Jump to content

Examene de Titularizare şi Definitivat, la Galaţi

dcp100168
 Share

Recommended Posts

17 note de titularizare după contestaţii

Candidaţii pentru un post în învăţământ au păzit miercuri zidurile celor două centre de examen – Pedagogicul şi Marina – până la ora 22.00, în aşteptarea rezultatelor la contestaţii. Pentru unii a meritat aşteptarea, pentru alţii afişarea rezultatelor a fost motiv şi mai mare de stres. Şi nu ne referim la cei câţiva nefericiţi care în loc să-şi vadă nota mărită, au constatat că a doua comisie a fost mai zgârcită decât prima. Este vorba de faptul că anul acesta, pentru a primi punctajul în plus, candidatul trebuia să merite minim 51 de sutimi, nu 50 câte au fost până în prezent. Astfel candidaţi care au primit de la 7.00 la 7.50 la a doua evaluare, au rămas cu prima notă, deşi la orice concurs (fie pentru elevi, fie pentru profesori) regula era să se acorde aceste 50 de sutimi. Chiar şi comisia de la ISJ este şocată de această decizie a ministerului descoperită în ultimul moment, dar regulile nu se discută, fie ele şi absurde. Benefic a fost că profesorii cu note peste 6.50 au primit în plus orice sutime, facilitându-li-se astfel obţinerea notei 7.00 necesară titularizării. S-au constatat 17 astfel de cazuri de candidaţi care au obţinut note pentru titularizare după recorectarea lucrărilor. Opt dintre aceste situaţii s-au înregistrat în rândul educatoarelor. La cele 236 de contestaţii, doar 60 de note au suferit modificări, fie în plus, fie în minus.

166 de profesori s-au titularizat ieri. 66 de posturi titularizabile au rămas neocupate

Dintre cele 477 de cadre didactice care ar fi avut dreptul la titularizare, au primit repartiţie pe post doar 166. Au mai rămas neocupate numai 66 de catedre, fie în sate foarte izolate, fie pentru că respectivii candidaţi nu îndeplineau toate condiţiile. Aşa se face că, deşi posturile în oraş sunt extrem de puţine anul acesta, catedra de pictură de şevalet de la Liceul de Artă a rămas liberă. Candidata care a obţinut 10 la concurs nu s-a prezentat la probele practice, iar cei care au dat aceste probe n-au luat notă de titularizare.

„Ne-au ocupat posturile şi vor cere detaşare”

Inspectorul general Doruleţ Resmeriţă ne-a declarat că sunt cadre didactice din alte judeţe care s-au titularizat pe locurile gălăţenilor şi care vor solicita în toamnă detaşare: „Nu mi se pare corect. Judeţele lor nu au scos posturi la concurs. Noi am încercat să alcătuim catedre şi din bucăţele ca să avem ce le da oamenilor. Ei le-au ocupat locurile, dar nu vor veni aici şi vor solicita în toamnă detaşarea pe un post care va fi scos ca prin minune în judeţul lor. Ar trebui să nu le dau acordul să se detaşeze!”, spune Resmeriţă, afirmând că sunt peste zece astfel de cazuri.

Repartizarea pe posturi a mers ieri strună la ambele centre. La ora 15.30, chiar mai devreme decât îşi propuseseră inspectorii, repartiţia se terminase. Dacă în alţi ani concurenţii strâmbau din nas la posturile de la ţară, anul acesta bătălia s-a dat şi pentru catedre cu navetă grea, la Cavadineşti, de exemplu. „Au luat orice post la titularizare, pentru că speră ca la anul să se apropie de casă sau chiar să vină în oraş la pretransfer. Dacă nu se votează noua lege a educaţiei, ei se vor putea transfera de la ţară la oraş, dacă vor fi posturi”, a precizat inspectorul general-adjunct Onuţ Atanasiu.

http://www.viata-libera.ro/articol-S-a_impartit_saracia_2.html

Luni se rezolvă detaşările în învăţământ

Cadrele didactice care au participat la concursul pentru ocuparea posturilor în învăţământ fie anul trecut, fie anul acesta şi au depus cerere de detaşare se vor prezenta luni, 26 iulie la cele două centre pentru a-şi alege un post disponibil, în funcţie de media pe care au obţinut-o.

