Jump to content

Maşini abandonate în Galaţi

ultramarine
 Share

Recommended Posts

Intrebarea naste spontan: aceste masini au fost semnalate autoritatilor in drept ? Daca acestia nu intentioneaza sa ia nicio atitudine, sunt ziarele, locale si nationale.

Stiu doar ca lobby-ul facut bine da rezultate neasteptate ;)

Pai citisem pe forum ca inspectorii de teren au gasit cateva sute de masini abandonate si urmeaza sa le ridice. Acum, pe masura ce ma plimb prin oras, le dau o mana de ajutor sa nu cumva sa scape vreuna. Desi ma indoiesc de "eficienta" si promptitudinea celor de la Primarie, ca vor elibera cateva sute de locuri de parcare.

Hm, din poza nu s-ar zice ca e abandonata, dar nu te contrazic, findca eu sunt din Braila si stiu ca galatenii care trec prin zona stiu mai bine de cand e abandonata si poate s-au tot saturat sa nu o vada miscanduse de luni bune. As vrea sa stiu si eu sunt chiar curioasa. De cand oare nu s-a mai urnit din loc?

Are cel putin trei, patru ani de cand o bate vantul, poaia şi ninsoarea. Deci, zic eu că nu are ITP, nu are asigurare RCA. Un politist ar sti mai multe prin programele lor de evidenta. Eu dacă o lovesc, îmi fac maşina pe casco şi am scăpat. Iar de celălalt nu mă interesează. Dar dacă nu este asigurat, mă dă în judecată pentru daune ? Şi cine pierde ?

Asta e masina a 24-a fotografiata de tine.

Acum ma gandesc oare cum ar fi sa prinzi 7 dintr-o lovitura. Adica 7 masini abandonate, una langa alta incat sa le prinzi pe toate intr-o singura poza.

Abia astept sa ajungi la masina cu nr 100. :d

Iti urez succes sa ajungi si la masina 1000! :)

O chestie interesanta: ar trebui sa te informezi asupra aspectului legal de a fotografia numarul masinilor si de a le expune pe net.

Nu sunt la curent cu legislatia romaneasca, dar stiu ca in alte tari este interzis.

Anyway ... ai putea obscura numarul masinilor in imagini ;)

O chestie interesanta: ar trebui sa te informezi asupra aspectului legal de a fotografia numarul masinilor si de a le expune pe net.

Nu sunt la curent cu legislatia romaneasca, dar stiu ca in alte tari este interzis.

Anyway ... ai putea obscura numarul masinilor in imagini ;)

Atâta timp cât maşinile respective se află pe domeniul public pot fi fotografiate fără probleme.

Intentia mea este una buna, asa cum am afirmat in primul post. Am considerat faptul ca un inspector de la Primarie, poate nu are timp/resurse de a bate orasul la pas. Si daca tot ma plimb, daca tot am telefon cu camera foto, daca tot ma impiedic pe trotuare de masini parcate, abandonate, de trafic infernal in care noi suntem de vina ca parcam aiurea, de ce sa nu dau dovada de spirit civic, de cetatean si, acasa, in micile momente de timp liber sa ajut cumva, la mentinerea treaza a atentiei, vizitatorilor forumului la unele aspecte din Galati. In primul rand e datoria de cetatean. Eu vreau doar sa ajut, daca gresesc cu ceva sau incalc vreo lege, ma opresc si continuam prin a vorbi discutii. Eu nu am nicio pretentie asupra pozelor si nici nu obtin vreun folos de pe urma lor. Toate pozele sunt reale si cu putina atentie le veti regasi printre voi. De asemenea sunt moderatori care pot sesiza aspectul ilegal al pozelor si sa le stearga.

Nu îţi face niciun fel de probleme. În România se poate chiar mai mult, respectiv fotografierea proprietăţilor private din exeriorul acestora!

Încălcarea prin orice mijloace de interceptare a dreptului la viată privată

Art. 209. - (1) Încălcarea dreptului la viată privată al unei persoane prin folosirea oricăror mijloace de interceptare de la distantă de date, informatii, imagini sau sunete din interiorul locurilor mentionate în art. 208 alin. (1), fără consimtământul persoanei care le foloseste sau fără permisiunea legii, se pedepseste cu închisoare strictă de la un an la 3 ani sau cu zile-amendă.

