Jump to content

Phoenix Galaţi - baschet feminin (2016-2017)

dcp100168

Recommended Posts

Fetele de la Phoenix au pierdut cu ”U” Cluj-Napoca

Echipa feminină a clubului Phoenix a pierdut jocul din etapa a 12-a, de pe teren propriu, cu ”U” Cluj-Napoca. Gălățencele au cedat cu 60-71 (20-18, 12-19, 8-19, 20-15).

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Sanice Steenholdt cu 20 de puncte și 10 recuperări, ”double-double”. Pentru Phoenix au mai marcat: Erica Covlie, Janette Jackson și Kathrine Ruthan câte 9 puncte, Bianca Fota 8 puncte, Alexandra Dumitrache 4 puncte și Andreea Crețu un punct. 

Pentru Phoenix urmează ultimul joc din deplasare din acest an - vineri, 23 decembrie, de la ora 18.00, la Târgoviște, cu CSM.

sportgalati.com

Fetele de la Phoenix au pierdut la Târgoviște

La Târgoviște, echipa feminină a clubului Phoenix a marcat dor 39 de puncte, cele mai puține în acest sezon, în jocul cu fosta campioană CSM. Meciul din etapa a XIII-a, derby-ul pentru locul 4, a fost pierdut de Phoenix, scor 39-58 (9-21, 8-8, 13-12, 9-17).

Punctele au fost marcate de americancele Shanice Steenholdt 18 puncte și Erica Covile 12, Andreea Crețu 3, Romina Filip, Jeanette Jackson și Kerah Nelson câte 2 puncte.

După 13 etape, Phoenix este pe locul 5, cu 20 de puncte din 13 jocuri.

Pentru Phoenix urmează ultimul meci din acest an - miercuri, 28 decembrie, de la ora 18.00, pe teren propriu, Sala Sporturilor ”Dunărea”, cu echipa de pe locul 2, Olimpia CSU Brașov.

sportgalati.com

Cea mai bună marcatoare a Ligii Naționale în sezonul trecut revine la Galați

Conducerea clubului Phoenix a anunțat un nou transfer pentru echipa feminină, în vederea fortificării lotului cu care să își atingă obiectivul propus în acest sezon.

Astfel, cea mai bună marcatoarea a Ligii Naționale în stagiunea trecută, americanca MyNeshia McKenzie (24 de ani) va reveni la Galați, începând din 3 ianuarie. În cele 26 de meciuri disputate sub comanda antrenorului Eugenio Rodrigues, McKenzie a marcat 450 de puncte, a reușit 279 recuperări și 72 de pase decisive, aceasta fiind una dintre jucătoarele care au contribuit la performanța istorică a echipei feminine, clasarea pe locul 5 în Liga Națională, respectiv semifinala în ”Cupa României”.

”Sunt foarte încântată să revin la Phoenix. Mi-au lipsit suporterii gălățeni. Abia aștept să revin pe teren, alături de echipa și să aducem succesul clubului”, a declarat MyNeshia McKenzie pentru ”Viața Liberă”.

Până la sosirea acesteia, echipa feminină va susține ultimul meci din an, miercuri 28 decembrie (ora 18,00), cu Olimpia CSU Brașov, pe teren propriu.

viata-libera.ro

Fetele de la Phoenix au pierdut la limită cu vilceliderul

Echipa feminină a clubului Phoenix a fost aproape de o nouă surpriză în LNBF. Fetele pregătite de Eugenio Rodrigues au pierdut la o posesie, 82-84 (23-21, 20-24, 21-25, 18-14), ultimul meci din acest an cu Olimpia CSU Brașov, viceliderul LNBF. Oaspetele și-au asigurat victoria cu 14 secunde înainte de final, prin intermediul unei aruncări de două puncte. Înainte ca echipa din Brașov să se desprindă în câștigătoare, la 82-82, Phoenix a avut un coș de două puncte anulat de comisarul partidei!

Pentru Phoenix cea mai bună marcatoare a fost Janette Jackson cu 18 puncte (4x3). Celelalte marcatoare de la Phoenix au fost: Shanice Steenholdt 17 p, Erica Covile 16p, Kathie Ruthan 16p (4x3), Romina Filip 10p, Alexandra Dumitrache 5p.

După 14 jocuri disputate, Phoenix este pe locul 5, cu 21 de puncte, 7 victorii-7 înfrângeri.

Pentru Phoenix urmează meciurile din Cupa României cu Baschet Teleorman Alexandria, 4 ianuarie, la Alexandria, 8 ianuarie, la Galați.

sportgalati.com

Phoenix a pierdut manșa tur din faza inaugurală a Cupei

Manșa tur din runda inaugurală a Cupei României a fost pierdută de echipa feminină a clubului Phoenix. Gruparea gălățeană a jucat în Teleorman, la Alexandria, cu echipa locală Baschet Teleorman și a pierdut cu 78-70. Pe sferturi, scorul a fost: 21-21, 18-16, 24-20, 15-13.

