Jump to content

Gălăţeni, la "Vocea României"

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Adrian Nour are nevoie de voturile noastre!

În această seară, la Pro Tv, gălăţeanul Adrian Nour are şansa extraordinară de a se califica în semifinala concursului „Vocea Romaniei”. Suntem convinşi că talentatul gălăţean a pregătit un moment la fel de impresionant şi de valoros ca şi până acum, dar are nevoie de voturile noastre pentru că telespectatorii decid cine merge mai departe în competiţie! Votaţi Adrian Nour!

viata-libera.ro

Gălăţeanul Adrian Nour, în semifinale la "Vocea României". Artist, din cap până-n picioare!

* După momentul de step cu care Nour şi-a întregit spectacolul, Marius Moga l-a numit „Adrian Happy Feet”

„Omul acesta e total ca spectacol”, mărturisea cu entuziasm Smiley, înainte ca gălăţeanul Adrian Nour să urce pe scenă la „Vocea României”, sâmbătă, în cea de-a treia seară live a concursului. Adrian Nour a transformat interpretarea piesei "Buona sera, signorina" într-un spectacol personal şi total, compus din teatru, dans şi muzică. A cântat perfect şi a dansat alături de balerinii Pro Tv, ba, mai mult, a oferit chiar în mijlocul piesei un excepţional moment de step. Ca de obicei, Smiley şi Horia Brenciu - actualul şi, respectiv, fostul său antrenor - l-au aplaudat în picioare, la final.
Vorbăreţul Brenciu a rămas, se pare, fără cuvinte, mărginindu-se să spună: „Dragă Adrian Nour, fe-li-ci-tări!”. „Ai făcut un super-show în seara asta, ca de obicei! M-aş fi aşteptat să ai o piesă puţin mai dificilă vocal, dar asta nu înseamnă că nu ne-ai bucurat cu prezenţa ta minunată!”, a fost părerea Loredanei. „Pot să-ţi zic Adrian Happy Feet”, a spus Marius Moga, făcând aluzie la celebrul desen animat cu pinguinul dansator de step. „Da, nu e o piesă dificilă, dar ce faci tu mi se pare dificil, că îi dai greutate. Cred că eşti om de spectacol şi de live şi acolo ţi-e locul. Unde vin oamenii şi se bucură că timp de o oră - două, i-ai dus în altă lume, în lumea ta! Bravo!”, a conchis Moga. Smiley era mai mult decât mândru de elevul său: „Doamnelor şi domnilor, vi-l prezint pe Adrian Nour, de meserie artist şi se vede din cap până-n picioare, şi pe interior, şi pe exterior. Cred că se vede cu ochiul liber, nu trebuie să fii un cunoscător să-ţi dai seama că avem în faţa noastră un artist total şi mă bucur foarte tare că faci parte din echipa mea, mă bucur foarte tare că te văd pe scenă, că am ocazia asta!”.
Nu e de mirare că Smiley a decis să meargă mai departe în concurs cu „artistul Adrian Nour”, care a intrat astfel în rândul celor opt concurenţi ce vor participa sâmbăta viitoare la semifinala concursului. Îi ţinem pumnii şi aşteptăm cu nerăbdare următorul show marca Adrian Nour!

viata-libera.ro

În această seară, la Pro Tv - Votaţi Adrian Nour!