La Grupul Şcolar de Marină sunt aşteptaţi profesorii de chimie, fizică, matematică, informatică, discipline tehnice şi psihopedagogie specială între 8.30 - 10.30. Educatoarele şi profesorii de limba română vor fi repartizaţi între 10.30 - 12.00.

La Pedagogic, între 9.00 - 10.30 vor fi detaşaţi învăţătorii, iar între 10.30 - 12.00 profesorii de franceză, engleză, educaţie fizică, religie, istorie şi consiliere psihopedagogică.

http://www.viata-libera.ro/articol-Luni_se_rezolva_detasarile_in_invatamant.html

Doar 38 de detaşări

Nici măcar jumătate dintre cele peste 100 de cadre didactice înscrise la detaşare nu au mai solicitat un alt post. Doar 38 de titulari au considerat că au prins la detaşare o catedră mai bună decât cea pe care erau deja repartizaţi, restul au renunţat. „Au fost posturi destul de puţine. Mai ales în oraş, unde mai toţi speră să ajungă. Se va mai organiza o nouă sesiune de detaşări la sfârşitul lui august, începutul lui septembrie, pentru că vor mai apărea catedre libere”.

„Deocamdată nu se ştie cu certitudine statutul unor posturi, pentru că sunt persoane care vor intra în concediu de maternitate sau concedii fără plată”, ne-a declarat preşedinta comisiei de la centrul situat la Colegiul Naţional „C. Negri”, Ileana Şelaru.

Repartiţia suplinitorilor calificaţi care beneficiază de continuitate

Astăzi va avea loc repartiţia pe posturi a suplinitorilor calificaţi care beneficiază de continuitate la catedră. La Pedagogic („C. Negri”) sunt aşteptaţi cei de la specializările învăţători, engleză, franceză, religie, asistenţă psihopedagogică, arhitectură, muzică, desen, muzică instrumentală, pictură de şevalet, educaţie fizică, geografie, istorie, cultură civică şi filozofie.

La centrul de la „Marină” sunt aşteptate cadrele didactice de la specializările biologie, chimie, fizică, matematică, psihopedagogie specială, educatoare, discipline tehnice, instruire practică şi limba şi literatura română.

http://www.viata-libera.ro/articol-Doar_38_de_cazuri_2.html

Noi concursuri pentru angajare în învăţământ

Inspectoratul Şcolar Judeţean va organiza la sfârşitul săptămânii alte două concursuri pentru ocuparea posturilor rămase libere în învăţământ, unul pentru suplinitorii calificaţi care au luat sub 5.00 la examenul de pe 14 iulie şi altul pentru suplinitorii necalificaţi.

Înscrierea pentru suplinitorii calificaţi sau pentru profesorii care solicită detaşare în interesul învăţământului se face astăzi şi mâine. Subiectele pentru ambele concursuri vor fi elaborate la nivel local, de către inspectorii de specialitate, iar centrul de examen va fi la Grupul Şcolar de Marină. Pe 6 august se va desfăşura concursul pentru suplinitorii calificaţi, iar pe 7 august se vor afişa rezultatele. Depunerea şi rezolvarea contestaţiilor se va face între 7-9 august, urmând ca pe 10 august să fie date publicităţii rezultatele finale.

O nouă şedinţă de repartiţie a cadrelor didactice va avea loc în perioada 23–25 august. Dacă vor rămâne posturi libere şi după această etapă vor fi repartizate la plata cu ora sau la pensionari, pe data de 27 august.

http://www.viata-libera.ro/articol-Noi_concursuri_pentru_angajare_in_invatamant_2.html

Aproape 100 de înscrişi la examenul pentru suplinire necalificată

Şi anul acesta conducerea ISJ va fi nevoită să apeleze la serviciile suplinitorilor necalificaţi, la unele discipline. Pentru concursul care se va desfăşura astăzi, la Grupul Şcolar de Marină, s-au înscris 98 de candidaţi, cei mai mulţi la educatoare – 30 de cereri. Examenul se va derula în două etape – proba scrisă între orele 9.00 –12.00 şi proba orală după-amiază.