Cea mai bună marcatoare de la Phoenix a fost căpitanul Romina Filip cu 19 puncte. Pentru Phoenix au mai marcat: Shanice Steenholdt 18 p, Kathie Ruthan 14 p (3x3), Erica Covile 9 p, Alexandra Dumitrache 6 p, Jeanette Jackson și Kerah Nelson câte două puncte.

Returul cu BT Alexandria este programat duminică, 8 ianuarie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor ”Dunărea”.

sportgalati.com

Phoenix, calificare fără emoții în ”Cupa României”

Echipa feminină de baschet s-a calificat în turneul final al ”Cupei României” după ce a câștigat meciul din returul optimilor de finală în fața CSBT Alexandria, scor 90-64 (61-32).

Cu un minus de 8 puncte în urma meciului din tur, echipa gălățeană părea că are o misiune ușoară în ceea ce privea calificarea. Evoluția bună a formației antrenate de Eugenio Rodrigues a adus un plus la scorul general. Încă din primul sfert al meciului echipa gazdă a înregistrat un avans de 20 de puncte, gălățencele intrând la pauză cu un ecart de 29 de puncte. Chiar dacă oaspetele au câștigat ultimele două sferturi, cu două, respectiv un punct, diferența era foarte greu de recuperat.

”Am încercat să nu ne concentrăm pe scor, pentru că acest fapt te poate păcăli, ci pe joc. Ne-am concentrat pe câștigarea meciului, era necesară o victorie în fața Alexandriei, ca să corectăm câteva greșeli făcute în meciul din tur. După ce am depășit ”bariera” celor 9 puncte, putem spune că am jucat în zona noastră de confort și am putut să ne facem jocul”, a declarat Rodrigues după meci.

Cea mai bună jucătoare a echipei Phoenix a fost Romina Filip, cu 23 de puncte (5x3p), 6 recuperări și 6 pase decisive. Celelalte realizatoare ale formației gălățene au fost: Shanice Steenholdt, cu 22 de puncte, 12 recuperări și 4 ”assits”, Erica Covile 14 p, 11 r, 2 as, Katie Rutan 14 p (4x3p), 6 r, 4 as, Alexandra Dumitrache 7 p, 1 r, 5 as, MyNeshia McKenzie 6 p, 2 r, 1 as, Jeanette Jackson și Bianca Fota, câte 2 puncte. Au mai evoluat Andreea Crețu, Denisa Fota și Cristina Badi.

În turneul final, în premieră de 8 echipe, erau deja calificate Sepsi Sf. Gheorghe - campioana en-titre, din postura de echipa norocoasă ”lucky team” și CSM Târgoviște, în urma retragerii din competiție a CSU Alba Iulia. Celalalte echipe calificate sunt Universitatea Cluj, Sirius Tg. Mureș și Olimpia Brașov, în calitate de învingătoare în optimi, respectiv CSBT Alexandria și CSM Satu Mare, în calitate de cele mai bune echipe pierzătoare.

Tragerea la sorți pentru meciurile din cadrul turneului final este programată pentru data de 10 ianuarie, la sediul FR Baschet.

În ediția precedentă a ”Cupei României”, Phoenix s-a oprit în semifinale, când a fost eliminată de CSU Olimpia Brașov, scor 72-55.

viata-libera.ro

Fetele de la Phoenix au pierdut la Satu Mare

În etapa a XV-a din LNBF, echipa de fete a clubului Phoenix a pierdut la limită, 88-86, jocul de la Satu Mare, cu echipa locală CS Municipal. Gazdele și-au adjudecat primele două sferturi, cu 24-21 și 24-19, astfel că la pauza mare aveau un avantaj de opt puncte, 48-40. Sfertul trei a fost încheiat la egalitate, 20-20, iar sfertul patru a fost câștigat de Phoenix cu 26-20.

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Erica Covile, cu 24 de puncte. Pentru Phoenix au mai marcat: Shanice Steenholdt 20 p, Kathie Rutan 18p (4x3), Romina Filip 11p, Janette Jackson 6p, Myneshia McKenzie 5p, Alexandra Dumitrache 2p.

Cu 22 de puncte în 15 jocuri, Phoenix este pe locul 7 în LNBF, 7-8, victorii-înfrângeri.

Pentru Phoenix, urmează meciul de pe teren propriu cu Poli Național Iași, pe 21 ianuarie.

sportgalati.com

Fetele de la Phoenix, nominalizate pentru ”All Star Game”

Federația Română de Baschet a demarat procedura de vot pentru ediția din acest an a ”All Star Game” - feminin. La fel ca sezonul trecut, gruparea gălățeană Phoenix face parte din echipa Sud și are 13 nominalizări pentru meciul stelelor din LNBF. 

