dcp100168 Posted December 30, 2013 Posted December 30, 2013 O tânără gălăţeancă a murit, iar alte patru au fost rănite într-un accident în Vrancea In Vrancea, o tanara a murit, iar alte patru au fost ranite, dupa ce masina in care se aflau s-a izbit de un copac. Victimele, toate din Galati, se indreptau spre Soveja, unde urmau sa se cazeze la o pensiune. Politistii pun nenorocirea pe seama lipsei de experienta la volan a celei care conducea, o fata de doar 18 ani. Accidentul a avut loc in zona de munte a judetului Vrancea, pe Drumul National 2L - in apropiere de statiunea Soveja. Intr-o curba, pe o portiune de drum cu denivelari, tanara de la volan nu a mai controlat masina si a iesit de pe sosea. Autoturismul s-a infipt intr-un copac si practic a fost zdrobit in intregime. In urma impactului, o tanara de 18 ani, pasagera pe bancheta din spate, a fost grav ranita si a murit la scurt timp. Soferita si inca trei fete care o insoteau, cu varste cuprinse intre 17 si 18 ani, au suferit mai multe rani. Doua dintre ele au ramas prinse in caroseria masinii si a fost nevoie de interventia unui echipaj de la descarcerare pentru a le scoate de acolo. stirileprotv.ro Cinci prietene din Galați au plecat, luni, spre Soveja pentru a petrece revelionul la munte. În localitatea Câmpuri, Loredana Damian, tânăra aflată la volan, a pierdut controlul mașinii într-o curbă ușoară și a ieşit în afara carosabilului izbindu-se violent de un copac. Una dintre cele trei fete de pe bancheta din spate, Natalia Lupoae, și-a pierdut viața. Una dintre cele cinci fete aflate în mașină, Mădălina Tăbăcaru, a postat pe contul său de Facebook, înainte de a pleca la drum, o fotografie care parcă prevestea tragedia ce avea să se petreacă, un mesaj pe care scria "Fii atent la volan cineva drag te așteaptă acasă". Pe drum, fetele s-au fotografiat și au pus pozele pe contul de Facebook, arătând cât sunt de fericite și nerăbdătoare să ajungă la petrecerea de revelion. O altă fotografie le prezintă pe cele trei fete de pe bancheta din spate, Mădălina Tăbăcaru, Cristina Dolea (centru) şi Natalia Lupoae (foto SUS dreapta), ultima fiind cea care și-a pierdut viața în urma tragicului accident. Poza se pare că a fost realizată de Anca Ştefan, aflată pe bancheta din dreapta faţă, alături de Lorena Damian. ziuanews.ro
dcp100168 Posted January 6, 2014 Author Posted January 6, 2014 O tragedie care le va marca viaţa. Colegii au aflat de moartea Nataliei de pe FacebookÎndoliaţi, bântuiţi de licăririle lumânărilor aşezate pios pe banca de liceu a unui înger prea devreme plecat dintre ei. Aşa au început şcoala, după vacanţa de Crăciun, elevii clasei a XII-a G de la CNVA, colegii Nataliei Lupoae, fata care s-a stins într-un accident de maşină, petrecut în apropierea localităţii Soveja, chiar înainte de Revelion.În locul obişnuitelor istorisiri amuzante din vacanţă, în clasă domnea ieri o tăcere apăsătoare, sute de întrebări fără răspuns vâjâindu-le prin cap tinerilor vădit marcaţi. Încă nu-şi pot explica cum de s-a întâmplat ca petrecerea pe cinste pentru care se pregătiseră să se transforme într-una dintre cele mai dureroase amintiri din viaţa lor, care va umbri probabil multă vreme lumina artificiilor din nopţile dintre ani. Să regrete că s-au urcat la volan după numai câteva luni de când şi-au luat carnetul? Să regrete că au insistat prea mult pe lângă părinţi să-i lase să plece? Să condamne drumurile proaste din România sau nenorocul lor?Din noianul de stări copleşitoare şi de incertitudini, un singur lucru pare să se ridice deasupra: soarta a fost nedreaptă cu Natalia, dar şi cu Lorena Damian, cea care va purta peste ani povara unei greşeli ireparabile.