„Vom avea şi anul acesta măcar 30 de cadre necalificate. De la an la an, numărul lor a scăzut. Au fost 130 în anul şcolar 2007-2008, 108 în 2008-2009 şi 60 anul trecut. După cum se vede, chiar dacă salariile sunt foarte mici în învăţământ, lipsa altor locuri de muncă îi determină pe oameni să aleagă şcoala”, a declarat inspectorul general-adjunct Onuţ Atanasiu.

http://www.viata-libera.ro/articol-Examen_pentru_suplinire_necalificata_2.html

Repartiţii ilegale făcute de Inspectoratul Şcolar Galaţi

* Un candidat cu media 9,25 a aflat cu stupoare că postul pe care şi-l dorea a fost ocupat de o tânără care obţinuse doar nota 6,00 la concurs * Conducerea ISJ declară că e vorba doar de o greşeală, care va fi remediată *

Iată conţinutul unui mail primit pe adresa redacţiei noastre: „Mă numesc Stănilă Cristian şi sunt profesor de geografie. Anul acesta la concursul de titularizare am luat media 9,25, situându-mă pe locul al patrulea la aceasta disciplină. Cum au existat doar 3 locuri titularizabile la geografie (la Schela, Matca şi Tecuci), am rămas primul candidat care în etapa de repartiţie prin suplinire puteam să îmi fi ales post. În data de 28 iulie 2010, când au fost repartiţiile pentru geografie m-am prezentat la Colegiul Naţional «Costache Negri». Având media cea mai mare, am venit în faţa comisiei de repartizare condusă de doamna inspector Luminiţa Cobzaru, cerând să predau la Şcolile nr.11 Tecuci şi nr. 1 din Tecuci (eu locuiesc în acest oraş), o catedră întreagă putându-se realiza din însumarea orelor libere pe geografie la cele două unităţi. Mi-au răspuns că nu există în aplicaţie aceste şcoli, deşi eu văzusem pe internet că posturile erau disponibile. Au spus că poate s-au dat la continuitate (continuităţile fiind rezolvate cu o zi în urmă). Le-am spus că fosta profesoară nu a avut continuitate. Au dat-o din colţ în colţ, spunând că nu există posturile. În final, am ales trei şcoli la 20 de km de Tecuci, ca să îmi iasă norma. În oraş nu mai aveam ce să iau. În data de 2 august, pe site-ul www.titularizare.edu.ro s-au afişat repartiţiile şi surpriză: pe aceste două posturi figurează repartizată domnişoara Sonu Alice Mihaela, care la titularizare a obtinut nota 7.00, a făcut contestaţie şi în final a primit doar 6.00. Menţionez că domnişoara a predat anul trecut limba engleză (este absolventă a specializării geografie - limba engleză), iar la examenul de titularizare de anul trecut (pe care l-a susţinut pe engleză) a obţinut nota 3.30”.

Informaţiile se verifică

Am verificat informaţiile din mail cu privire la notele celor doi candidaţi şi cu privire la posturile care le-au fost repartizate. Ele se confirmă întocmai. Profesorul Cristian Stănilă s-a documentat cu minuţiozitate (era normal, până la urmă, văzuse cu ochii lui catedrele libere şi a fost şocat de dispariţia lor). În plus, am apreciat că profesorul a avut curajul să nu trimită scrisoarea anonim, ci dimpotrivă a însoţit-o cu toate datele de contact. Aşa că am aplecat urechea şi la informaţiile din partea a doua: „Făcând cercetări, am aflat de la profesorii de limba franceză că în aceeaşi zi (28.07.2010) această domnişoară a venit însoţită de un domn în timp ce se repartizau posturile pe franceză (profesorii de la această disciplină au fost repartizaţi înainte de cei de la geografie), a vorbit cu doamna inspectoare Cobzaru şi i-a scos cele două şcoli din Tecuci din calculator. Şi aceste informaţii pot fi confirmate de martori, profesori de franceză, care se aflau în acel moment în sală. Dorind o explicaţie, am sunat-o pe aceasta domnişoară. I-am spus că merg în audienţă la domnul inspector general, deoarece a obţinut postul ilegal. Nu a negat, s-a limitat la a-mi spune doar «Ok. Ok.». Am sunat la inspectorat şi domnul inspector general este în concediu. O să merg joi, 12.08.2010, la ora 11, în audienţă şi voi cere să mi se facă dreptate şi să îmi acorde posturile care mi se cuvin, datorită mediei obţinute la examen. Este inadmisibil aşa ceva. Să se acorde ilegal posturi, pentru care unii au muncit să obţină note mari. Această domnişoară a obţinut repartiţia prin pile”, mai spune Cristian Stănilă în sesizarea pe care ne-a trimis-o.

