dcp100168 Posted February 17, 2014 Posted February 17, 2014 Galaţiul a fost scos de pe noua emblemă a Oţelului* Cuvântul „Galaţi” şi turnurile cetăţii, similare celor din emblema oraşului, au fost scoase din noul simbol grafic al clubului de către cei din conducerea executivăRevoltă a suporterilor Oţelului, după ce au aflat că printre schimbările pregătite de conducerea executivă şi anunţate că vor fi prezentate oficial miercuri seară se află şi emblema clubului cu câteva modificări: a fost scos cuvântul „Galaţi” şi turnurile cetăţii, asemănătoare celor din imaginea simbol a oraşului.Liga Suporterilor Gălăţeni 1993, grupările de fani Steel Boys, Ultra Sud, Peluza Sud Galaţi şi comunitatea online Dunărea Bătrână au transmis astăzi un comunicat comun, prin care îşi exprimă indignarea faţă de schimbările din siglă, dar şi faţă de culorile echipamentului pentru meciurile din deplasare, negru şi verde, în condiţiile în care cele ale echipei sunt roşu-alb-albastru, acuzând că se încearcă distrugerea identităţii clubului.„Se lucrează şi la schimbarea siglei clubului, iar modelul propus de conducerea din partea TNG (n.r. - The Nova Group, deţinătoarea acţiunilor FC Oţelul) este absolut hidos, scăpând de toate elementele care aduceau aminte de Galaţi şi aducând elemente noi, care nu au nimic în comun cu echipa de la Dunăre, cu tradiţia noastră sau cu blazonul formaţiei roş-alb-albastre!Dacă peste faptul că echipamentul de deplasare ar urma să fie negru-verde putem trece sau ne putem gândi că un imn în plus nu strică niciodată, în cazul emblemei lucrurile sunt foarte grave, aceasta reprezentând identitatea echipei. După ce au mutat sediul clubului la Bucureşti, au scos numele Galaţi din acte şi au creat un nou site oficial în care, la fel, numele Galaţi nu este prezent, acum se încearcă distrugerea cu bună ştiinţă a identităţii clubului nostru. De pe noua siglă a clubului ar urma să dispară toate elementele definitorii ale oraşului Galaţi, în primul rând numele, dar şi zidul de deasupra emblemei, asociat cu municipiul nostru!”, se spune în prima parte a comunicatului.Teamă ca echipa să nu fie mutată din GalaţiDe asemenea, a fost exprimată temerea ca echipa să nu fie mutată în alt oraş. „Este tot mai clar că se doreşte dispariţia oricărei urme de identificare cu Galaţiul a echipei fanion a oraşului! Din acest motiv, Liga Suporterilor Gălăţeni 1993, grupările Steel Boys, Ultra Sud (membre ale Peluzei Nord), Peluza Sud Galaţi şi comunitatea online a fanilor oţelari - Dunărea Bătrână - fac un apel către preşedintele Consiliului de Administraţie, d-l Lucian Ciofoaia, să se mai gândească în privinţa încercării de a distruge orice urmă de identificare a echipei Oţelul cu oraşul Galaţi. De ce dispare constant numele oraşului de pe orice este legat de club? Ce urmează, mutarea echipei în alt oraş!? Pentru întreaga conducere TNG, avem un mesaj: Nu există Oţelul fără Galaţi şi nici Galaţi fără Oţelul. Vă cerem să renunţaţi la ideea de a ne schimba emblema cea mai de preţ. Stema din 2006 poate nu este cea mai reprezenativă, dar pe ea tronează cele mai frumoase culori pentru noi, alături de numele unei echipe de legendă şi oraşul care i-a fost mamă şi tată. Cerem respect pentru suporterii gălăţeni, dar în special respect pentru oraşul în care vă desfăşuraţi activitatea!”, se mai spune în comunicatul suporterilor.FC Oţelul a anunţat pentru miercuri seară, de la ora 19.00, la sala Siderurgistul, o festivitate de prezentare a lotului cu care va fi abordată a doua parte a campionatului Ligii, noile modele de echipament, mascota şi un nou imn.viata-libera.ro