(2) Fotografierea sau filmarea din locuri publice a exteriorului unui imobil cu destinatia de locuintă, resedintă sau casă de vacantă, apartinând oricărei persoane, nu constituie infractiune.

(3) Actiunea penală se pune în miscare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, împăcarea părtilor înlătură răspunderea penală.

Art. 208. - (1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuintă, încăpere, dependintă sau într-un loc împrejmuit tinând de acestea, fără consimtământul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseste cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.

Despre fotografiere sau astfel de activităţi în locurile publice nici măcar nu se aminteşte în Codul Penal.

De altfel, în România, în locurile publice se pedepseşte doar "Portul, fără drept, în locuri publice a cutitului, pumnalului, sisului, boxului, castetului sau a altor asemenea obiecte periculoase" şi "Folosirea în locuri publice a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confectionate pe baza de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru socuri electrice, în alte scopuri decât legitima apărare".

Ma gandeam la urmatorul lucru. Ce ar fi sa desemnam un user a forumului care sa faca periodic o lista a masinilor abandonate pe o pagina A4, in urma sesizarilor lui gvincentiu, apoi o trimitem prin mail adminului, si el sa faca din asta o petitie si ma gandesc daca se poate ca cei de la viata libera, semneaza in calitate de cetateni care se impiedica de masini, aceasta petitie ca sunt abandonate de ani de zile, politia comunitara, cred ca va avea dreptul sa le ridice mai repede. La cat de multe semnaturi se aduna sunt sigur ca petitia va fi luata in considerare si rezolvata rapid. Ce parere aveti? Adica daca unui politist comunitar ii spui de x y z masini abandonate, si ii bagi sub nas o petitie semnata de cam cel putin 100 cetateni, sunt sigur ca are tot dreptul sa le ridice. Asa-i? Daca cei din redactia Viata Libera si cu familiile lor nu sunteti de ajuns, poate se baga si unii forumisti sa semneze virtual. Adica ii da numele, seria si nr de buletin pe PM Adminului si el trece in petitie.

Procedura legală este mult, mult mai greoaie şi este, probabil, şi motivul pentru care maşinile sunt lăsate pe stradă. În mare, paşii sunt cei de mai jos:

In baza sesizarilor cetatenilor, reprezentantii Administratiei Domeniului Public intocmesc procese-verbale de constatare pentru vehiculele in privinta carora exista indicii temeinice ca ar fi abandonate sau fara stapan. Odata cu intocmirea procesului-verbal, agentul constatator afiseaza o somatie pe caroseria autovehiculului prin care solicita ridicarea acestuia de catre proprietar. Totodata, se instiinteaza organele de politie pentru verificari in vederea identificarii detinatorului autovehiculului. Dupa efectuarea cercetarilor Politiei si in cazul in care proprietarul masinii nu isi ridica autovehiculul, pe baza referatelor intocmite de inspectorii din cadrul ADP, primarul emite dispozitii pentru inventarierea, expertizarea, transportul si depozitarea vehiculului abandonat in spatiul special amenajat, pentru a declara vehiculul abandonat si pentru a intra in proprietatea unitatii administrativ teritoriale. Ulterior, se intocmeste o adresa catre organele de politie in scopul radierii autovehiculului. Practic, din momentul inceperii procedurii si pana la ridicarea propriu-zisa a masinii trec cam sase luni.

Hehe, ce tare e asta =))) A inflorit de-acum :)) Frate, clasifica si tu pozele astea si pune-le bine ca vei realiza o colectie frumusica si eventual o expozitie cu ele. Poate asa, trimitand niste invitatii politistilor, s-ar rezolva mare parte din aceasta problema.

GL 01 VUZ, unde anume, ghiciti? In fata la sediul Politiei de pe Domneasca si asa nu e circulata strada si sunt locuri de parcare gramada toata ziua. (* a fost ridicata, poate datorita forumului nostru? Nu vom sti asta niciodata :roll: )