pe TOATE 5!!

3. Dolce Sport??? :))) Amuzi teribil orice pasionat de sport :))) As putea si eu s a te intreb cand ai urmarit ultima data competitii premium de sport?? :)) Pardon, stai ca toate sunt la Digi. Dolce sport pierde la orice ora in fata trioului Digi SPort 1, 2 si 3!! Nu mai vb si de versiunile HD. Dolce sport o fi facut :concurenta : RDS-ului prin teleshopingul oferit prin mega programele de sport. Iar Dolce mooz-urile sunt niste prostii, fata de Utv (disponibil atat in SD, HD si 3D-test) , 1 Music Channel sau H!T Music ale Rds-ului!!! Deci inca o data esti complet pe dinafara!!

4. Este foarte stabil Rds-ul stai linistit :-) (nr de abonati pe care il au vb de la sine). Performanta unui internet se masoara in stabilitate si mai ales VITEZA....si nici aici Romtelecom nu va concura cu RDS vreodata!!!

5. :)) Prietene, anii comunismului au apus. BRAVO LOR ca au avut inspiratie sa-si dezvolte un business de succes devenind un operator puternic in S-E Europei!! Asa iti faci loc pe piata, pestele mare intotdeauna inghite pestele mic!! Oricine are un proiect de afacere stie lucrul asta!!

Are cei mai mulți clienți din 2-3 motive, unul ți l-am zis la punctul 5, al doilea ar fi toți cei care sparg torentele în două și ultimul că le-a dat DIGI moacă minute să vorbească deși erau și alte alternative. Ce importanță au serviciile prin cablu sau satelit? e vreo diferență în afară de posturile locale ? Cosmote nu este partener ci a fost cumpărată de Romtelecom și aici în mod sigur este peste digi. Mă îndoiesc de amuzamentul unor fani ai sportului... nu urmăresc dar în mod sigur au fost meciuri importante date exclusiv pe dolce. Sunt prostii sau nu, ele există și mai sus afirmai că RDS-ul ar fi fost singurul. Acum că Romtelecomul le are, nu sunt bune pentru nimeni. Interesant. Știu că este stabil, ți-am zis că folosesc în paralel și unul și altul doar că îmi este mai comod la Romtelecom din mai multe motive.

ok, si care-i problema atunci??? :) Oricine vroia sa-si faca ,loc pe piata facea la fel!!! Tactica abordata s-a vazut a fi una de succces!! Imi mentin parerea, ca daca ofereau servicii nasoale la marea majoritate, nu se abona nimeni sau nu ramaneau atatia ani la RCS! Serviciile de cablu ce importanta au?? :) Glumesti! Pai au prin grila, asta face diferenta.

Cat despre sport nu are rost sa continui, e clar ca nu ai nici o treaba. Daca aveai, nu comparai Dolce sport cu Digi SPort :)) COmpara grilele tv ale celor 2 posturi, desi oricum nu cred ca vei intelege diferenta dintre ele :) ...SI asta imi va sustine si mie si oricarui pasionat de sport, afirmatia de mai sus!

Cosmote NU a fost cumparat de ROmtelecom!! Ci sunt 2 companii distincte care sunt detinute de OTE!!

Ok, hai sa spunem altfel:

RCS e singurul operator care ofera servicii de tv prin cablu(analogic, digital, iptv) dth, Telefonie fixa, Telefonie Mobila, Internet, Internet mobil in aproape TOATE orasele mari si nu numai. Sau ca este cu cea mai mare acoperire!! Nici ROmtelecom, dupa cum ti-am si demonstrat mai sus prin exemple nu are nici jumate din acoperirea RCS_ului. Singurul care ar fi mai aproape ar fi UPC prin serviciile de tv prin cablu, internet si telefonie. Dar tot sunt sub RCS, ca si nr de servicii oferite si acoperire nationala! :)