„E trist că toate fetele care erau în acea maşină sunt de toată isprava. Nu meritau să li se întâmple aşa ceva”, ne-au spus câţiva colegi.Nici Anca Ştefan, colega de bancă a Nataliei, aflată şi ea în maşina care s-a lovit de copac, dar nici Lorena Damian, şoferiţa de numai 18 ani, nu se aflau ieri la şcoală, deşi, din spusele colegilor, fizic sunt în afară de orice pericol, dar psihic au răni adânci.„Lorena este distrusă. Ne-am întâlnit cu ea la Lieşti, la mormântarea Nataliei. Psihologul ei i-a recomandat să vină. Oricum, fiind în spital, a aflat de moartea Nataliei cu o zi înainte ca aceasta să fie înmormântată. A vorbit atunci cu mama Nataliei, care i-a spus că n-o consideră vinovată de ceea ce s-a întâmplat şi că nu va depune plângere împotriva ei. Ar fi cumplit să se aleagă cu dosar penal. Lorena e o fată cu capul pe umeri, nu e teribilistă, nu a făcut exces de viteză. Nu era la primul ei drum lung. Tatăl ei este instructor de şofat, ca urmare ştia să conducă destul de bine maşina. Nici un părinte nu s-ar fi riscat s-o lase, dacă nu s-ar fi bazat pe ea. E o greşeală care s-ar fi putut întâmpla şi unui şofer cu experienţă”, sunt de părere colegii.„Au fost semne prevestitoare”„Astăzi mi-a fost frică să ies din casă. În fiecare zi, mă întâlneam cu Natalia ca să vin la şcoală, deoarece stăm la blocuri vecine. Încă nu-mi vine să cred. Eu am aflat de accident de pe Facebook. Am văzut postări cu „Dumnezeu s-o ierte!” şi am crezut că sunt glume proaste. Am sunat-o imediat şi suna ocupat. Am telefonat şi Lorenei, dar nici ea nu răspundea. Mi-am dat seama că ceea ce apăruse pe Facebook era adevărat!”, spune Alexandra. Neavând altă explicaţie mai bună, tinerii ne-au spus că probabil aşa i-a fost scris colegei lor să se stingă înainte de vreme.„Mama Nataliei este vânzătoare la un magazin în Lieşti. Chiar cu o seară înainte să se întâmple tragedia, era să fie ucisă în timp ce se afla la serviciu, de o maşină care s-a izbit de magazinul în care lucra. În plus, în urmă cu două luni, când i-a murit bunicul, Natalia mi-a spus că nu i-ar plăcea ca la mormântarea ei să vină atât de multă lume străină. „Am să le spun părinţilor mei să cheme doar colegii şi prietenii, în cazul în care se va întâmpla să mor înaintea lor”, mi-a spus, fără măcar să aibă vreo bănuială că i s-ar putea întâmpla ceva. Vorbea doar la modul teoretic. Toate acestea au fost semne”, îşi mai aminteşte Alexandra.95 de lampioane, 95 de vieţi dăruite NatalieiÎn ciuda dorinţelor Nataliei, la mormântare a fost, alături de colegi şi de prieteni, multă lume impresionată de soarta ei crudă. Mai mult decât atât, oamenii şi-au dorit să lege cumva viaţa netrăită încă a tinerei de vieţile lor. După mormântare, seara, prietenii şi mai mulţi oameni din comună s-au mobilizat şi au înălţat spre cer 95 de lampioane luminoase, tot atâtea legăminte că îşi vor preţui dublu vieţile, ca şi cum ar trăi cumva şi în locul celei dispărute dintre ei.„Eu admir foarte puţini oameni. Natalia se număra printre aceştia. Avea o minte sclipitoare, era foarte generoasă. Ajuta pe toţi colegii. Era genul de persoană care nu deranja pe nimeni, dar sărea întotdeauna în ajutor la nevoie. O iubeam ca pe sora mea şi-mi pare rău că nu i-am spus acest lucru cât era în viaţă”, ne spune înlăcrimată o colegă şi prietenă, Bianca Lescae.Din rama îndoliată, privirile Nataliei parcă scrutează viitorul. Ce se va întâmpla cu visul ei de a deveni studentă la Psihologie? Cine va mai trăi cu sufletul la gură sutele de filme pe care nu a apucat să le vadă, cinefilă înrăită fiind? Cine le va însenina ziua colegilor şi prietenilor? Cine va putea ostoi vreodată durerea părinţilor ei?viata-libera.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now