Profesorul de franceză confirmă

Am discutat apoi personal cu profesorul de geografie care mi-a dat şi numerele de telefon al domnişoarei Sonu şi al profesorului de franceză. Alice Sonu nu ne-a răspuns la telefon. Profesorul de franceză ne-a confirmat însă că aceasta a intrat în sală împreună cu inspectoarea Cobzaru, au mers la calculator unde i s-a dat hârtie de repartiţie. „Mi-am dat seama imediat ce s-a întâmplat. Îl cunosc pe Cristian Stănilă. Am vorbit cu el ulterior, după repartiţie şi mi-a spus că este supărat. Eu am făcut legătura cu intrarea lui Sonu în sală, cu repartiţia primită de ea şi cu cele două posturi care au dispărut subit şi i-am spus toate acestea lui Cristian. După ce s-au afişat repartiţiile posturilor pe site-ul ministerului, m-a sunat şi mi-a spus că într-adevăr Alice Sonu primise catedra de la cele două şcoli”, ne-a spus telefonic profesorul de franceză.

„S-a făcut o greşeală, o vom repara”

Am încercat să vorbim cu inspectoarea Luminiţa Cobzaru, însă nu ne-a răspuns, lucru firesc, dat fiind că este în concediu. Am discutat apoi cu cealaltă inspectoare de la personal, Tatiana Saulea, care ne-a spus că sigur este o greşeală care va fi rezolvată când se întoarce Luminiţa Cobzaru din concediu: „Ştiţi, candidaţii mai vin şi dau şi date inexacte, iar noi suntem oameni, după ore în şir de repartiţie mai greşim”.

Inspectorul general adjunct Onuţ Atanasiu a fost însă mai norocos. A reuşit să vorbească cu inspectoarea Cobzaru, care a recunoscut că a greşit şi că va rescrie deciziile de repartiţie pe post, după ce se va întoarce din concediu. „S-a făcut o greşeală, o vom repara”, ne-a declarat Onuţ Atanasiu, fără însă a ne putea da amănunte despre cum s-a ajuns ca un candidat cu medie mult mai mică să primească repartiţie înaintea celui în drept. E posibil ca într-adevăr să fie o greşeală. Dar cine ne dă asigurări certe că, dacă profesorul de geografie Cristian Stănilă nu ar fi fost foarte vigilent, nu ar fi fost nevoit să facă un an de zile naveta la trei şcoli, iar domnişoara Sonu, cu nota 6, nu ar fi rămas să le predea elevilor din oraş?

http://www.viata-libera.ro/articol-Repartitie_ilegala_sau_greseala_2.html

• 2 weeks later...

Calendarul repartizării posturilor în învăţământ

Săptămâna viitoare, la Grupul Şcolar Industrial de Marină, au loc următoarele etape de repartizare a cadrelor didactice pe posturile din învăţământ. Inspectorii şcolari de specialitate au realizat un grafic de repartizare, pe discipline, afişat pe siteul www.isj.gl.edu.ro şi la sediul Inspectoratului Şcolar Judeţean Galaţi.

Repartizarea cadrelor didactice titulare prin detaşare în interesul învăţământului pentru restrângere de activitate nesoluţionată, dar şi detaşările la cerere au loc pe 23 august.

Pe 24 şi pe 25 august se soluţionează cererile de continuitate prin suplinire şi se repartizează, în şedinţă publică, suplinitorii calificaţi.

Acordarea orelor rămase neocupate în regim de cumul sau plata cu ora a personalului didactic titular şi a cadrelor didactice asociate ori pensionate este programată pe 27 august 2010.

Dacă vor mai rămâne posturi sau catedre vacante, repartizarea suplinitorilor fără studii corespunzătoare pe acestea va avea loc în data de 30 august. Repartizările vor avea loc după un grafic detaliat pe discipline, care va fi publicat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Galaţi pe 27 august.

http://www.viata-libera.ro/articol-Repartizarea_posturilor_in_invatamant_2.html

• 2 weeks later...

Astăzi - Repartizarea suplinitorilor necalificaţi

Câţiva zeci de elevi gălăţeni vor învăţa, şi în anul şcolar următor, cu cadre didactice care nu au studii de specialitate pe disciplina pe care o vor preda. Inspectorii şcolari declară însă că e vorba despre foarte puţine posturi, majoritatea în mediul rural.

Suplinitorii fără studii corespunzătoare vor fi repartizaţi astăzi pe posturile didactice neocupate, pe catedrele ramase vacante ori rezervate din învăţământul preuniversitar.