da. Pot spune ca au suferit si sufera inca pe anumite servicii. Dar raportul calitate-pret e unul foarte bun. De exemplu, tv digital de la UPC calitativ, ma refer la bitrate-ul posturilor SD, e peste cea de la RDS. Pe internet insa sunt peste UPC. Iar ca si stabilitate daca te numeri intr-o retea facuta ca lumea, iti va merge si netul bine. Eu personal nu am avut probleme cu nici un serviciu de la ei. SI le am pe aproape toate. CU alte cuvinte nu puteti nega ca RCS este un proiect de afaceri de succes care a acaparat o buna parte din piata de telecomunicatii. Marele ""-"" ar fi ca nu ofera pe anumite segmente si servicii premium. Insa ei s-au adresat unei categorii mari de clienti si au niste abonamente accesibile oricui, in ton cu criza si nevelul de cumparare de la noi... De aici si reusita lor de pana acum.

Nu aveam ce sa-ti demonstrez da nu opoti cataloga un operator intr-un anume fel doar pentru ca tie nu-ti place. E ok, e dreptul tau. Dar am vrut sa subliniez ca nu degeaba e pe nr1 in tara. Nicidecum ca nu are si bile negre. E clar ca nu vom cadea vreodata de acord. SI ma retrag si eu! Sarbatori cu bine!

Ai dreptate AndreiM, Romtelecomul e net superior la service si la toate fata de RDS mai ales... Are multe pachete de date si voce si de TV foarte anvasate, intradevar e ceva mai scump, dar merita, e mult mai stabil si de calitate. Partea proasta ca nu au cablu TV, doar antena Dolce.

Cine mai tine cu RDS, il invit sa stea la mine in zona o saptamana, nu mai mult si sa vad daca suporta stresul asta cu internetul, azi merge si peste ceva ore numai merge, mi-a mers internetul cam 2 zile si ceva, acum seara iar sa stricat.

Ori e cineva care ii saboteaza, ori ei sunt niste inapti cei de la RDS... Ei spune ca mereu cand se defecteaza reface echipamentul, mai adauga ceva sau in fine, dar nu tine prea mult, nu inteleg de ce :-?? La alti le merge foarte bine fara probleme, numai in zona mea e problema... ciudat :(

Am vorbit cu cei de la RDS si pe net, si la telefon si personal si tot nimic, parca vorbesc cu pereti, cred ca la OPC e singura solutie (cred...)

La Romtelecom nu stiu daca mai pot trage, am avut demult ceva probleme cu ei... si e aceasi adresa...

@LaurX82:

Că ai probleme cu internetul, te înțeleg. Dar, așa cum ai spus-o și matale, stai într-o zonă ...mai defavorizată. În plus, mai ai și ghinionul să ai de-a face cu o firmă care au angajat la serviciul de clienți tot felul de incompetenți care pentru a-și ascunde handicapul te tratează în șabloane. Încearcă o abordare mai ...profesionistă (spune-le, spre exemplu, că nu ai semnal pe pinii 1, 2, 3 și 6). Nu le pomeni de prevederi contractuale, lasă-i pe ei să dea din casă... Da, au netul cu cea mai mare viteză (downloadul unui film se termină, la mine, în mai puțin de 3 minute). Dar, așa cum am mai spus, sunt varză în relația cu clienții.

Sfat: du-te să discuți cu ei față-n față. Pe cât posibil, evită să discuți cu vreo femeie, astea n-au nici o pregătire (no offence, fetelor). Cere un „cadru tehnic”, vorbește cu el calm, cere detalii... știi tu ce-ai de făcut ;)

Am spus ca am vorbit cu ei, ultima oara a zis sa vorbesc cu baieti de pe traseu. La ei acolo e un barbat, dar mereu zice ca se rezolva si bla bla...

