Sari la conținut

Pasajul pietonal de la V-uri, transformat în stradă


dcp100168

Postare recomandata

Pasajul pietonal de la V-uri, transformat în stradă

Lărgirea la patru benzi a carosabilului străzii Traian nu este singura intervenţie dorită de municipalitate în această zonă. Primăria Galaţi şi-ar dori să desfiinţeze pasajul pietonal de la V-uri şi a îmbrăţişat propunerea în acest sens cuprinsă în Planul urbanistic elaborat pentru această zonă de Asocierea SC Proiect SA Galaţi - SC Oppidum Studio SRL.

"Nu am tratat doar o bucăţică din Traian, am gândit un bulevard pe patru benzi până în Brăilei şi am încercat să rezolvăm trecerea înspre strada Bălcescu, care, în prezent, se realizează pe aşa-numitul "drumul hoţilor". Părerea noastră a fost că ar trebui să redăm circulaţiei pasajul pietonal de la V-uri, dat fiind faptul că vom moderniza strada Tecuci şi ea ar trebui să se termine în mod normal acolo", ne-a declarat city-managerul Aurel Vlaicu.

Administratorul public consideră că pasajul de la V-uri nu se poate compara, de exemplu, cu cel de la P-uri. "Desfiinţarea pasajului ar fi fost o pierdere în condiţiile în care şi-ar fi atins funcţionalitatea dorită. Ar fi avut o logică să existe o astfel de alee de promenadă în mijlocul oraşului dacă ar fi avut de o parte şi de alta spaţii comerciale şi ar fi dat în vreo piaţetă. Dar pasajul este între două străzi, care nici ele nu sunt cine ştie ce. Să fim serioşi, vorbim de o zonă cu blocuri noi, care într-o parte dă în piaţă, iar în partea cealaltă dă între blocurile de pe Nicolae Bălcescu! Eu nu am văzut pe acolo oameni care să vină, să stea. Poate că nici din punct de vedere arhitectural nu a fost fericit construită, volumetria nu mi se pare una reuşită, mi se pare că sunt foarte încărcate toate cele de acolo. Nu sunt locuri de parcare, este o zonă oarecum ruptă, moartă, eu nu am văzut oameni care să se ducă acolo ca o destinaţie finală, cred că mai degrabă şi-ar regăsi sensul redând-o circulaţiei. În acest fel, să putem să venim din strada Tecuci, să intrăm în zona pieţei şi să putem face relaţia cu partea de nord a oraşului. Evident că s-ar putea amenaja astfel încât să rămână oarecum o zonă frumoasă”, ne-a explicat city-managerul.

Măsurile gândite de arhitecţi

După cum v-am mai informat, în prima etapă, Planul Urbanistic prevede modernizarea străzii Traian pe tronsonul Metro - strada Brăilei cu lărgirea carosabilului, dar şi amenajarea de spaţii de parcare şi de spaţii verzi în zona blocurilor V2-V3B şi realizarea accesului carosabil către Templul Mozaic. Concret, va fi modificat accesul spre strada Dornei prin parcarea existentă în zona blocului V3 şi realizarea parcării în zona blocului V2. Strada Dornei va avea astfel acces din strada Traian, zona blocului V3, în prelungirea străzii Tecuci, iar intersecţia se va amenaja cu sens giratoriu. În cea de-a II-a etapă, este propusă construcţia unei artere carosabile între strada Traian şi strada Nicolae Bălcescu, dar şi modernizarea intersecţiilor Traian - Tecuci, respectiv, Traian - Brăilei, prin realizarea de sensuri giratorii.

Rămâne însă de văzut dacă propunerile arhitecţilor vor rămâne şi în forma finală a planului urbanistic de modernizare a străzii Traian pe care o vor aproba aleşii.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

La loc comanda! Pasajul pietonal de la V-uri nu se desfiinţează

În urma consultării gălăţenilor, arhitecţii şi urbaniştii care au realizat planul urbanistic zonal (PUZ) de modernizare şi restructurare urbană a străzii Traian au renunţat la o bună parte din propunerile făcute pentru fluidizarea traficului. Este vorba, în primul rând, de transformarea pasajului pietonal de la V-uri în stradă cu circulaţie pe două benzi.

A rămas, în schimb, în picioare, măsura lărgirii arterei Traian la patru benzi, pe tronsonul Tecuci - Brăilei.

Proteste şi nemulţumiri

Potrivit raportului de informare şi consultare a publicului privind PUZ, s-au primit numeroase sesizări legate de propunerea privind transformarea pietonalului existent între strada Tecuci şi strada Nicolae Bălcescu în stradă destinată circulaţiei carosabile, cu două benzi pe sens. „Legătura prin strada Dornei nu asigură condiţii de confort şi siguranţă, iar prin redeschiderea circulaţiei rutiere se va realiza o legătură rapidă între strada Nicolae Bălcescu şi strada Traian, care va fluidiza semnificativ traficul. În urma procesului de consultare publică, s-a renunţat la transformarea pietonalului existent în arteră carosabilă. Strada Dornei va avea acces din strada Traian, zona blocului V3”, se arată în raportul făcut public de Primăria Galaţi.

Conform aceluiaşi document, Parohia Bisericii Armene Galaţi a contestat propunerea privind realizarea unei artere de legatură între strada Traian şi strada Sf. Spiridon, pe proprietatea sa, aşa că ideea a fost reanalizată. „Artera carosabilă se va realiza numai dacă vor apărea disfuncţii importante în fluenţa traficului după modernizarea şi lărgirea străzii Traian”, se arată în raport.

În cadrul dezbaterii s-a primit şi un protest al locuitorilor de pe Aleea Şcolii, nemulţumiţi de propunerea privind transformarea ei din fundătură în stradă de legătură între arterele Brăilei şi Traian şi realizarea legăturii între Aleea Şcolii şi strada Traian. Ideea a fost reanalizată şi s-a luat decizia ca oportunitatea să fie decisă de Comisia Municipală de Siguranţă a Circulaţiei.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.