Repartizarea se va face începând cu ora 8,30, la sediul Inspectoratului Şcolar Judeţean Galaţi, fără un grafic pe discipline.

http://www.viata-libera.ro/articol-Repartizarea_suplinitorilor_necalificati_2.html

• 1 month later...

Înscrieri pentru definitivat şi grade

Cadrele didactice care vor să obţină anul acesta definitivatul în învăţământ şi gradele didactice I şi II pot să-şi depună dosarele la ISJ, începând de mâine, 1 octombrie, până la sfârşitul lunii.

Dascălii care vor definitivatul vor susţine probele scrise şi orale în perioada 18-24 august 2011, în timp ce aceia care vor să obţină gradul II vor fi examinaţi între 25-31 august 2011.

La gradul I, depunerea lucrărilor de către candidaţii seriei 2010-2012 se va face până pe data de 31 august 2011, conform calendarului publicat pe site-ul www.edu.ro.

http://www.viata-libera.ro/articol-Vineri_incep_inscrierile_pentru_definitivat_si_grade_2.html

• 4 weeks later...

Titularizarea 2011 la Galaţi

* Examenul va avea loc pe 11 iulie *

De anul viitor, candidaţii examenului de titularizare ar putea fi supravegheaţi de camere video, timpul probei scrise. Proiectul Metodologiei privind mişcarea personalului didactic în 2011, postat pe site-ul Ministerului Educaţiei, prevede că „în toate sălile de concurs vor fi instalate camere video de supraveghere”.

De câţiva ani încoace, la Galaţi, examenul de titularizare se organizează în două centre de examen: Colegiul Naţional „Costache Negri” şi Grupul Şcolar Industrial de Marină. Niciuna dintre cele două şcoli nu are în dotare camere video de supraveghere şi, ţinând cont că examenul se desfăşoară în câteva zeci săli, atunci achiziţionarea aparaturii va fi destul de costisitoare.

Anul viitor, examenul de titularizare este programat pe 11 iulie. În plus faţă de metodologia din 2010, proiectul noii metodologii prevede o serie de reguli specifice de ocupare a posturilor didactice. Acestea se referă la cadrele didactice vizate de restrângere de activitate, în cazul în care predau sau au fost repartizate la instituţii de învăţământ care se comasează ori se desfiinţează de la 1 septembrie 2010.

La începutul acestui an şcolar, zeci de cadre didactice s-au trezit, că nu mai au ore suficiente sau nu chiar că nu mai există postul pe care au concurat, deoarece şcoala a fost comasată sau desfiinţată.

http://www.viata-libera.ro/articol-Titularizarea_2011_supravegheata_video_2.html

• 2 months later...

Esti profesor sau absolvent? Te pregatesti pentru examenul de titularizare, suplinire, definitivat sau gradul II la: Psihopedagogie speciala, Consiliere psihopedagogica, Terapie educationala complexa si integrata, Pedagogie, Psihologie ?

De ce sa citesti zeci de carti cand poti sa inveti acelasi continut bine structurat si sintetizat?

Pentru detalii vizitati www.educatie.trei.ro

• 4 weeks later...

Calendarul mişcării personalului didactic

Schimbările prevăzute în noua Lege a Educaţiei privind mişcarea personalului didactic nu intră în vigoare din acest an şcolar. Ca urmare, cadrele didactice îşi pot face planuri de transfer, pretrasfer, detaşare ori titularizare ghidându-se după regulile metodologiei aprobate anul trecut. Chiar în această perioadă se întocmesc listele cu titularii care urmează să fie pensionaţi cu 1 septembrie 2011, pentru limită de vârstă standard sau la cerere, iar până pe 18 februarie le vor fi acordate pensionarilor avizele de continuare a activităţii. Între 21 februarie şi 11 martie are loc încadrarea personalului didactic titular pe catedrele de anul viitor.

Întregiri şi completări de normă

-14-15 martie: înregistrarea cererilor pentru întregirile de normă.

-17 martie: soluţionarea cererilor, prin transfer.

-21 martie: afişarea listei catedrelor vacante / rezervate, pentru soluţionarea completărilor de normă.

-22-23 martie: înregistrarea cererilor pentru completarea normei.

-24-28 martie: completarea normei didactice în comisia judeţeană de mobilitate şi în şedinţă publică.