Nu ma deranjeaza foarte mult ca nu am net, oricum, asa nu prea il folosesc intens, dar e stresant sa iti mearga catega ore si cateva zile nu, ma enerveaza bataia de joc si ca nu au interes fata de abonati. Nu cred ca alta firma ar face la fel... Eu in caz de nevoie am la orange un modem usb. Sa inteleg ca la Romtelecom e asa mica viteza ? Spune ca are 50-100mb/s si eu am 20mb/s.

Edited by LaurX82

Eu consider ca foarte multi romani raman la furnizorul actual (RDS - deoarece el a fost primul care a cablat intensiv orasul) datorita modului in care au fost crescuti: "lasa ca merge si asa". Foarte putini sunt cei dependenti de continut (programe de sport etc) si nu vor renunta indiferent de pret / calitate / stabilitate, insa marea majoritate s-a obisnuit deja cu modul asta de viata si considera ca asa trebuie sa fie.

Va meritati soarta.

E bine ca mai apare cate un desptept ca tine sa ne "lumineze" calea!!! Multi raman pentru ca sunt multumiti de servicii, istetule!!

LaurX82 si eu te pot invita personal in zone unde RCS merge brici! Cat despre faptul ca ii da clasa Rometelecom la orice serviciu, o cataloghez ca pe o gluma. Numarul de clienti pe care il au vorbested e la sine comparativ cu RCs care e "praf . "SIngurul lucru unde sunt superiori dmpdv sunt telefonia fixa. La Internet, cablu tv sunt sub Rds.

După cum spuneam, discuția începe să fie la modul personal Silviu. Nu te-a catalogat nimeni la fel cum nimeni nu te-a etichetat. Dacă vrei să asculți și părerile noastre, ale ăstora care sunt fraieri că plătesc câte 100 de euro abonamentul de bine, dacă nu hai să vorbim civilizat.

. "SIngurul lucru unde sunt superiori dmpdv sunt telefonia fixa. La Internet, cablu tv sunt sub Rds.

Din pacate singurul lucru pentru care RDS are un numar atat de mare de clienti este "rezistenta la schimbare" a acestora.

Din punct de vedere al caracteristicilor tehnice voi detalia mai jos pentru a nu se crea confuzii:

INTERNET:viteza de pana la 100Mbps

- UPC are in toate marile orase 120, iar intr-un numar limitat de locatii are chiar 150

- RTC are in unele zone din tara fibra unde furnizeaza 100Mbps, in rest in toate orasele are 20-30Mbps (in 80% din zona)

Din pacate viteza la RDS este doar in INTRANET, pe cand la restul competitiei viteza este aceeasi indiferent de sursa de unde downloadezi.

TELEVIZIUNE - calitatea TV digital de la UPC sau IPTV de la RTC este net superioara lui RDS

- RDS are un mare plus pe continutul canalelor de sport , motiv pentru care unii clienti nu vor pleca niciodata de la ei

TELEFONIE FIXA - pentru cei care folosesc asa ceva pot spune doar ca RTC se detaseaza relaxat pe acest segment din punct de vedere al calitatii.

STABILITATE: - in functie de calitatea retelei, as putea spune ca sunt plusuri si minusuri la toate companiile

INTERVENTIE la deranjamente: RDS te duce cu vorba

RTC te planifica in 48 de ore fara sa dea un interval exact, dar te rezolva in maxim 2 zile

UPC iti planifica repararea defectiunii la nivel de interval orar (2 ore - pe care le comunici tu in functie de propriul program si disponibilitatea tehnicienilor UPC, insa la fel nu mai mult de 48h)

PRETURI: RDS are o politica agresiva de pret dar a crescut tarifele treptat in ultimii ani

RTC sunt cei mai scumpi (au si cea mai mare acoperire nationala si probabil se reflecta in costuri)

UPC sunt OK din punctul meu de vedere

CALL CENTER: aici este o apreciere personala dar as face urmatorul clasament: RTC (gratuit din orice retea si disponibil 24/24, timp de raspuns foarte rapid), UPC, RDS.

