Sari la conținut

Ceahlăul Piatra Neamţ - Oţelul Galaţi 0-1


dcp100168

Postare recomandata

  • 2 weeks later...

Obiectivul Oţelului pentru următoarele partide

Oţelul se află pe ultimul loc în Liga I după 14 etape, cu doar opt puncte acumulate şi la şapte lungimi distanţă de primul loc deasupra retrogradării. În următoarele două runde, Oţelul va juca împotriva a două echipe contracandidate în lupta pentru evitarea retrogradării, Ceahlăul şi „U” Cluj, ambele în deplasare.

Team-managerul Cristian Munteanu a spus că Oţelul şi-a propus pentru aceste două jocuri să scoată patru puncte. „Pentru următoarele două meciuri, avem obiectiv să obţinem puncte. Jucăm în deplasare cu echipe implicate în lupta pentru evitarea retrogradării, U Cluj şi Ceahlăul. Noi avem obiectiv patru puncte, dar şi trei puncte sunt bune. Trebuie să fim foarte concentraţi pentru jocul de la Piatra Neamţ, meciul este foarte important. La prima vedere e uşor să câştigi trei puncte la Piatra Neamţ, dar nu este deloc aşa. Vor fi meciuri foarte grele, cu Ceahlăul va fi la fel de greu cum a fost cu Petrolul sau Astra. Ceahlăul este o echipă care joacă pentru supravieţuirea în Liga I, dar noi vom merge încrezători şi cred că vom lua trei puncte”, a spus Munteanu.

Partida Ceahlăul - Oţelul este programată sâmbătă, 22 noiembrie, de la ora 18.00, şi va fi transmisă în direct de Look TV.

presagalatibraila.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Selymes:„Ne-am săturat de câte goluri am luat”

Tibor Selymeş, antrenorul Oţelului, a prefaţat meciul de sâmbătă cu Ceahlăul şi a spus că îşi doreşte ca în primul rând echipa sa să nu primească gol la următorul joc. „Dacă dăm un gol și nu primim, este ok. Am luat destule goluri, ne-am săturat de câte goluri am luat și, ușor-ușor, ne-am pus defensiva pe picioare, nu mai luăm așa multe goluri, stăm bine, sper să și marcăm de-acum înainte”, a spus Selymeş la conferinţa de presă dinaintea partidei cu Ceahlăul.
Oţelul se află pe ultimul loc după 14 etape, cu doar opt puncte, dar de precizat faptul că în ultimele trei partide echipa gălăţeană a reuşit să termine neînvinsă. Ceahlăul, adversarul de sâmbătă al Oţelului, este o contracandidată în lupta pentru evitarea retrogradării. Formaţia din Piatra Neamţ se află pe locul 13, cu 14 puncte.
Meciul Ceahlăul - Oţelul este programat sâmbătă, de la ora 18.00, şi va fi transmis în direct de Look TV.

presagalatibraila.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trei fotbalişti ai Oţelului vor lipsi sâmbătă la Piatra Neamţ
Oţelul joacă sâmbătă în deplasare cu Ceahlăul Piatra Neamţ, meci contând pentru etapa a XV-a a Ligii I. Delegaţia echipei a plecat astăzi la Piatra Neamţ, dar din lot nu fac parte trei fotbalişti, toţi cu probleme medicale: portarul Dragoş Plopeanu şi mijlocaşii Alexandru Zaharia şi Marcel Avdic.
Sunt şanse foarte mici ca în primii 18 să se afle cea mai recentă achiziţie, olandezul Bryan Ottenhoff, mai ales că Tibor Selymes are acum de unde alege cuplul de fundaşi centrali. "Acum am numeroase opţiuni pentru linia de fund, trebuie să mă gândesc mai mult, dar asta e bine pentru un antrenor. Sper să fac o alegere inspirată", a spus Selymes.
presagalati.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Bară Cristea, min.12, după o pasă a lui Cernat

- O nouă pasă de geniu a lui Cernat, dar preluarea largă a lui Cristea le permite gazdelor să respingă, min. 24

- Oţelul joacă mai bine, dar fazele de poartă sunt destul de puţine. Punctul slab al gălăţenilor pare a fi portarul Hotoboc, ale cărui ieşiri la centrări sunt în mare parte aiurea

- Cap Cristea, scos greu de sub transvesală de portar, min. 36

- Pauză, 0-0, şuturi pe poartă 0-2, fără alte evenimente de remarcat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lovitură liberă bătută bine de Cernat, boxată de portar, min. 46

Acţiune frumoasă Cernat - Cristea - Popa, iar ultimul trage puţin pe lângă, min. 49

Lob superb Cristea, bară, min. 52

Schimbare, intră Cucu în locul lui Helder Tavares, min. 53

O nouă ocazie gălăţeană, Popa, a patra şansă în numai opt minute, min. 53

0-1, în sfârşit. Cernat găseşte încă o pasă de geniu, iar Cristea nu mai ratează, min. 56

Ocazie după ocazie, Karlik şutează bine din lovitură liberă, portarul respinge în faţă, iar Cristea reia puţin pe lângă, min. 59

Grădinaru ratează o şansă uriaşă, după o centrare a lui Cernat, trimiţând cu capul alături, din 6 metri, min. 72

Schimbare, intră Jula în locul lui Popa, min. 77

Prima ocazie a gazdelor, în min. 83!

Schimbare, intră Milea în locul lui Murgoci, min. 88

Cernat scapă singur în careu, dar luftează, min. 90

Final de joc, victorie! Joc dominat de la cap la coadă, succes fără dubii

Cu 11 puncte, Oţelul trece în clasament de Rapid şi Iaşi, ocupând acum locul 16

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceahlăul Piatra Neamţ - Oţelul Galaţi 0-1

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci din etapa a XV-a a Ligii I. Golul a fost marcat de Cristea, în minutul 56, cu un şut de la 11 metri, după o pasă de la Cernat.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Calancea - Ţepeş, Gorea, Marc, Slavickas - Tăbăcariu, Onciu (Pavel '46) - Chitoşcă (Popadiuc '58), Ştefănescu (Mîndruşcă '63), Margină - Cârjan. Antrenor: Florin Marin.

Oţelul Galaţi: Hotoboc - Murgoci (Milea '89), Leca, Mişelăricu, Popescu - Helder (Cucu '53), Karlik - Grădinaru, Cernat, Popa (Jula '78) - Cristea. Antrenor: Tibor Selymes.

Cartonaşe galbene: Tăbăcariu '58, Slavickas '74 / Murgoci '89

Arbitri: Robert Dumitru - Octavian Şovre, Ciprian Danşa - Marian Barbu. Observatori: Marian Dorobanţu, Cătălin Popa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.