Transfer şi pretransfer

Transferarea personalului didactic titular disponibilizat prin restrângere de activitate sau prin restructurarea reţelei şcolare şi pretransferarea personalului didactic titular la cerere începe pe 21 martie, când se afişează lista posturilor didactice care intră în restrângere.

-7-21 aprilie: înregistrarea cererilor personalului didactic care solicită transferare pentru restrângere de activitate şi pretransferare la cerere.

-27 aprilie: afişarea listelor cu punctajele cadrelor didactice.

-28-29 aprilie: înregistrarea contestaţiilor.

-3 mai: soluţionarea contestaţiilor.

-4-5 mai: organizarea probelor practice/orale în profilul postului.

-6-10 mai: efectuarea transferărilor pentru restrângere de activitate şi apoi a pretransferărilor, în aceeaşi şedinţă publică.

-11-13 mai: înregistrarea şi rezolvarea contestaţiilor.

-16 mai: reactualizarea listei posturilor didactice vacante/rezervate.

Detaşarea în interesul învăţământului

-18-23 mai: înregistrarea solicitărilor unităţilor de învăţământ.

-24-25 mai: organizarea probelor practice/orale în profilul postului.

-27 mai: discutarea şi soluţionarea propunerilor făcute de inspectorii şcolari de specialitate în consiliul de administraţie al ISJ.

-30 mai: afişarea listei cadrelor didactice detaşate.

Ocuparea prin concurs, detaşare la cerere şi suplinire a posturilor didactice sau a catedrelor declarate vacante sau rezervate în unităţile de învăţământ are loc pe 13 iulie 2011, iar prima etapă de repartizare, la nivel judeţean, între 22 şi 25 iulie.

http://www.viata-libera.ro/articol-In_2011_titularizarea_ramane_neschimbata_2.html

• 2 weeks later...

Titularizarea se va da centralizat încă trei ani

În MO nr. 104/09.02.2011 au apărut, miercuri seara târziu, măsuri tranzitorii în sistemul naţional de învăţământ, având în vedere că Legea Educaţiei nouă (Nr. 1/2011) funcţionează încă după metodologiile vechi.

Printre alte lucruri, notele tranzitorii transmise către inspectoratele şcolare atrag atenţia că se va menţine timp de încă trei ani concursul de titularizare organizat la nivel naţional.

Angajarea personalului didactic de către consiliile de administraţie ale şcolilor se va face abia după ce prima serie de absolvenţi ai masterului didactic vor finaliza stagiul practic conform Legii nr. 1/2011.

http://www.viata-libera.ro/articol-Titularizarea_se_va_da_centralizat_2.html

Suplinitorii calificaţi se pot titulariza cu o simplă cerere!

Dacă postul pe care îl ocupă este viabil şi dacă au acceptul Consiliului de Administraţie al instituţiei, cadrele didactice care au obţinut peste 7,00 la concursurile specifice din ultimii trei ani se pot titulariza în şcoala unde sunt momentan. Suplinitorii calificaţi pot solicita acest lucru printr-o cerere depusă la şcoală, până pe 25 februarie. Cel târziu pe 8 martie, după validarea solicitărilor de către Consiliul de Administraţie al Inspectoratului Şcolar Judeţean Galaţi, ei vor afla dacă, de la 1 septembrie 2011, sunt titulari.

Vestea proastă este că după această etapă vor rămâne foarte puţine posturi pentru ultimul examen de titularizare în sistem centralizat, organizat în vară.

http://www.viata-libera.ro/articol-Suplinitorii_calificati_se_pot_titulariza_cu_o_simpla_cerere_2.html

Profesorii sunt indignaţi. De ce suplinitorii iau faţa titularilor?

* FEN susţine că e o măsură propusă de sindicate * Directorii unităţilor de învăţământ spun la rândul lor că decizia MECTS e binevenită *

Unele cadre didactice s-au revoltat la aflarea veştii că suplinitorii care au obţinut minim 7.00 la concursurile de ocupare a posturilor se pot titulariza printr-o simplă cerere depusă la consiliul de administraţie al şcolii. Conform indicaţiilor venite de la minister, suplinitorii devin titulari pe posturi, înainte de rezolvarea restrângerilor de activitate şi a pretransferurilor cadrelor deja titularizate. Cu alte cuvinte, MECTS îi favorizează pe suplinitori, înaintea celor care s-au titularizat deja.

„De ce posturile devin brusc titularizabile?”