PS Comentarile sunt facute in cunostinta de cauza in ultimii 15 ani fiind clientul tuturor acestor companii pentru o perioada de cel putin 3 ani.

Si la final o intrebare adresata tuturor celor care au comentat pana acum la acest topic:

CE ANUME AR PUTEA DETERMINA SCHIMBAREA ACTUALULUI PROVIDER DE SERVICII DE TELECOMUNICATII: TV, INTERNET, TELEFONIE?

Civilizat.

Fiecare are pareri pe baza experientei si a problemelor de care s-a lovit. Unii au avut neplaceri altii din contra.

Mai rau este cand se vorbeste din auzite ceea ce, sper eu, ca nu-i cazul aici.

Eu deocamdata sunt multumit de RDS iar cand am avut o problema baietii s-au miscat repede. Dar poate sunt favorizat si de locatie, etc. , e posibil...

Prin vara ma sunase cineva de la UPC ca sa trec la ei... venise cu o oferta tentanta chiar daca era plina de "floricele" de marketing: plateai mai putin (dar cateva luni la inceput) sau o bagase pe aia cu telefonia cu tot felul de gratuitati. Aproape ca eram convins.

Dupa care m-am interesat la cativa colegi ce erau la UPC cam care-i treaba cu viteza de internet, au facut si niste teste si... lucrurile nu stateau asa de roz.. Dar ce a cantarit maxim a fost ca ... anumite canale care ma interesau pe mine nu le regaseam la UPC. Si gata, am renuntat.

PS

Vad ca "djabar1523" a facut o comparatie mai documentata tehnic cu care in mare parte sunt de acord. Aduc in completare ca atunci cand am avut nevoie de "Interventii la deranjamente" cel putin pana acum n-am avut probleme.

Andrei nu am jignit, am raspuns la o afirmatie "rautacioasa", este o diferenta. Sunteti liberi sa alegeti ce doriti, dar nu puteti veni sa generalizati un operator ca e doi bani, cand e pe primul loc. Si mai ales ca marea majoritate a clientilor sunt multumumiti. Si mie personal imi merge perfect, inclusiv pe partea de service. Atat. Si ceilalti sunt buni, ofera servicii de calitate (mai mare ca la RDS, pe anumite segmente, insa si mult mai scumpe).

Uite ca mai este un client care nici el nu are probleme cu RCS-ul :)

Am explicat și mai sus dar probabil că nu ai citit tot. Lucrez în paralel și cu RDS la birou și nu este niciun fel de problemă cu internetul însă faptul că m-au luat peste picior când le-am cerut servicii acum 2-3 ani și ultima oară anul ăsta, faptul că sunt neserioși în anumite situații mă determină să îi cataloghez după bunul meu plac cum spui tu, drept neserioși și nesimțiți. Eu nu am generalizat, am spus clar și la obiect iar pentru mine este un operator de doi bani. Nu mă poți convinge cu absolut nimic când ție de la RDS îți funcționează serviciile perfect iar mie de la Romtelecom îmi funcționează serviciile la fel de perfect. Încercam de altfel să explic că nu contează doar viteza de internet. Ce folos să am bandă largă când am de primit urgent un fax sau un e-mail și din motive necunoscute internetul nu funcționează?

Pentru mine faptul de a încerca să colaborez cu RDS-ul a sfârșit cu un eșec de 3 ori și am constatat că ei nu se pot ridica la standardele care le cer iar eu nu ma pot ridica la standardele care le vor ei astfel că ambii am ales ceea ce era favorabil. Eu Romtelecom iar ei un potențial client în minus.

Ca să îi răspund lui Djabar, eu nu aș schimba providerul de internet pentru nimic în lume. Poate că acum 2 ani mai stăteam pe gânduri însă după ultima discuție de anul ăsta cu un reprezentant al RDS m-am convins. Ca fidelizare de la Romtelecom am toate pachetele tv în format HD și pe lângă asta un stick de internet mobil ( de pe care sunt acum ) și care merge peste graniță în Republica Moldova, lucru care nu l-am reușit cu DIGI.

