Jump to content

Primarii municipiului Galaţi


Recommended Posts

Lista tuturor primarilor municipiului Galaţi

* Ion Vizzu, institutor, primar 1864-1865

* Mantu Rufu, comerciant, primar 1866-1867

* Procopie S.Grumala, profesor, primar 1867-1868

* Iancu Panaitescu, primar 1869-1870

* P.Zamaria, comerciant, primar 1870-1871

* Al.D.Moruzi, proprietar rural, primar 1872-1874

* Gheorghe Voleti, avocat, primar 1874-1875

* Petrache Botezatu, primar 1875-1876

* Ştefan V.Neniţescu, comerciant, primar 1876

* Gheorghe P.Mantu, comerciant, primar 1877-1879

* Costache Vârlan, avocat, primar 1880-1881

* Dumitru Vizzu, medic, primar 1881-ianuarie 1883

* Gheorghe Mihăilescu, profesor, primar, februarie-martie 1883

* Gheorghe Fulger, proprietar rural şi comerciant, preşedinte de comisie interimară, apoi primar martie 1883-aprilie 1884

* Gheorghe N.Cavalioti, avocat şi proprietar urban, preşedinte de comisie interimară, apoi primar aprilie 1884-februarie 1885

* Costin Vârlan, avocat, primar 17 zile, neaprobat de minister,1885

* Andreiaş Panaitescu, fost perceptor fiscal, primar 1 lună, neacceptat de minister,1885

* M.Hagi Nicola, comerciant, preşedinte de comisie interimară, apoi primar, aprilie 1885-noiembire 1886

* Constantin A.Ressu, avocat, primar noiembrie 1886-martie 1887

* M.Hagi Nicola, comerciant, preşedinte de comisie interimară, primar martie-iunie 1887

* Limeoleon Nebunelli, librar, primar iunie 1887-iulie 1888

* Constantin A.Ressu, preşedinte de comisie interimară, primar iulie1888-septembrie 1890

* Constantin A.Ressu, primar septemrie 1890-februarie 1891

* Gheorghe C.Robescu, avocat, primar februarie 1891-august 1892

* Stavrică Mantu proprietar urban, primar august-noiembire 1892

* Virgil G.Poenaru, avocat, preşedinte de comisie interimară, apoi primar, noiembrie 1892-septembrie 1894

* Constantin A.Ressu, primar septembrie 1894-octombire 1895

* Costache P.Malaxa, proprietar rural, preşedinte de comisie interimară şi apoi primar, octombrie 1895-octombrie 1896

* Gheorghe Nicolescu, avocat, preşedinte de comisie interimară, octombrie 1896-decembrie 1899

* Costache.G.Plesnilă, avocat, primar decembrie 1896-martie 1898

* Constantin Ţinc, farmacist, primar martie-noiembrie 1898-iunie 1899

* Mihail G.Orleanu, avocat, primar, noiembrie 1898-iunie 1899

* Zaharia Chiriac, avocat, primar iunie-noiembrie 1899

* Gheorghe L.Aslan, primar noiembrie 1899-februarie 1901

* Mihail G.Orleanu, preşedinte de comisie interimară, apoi primar februarie 1901-noiembrie 1902

* Ion E.Bastache, avocat, primar noiembrie 1902-septembrie 1904

* Constantin Ţinc, farmacist, primar septembrie-decembrie 1904

* Alexandru Nicolescu, profesor, preşedinte de comisie interimară, apoi primar ianuarie-iulie 1905

* Emil Vulpe, avocat, preşedinte de comisie interimară, apoi primar iulie 1905-aprilie 1907

* Gheorghe N.Gamulea, avocat, preşedinte de comisie interimară, apoi primar aprilie 1907-ianuarie 1909

* Pandeli D.Petrovici, profesor, primar, februarie 1909-ianuarie 1911

* Costache.G.Plesnilă, preşedinte de comisie interimară ianuarie-martie 1911

* Alexandru G Nicolescu, primar martie 1911-octombrie 1912

* Nicolae Filipide, profesor, preşedinte de comisie interimară şi apoi primar octombrie 1912-ianuarie 1914

* August Frăţilă, profesor, preşedinte de comisie interimară, ianuarie-martie 1914

* Constantin Ţinc, primar, martie 1914-octombrie 1917

* Vasile Bălăşescu, jurist, preşedinte de comisie interimară, octombrie 1917-februarie 1918

* Eugeniu M.Bonache, jurist, preşedinte de comisie interimară, februarie-martie 1918

* Teodor Missir, avocat, preşedinte de comisie interimară, martie-septembrie 1918

* Ion N.Coltofeanu, comerciant, preşedinte de comisie interimară, septembrie 1918