„Am făcut un an naveta în nordul judeţului, deşi am luat peste 9 la titularizare, în ideea că la începutul acestui an mă voi putea transfera. Am preferat să mă titularizez. «Pilele» au stat pe posturi nescoase la concurs şi acum bineînţeles că se vor putea titulariza în Galaţi cu note mai mici decât a mea. De ce posturile respective, dacă vor deveni acum titularizabile, nu au fost scoase la concurs în vara trecută?”, ne spune supărată o profesoară.

„Cui îi pasă de titularii care intră la restrângeri şi care rămân în condiţiile acestea fără ore? Nu mai are nevoie nimeni de ei, odată ce suplinitorii au întâietate. Totuşi nu înţeleg ceva: dacă posturile ocupate de suplinitori sunt viabile, de ce nu au fost scoase la concurs? Ştiu că şi suplinitorii dau examen, dar sunt suplinitori tocmai pentru că nu au luat notă suficient de mare pentru a se titulariza. Probabil ca asta înseamnă calitate şi eficienţă în învăţământ...”, susţine un alt cadru didactic.

„Noi am propus ministrului acest lucru”

Liderul FEN, Constantin Ciosu, susţine că ministrul Educaţiei a adoptat această hotărâre la propunerea organizaţiei pe care o conduce: „Pentru aceşti oameni se va rezolva o nedreptate. Ei au luat notă de titularizare (peste 7.00) la concurs şi aveau dreptul, dar în anul respectiv nu au fost posturi. Este o măsură foarte bună pentru stabilizarea sistemului. Şi exact aşa se va proceda de acum încolo, prin lege, directorii şi consiliul de administraţie vor face angajările în şcoli”, spune liderul FEN.

„E bine să crească numărul titularilor”

Directorul Liceului „Spiru Haret” din Tecuci – Ion Grecu salută şi el iniţiativa ministrului: „E adevărat că vor fi şi cazuri de profesori care s-au titularizat cu 9.00 şi vor pierde acum transferul pe un post poate mai bun, dar vor fi puţine. Eu, de exemplu, am în liceu o suplinitoare care a luat 9.00 la concurs şi nu a avut pe ce să se titularizeze. Este o profesoară foarte bună, pe care aş vrea s-o titularizez pe postul doamnei Marcela Ciobănuc, care s-a transferat în alt judeţ. Postul ei nu a fost scos la concurs, pentru că nu ştiam dacă va prinde titularizare acolo sau va rămâne tot la noi”, declară directorul de la „Spiru Haret”.

De aceeaşi părere s-a arătat şi directorul Colegiului Naţional „Vasile Alecsandri”, Vasile Ciuchină: „Dacă oamenii au o activitate corespunzătoare în şcoală, e bine să le dai posibilitatea să se titularizeze, oferindu-le astfel o perspectivă mai bună”.

http://www.viata-libera.ro/articol-De_ce_suplinitorii_iau_fata_titularilor__2.html

pentru ca sunt mult mai pregatiti decat decat ei.

Foarte discutabil... Cunosc o gramada de oameni care (in ultimii ani) au luat 9 la titularizare si au luat catedre la Tecuci sau la Tg. Bujor (sau chiar in comunele limitrofe), tocmai in ideea de a se putea transfera candva, in 2-3-4 ani, la Galati. Cei care au luat doar 7 la ACELASI examen si nu au mai prins locuri de titulari nicaieri au ramas suplinitori la Galati. Iar acum vor putea deveni titulari, in fata celor care au obtinut note mult mai mari. De ce sunt ei mai bine pregatiti? Ca n-au facut naveta la -20 de grade? Ca n-au avut pile care sa le pastreze locuri de suplinitori prin scolile galatene? Cred ca imi scapa ceva... :-?

cei care au luat 9 si s-au titularizat la Tecuci sau Tg. Bujor sau chiar la tara, au facut-o pt ca in Galati nu erau locuri. in primavara, in sesiunea de detasari sau transferari, isi gasesc un loc in Galati si astfel la concursul din iulie nu mai raman locuri pt titularizare in Galati ci doar pt suplinitori. mie nu-mi place "artificiul" asta. seamana cu o incercare de pacali sistemul si procedurile. daca ai luat nota mare si te-ai hotarat sa te titularizezi la tara sau in nordul judetului atunci iti asumi riscurile.

