Jump to content

Zeci de oameni au stat în câmp după o defecţiune a trenului


Recommended Posts

Posted
Zeci de oameni au stat în câmp după o defecţiune a trenului
Zeci de oameni au stat patru ore în câmp pentru că au avut ghinionul să se urce într-un tren care s-a stricat. Oamenii şi-au primit înapoi banii pe bilete. Tot marţi dimineaţă, pe ruta Făurei-Galaţi, trenul de călători a avut o defecţiune la rama electrică. Ministrul Transporturilor le-a cerut explicaţii directorilor din CFR.
Trenul InterRegio circula pe ruta Petroşani - Craiova. Plecase din Tg. Jiu şi, după 3 kilometri, locomotiva s-a defectat. Oamenii au stat în vagoane, în frig, mai bine de patru ore, între Lunca Budieni şi Copăcioasa, fără să ştie ce se întâmplă. Mulţi dintre călători s-au enervat după atâta aşteptare şi au plecat mai departe pe jos. Abia după patru ore echipele de intervenţie au găsit o soluţie pentru preluarea călătorilor. În urma acestei defecţiuni, trei trenuri au înregistrat întârzieri de 382 de minute.

Tot marţi dimineaţă, pe ruta Făurei-Galaţi, un tren Regio a avut o defecţiune la rama electrică, fiind nevoie de o locomotivă de ajutor. Călătorii au fost nevoţi să aştepte timp de două ore până s-a remediat situaţia, informează Ministerul Transporturilor.

Ministrul Ramona Mănescu acuză conducerea CFR SA şi Călători de management defectuos.

tvr.ro

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.