Pentru poziția de ”small forward”, de la Phoenix au fost nominalizate Andreea Crețu, Katharine Elizabeth Rutan și Denisa Fota. Pe centru a fost nominalizată Shanice Ann Steenholdt. Alexandra Maria Dumitrache și Jeanette La She Jackson au primit nominalizări pentru poziția ”point guard”. Pentru ”power forward” clubul gălățean a re patru opțiuni de vot, Cristina Badi, Erica Elaine Covile, Myneshia Debra McKenzie și Kerah Kai Nelson. Căpitanul de la Phoenix, Romina Filip, a primit nominalizare pentru poziția ”shooting guard”, alături de Bianca Maria Fota. Eugenio Rodrigues, antrenorul fetelor, este nominalizat, alături de alți patru tehnicieni, pentru unul din cele două posturi de antrenor. 

”All Star Game” - feminin 2017 se va disputa în data de 12 februarie, la Sfântu Gheorghe. Voturile pot fi exprimate aici.

sportgalati.com

Phoenix a câştigat la pas cu o nou promovată

Echipa feminină de baschet Phoenix a câștigat, scor 83-55 (41-27), în fața formației Politehnica Național Iași, într-un meci contând pentru etapa a 16-a din Liga Națională (LNBF). A fost o partidă care a ”curs” într-un singur sens, adversarele, nou promovate în acest sezon, au făcut deplasarea cu un lot restrâns, format din doar șase jucătoare. Evoluția scorului i-a permis antrenorului Eugenio Rodrigues să ruleze toate jucătoarele înscrise pe foaia de joc, mai ales în contextul în care, după numai 8 minute de joc, Romina Filip a părăsit terenul în urma unei accidentări la gleznă. Cea mai mare diferență a fost de 36 de puncte, 83-47 în minutul 36.

Antrenorul Rodrigues consideră că victoria a fost a întregii echipe, unde inclusiv rezervele au marcat. ”Am putut să oferim o șansă și jucătoarelor mai tinere, care au evoluat mai puțin în acest sezon, de a acumula minute de joc. A fost un meci mai ușor, dar de acum trebuie să ne concentrăm pe următoarele două partide, cu Sirius Tg. Mureș și Sepsi Sf. Gheorghe, care sunt foarte dificile și la care sperăm să avem întreg lotul apt de joc (n.r. Katie Rutan se resimte după accidentarea survenită la mână, la meciul cu Satu Mare)”, a declarat tehnicianul gălățean.

Cea mai bună jucătoare a Phoenix a fost Erica Covile care a reușit un nou ”double-double”, cu 20 puncte, 12 recuperări și 4 pase decisive. Celelalte realizatoare ale echipei gălățene au fost: Kerah Nelson 15 puncte, 8 recuperări, 1 ”assits”, MyNeshia McKenzie - primul ”double-double” de la revenirea la Phoenix, cu 13 p, 16 r și 3 as, Jeanette jackson 12 p, 5 r, 8 as, Bianca Fota 6 p, 3 r, 2 as, Denisa Fota 5 p, 2 r, 1 as, Alexandra Dumitrache 4 p, 2r, 7 as, Romina Filip 6 r, 2 as, Cristina Badi 2 r, 1 as. A mai intrat și Florentina Grigoraș.

După acest rezultat, Phoenix se menține pe locul 5, la două puncte de ocupanta locului 4, CSM Târgoviște. Următorul meci al echipei gălățene va avea loc, sâmbătă, 28 ianuarie, în deplasare, la Sirius Tg. Mureș, locul 9 în LNBF.

viata-libera.ro

Romina Filip, selecționată pentru All Star Game 2017

Federația Română de Baschet a anunțat componența celor două selecționate, Nord și Sud, ce se vor înfrunta în ediția 2017 All Star Game. De la Phoenix, în echipa Sudului a fost selecționată, la fel ca în precedentele sezoane, Andreea Romina Filip. All Star Game 2017 se va disputa în Sala Sporturilor din Sfântu Gheorghe duminică, 12 februarie. 

sportgalati.com

Phoenix s-a impus cu 15 puncte la Târgu Mureș

În penultima etapă din sezonul regulat, echipa feminină a clubului Phoenix a câștigat, scor 77-62, jocul de pe terenul penultimei clasate, Sirius Târgu Mureș. După ce Phoenix a câștigat primul sfert, 16-10, gazdele s-au impus în sfertul doi, 26-15, astfel că la pauza mare gazdele aveau un avans de 5 puncte, 36-31. Phoenix și-a asigurat victoria în sfertul trei, câștigat cu 27-8, iar în ultimul parțial Phoenix s-a impus 19-18.

Jocul de la Târgu Mureș a fost încheiat de două jucătoare de la Phoenix cu ”double-double”, Janette Jackson - 19 puncte (4x3) și 13 recuperări, iar Sanice Steenholdt - 16 puncte și 14 recuperări. Alte trei jucătoare de la Phoenix, Myneshia McKenzie 16p, Alexandra Dumitrache 11p (2x3) și Erica Covile 10p, au încheiat jocul în ”double digit”. Pentru Phoenix au mai jucat Kerah Nelson (2p) și Bianca Fota.

