Jump to content

Şofer de autobuz bătut în trafic

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Şofer de autobuz bătut în trafic
Asta a pățit un șofer de autobuz din Galați, după ce s-a șicanat în mers cu un alt conducător auto. Bărbatul povestește că în timp ce era la volanul autobuzului pe traseul 11, a fost șicanat în trafic de șoferul unui maxi-taxi. Acesta a crezut inițial că celălalt bărbat va renunța să-i mai taie calea, însă individul nu numai că a continuat, ba chiar l-a amenințat.
„Într-o stație de autobuz am fost șicanat de un conducător de microbuz, maxi-taxi, transport persoane. O șicanare banală, la prima vedere. Am fost șicanat și în următoarea stație, iar în a treia am fost amenințat de către șoferul acestei mașini. Mi-a spus că o să ajung eu la capăt și o să mi-o iau eu pe coajă”, a povestit Marcel Burlibașa, șoferul autobuzului.
Marcel Burlibașa a continuat să-și vadă de traseu, iar când a ajuns cu autobuzul la capăt nu a scăpat de probleme. „Am ajuns la capăt, lumea a început să urce în autobuz. În fața mea oprește un Mercedes negru, coboară din el un băiat corpolent. Vine la mine, iar eu am crezut că-mi cere vreo indicație. Eu, respectuos, dau să-l întâmpin. Mă trezesc direct cu un pumn în față. Purtam și ochelari, mi-a spart ochelarii în ochi. El nu a dat nicio explicație, a urcat în mașină și a plecat”, a mai povestit Marcel Burlibașa.
Bărbatul a sunat imediat la 112, iar până la venirea ambulanței, călătorii au fost cei care i-au acordat primul ajutor șoferului.
„Este vorba despre un traumatism de ochi stâng, în urma unei altercații. Pacientul a fost consultat la oftalmologie. Probabil că lovitura i-a pus vederea în pericol ținând cont că dânsul purta ochelari. Am înteles că în momentul altercației i s-au spart lentilele și poate fi un pericol. Nu avea niciun ciob în ochi”, a declarat dr. Ionuț Băneșanu, medic U.P.U. Galați.
Având în vedere că bărbatul se afla în timpul serviciului când a fost lovit, inspectorii de muncă au deschis un dosar pentru a stabili dacă incidentul este accident de muncă.
Individul care l-a lovit pe șoferul de autobuz nu a fost încă prins de polițiști. El va fi cercetat pentru comiterea infracțiunii de „lovire și alte violențe”.

presagalati.ro