* Al.Sideri, ofiţer, preşedinte de comisie interimară, septembrie-noiembrie 1918

* Nae Dumitrescu, jurist, primar noiembrie 1918-ianuarie 1919

* Alecu Ignat, avocat, preşedinte de comisie interimară, ianuarie-martie 1919

* Zamfir Filoti, avocat, preşedinte de comisie interimară, martie 1919-ianuarie 1920

* Ion Tohăneanu, profesor, preşedinte de comisie interimară, ianuarie-aprilie 1920

* Nicolae Alexandrescu, medic, preşedinte de comisie interimară, aprilie-iulie 1920

* Ion Sachetari, farmacist, preşedinte de comisie interimară, iulie-noiembrie 1920

* Gheorghe H.Iorgala, avocat, preşedinte de comisie interimară, noiembrie 1920-decembrie 1921

* Ion D.Popovici, inginer, preşedinte de comisie interimară, decembrie 1921-ianuarie 1922

* Teodor I.Thenea, avocat, preşedinte de comisie interimară, ianuarie 1922-martie 1923

* Iancu D.Prodom, comerciant, preşedinte de comisie interimară, martie 1923-ianuarie 1925

* Ştefan H.Ştefan, avocat, preşedinte de comisie interimară, ianuarie 1925-iulie 1926

* Eugen Răutu, medic, primar iulie 1926

* Grigore P.Mihăilescu, avocat, primar, iulie 1926-noiembrie 1927

* Emil Codreanu, avocat, preşedinte de comisie interimară şi apoi primar noiembrie-1927-decembrie 1928

* Christache Teodoru, avocat, preşedinte de comisie interimară şi apoi primar decembrie 1928-mai 1931

* Emil Codreanu, avocat, preşedinte de comisie interimară mai 1931-iunie 1932

* Gheorghe C.Plesnilă, avocat, preşedinte de comisie interimară iunie-octombrie 1932

* Christache Teodoru, primar octombrie 1932-noiembrie 1933

* Al.Nestor Măcelaru, medic, preşedinte de comisie interimară, februarie 1936-ianuarie 1937

* Gh.H.Dumitrescu, primar ianuarie 1937-ianuarie 1938

* Grigore P.Mihăilescu, preşedinte de comisie interimară, 5 ianuarie 1938-11 februarie 1938

* Dimitrie C.Nanu, primar cu delegaţie 11-16 februarie 1938

* Theodor Atanasiu, primar, februarie-octombrie 1938

* Traian Gruescu, primar octombrie 1938-iunie 1940

* Constantin Stoiov, primar, noiembrie-decembrie 1940

* Aurel Ibrăileanu, primar decembrie 1940-ianuarie 1941

* Romulus Burbea, primar, ianuarie 1941-februarie 1942

* Ghiţă Vasiliu, primar, februarie-decembrie 1942

* Dan Sărăţeanu, primar decembrie 1942-august 1944

* Ilie Gheorghiu, primar august-septembrie 1944

* Gheorghe Ullea, primar august-septembrie 1944

* Ilie Gheroghiu, primar noiembrie 1944-iunie 1945

* Constantin Mârza, primar iulie 1945-iunie 1946

* Ilie D.Rainici, primar iunie 1946-aprilie 1948

* Sandu D.Constantin, primar aprilie 1948-martie 1949

* Ionescu Istrate preşedinte al Comitetului Provizoriu al oraşului Galaţi, aprilie 1949-decembrie1950

* Hristache Scarlat, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, ianuarie-august 1951

* Radu Hrehoreţ, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, septembrie 1951-august 1952

* Hristache Scarlat, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, august 1952-ianuarie 1954

* Nicolae Nicola, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, ianuarie-noiembrie 1954

* Vasiliu Alexandru preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, noiembrie 1954-septembrie 1955

* Nicolae Nicola, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, septembrie 1955-martie 1956

* State Aurel, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, martie 1956-decembrie 1957

* Rusu Nicolae, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, ianuarie 1958-februarie 1961

* Zapis Vasile, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, februarie 1961-mai 1963

* Stan Alecu, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, mai 1963-februarie 1968

* Chiriţă George, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, februarie 1968-1972

* Bejan Ioan, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, 1972-1979

* Cojocaru Vasile, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, 1979-1982

* Dumitru Vasile, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, 1982-1984

* Caranghel Ion, preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular al Oraşului Galaţi, 1984-1989

* Oprea Florea, profesor universitar, primar al municipiului Galaţi, ianuarie-august 1990

* Samoilă Pătraşcu, inginer, primar al municipiului Galaţi, august 1990-martie 1992

* Eugen Durbacă, inginer, primar al municipiului Galaţi, 1992-2000

* Dumitru Nicolae, inginer, primar al municipiului Galaţi, 2000-prezent

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.