În clasament, Phoenix este pe locul 5, cu 9-8, 26 de puncte.

Pentru Phoenix, urmează jocul din ultima etapă a sezonului regulat, miercuri, 1 februarie, de la ora 18.30, în Sala Sporturilor ”Dunărea”, cu Sepsi Sfântu Gheorghe - campioana României.

sportgalati.com

Portăriţa de fotbal a trecut la baschet şi a ajuns cea mai bună marcatoare a echipei Phoenix

• Shanice Steenholdt a fost portar de fotbal, a cochetat cu voleiul, dar a rămas la pasiunea insuflată de tatăl său, baschetul. Totul a început în clasicul stil „Made in USA”, la panoul din faţa casei.

Americanca în vârstă de 24 de ani, transferată în vara trecută la Phoenix şi una dintre cele mai bune jucătoare din campionatul intern al României, s-a apucat de baschet la vârsta de 8 ani, cam în acelaşi timp în care încerca în echipa şcolii o copilărie ca portar de fotbal. ”Tatăl meu era foarte bun la baschet, mereu jucam cu el la panoul din faţa casei. Îmi doream să devin tot mai bună pentru a-l învinge, aşa am ajuns şi la antrenamente în cadru organizat. Apoi, în liceu, am jucat şi volei, aş fi putut să fac asta şi la colegiu, dar sufletul meu era cucerit deja de baschet”, spune Shanice.

Familie interrasială

Are o soră (Alexis, 20 de ani), care a fost pasionată de volei, şi un frate (Nathan Jr, 17 ani), care joacă baschet doar în timpul liber, împreună cu care făcea echipă pentru a-şi învinge tatăl la joc. „Locuiam în New Mexico şi aveam coşul de baschet pe alee, aşa că mereu erau competiţii între noi, copiii şi tatăl nostru. Mama este o persoană mai puţin atletică, în schimb m-a antrenat şi ne-a ajutat la «turneele de 3 la 3» din cartier”, povesteşte Shanice.

Provine dintr-o familie mixtă, mama albă şi tatăl de culoare, aspect care o face pe Shanice să perceapă un pic altfel reacţiile oamenilor din jur. „De multe ori nu mă mai gândesc la acest aspect, dar cred că totul ar fi fost diferit dacă aş fi fost albă. Poate că nu s-ar mai holba lumea la mine, nu mi s-ar mai adresa cu acel cuvânt deranjant”, a mărturisit una dintre jucătoarele de culoare ale echipei gălăţene.

O iarnă continuă

Shanice şi-a început cariera internaţională jucând în Portugalia, în prima parte a sezonului trecut, ca apoi, din martie 2016, să evolueze în Australia, aşa că în ultima vreme nu a avut parte de nicio zi de vară. „Portugalia şi România sunt asemănătoare ca stil de viaţă. Desigur, diferă limba, dar m-am descurcat la comunicare, prin mimă. Mulţi dintre oameni sunt prietenoşi, cel puţin fanii, dar cei din afara sălii, care nu ştiu cine suntem şi ce căutăm, nu prea. Acest lucru l-am întâlnit atât, aici, în România, cât şi în Portugalia, poate că şi din lipsa comunicării. În Australia am putut vorbi în engleză, iar acest lucru mi-a ajutat foarte mult. Clima a fost cea mai mare problemă. Am fost în Portugalia în sezonul rece, apoi am ajuns în Australia, în martie, unde am prins doar câteva zile mai calde, căci venise iarna şi acolo. Apoi am venit în România, unde tot peste iarnă am dat. Pot spune că anul trecut nu am avut nicio zi de vară”, a spus amuzată americanca.

Un sprijin pentru copiii cu dizabilităţi

Shanice vrea să ajute copiii cu dizabilităţi şi să îi ajute să devină independenţi, specializând în acest sens la studii. „Am terminat kinesiologia (n.r.- metodă de diagnostic şi tratament bazată pe utilizarea reflexelor musculare), care va fi planul de rezervă după ce nu voi mai putea juca baschet. Acum mai urmez nişte cursuri, online, de care voi avea nevoie pentru a mă ocupa de ceea ce vreau să fac mai departe. Este vorba de un program în care voi lucra cu copiii cu dizabilităţi pentru a-i ajuta să devină independenţi. Mi-am văzut părinţii lucrând în acest domeniu şi asta m-a atras foarte mult, chiar dacă poate părea înfricoşător la prima vedere”, a mărturisit Shanice.