Pentru toti care lauda firma RDS, o fi bune in alte locati cam 30% din tara si poate uni se afla in acea regiune de 30% :)

Dar problema care nu ii inteleg pe cei de la RDS ca nu reface echipamentul ca sa functioneze fara caderi, asta nu inteleg, o tot carpeste cu "sarma" si aia se mai "rupe" si problema daca acea carpeala sa tine ceva mai mult, barim o saptamana, dar daca tine 1-2 ore e sarbatoare, se mai intampla prin minune sa tine o zi asa sa zic dar rar. Ori sunt masochisti si le place chiar de Craciun sa fie pe drumuri, ori... nu stiu ca nu ii inteleg de ce fac asta... Sau cineva ii saboteaza si pe ei nu ii intereseaza...

Pe mine oricum nu ma prea intereseaza programele DIGI, eu stau la ei ca alceva nu e la mine in zona. Eu apartin de o comuna din jud. Galati si pe DN26 nu e alta firma decat RDS, asa ca. e greu.

E clar ca tu esti pe vechea infrastructura a Emva , cred. Si de aia ai probleme. O vor face si la tine, dar la tara sunt costuri ceva mai mari, si de aceea probabil nu au tragere de inima. Cum, nu ai alta varianta, imi pare rau pentru tine. Dar la marea majoritate de pe retele noi merge bine... si nu sunt 30%, e logica treaba, ca nu ar sta atata lume la ei daca ar fi praf :) Si sunt multe orase si zone recablate de la zero si acolo e putin probabil sa ai probleme. Rabdare si tutun iti doresc!

Nu nu e vechea infrastructura de la Emva, aia mergea super aveam viteza mai mare era banda de 50mb/s acum am 20mb/s si nu prea aveam probleme decat in ultimul timp, dar mergea mai mult, cam 2 saptamani... Acum e infrastructura noua facuta de ei cu cablu nou fibra optica, am pe acelasi cablu si net si tv si tel, am si un modem in casa, deci e aia noua, dar apartin de un stalp care cred ca e tras jumate de comuna la el, eu cum sunt mai la margine aproape de sosea, nu a mai pus alta "cutie" in fine, de 3 luni spune ca se rezolva si... :(

Mai bine stateam in oras, aveam si UPC si altele...

Edited by LaurX82

Deocamdata am internet, de ieri, cat tine... vedem. I-am amenintat cu OPC-ul si au zis ca o sa mai puna inca o "cutie" suplimentara prin zona mea ca cica sunt prea multi abonati si cade mai mereu....(tocmai acum dupa atatea luni). Au vorbit si cu sefu lor, in fine sa vad dupa sarbatori ce o fi daca nu sunt vorbe goale. :)

Edited by LaurX82

Cica la cei de la RDS baieti care sunt pe traseu, cica nu e vina lor de la RDS sunt prea multi legati la o cutie, cica un user face loopback si cade internetul la toti care sunt legati la acea cutie @-) In fine, asta e versiunea lor si il tot cauta si nu il gaseste... Aia e cauza ca tot imi pica mai mereu internetul la cateva ore. Si ei ca o firma asa de "renume" nu ar face chiar nimic pentru asa ceva ?

Cica ei tot cauta pe acea persoana, ei nu au nici-o vina pana una alta, sunt muncitori care au muncit si de Craciun Revelion si.. dar sefii lor nu da importanta.

loopback adica baga unul acelasi cablu care iesa din acel modem inapoi tot in modem... (are 2 iesiri) sau ceva de genu asta... :-W

Eu oricum nu prea cred asa ceva... Voi credeti e posibil ?

Cica la bloc nu se poate face asta, doar la case. Cand eram la bloc ma stresau "clandestinii" aici la casa alti... ciudat.