Sari la conținut

Concurs de cultură generală la Galaţi


dcp100168

Postare recomandata

Cel mai prost rezultat din istoria participărilor mele la concurs - locul 3, cu 17 puncte. S-a câştigat cu 26 p, iar locul 2 a avut 21 p, pe un set de întrebări ceva mai grele decât de obicei.

Palmaresul meu general - 4 locuri 1, 6 locuri 2, un loc 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În sfârşit, după lupte seculare care au durat 50 de întrebări plus un  baraj de 5, am luat din nou locul 1.

Au participat şase echipe (două în premieră), cu următoarele rezultate: 33+1, 33+0, 31, 22, 21, 17.

Palmaresul meu general - 5 locuri 1, 7 locuri 2, un loc 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arată ce ştii la singurul concurs de cultură generală din Galaţi!

Îţi place să citeşti şi eşti curios să afli lucruri mereu noi, dar nimeni nu pare interesat sau dispus să te asculte? Scuza cu "mă simt izolat ca pe o insulă în mijlocul celorlalţi" nu mai ţine de-acum înainte.
În fiecare luni seară, începând cu ora 20,00, în cafeneaua Bankers eşti aşteptat, alături de alţi oameni pasionaţi de lectură şi de competiţie, la un concurs de cultură generală unic în Galaţi, organizat de grupul Paramecii şi desfăşurat pe echipe. Pe parcursul a trei seturi a câte 20 de întrebări, veţi trece prin toate domeniile culturii generale. De la mitologie, trecând prin istorie, religie, arte, ştiinţe şi până la sport, cunoştinţele tale şi ale membrilor echipei vor fi serios puse la încercare. Tocmai de aceea, gustul unei potenţiale victorii este cu atât mai dulce. Întrebările sunt foarte bine gândite şi formulate, astfel încât nu vei avea neplăcerea să dai răspunsuri legate de anul naşterii unei personalităţi obscure. Oricum, nu eşti obligat şi nici măcar încurajat să ne crezi pe cuvânt. Te poţi convinge venind luni seara la concurs, cu atât mai mult cu cât intrarea şi participarea nu costă nimic. Până atunci, poţi afla mai multe despre grupul Paramecii de pe pagina lor de Facebook.
Concursul de cultură generală din Bankers este organizat după modelul concursurilor gen Trivia. Aceasta este o noţiune folosită în mod obişnuit pentru a desemna un concurs de cultură generală, bazat pe întrebări şi răspunsuri relativ simple ca formulare. Astfel de competiţii sunt foarte populare în Marea Britanie, precum şi în alte ţări. Trebuie menţionat că, deşi concursurile în România sunt de-abia la început, în lume există deja campionate mondiale de gen de mai bine de zece ani.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto denumirea grupului... "Paramecii" :d.  Adica, niste oameni culti dar modesti...  

Totusi, cum au ajuns la parameci si nu la... euglene? :-?

Din câte mi-au spus, era un documentar la televizor în timp ce se gândeau la denumire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locul 2 la concursul din seara asta. Însă marele câştig este faptul că lumea începe să prindă gustul. Au fost astăzi nu mai puţin de nouă echipe, cu peste 30 de participanţi în total. Practic, sala era plină, lucru nemaiîntâlnit până acum. Lupta în faţă a fost foarte strânsă, cu schimbări de lider la fiecare rundă, iar pentru locurile 2-3 s-a disputat în final şi un baraj. Iată şi punctajele realizate: 1 - 25,5 p, 2 - 24 p, 3 - 24 p, 4 - 23 p, 5 - 19 p, 6 - 15 p, 7 - 15 p, 8 - 4 p, 9 - 4 p.

(Palmaresul meu general - 5 locuri 1, 8 locuri 2, un loc 3)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cu mare dificultate, din cauza programului de la serviciu, am prins azi o bucată de concurs, după două săptămâni. Am ajuns la întrebarea 15 şi m-am alăturat unei echipe, aflată cu 4 puncte în spate la momentul respectiv. Am prins o zi bună şi am reuşit să câştigăm cu 3 puncte avans. Punctajele finale: 1-34p, 2-31p, 3-29p, 4-17p, 5-10p, 6-8p.

(Palmaresul meu general - 6 locuri 1, 8 locuri 2, un loc 3)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost într-o formă execrabilă în seara asta, nu mi-am amintit aproape nimic, aşa că locul 3 este tot ce puteam obţine. Şi punctajul spune tot, am răspuns la mai puţin de o treime din întebări. Aşadar, clasamentul zilei: 1 - 25 p, 2 - 22 p, 3 - 19 p, 4 - 12 p, 5 - 9 p.

(Palmaresul meu general - 6 locuri 1, 8 locuri 2, 2 locuri 3)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O provocare pentru cine e interesat - Campionatul naţional de cultură generală (individual şi pe echipe) are loc sâmbătă, 21 septembrie 2013, ora 12:00, la  Cafeneaua Liberală Brătianu din Bucureşti. Din păcate, deşi mi-aş fi dorit, n-am să pot ajunge, tot pe motiv de serviciu.