Născută în Roswell (New Mexico)
A absolvit Houston Baptist University
A jucat în prima divizie a NCAA.
Este a cincea în topul marcatoarelor din Liga Naţională, cu 276 de puncte înscrise
La recuperări, cu un total de 165, este pe locul 4

viata-libera.ro

Phoenix a pierdut jocul cu liderul

În ultima etapă din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet feminin, Phoenix a pierdut, scor 54-85 (20-23, 12-33, 13-17, 9-12), jocul de pe teren propriu cu campioana României, Sepsi Sfântu Gheorghe. La Phoenix, cea mai bună jucătoare a fost Shanice Steenholdt, cu 26 de puncte. Alexandra Dumitrache, Erica Covile (2x3) și Myneshia McKenzie au marcat câte 8 puncte, iar Denis Fota și Kerah Nelson au marcat câte două puncte.

sportgalati.com

Programul Phoenix, în grupa 1-6

Federația Română de Baschet a anunțat programul după care se vor disputa meciurile din faza a II-a, grupa 1-6, în Liga Națională de Baschet Feminin. În această fază a competiției joacă echipele clasate pe locurile 1-6 în faza I a LNBF, sezonul regulat, echipa calificate în play-off. 

Echipa feminină Phoenix va juca meciurile din turul grupei 1-6 după programul: 

sâmbătă, 18 februarie, Phoenix - Municipal Târgoviște

miercuri, 22 februarie, Sepsi Sfântu Gheorghe - Phoenix

sâmbătă, 25 februarie, U Cluj-Napoca - Phoenix

miercuri, 1 martie, Phoenix - Municipal Satu Mare

sâmbătă, 4 martie, Olimpia CSU Brașov - Phoenix. 

După meciurile din tur se vor disputa cele din retur.  

Phoenix a încheiat faza I, sezonul regulat, LNBF pe locul 5, cu 9-9 victorii-înfrângeri, 27 de puncte, iar în grupa 1-6 va juca cu punctele acumulate în sezonul regulat. 

Altfel, până la startul meciurilor din grupa 1-6, Phoenix va juca joi, 9 februarie, de la ora 17.00, la Sfântu Gheorghe, la Turneul Final ”Final 8” al Cupei României, cu echipa de pe locul 4 de la finalul sezonului regulat, Olimpia CSU Brașov.

sportgalati.com

Phoenix a pierdut la 7 puncte cu Olimpia CSU Brașov și părăsește Cupa în sferturi

Dacă sezonul trecut echipa feminină a clubului Phoenix a părăsit Cupa eliminată în semifinale, în cadrul turneului final de la Brașov, de Olimpia CSU Brașov, în actuala ediție a Cupei, Phoenix părăsește competiția eliminată de aceeași echipă, Olimpia CSU Brașov, în sferturi, în cadrul turneul final de la Sfântu Gheorghe. Sfertul de finală cu Olimpia a fost pierdut de Phoenix, scor 64-71 (20-22, 16-14, 18-20, 10-15), după un meci echilibrat, în care învingătoarea s-a decis în ultimul sfert.

Pentru Phoenix au marcat: Erica Covile 17, Shanice Steenholdt 15, Katie Ruthan 10 (2x3), Alexandra Dumitrache 9 (1x3), Myneshia McKenzie 8p, Romina Filip 5p. 

Pentru Phoenix urmează debutul în Grupa 1-6. Sâmbătă, 18 februarie, echipa gălățeană va juca pe teren propriu cu Municipal Târgoviște.

sportgalati.com

Victorie de senzație pentru fetele de la Phoenix. Au învins câștigătoarea Cupei!

Grupa valorică 1-6 din LNBF a început cu o surpriză. În prologul primei etape, fetele de la Phoenix au obținut o victorie de senzație, învingând CS Municipal Târgoviște, echipă care în urmă cu câteva zile a câștigat Cupa României, ocupanta locului secund la finalul sezonului regulat din LNBF. Phoenix s-a impus cu scorul de 77-68 (26-12, 19-16, 16-20, 16-20). Shanice  Steenholdt a încheiat jocul cu 18 puncte marcate. Au mai marcat: Katie Rutan 15 (3x3), Romina Filip 12 (3x3), Alexandra Dumitrache 11 (2x3), Erica Covile 11 (2x3), Myneshia McKenzie 6 și Jeanette Jackson 4.

sportgalati.com

Înfrângere pe terenul liderului pentru Phoenix

Al doilea joc din grupa valorică 1-6 LNBF a fost pierdut de echipa feminină a clubului Phoenix, scor 61-88 (14-27, 15-26, 16-25, 16-10), pe terenul liderului, Sepsi Sfântu Gheorghe, campioana en-titre a României. Cea mai bună marcatoare a fost Shanice Steenholdt, cu 15 puncte. Katie Rutan și Alexandra Dumitrache au încheiat meciul cu câte 10 puncte, Erica Covile și Romina Filip - 9 puncte, Myneshia McKenzie - 6 puncte și Janette Jackson - 2 puncte.

După meciul de la Sfântu Gheorghe, Phoenix este pe locul 5, cu 30 de puncte, din 20 de jocuri, 10-10.