dcp100168 Posted February 18, 2014 Author Posted February 18, 2014 Remus Pascu: "Oţelul este şi va rămâne al Galaţiului”Oţelul se pregăteste de sezonul de primăvară. Prezentarea lotului, a noului imn şi a siglei modificate vor fi realizate în cadrul unui spectacol ce va fi găzduit de Sala Siderurgistul miercuri, de la ora 19.Noua sigla în care nu apare numele oraşului Galaţi a creat deja o reacţie adversă a celor mai fanatici suporteri. Aceştia se tem că echipa va fi mutată din Galaţi.Conducerea Oţelului neagă acest lucru. „Am dorit să avem o siglă europeană. Nu mută nimeni echipa din Galaţi. Sigla, immul şi noul echipament fac parte din strategia de marketing şi se cuplează perfect cu sărbătorirea a 50 de ani de la înfiinţarea cubului. Oţelul este şi va rămâne al Galaţiului”, a declarat directorul executiv Remus Pascu.presagalati.ro
dcp100168 Posted February 18, 2014 Author Posted February 18, 2014 Comunicat de presă Fotbal Club Oţelul Galati îi invită MIERCURI, 19 FEBRUARIE, ora 19:00, la SALA SIDERUGISTUL, pe toţi suporterii echipei, la un eveniment special care va marca prezentarea lotului de jucători cu care va fi abordat returul Ligii I. O dată cu acest eveniment se vor prezenta şi noile echipamente de joc, noua siglă şi noul imn al echipei de fotbal roş-alb-albastră. Noile elemente au fost gândite special cu scopul creării unei identităţii puternice şi a spiritului de învingător al echipei gălăţene. Leii care vor străjui emblema echipei de fotbal reprezintă simbolul forţei, al victoriei şi al reuşitei. Se ştie că leul este regele, iar cum fotbalul este sportul-rege, fiind o identitate reprezentativă, cel mai puternic simbol pentru Fotbal Club Otelul, echipa orasului Galati. Această strategie de rebranding a echipei este gândită pentru poziţionarea implicită a Clubului de Fotbal Oţelul Galaţi ca un trademark care să conducă la victorie şi în spiritul căreia să renască cea mai bună echipă din România, aşa cum s-a întâmplat în 2011. Procesul de rebranding al Clubului de Fotbal Otelul din Galati are o arhitectură nouă menită să ofere o upgradare şi o poziţionare sănătoasă. S-au păstrat culorile tradiţionale şi s-au implementat elemente noi, pentru a sublinia forţa şi tăria sufletului acestei echipe. fotbalclubotelul.ro
dcp100168 Posted February 18, 2014 Author Posted February 18, 2014 Prima variantă a noului imn http://liderfm.ro/index.php/lider-fm/item/328-asculta-noul-imn-al-otelului
mambo Posted February 19, 2014 Posted February 19, 2014 Prima variantă a noului imn http://liderfm.ro/index.php/lider-fm/item/328-asculta-noul-imn-al-otelului
Mikka Posted February 19, 2014 Posted February 19, 2014 Ce porcarie.Nici nu stiu daca e de ras sau de plans!
dcp100168 Posted February 19, 2014 Author Posted February 19, 2014 Mie mi se pare chiar cantabil, cel puţin refrenul. S-ar putea să prindă la oamenii din peluză. La ce vă aşteptaţi, la o arie de operă? Imnuri mai bune au mai fost, dar nu le cânta nimeni. Şi-atunci de ce le facem, să le ţinem pe un CD într-o vitrină? Lălăiala asta e foarte bună de urlat, după 2-3 beri...
Mikka Posted February 19, 2014 Posted February 19, 2014 Uite unul (neoficial, ce-i drept) care-ti zburleste parul... Nu e cantat evident in galerie dar e insusit de toti oltenii.http://www.youtube.com/watch?v=z2hzyYppz0k si unul oficial:http://www.youtube.com/watch?v=TrKga-boZvEsau o versiune ceva mai moderna:http://www.youtube.com/watch?v=hQCzteRjIX8 Dar, vorba adminului, dupa 2-3 beri totul devine "cantabil"
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now