Iar acum vor putea deveni titulari, in fata celor care au obtinut note mult mai mari. De ce sunt ei mai bine pregatiti?

ai mare dreptate dar eu am vrut sa evidentiez altceva si e vina mea ca nu am fost explicit (ma intelegi, era o ora tarzie, clopotei in stanga, clopotei in dreapta...). m-am referit la titularii cu state vechi. daca ii supui la un test nu ajung la nivelul unui suplinitor de nota 6 care da examenul de titularizare in fiecare an. GARANTEZ. mai mult de atat, titularii isi aleg orarul si clasele la care vor sa predea lasand suplinitorilor clasele cele mai slabe si la ore tarzii. si mai e un aspect: titularii trateaza suplinitorii cu dispret caci vezi Doamne, ei sunt destepti si suplinitorii, nu. sotia mea e suplinitor de 10 ani si traieste un adevarat calvar. sper sa se schimbe ceva cu aceasta ocazie.

Problema cu titularii "din vechi" e cu totul alta, şi sunt de acord că oamenii care au obţinut cândva un post de titular si acum asteapta 30 de ani sa iasa la pensie de acolo ar trebui evaluati periodic.

Insa, in loc sa se indrepte o nedreptate de genul celei de mai sus, se face o alta, prin care sunt indepartati din sistem oameni de media 9 si sunt acceptati unii de media 7...

• 2 weeks later...

155 de suplinitori s-au fixat pe post

Doar 300 de posturi pentru titularizare au fost scoase anul trecut la Galaţi. Iată însă că, până în prezent, 155 de suplinitori calificaţi care au avut peste 7.00 la un concurs au primit titularizarea printr-o simplă cerere către consiliul de administraţie al şcolii. Numărul lor ar putea creşte, întrucât nu toate şcolile au adus situaţia la ISJ.

Inspectorul general, Doruleţ Resmeriţă, susţine că, deocamdată, respectivii profesori nu au şi acordul consiliului de administraţie al ISJ. „Până la începutul săptămânii viitoare, aşteptăm situaţiile de la toate şcolile. Apoi vom aproba şi noi titularizările. Au fost o mulţime de probleme. Oamenii se reclamă unii pe alţii. A fost nevoie să intervenim în unele locuri, ca să se respecte metodologia”, spune inspectorul general.

http://www.viata-libera.ro/articol-155_de_suplinitori_s-au_fixat_pe_post.html

135 de suplinitori titularizaţi, după acordul ISJ

Consiliul de administraţie al Inspectoratului Şcolar Judeţean a aprobat 135 de cereri de titularizare ale cadrelor didactice care au obţinut note peste 7.00 la concursul naţional de ocupare a posturilor în învăţământ. Directorii unităţilor de învăţământ gălăţene au aprobat 170 de astfel de cereri, dar în 35 de cazuri conducerea ISJ nu şi-a dat acordul.

http://www.viata-libera.ro/articol-135_de_suplinitori_titularizati_cu_o_cerere_2.html

Doar două contestaţii rezolvate favorabil de ISJ la titularizarea suplinitorilor

Consiliul de administraţie al ISJ a aprobat numai două dintre contestaţiile depuse de profesorii suplinitori care au cerut să se titularizeze. „Este vorba de două cadre didactice care nu au avut toate documentele la dosar deşi acestea existau la directorii şcolilor respective. Mi-aş fi dorit să-i titularizez pe toţi profesorii care au solicitat acest lucru, mai ales în mediul rural, unde e foarte bine ca oamenii să fie fixaţi pe posturi. Din nefericire, au fost multe solicitări ale profesorilor care nu aveau minim 16 ore în disciplina de bază, aşa cum prevede regulamentul. Aveau 14, 15 ore şi restul în completare”, susţine inspectorul general, Doruleţ Resmeriţă.

În total, în judeţul Galaţi, după rezolvarea contestaţiilor, s-au titularizat 137 de cadre didactice.

http://www.viata-libera.ro/articol-Doar_doua_contestatii_rezolvate_favorabil_la_titularizarea_suplinitorilor_2.html

Te pregatesti pentru examenul de titularizare, definitivat sau gradul II 2012 ? De ce sa citesti zeci de carti cand poti sa inveti acelasi continut bine structurat si sintetizat? Acum gasesti totul intr-o singura lucrare: Sinteza Educatie Trei, elaborata in conformitate cu programa actuala de specialitate.

Pentru detalii vizitati SINTEZE GRADE DIDACTICE

sinteze.png

Edited by educatietreiro