Următorul meci pentru Phoenix este programat sâmbătă, 25 februarie, de la ora 19.00, la Cluj-Napoca, cu ”U”.

sportgalati.com

Fetele de la Phoenix au pierdut la Cluj, după o evoluție bună

Echipa feminină a clubului Phoenix a pierdut jocul din etapa a III-a din grupa valorică 1-6. Fetele pregătite de Eugenio Rodrigues au pierdut, scorul 73-81 (20-21, 21-19, 11-18, 21-23), meciul de la Cluj-Napoca, cu ”U”. Cu 31 de puncte marcate (2x3), Shanice Steenholdt a fost cea mai bună marcatoare a jocului. Katie Rutan a marcat 18 puncte (2x3), Erica Covile 11, Romina Filip 6, Alexandra Dumitrache 5, Myneshia McKenzie 2.

După meciul de la Clu, Phoenix este pe locul 5 în LNBF, cu 10 victorii și 11 înfrângeri, 31 de puncte.

Miercuri, 1 martie, de la ora 18.30, Phoenix va juca pe teren propriu, Sala Sporturilor ”Dunărea”, cu Municipal Satu Mare.

sportgalati.com

Phoenix Galați - CSM Satu Mare 89-72

Echipa feminină a clubului Phoenix a obținut o nouă victorie în Top 6. În etapa a IV-a din faza secundă, Phoenix a învins, cu scorul 89-72 (17-18, 20-23, 27-12, 25-19), formația Municipal Satu Mare.

Cele două echipe au folosit o rotație scurtă, cele cinci jucătoare din echipa de start plus două rezerve, iar cea mai bună marcatoare a jocului a fost Sanice Steenoldt, cu 22 de puncte. Celelalte marcatoare de la Phoenix au fost: Janette Jackson 17 (3x3), Katie Rutan 13 (2x3), Romina Filip 12 (2x3), Erica Covile 11, Alexandra Dumitrache 7, Myneshia McKenzie 7.

În clasamentul la zi, Phoenix este pe locul 5, cu 33 de puncte.

Sâmbătă, 4 martie, de la ora 17.00, Phoenix va juca derby-ul pentru locul 4, la Brașov, cu Olimpia CSU.

sportgalati.com

Baschetul, moştenire de familie. Alexandra Dumitrache a fost antrenată de propriii părinţi

Baschetul face parte din viaţa Alexandrei Dumitrache încă dinainte de a se naşte, ambii săi părinţi fiind foşti practicanţi ai acestui sport. Aceştia au fost cei care au îndrumat-o pe Alexandra să aleagă "drumul" atât de cunoscut lor.

Bucureşteanca în vârstă de aproape 23 de ani (pe care îi va împlini pe 6 martie), transferată vara trecută la Phoenix şi una dintre cele mai bune jucătoare române ale echipei gălăţene, s-a apucat de baschet în clasa întâi, după ce o vreme a cochetat cu înotul, dansul şi tenisul de câmp. "Până să mă apuc de baschet, părinţii mei m-au dus la mai multe sporturi, însă baschetul m-a atras cel mai mult. Probabil şi având în sânge acest lucru, mi-a plăcut foarte mult şi am cerut să merg mult mai des la antrenament la baschet decât la celelalte sporturi pe care le practicam până atunci şi mi-a plăcut", spune Alexandra.

Tatăl, antrenor şi mentor

Sportul de performanţă l-a început la clubul bucureştean Olimpia, unde antrenor era chiar tatăl său, iar un timp a fost colegă de echipă şi cu Romina Filip, căpitanul echipei Phoenix. "În momentul în care intram pe teren, la antrenament sau la meci, nu mai eram tată şi fiică, ci strict profesor şi elev. Am comunicat bine, m-a certat când a fost cazul, dar m-a şi încurajat", a mărturisit Alexandra. Aceasta spune că le este recunoscătoare părinţilor pentru că au îndreptat-o spre acest sport, care acum îi aduce mari satisfacţii. "Am avut antrenamente cu ei şi chiar a fost amuzant. Pot spune că sunt foarte norocoasă, deoarece alegând să merg pe acest drum, m-a ajutat foarte mult. Am avut de unde să primesc sfaturi, au fost lângă mine de fiecare dată, m-au încurajat şi au ştiut ce să îmi spună când eram la pământ, iar pentru acest lucru vreau să le mulţumesc", a spus tânăra.

Model pentru copiii gălăţeni

Alexandra, jucătoare în "naţionalele" de tineret (16, 18 şi 20 de ani), descrie această experienţă ca pe ceva unic. "În primul rând, vreau să spun că este foarte mult de muncă, să ştii că îţi doreşti să ajungi acolo sus, mai ales la echipa naţională. Este mare lucru să-ţi poţi reprezenta ţara", a mărturisit Alexandra.

