Jump to content

Oţelul Galaţi - Petrolul Ploieşti

dcp100168
 Share

Recommended Posts

• 4 weeks later...

Intrare liberă la Oţelul - Petrolul

Cristi Munteanu, team-manager FC Oţelul, a anunţat că şi la următorul meci de acasă al Oţelului, cu Petroul, intrarea spectatorilor va fi liberă!  ”La fel ca în meciul cu Viitorul Cosntanţa, şi cu Petroul porţile vor fi deschise pentru minunaţii noștri suporteri. M-am gândit ca după victoria frumoasă cu Steaua să facem un cadou suporterilor să vadă echipă fără să plătească. Trebuie să recunosc, când am avut nevoie de suporteri au fost lângă noi, iar victoria de la Steaua a contribuit la numărul mare de suporteri prezenţi la stadion. Duminică, cu Viitorul, cei 9.000 de spectatori au obligat jucătorii, de ruşine joci, un public aşa de numeros te obligă ca jucător să dai totul pe teren”.

sportgalati.com

"Jucăm pentru suporterii gălăţeni şi pentru noi"

* Oţelul va juca, în această seară, pe teren propriu, cu Petrolul, în etapa a 30-a din Liga I * Intrarea spectatorilor va fi gratuită

Pentru Oţelul Galaţi, ratarea victoriei în meciul de joi de la Mediaş, cu Gaz Metan Mediaş (scor 0-0) şi un joc al rezultatelor nefavorabil în ultima vreme au însemnat revenirea la statutul de echipă cu şanse mai degrabă teoretice de a evita retrogradarea, deşi a adunat şapte puncte din nouă posibile, în utlimele trei etape. Practic, Oţelul trebuie să-şi câştige toate cele cinci meciuri rămase până la finalul Ligii I şi, totodată, contracandidatele să nu mai adune, fiecare în parte, mai mult de cinci-şase puncte. Greu de crezut că se poate întâmpla asta, în condiţiile unor rezultate ciudate în ultima vreme: victoria obţinută de "U" Cluj la Pandurii, de Gaz Metan la Astra şi de FC Braşov la CS "U" Craiova.
Astfel, în special în ceea ce priveşte factorul motivaţional, echipa gălăţeană abordează dintr-o postură ingrată partida de astăzi, de pe teren propriu, cu Petrolul Ploieşti.

Totuşi, unul dintre cei mai în formă jucători ai Oţelului în ultima perioadă, fundaşul central George Miron (foto), a spus că din acest punct de vedere nu sunt probleme, echipa fiind motivată de faptul că joacă pentru a-şi răsplăti suporterii, pentru imaginea clubului şi totodată a fiecărui jucător în parte. "O să fie un meci cu o atmosferă foarte plăcută, unul în care nu avem nimic de pierdut. Acum toate meciurile le jucăm la victorie. În vestiar este o atmosferă bună, de acum trebuie să jucăm pentru suporterii gălăţeni şi pentru noi. Mergem mai departe, chiar dacă mai avem doar şanse matematice de salvare de la retrogradare, jucăm pentru minunatul public din Galaţi”, a spus Miron, la emisiunea Lider Sportiv, de la postul local de radio Pro FM Lider FM.
Totodată, George Miron a precizat că încă există şi motivaţia punctelor puse în joc, dorindu-se măcar o clasare cât mai aproape de linia care delimitează zona retrogradării, sperându-se la rămânerea în prima ligă şi printr-o eventuală retragere a uneia dintre echipele cu probleme mari de finanţare. "Suntem mobilizaţi, trebuie să terminăm campionatul pe un loc cât mai sus în clasament, în cazul în care din sezonul viitor vor fi echipe care nu vor începe campionatul, să rămânem noi în Liga I”, a precizat Miron.

Conducerea FC Oţelul a decis ca intrarea spectatorilor să fie gratuită la acest meci, la fel cum a fost şi la precedentul de pe teren propriu, cu Viitorul (scor 3-0).
Partida Oţelul Galaţi - Petrolul Ploieşti, din cadrul etapei a 30-a din Liga I, va avea loc astăzi, de la ora 18.30.

viata-libera.ro

Oţelul Galaţi - Petrolul Ploieşti 1-1

Formaţia Petrolul Ploieşti a terminat la egalitate, luni, în deplasare, scor 1-1 (1-0), cu echipa Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a XXX-a a Ligii I în care gazdele au ratat un penalti. Oaspeţii au deschis scorul prin Kronaveter, în minutul 27, gazdele reuşind egalarea prin Cernat, în minutul 50.

0-1: Alcenat a centrat din partea dreaptă, Kronaveter a preluat balonul pe piept şi a înscris cu un şut la colţul scurt de la 14 metri.

În minutul 47, Florin Cernat (Oţelul Galaţi) a ratat un penalti acordat de arbitrul Marcel Bîrsan pentru un henţ în careu al lui Ipsa.

1-1: Un-doi între Cernat şi Iulian Popa, primul a scăpat singur cu Pecanha şi l-a învins pe acest cu un şut plasat de la 8 metri.

Oţelul Galaţi: Abraham - Solomou, Miron, Sissoko, Popescu - Tavares (Tudorie '46), Altama, I. Popa - Iorga (Stoian '84), Cernat, Hamroun (Grădinaru '32). Antrenor: Florin Marin.

Petrolul Ploieşti: Pecanha - Alcenat, M. Marin, Ipsa, Peteleu - I. Filip, De Lucas - Astafei (Nepomuceno '46), Tchite, Kronaveter (Pastorini '69) - Tamuz (N'Koyi '75). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Miron '80 / Tchite '76.

Arbitri: Marcel Bîrsan (central) - Bogdan Gheorghe, Mihai Marica (asistenţi) - George Găman (rezervă). Observatori: Augustus Constantin, Cătălin Popa.

mediafax.ro

„Trebuia să câştigăm”

Florin Cernat și Florin Marin, căpitanul și antrenorul FC Oțelul Galați, au oferit declarații după partida încheiată la egalitate de oțelari, scor 1-1, în compania formației FC Petrolul Ploiești. Iată ce au declarat cei doi:

Florin Cernat: „Trebuie să învăț din aceste greșeli și sper ca pe viitor să fie mai bine. Știam că portarul va pleca, eram sută la mie, dacă o dădeam un pic mai sus… Am văzut că a scos-o cu unghia, a avut probleme după, a chemat medicii. Am avut ocazii foarte mari, dar n-am avut noroc. Eu zic că nu merităm să mergem în liga a doua, dar uneori fotbalul e nedrept. Jucăm până la capăt, tragem linie la final. Nu știu ce voi face de la vară”

Florin Marin: „Șansele noastre sunt de 1%, dar vom continua să luptăm pentru fiecare punct, nu abandonăm. Îi felicit pe jucători, au dat totul pe teren și consider că trebuia să câștigăm. Am dominat clar, repriza a doua ne-a aparținut. Cernat este un jucător de excepție. El ar putea să joace încă 2-3 ani liniștit. El își dorește să rămână la Galați. O vom lua de la capăt și în Liga a II-a. Nu regret niciun moment că am venit aici, am întâlnit niște jucători extraordinari, mi-au demonstrat că pot juca în continuare în Liga 1”

otelul-galati.ro