Gălăţeni, ne aşteaptă un nou spectacol extraordinar, în această seară, la Pro Tv. De la ora 20,30, intră în scenă „Vocea României”! Artistul gălăţean Adrian Nour se află printre cele mai bune opt voci din sezonul al treilea al show-ului, care vor da totul pe scenă pentru a intra în marea finală a competiţiei. Sau, cum spunea Marius Moga, „concentraţia de talent e mai mare în fiecare echipă, iar concurenţa devine din ce în ce mai acerbă!”.
Suntem siguri că Adrian va fi oferi propriul său spectacol, unic şi special, împletind actoria şi muzica, în marele spectacol de la „Vocea României”. Că e un artist total, din cap şi până-n picioare, nu mai încape nicio îndoială, doar Smiley, antrenorul care i-a dat şansa de a merge mai departe în concurs, a fost primul care a recunoscut-o! De la repetiţiile pentru marea reprezentaţie, artistul ne-a transmis următorul mesaj: "Vă mulţumesc pentru susţinerea de până acum şi sper că îmi veţi fi alături şi în continuare! Sărbători fericite tuturor! Adrian Nour, mândru gălăţean".
Bătălia este mai strânsă ca niciodată, titlul e din ce în ce mai aproape, iar visul unuia dintre concurenţi de a fi „Vocea României” este pe cale să devină realitate. Numai că voturile publicului şi deciziile antrenorilor au un cuvânt greu de spus. Adrian Nour poate să intre în finală şi să devină "Vocea României", dar, pentru asta, omul-spectacol trebuie să fie votat la 1276!

viata-libera.ro

Adrian Nour s-a calificat în finală

Cei patru concurenţi calificaţi pentru FINALA concursului, ce va avea loc joi, 26 decembrie: Adrian Nour, Sânziana Niculae, Mihai Chiţu, Marius Marin

http://www.youtube.com/watch?v=ThjwbCBWQTQ

Gălăţeanul Adrian Nour cântă în marea finală la „Vocea României”

* Pe 26 decembrie, în cea de-a doua zi de Crăciun, artistul gălăţean Adrian Nour poate deveni „Vocea României”

„Cel mai vesel „nour” e cel ce aduce lumina ce va să vină: Adrian Nour” cu o asemenea prezentare marca Pavel Bartoş, artistul gălăţean a intrat în scenă sâmbătă seara în semifinala concursului „Vocea României” de la Pro Tv. De data aceasta, lupta pentru proprii concurenţi fiind acerbă, membrii juriului şi-au cam arătat colţii înainte ca Adrian Nour să cânte. De exemplu, Marius Moga avea o dilemă: „Dacă ar fi să câştige Adrian Nour, ce album îi faci?”. Smiley avea însă răspunsul: „Albumul va fi un DVD cu tot cu show. Băiatul acesta merită să plătim bilet să-l vedem în concert”.

Bucurie şi spectacol

A nins ca-n basme când Adrian Nour a cântat „Joy to the world”, prima sa piesă din concurs, pe care a transformat-o în veritabil show, iar la final, ca de obicei, Smiley şi Horia Brenciu, actualul şi fostul său antrenor, l-au aplaudat în picioare. „Adrian dragă, ce să spun, dacă data trecută ţi-am zis felicitări, acum trebuie s-o schimb: bra-vo!”. Loredana nu i-a găsit vreun cusur: „Ai atins toate notele cu graţie şi ca de fiecare dată faci spectacol, te felicit!”. „Bravo, mi-a plăcut!”, a mărturisit şi Marius Moga. „Recunosc că şi pe mine m-a surprins felul în care a cântat piesa asta şi cât de bine şi-a însuşit-o. În seara asta aţi mai cunoscut încă o latură a lui Adrian Nour. Bravo!”, s-a bucurat şi Smiley.

Magie adevărată

Acompaniat doar de o chitară şi un violoncel, Adrian Nour cântând „The Blower's Daughter” a oferit un moment magic! Horia Brenciu s-a simţit dator să-i strângă mâna lui Smiley, pentru această alegere, şi să-l invite pe Adrian în spectacolul său din luna martie, invitaţia fiind pe loc acceptată. Loredana a fost şi ea cucerită: „Superbă interpretare. Ca de obicei spui o poveste pe care o putem simţi fiecare în felul nostru”. Nici Moga n-a găsit vreun cusur: „Parcă s-a oprit timpul în loc. Eu cred că tu ai o sensibilitate aparte. Cu două instrumente pe scenă şi o voce e mare lucru să ţii un moment cap-coadă şi să nu se plictisească lumea ascultându-te. Bravo!”. „Mi se pare că omul acesta are o magie aparte. Ar trebui să încurajăm oamenii care au atât de multe de oferit”, a pus punctul pe „i” Smiley.