În echipa gălăţeană se face remarcată, chiar dacă nu este titulară pe postul său. "Am experienţă şi, chiar dacă aici nu sunt titulară, când intru pe teren mă concentrez pe ceea ce am de făcut. Simt o presiune, pentru că vreau să demonstrez, să dau randament, să îmi ajut echipa cât mai mult. Chiar dacă sunt o jucătoare tânără, sper să reuşesc acest lucru şi să aduc echipei un aport cât mai bun. Mi-ar plăcea să fiu un model pentru copiii care ne asaltează după fiecare meci. Îi simt foarte fericiţi, iar fericirea aceasta este la ei pură şi impresionantă. Aş vrea să devin un model pentru ei", ne-a mai spus Alexandra.

Alexandra Dumitrache

Baschetbalistă la Phoenix Galaţi
Născută la Bucureşti, pe 6 martie 1994
A absolvit Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, la Universitatea de Vest din Timişoara
Este masterandă la FEFS Bucureşti, specializarea Educaţie fizică şi antrenament sportiv
A jucat la Olimpia Bucureşti (2008-2010, 2011-2013), Sportul Studenţesc (2010-2011) şi Danzio Timişoara (2014-2016)

viata-libera.ro

Phoenix a învins Olimpia, la Brașov

Echipa feminină a clubului Phoenix a obținut o nouă victorie de prestigiu în Top 6 LNBF. După ce a învins câștigătoarea Cupei, CSM Târgoviște, Phoenix a învins, în ultima etapă din tur, cu scorul de 89-76 (19-22, 24-19, 20-22, 26-13), Olimpia CSU, chiar la Brașov.

Katie Rutan și Sanice Steenholdt au marcat câte 20 de puncte, Romina Filip 16, Erica Covile 13, Janette Jackson 8, Myneshia McKenzie 7 și Alexandra Dumitrache 5.

În clasament, echipa gălățeană se menține pe locul 5, cu 35 de puncte, 12-11. Phoenix este la un punct de echipa de pe locul 4, Olimpia Brașov.

Miercuri, 8 martie, Phoenix va juca în prima etapă din retur, la Târgoviște.

sportgalati.com

Fetele de la Phoenix au pierdut pe terenul viceliderului

Echipa feminină a clubului Phoenix a fost foarte aproape să obțină o nouă victorie de prestigiu în top 6 LNBF. În prima etapă din returul grupei valorice 1-6, Phoenix a pierdut la o posesie, 50-53 (13-11, 9-13, 19-15, 9-14), jocul de pe terenul viceliderului ligii feminine, CSM Târgoviște. Katie Rtuan a fost cea mai bună marcatoare de la Phoenix, cu 12 puncte (2x3). Celelalte marcatoare de la Phoenix au fost: Sanice Steenholdt 11, Romina Filip 7, Myneshia McKenzie 7, Janette Jackson 7, Erica Covile 4, Alexandra Dumitrache 2.

În clasament, Phoenix se menține pe locul 5, cu 12-12.

Următorul meci este programat sâmbătă, 11 martie, pe teren propriu, cu liderul, Sepsi Sfântu Gheorghe.

sportgalati.com

Jucătoarele de la Phoenix, în grevă înaintea meciului cu campioana en-titre

”Grevă!”, acesta a fost răspunsul primit de antrenorul Eugenio Rodrigues, care, sâmbătă seara, s-a văzut nevoit să recurgă la o soluție de ultim moment pentru a putea disputa, totuși, meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe, contând pentru etapa a 25-a din Liga Națională, și pierdut clar, scor 45-92 (21-49).

Cinci din cele șase baschetbaliste americance legitimate la Phoenix au ales să nu se prezinte la meci, motivul fiind întârzierile salariale. ”Nu doresc să comentez mai mult asupra acestei situații. Nu am mai fost plătite din noiembrie și continuăm să primim promisiuni că ne vom primii banii, dar nu a venit nicio plată. Asta este tot ce am de spus”, a declarat una dintre jucătoarele aflate în grevă.

Pus în fața unei astfel de situații, pentru prima dată după ani întregi de antrenorat, Rodrigues a introdus pe teren jucătoarele care în timpul campionatului au evoluat mai puțin, și care în această seară au dat dovadă de mult curaj în fața unui adversar redutabil, campioana en-titre. „Ar fi fost dificil chiar și în circumstanțe normale. Cu această situație, cu această atitudine a unor jucătoare, aceste decizii, misiunea noastră nu a fost dificilă, ci imposibilă. Jucătoarele românce care au fost pe teren astăzi au fost foarte curajoase”, a declarat Rodrigues, vizibil deranjat de atitudinea americancelor.

Cea mai bună jucătoare de la Phoenix a fost MyNeshia McKenzie, una dintre integralistele partidei, care a reușit un nou „double-double”, cu 16 puncte, 15 recuperări și 3 pase decisive. Celelalte realizatoare ai echipei gălățene au fost: Romina Filip - 12 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive; Bianca Fota 11 puncte, 3 recuperări; Alexandra Dumitrache 3 puncte, 1 recuperare, 1 pasă decisivă; Florentina Grigoraș 3 puncte, 2 recuperări și Denisa Fota 1 pasă decisivă.