 

Societatea Romana de Trivia are placerea sa va invite la o noua editie a Campionatului National de Cultura Generala, eveniment ce a castigat in popularitate si prestigiu cu fiecare editie desfasurata. Concursul va avea, pastrand nota editiilor anterioare, 2 probe : individuala si pe echipe. Proba individuala este deschisa tuturor celor ce vor sa participe in mod competitiv la evaluarea propriului nivel de cunostinte si se desfasoara in formatul standard International Quizzing Association : un test scris alcatuit din 100 de intrebari cu raspuns liber (fara variante) . Cele 8 domenii din care vor fi distribuite intrebari in mod egal sunt : istorie, mapamond, cultura, divertisment, media, stiinta, stil de viata si sport. Timp de desfasurare: 2 ore fara pauza.
Pentru cea de a doua proba , competitorii vor concura in cadrul unor echipe formate din 4 persoane, iar modalitatea de desfasurare va fi de tip pubquiz (intrebarile vor fi proiectate , iar timpul de raspuns e unul standard, nerevenindu-se ulterior asupra lor). La aceasta proba subiectele vor fi selectate din aceleasi domenii ca si la proba individuala, dar vor fi in mod sensibil mai dificile (lucru justificabil prin numarul superior de jucatori care participa la obtinerea raspunsului).
Proba pe echipe va dura pana la epuizarea prezentarii grafice a intrebarilor, timpul estimat fiind tot de 2 ore pentru 100 intrebari.
Concursul individual se va desfasura im intervalul 12.00-14.00, iar proba pe echipe in intervalul 16.00-18.00. Orice modificari de format sau program vor fi anuntate din timp.
Pentru inscrieri, va rugam sa trimiteti un mail pe adresa : iqtrivia2012@gmail.com, in care precizati numele si proba la care doriti sa participati (numele echipei si componentii sai pentru proba a doua).
In cazul in care nu aveti echipa sau intampinati dificultati in a gasi inca 3 prieteni, lasati un mesaj public in cadrul acestui eveniment in vederea constituirii unei echipe impreuna cu alti concurenti aflati in aceeasi situatie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În ciuda oboselii, n-am rezistat şi am fost la Bucureşti. Evident, rezultatele au fost modeste, pe măsura "formei" în care eram - 31 de puncte/100 şi un loc dincolo de jumătatea clasamentului. Revin cu date mai concrete, după ce-mi pun hârtiile în ordine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să fac o relatare mai pe larg, aşa cum am promis, a concursului de la Bucureşti.

La proba individuală au punctat în final 41 de concurenţi (cred că au mai fost câţiva care au renunţat pe parcurs). Cu 31 de puncte, eu am luat locul 27, ceilalţi gălăţeni prezenţi în concurs înregistrând punctajele: 38 (Nicu Dărăban, organizatorul de la Galaţi), 25 şi 23. Dacă aveam "toţi creierii" la mine, am numărat şi mai puteam face 19 puncte, iar cu 50 de puncte prindeam Top10. Câştigătorul (Iulian Năstase, un veteran al concursurilor televizate de gen) a făcut 59, cei de pe locurile următoare având 58, respectiv 55 de puncte. Cele mai mici scoruri au fost 15, 15, 16, 16, 17.

Provincia a fost destul de slab reprezentată, cu patru gălăţeni, doi constănţeni şi câte un participant din Craiova, Vălenii de Munte şi Braşov (sper să fi reţinut bine).

La echipe au fost 16 formaţii înscrise (de câte patru oameni), iar noi ne-am clasat pe locul 9, cu 57 de puncte. La vârf, lupta a fost foarte strânsă, podiumul fiind ocupat cu scoruri de 74, 73, 73 de puncte.

Intersant este faptul că la ediţia trecută au fost peste 80 de concurenţi, dar se pare că, după ce şi-au verificat atunci nivelul, foarte mulţi au renunţat să mai participe la Naţionale, unde e clar că un loc în faţă se prinde doar cu multă pregătire suplimentară (spre exemplu, cei învingători la echipe au citit inclusiv în pauza de două ore dintre cele două concursuri). Că n-au renunţat decât la Naţionale o dovedeşte faptul că la quizz-urile săptămânale din Bucureşti participă în continuare 60-70 de oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai vin cu o amica, amandoi curiosi de cum se desfasoara. Numele nu conteaza in principiu, dar putem scoate 666-le de la Fobia :-)))) Ramane sa ne vedem acolo, in jur de 7:30 ;)

Ok, aveţi timp să beţi o bere, să vă faceţi curaj. Eu vin direct de la muncă şi ajung în prag de 8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamenlor şi domnilor, astăzi s-a consemnat un eveniment istoric - prima prezenţă a lui riaji la concurs. Aportul lui s-a dovedit decisiv, aşa că echipa noastră a câştigat detaşat, după baraj :P

Rezultate finale: locul 1 - 22 puncte, locul 2 - 22 p, locul 3 - 21 p, locul 4 - 18 p, locul 5 - 11 p, locul 6 - 8 p, locul 7 - 6 p.

(Palmaresul meu general - 7 locuri 1, 9 locuri 2, 2 locuri 3)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pai..am resimtit lipsa ta! Cu siguranta castigam daca veneai, pentru ca intrebarile au fost mult mai de bun-simt, sa spunem!  Fobia - Locul 3, cu 19,5 puncte. A castigat echipa 1312, cu 24 de puncte (o echipa formata din 6 persoane), locul 2 au luat, cred, vreo 22 de puncte. Echipele de pe 4 si 5 nu prea au contat, dar a fost interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.