Publicul l-a vrut în finală

Calificarea în marea finală la „Vocea României” s-a făcut jumătate pe baza votului publicului, şi jumătate pe baza votului antrenorilor. Smiley le-a acordat 50-50 la sută ambilor săi participanţi, lăsând decizia pe seama publicului. Iar acesta i-a acordat lui Adrian Nour 67 la sută din voturi şi l-a trimis în finală. Aşadar, pe 26 decembrie, în a doua seară de Crăciun, de la ora 20,30 îl vom vedea pe Adrian Nour, alături de ceilalţi trei concurenţi, în marea finală la „Vocea României”. Adrian poate deveni „Vocea României”, dar numai cu voturile noastre!

viata-libera.ro

Votaţi Adrian Nour în finală la "Vocea României”!

În această seară, de la ora 20.30, la Pro Tv, gălăţeanul Adrian Nour are şansa extraordinară de a deveni Vocea României. Şansa nu depinde doar de vocea lui minunată, de talentul pe care îl are din plin şi de spectacolul unic pe care îl dăruieşte de fiecare dată pe scenă - fiind artist din creştet până-n tălpi - ci şi de voturile telespectatorilor. Ei sunt cei care aleg, în direct, Vocea României. Şi pentru că fiecare vot contează, Adrian Nour poate fi susţinut trimiţând SMS cu textul „Adrian” la numărul 1276, atunci când se va da start vot!
Trebuie spus că Adrian Nour va lupta pentru marele trofeu şi pentru cecul în valoare de 100.000 de euro cu alţi trei finalişti: Sânziana Niculae, Marius Marin şi Mihai Chiţu, care vor încerca să dea tot ce-i mai bun pentru a câştiga. Conform Pro Tv, show-man-ul Adrian Nour va prezenta în faţa întregii ţări trei momente spectaculoase: unul solo, unul alături de mentorul de la Vocea României, Smiley, şi încă unul în duet cu o vedetă invitată - Sore. Deci e clar, vom avea parte de trei momente de excepţie, plus alte surprize muzicale oferite de Pro Tv în marea finală a competiţiei, când Vocea României va răsuna cu putere pentru ultima oară în acest sezon. 
Îi ţinem pumnii lui Adrian Nour şi ne pregătim de un spectacol total marca Pro Tv şi Vocea României. Baftă Adrian!

viata-libera.ro

Un rezultat cel puţin straniu în seara asta, cu Nour pe locul 3 şi contracandidata lui pe locul 2.

Se pare că spectatorii "pro..." au votat pentru singura piesa care le era cunoscută, "O sole mio", chiar dacă a fost interpretată lamentabil... Celelalte piese şi stiluri de muzică probabil le erau total străine.

Mihai Chiţu a câştigat VOCEA ROMÂNIEI 2013 şi marele premiu în valoare de 100.000 de euro. Pe locul 2 s-a clasat Sânziana Niculae. Pe locul 3 s-a clasat Adrian Nour, iar pe locul 4 s-a clasat Marius Marin.

Adrian Nour, artist din cap până-n picioare - locul III la Vocea României

* Un moment de poveste, unul inedit şi un moment pur şi simplu emoţionant, asta a oferit gălăţeanul Adrian Nour în marea finală a concursului „Vocea României” de la Pro Tv * Chiar dacă nu a câştigat marele trofeu, ci a urcat pe a treia treaptă a podiumului, Adrian Nour a devenit noaptea trecută, oficial, Artistul României!

„Am făcut mulţi oameni fericiţi. Asta îmi spun toţi, că se bucură că exist şi pentru mine e ceva copleşitor! Mă întreabă oamenii pe Facebook: Unde ai fost până acum? Existai? De unde ai apărut aşa de-odată? Fraţilor, am fost întotdeauna, numai că aveam nevoie de o şansă, de o uşă şi mă bucur că am ajuns la oameni, că m-au cunoscut aşa cum sunt eu, şi le promit că pot să fac mult mai mult de atât! Experienţa aceasta mi-a schimbat viaţa. Simt că acesta e un nou început pentru mine”, a mărturisit gălăţeanul Adrian Nour în finala concursului „Vocea României” de la Pro Tv. Considerat revelaţia competiţiei, adevărat show-man sau pur şi simplu artist din cap până-n picioare, Adrian Nour a oferit joi noapte trei momente de excepţie.