În ceea ce privește următoarea partidă, miercuri, pe teren propriu, cu Universitatea Cluj, Rodrigues este rezervat în a spune ceva concret. „Nu știu nimic acum. Este un mare semn de întrebare, nu pot anticipa ce se va întâmpla, dar sper că situația se va rezolva”, a precizat acesta.

După această etapă, Phoenix se menține pe locul 5, cu 37 de puncte, în timp ce Universitatea Cluj se află pe poziția secundă, la egalitate (42 de puncte) cu CSM Târgoviște.

viata-libera.ro

Reacţii după protestul jucătoarelor americane. Chetă pentru plata amenzii cauzată de greviste

După greva de sâmbătă, 11 martie, dinaintea meciului cu Sepsi, când cinci dintre cele şase jucătoare străine legitimate la Phoenix au decis să nu intre pe teren, spectatorii de la partida echipei de băieţi au strâns bani pentru plata penalităţilor generate de grevă.

Astfel, în timpul meciului de duminică al echipei masculine, cu BC Mureş, în tribune a circulat o urnă în care s-au strâns fonduri pentru plata penalizării venite în urma neprezentării tuturor jucătoarelor, care conform articolului 23.24 din Regulamentul General al Organizării Competiţiilor de baschet este de 100 de euro pentru fiecare jucător lipsă. "Dacă la începerea jocului, o echipă aliniază mai puţin de 10 (zece) jucători în LNB şi Liga a I-a, sau nu respectă RSCN, la prezentarea echipelor înaintea jocului, aceasta va fi sancţionată pentru fiecare jucător lipsă", se arată în regulament.

Phoenix a avut pe foaia de joc la meciul fetelor doar nouă jucătoare, pentru că timpul scurt nu a permis convocarea unor junioare.

Florin Nini, preşedintele clubului, a spus că-l nemulţumeşte momentul ales de greviste, cu doar o oră înainte de începerea meciului şi la două zile după ce în Consiliul Local s-a aprobat susţinerea financiară a clubului. Acesta s-a arătat dezamăgit de atitudinea jucătoarelor americance. "Le-am înţeles pentru că au dat dovadă de bună voinţă timp de trei luni, dar nu am înţeles de ce au făcut asta exact când a venit decizia că s-au aprobat banii şi, mai ales, de ce acest lucru s-a întâmplat doar cu o oră înaintea meciului. Din informaţiile mele, avem şi "prieteni" care au făcut ca acest lucru să se întâmple", a declarat Nini.

Acesta a făcut o comparaţie cu atitudinea baschetbaliştilor, cărora le este şi antrenor. "Au văzut cealată echipă (n.r. - formaţia masculină) cum se comportă. Este o decizie care le aparţine, dar care nu ne loveşte pe noi ca şi club în principal, cred că le loveşte mai mult pe ele, imaginea lor. Noi depindem de aceste fonduri şi nu putem să facem nimic, dar este o situaţie care se va rezolva", a precizat Nini.

Acesta a mai adăugat că gestul suporterilor de a face chetă a fost unul emoţionant. "Publicul a reacţionat mai mult decât un frate sau o soră, făcând această chetă prin care au strâns bani pentru a ne ajuta să plătim penalităţile. Înseamnă mult nu doar ca gest, pentru că în acest moment suntem efectiv fără fonduri, care vor veni, deşi, din păcate, întârzie. De aceea pot să spun că la meciul băieţilor cu BC Mureş a fost o victorie de suflet, care, dincolo de mesajul baschetbalistic, a arătat unitate”, a adăugat preşedintele clubului gălăţean.

Sâmbătă, la meciul din Liga Naţională feminină Phoenix - Sepsi Sf. Gheorghe (scor 45-92), baschetbalistele Jeanette Jackson, Erica Covile, Kerah Nelson, Katie Rutan şi Shanice Steenholdt au refuzat să joace.

Miercuri, 15 martie, de la ora 18,30, Phoenix va juca, pe teren propriu, cu Universitatea Cluj, în etapa a 26-a din Liga Naţională.

viata-libera.ro

Phoenix, înfrângere clară în fața clujencelor de la Universitatea

Baschetbalistele de la Phoenix au pierdut, scor 56-84 (32-34), în fața formației Universitatea Cluj, într-un meci disputat miercuri seara, la Galați, contând pentru etapa a 26-a din Liga Națională. A fost o partidă în care ”banca” a făcut diferența, gălățence marcând doar 3 puncte, comparativ cu cele 35 ale clujencelor. Cea mai bună jucătoare de la Phoenix a fost MyNeshia Mckenzie, cu 17 puncte, 14 recuperări și 2 pase decisive, realizate în cele 40 de minute de joc.

După acest rezultat, Phoenix se menține pe locul 5, cu 38 de puncte, la două în urma ocupantei locului 5, Olimpia CSU Brașov.

Etapa următoare, Phoenix va juca în deplasare, cu CSM Satu Mare, ultima clasată în grupa locurilor 1-6 (35 puncte).

viata-libera.ro