Jump to content

Lipsa detectorului de gaze poate fi penalizată


Recommended Posts

Posted

Lipsa detectorului de gaze poate fi penalizată

Ulterior evenimentului din Clubul Colectiv de toamna trecută, un ordin al Administraţiei Naţionale pentru Reglementare în Energie (ANRE), neaplicat până acum, a fost reactualizat, astfel că toţi proprietarii de apartamente racordaţi la reţeaua de gaze naturale, fie individual, fie la comun, trebuie să aibă în case detectoare de gaze, indiferent dacă au doar un aragaz şi nu şi o centrală termică.

Obligaţia apare dacă fereastra camerei în care este instalat aragazul are geam termopan. "Aceste condiţii de siguranţă, detaliate în Ordinul 5/2009 al ANRE, prevăd obligativitatea montării de detectoare automate de gaze cu limita de sensibilitate de cel puţin 2 la sută metan (CH4) în aer, în încăperi cu geamuri de o grosime mai mare de 4 mm sau care sunt de construcţie specială. Aceste detectoare de gaze au rolul de a acţiona asupra robinetului de închidere a conductei de alimentare cu gaze naturale a aparatelor consumatoare de combustibili gazoşi şi de a elimina în acest fel orice factor de risc de producere a unui incident", ne-au explicat reprezentanţii ENGIE.

În cazul în care oamenii refuză să le monteze, vor rămâne fără gaze. Mai mult, ar putea rămâne fără gaze chiar şi cei care le instalează, dar ai căror vecini de bloc refuză să facă acest lucru, pentru simplul motivă că sistarea alimentării se face pentru tot imobilul, în lipsa contoarelor individuale de gaze.

Cât costă un detector 

Preţul unui detector de gaze variază între 110 lei şi 180 de lei, iar montarea lor poate fi făcută doar de un instalator autorizat, dat fiind că trebuie racordat şi la reţeaua de gaze, pentru a întrerupe alimentarea în caz de scurgeri.

Cel mai ieftin aparat de detectare a gazului metan costă 106 lei şi este constituit dintr-un detector cu senzor înlocuibil şi o electrovană cu rearmare manuală. Atenţie, însă! Atunci când detectorul de gaz va fi declanşat de o eventuală scurgere şi alimentarea cu gaze va fi întreruptă, instalaţia poate fi repusă în funcţiune doar de un operator autorizat ANRE, a căror listă este disponibilă pe site-ul www.anre.ro.

La preţul detectorului de gaz se adaugă şi mâna de lucru, astfel că puteţi plăti în jur de 300, chiar 400 de lei pentru montarea unui detector în apartament. În plus, durata lor de viaţă este scurtă, aşa că odată la cinci sau şapte ani trebuie să le înlocuiţi.

"Clientul final are obligaţia să înlocuiască detectorul/detectoarele automat/automate de gaze montat/montate la locul de consum, înaintea expirării duratei normate de utilizare a acesteia/acestora, în conformitate cu prescripţiile tehnice ale producătorului", au mai explicat reprezentanţii ENGIE.

Potrivit ultimelor date statistice, în România sunt aproximativ 1,27 milioane de apartamente racordate la sistemul centralizat de alimentare cu gaze naturale. Şi, având în vedere că majoritatea apartamentelor beneficiază şi de tâmplărie termopan, proprietarii sunt obligaţi să îşi monteze detectoarele pentru a nu rămâne fără gaze.

viata-libera.ro

  • 7 months later...
Posted

De la 1 ianuarie 2017, detectoarele de gaze, obligatorii dacă aveţi termopane la bucătărie

Din ianuarie 2017, toţi consumatorii casnici, fie că au centrală termică, fie că au doar aragaz, au obligaţia să-şi monteze detector de gaze, dacă încăperile în care funcţionează aceste aparate au geamuri termopan.

Anul 2017 a venit cu o nouă obligaţie pe capul românilor. Aceştia vor fi nevoiţi să-şi monteze detectoare de gaze naturale în orice încăpere în care deţin aparate consumatoare de combustibili gazoşi, adică aragaz sau centrală termică. Această obligativitate a fost decisă de ANRE şi a apărut, spun autorităţile, ca urmare a tragediei din clubul Colectiv, soldată cu moartea a 64 de tineri. Ordinul ANRE spune că detectoarele de gaze trebuie montate doar în încăperile închise cu geamuri mai groase de 4 mm, securizate ori de tip termopan, dar şi în situaţia în care furnizorul de gaze constată că instalaţiile nu mai funcţionează în condiţii de siguranţă.

„Conform Ordinului 179/2015 emis de către ANRE, clientul final are obligaţia să asigure respectarea condiţiilor tehnice pentru funcţionarea în siguranţă a instalaţiei de utilizare. Aceste condiţii de siguranţă prevăd obligativitatea montării de detectoare automate de gaze cu limita de sensibilitate de cel puţin 2 la sută metan (CH4) în aer, în încăperi cu geamuri de o grosime mai mare de 4 mm sau care sunt de construcţie specială (securizat, de tip Thermopan etc.). Aceste detectoare de gaze au rolul de a acţiona asupra robinetului de închidere a conductei de alimentare cu gaze naturale a aparatelor consumatoare de combustibili gazoşi şi de a elimina în acest fel orice factor de risc de producere a unui incident.

În cazul în care nu sunt respectate condiţiile tehnice de funcţionare în siguranţă a instalaţiei de utilizare de către client, operatorul de distribuţie, cu notificarea în prealabil a furnizorului de gaze naturale a clientului în cauză, are dreptul legal de a sista furnizarea gazelor naturale până la momentul în care sunt respectate condiţiile tehnice amintite”, au declarat oficialii ENGIE România pentru „Viaţa liberă”.

Lista agenţilor economici din Galaţi autorizaţi ANRE o găsiţi AICI - CLICK pentru DETALII

agenti gaze naturale.xlsx

viata-libera.ro

 

  • 9 years later...
Posted

Detectoare de fum gratuite pentru casele gălățenilor

19 incendii au loc, în medie, zilnic în gospodăriile din România, lăsând în urmă pierderi materiale și vieți distruse. În multe situații cauzele sunt reprezentate de manevrarea greșită a aparatelor alimentate cu gaz, improvizațiile la instalațiile interioare și acumularea monoxidului de carbon.

Galațiul a fost inclus pe lista județelor în care, în următoarele luni, vor fi montate gratuit mii de detectoare de fum în locuințe, grație parteneriatului dintre Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, E.ON și Delgaz Grid.   

După ce, în ultimii ani, peste 20.000 de detectoare de fum și monoxid de carbon au fost instalate în casele românilor din 30 de județe ale țării, contribuind semnificativ la reducerea riscului de incendii și explozii, alte 10.000 de aparate așteaptă să fie montate în gospodării, în cadrul unei noi etape a unui parteneriat care, de 14 ani, își propune să salveze vieți. Aparatele, donate de E.ON și Delgaz Grid, parteneri în cadrul campaniei ”Detector pentru Viață”, vor fi instalate, cu sprijinul pompierilor din teritoriu, începând cu luna martie în casele unor familii din 20 de județe, printre care se află și Galațiul.

Argumentul pentru un asemenea demers precum și meritul sunt incontestable. Aproape 20 de incendii însoțite sau nu de explozii au loc, în medie, în fiecare zi, în România, multe dintre ele soldându-se nu doar cu pagube materiale însemnate, dar și cu victime.

”În același timp, intoxicațiile cu monoxid de carbon au crescut alarmant: numai în primele șase săptămâni ale acestui an, în zona de responsabilitate Delgaz Grid, numărul victimelor a fost comparabil cu cel înregistrat pe tot parcursul anului trecut. Aceste incidente ar fi putut fi prevenite prin respectarea regulilor de siguranță privind instalațiile electrice și coșurile de fum, precum și prin dotarea locuințelor cu detectoare de fum și monoxid de carbon, care pot alerta în caz de pericol”, au atras atenția reprezentanții ISU.

Până în prezent, au fost instalate 14.743 de detectoare de fum și 4.869 de detectoare de monoxid de carbon în peste 550 de localități din 30 de județe.  

”Fără detectoare, pericolul vine neanunțat; cu ele, aveți timp să reacționați. Un simplu semnal sonor poate face diferența între tragedie și siguranța oamenilor și a bunurilor. Dispozitivele donate în cadrul campaniei ”Detector pentru Viață” și-au dovedit deja rolul salvator, protejând multe familii care erau la un pas de un incendiu cu posibile urmări devastatoare. De aceea, considerăm că este foarte important să continuăm această inițiativă destinată binelui comunității”, a declarat Volker Raffel, CEO E.ON România. 

Rezultate vizibile

Acțiunea este realizată în cadrul parteneriatului ”Împreună pentru siguranță”, derulat de 14 ani de Departamentul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, împreună cu E.ON România și Delgaz Grid. 

Rezultatele campaniilor naționale de informare privind riscurile folosirii necorespunzătoare a surselor de energie, la care să alătură și campania de montare a detectoarelor,sunt vizibile: între 2013 și 2025, numărul exploziilor în locuințe s-a redus la jumătate față de perioada 2007-2012, decesele au scăzut cu peste 45 la sută, iar cel al persoanelor afectate, cu aproape 33 la sută. Intoxicațiile cu monoxid de carbon au scăzut cu peste 60 la sută, iar numărul persoanelor afectate, cu 67 la sută.

viata-libera.ro

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.