Magie şi originalitate

În duet cu Sore, Adrian Nour a dezvăluit, în cântec, „A whole new world”. O interpretare minunată descrisă perfect de Marius Moga: „Magie! A fost un moment de poveste!”. A urmat un Adrian Nour „multiplicat” de membrii baletului care şi-au acoperit chipurile cu faţa lui pentru a ilustra coregrafic melodia cântată alături de Smiley, mentorul lui, - „I Can't Dance” - Genesis. A fost un moment original, o replică la faptul că s-a tot bătut apa-n piuă cu privire la momentul de step oferit de Adrian Nour. Convins că Adrian reprezintă diversitatea la „Vocea României”, Smiley a mărturisit că de emoţie a şi uitat un vers. Şi că duetul este începutul unei frumoase prietenii!

Încă înainte de ultimul moment din concurs, se formase deja opinia generală că gălăţeanul e artist complet. „Adrian trăieşte şi iubeşte ceea ce face. Deja e un artist”, a spus Smiley. „E artistul meu preferat. Adrian Nour este artistul României. Mihai Chiţu este Vocea României”, avea să prevadă Horia Brenciu. „La cum cântă omul acesta şi cum dansează, într-adevăr, poate fi artistul României, dar poate fi şi Vocea României”, a fost de părere prezentatorul emisiunii, actorul Pavel Bartoş.

Un om excepţional, un moment excepţional

Ultimul moment dăruit de Adrian Nour în concurs a fost efectiv excepţional. Înconjurat de zeci de lumânări aprinse, Adrian a cântat tulburător melodia „Loucura”, iar la final Horia Brenciu, Smiley şi Moga l-au aplaudat în picioare. Emoţionată, Loredana a mărturisit: „Să cânţi Fado este un act de curaj. Ai trecut dincolo de bariera limbii şi ai reuşit să transmiţi emoţie şi în acelaşi timp şi ritm. Bravo!”. „Cred că aş vrea un bilet la viitoarele tale spectacole!”, a spus Brenciu. „Nu e un moment excepţional, e un om excepţional! Eşti artist! Cine-i artist, e artist şi nu pot decât să te aplaud!”, a „capitulat” Moga. „Adrian are atât de multe lucruri de oferit ca artist, ca om! Am rămas interzis deşi am făcut momentul acesta de nenumărate ori! M-a leşinat! Mi se pare o abilitate rar întâlnită să poţi să transmiţi atâta emoţie printr-o limbă necunoscută în România. Mi se pare uluitor! Şi asta este magic!”, a spus Smiley şi l-a mai aplaudat o dată ridicat în picioare.

Din păcate, deşi spectacolul oferit de Adrian Nour a fost impecabil din punct de vedere artistic şi emoţionant, în urma votului publicului artistul s-a clasat doar pe ceea de-a treia treaptă a podiumului, trofeul fiind adjudecat de concurentul lui Horia Brenciu, Mihai Chiţu. Ceea ce a câştigat însă Adrian Nour nu-i poate lua nimeni: toată ţara îl ştie, oamenii îl apreciază, îl iubesc pentru tot ceea ce a făcut şi poate face. Aşa că putem îndrăzni să spunem că Adrian Nour e mai mult decât Vocea României e Artistul României! Felicitări Adrian Nour!

În vârstă de 33 de ani, actorul Adrian Nour este membru al companiei "Passe Partout", condusă de Dan Puric şi colaborează cu cele mai importante teatre din Bucureşti -Teatrul de pe Lipscani, Teatrul Naţional şi Teatrul Naţional de Operetă. Adrian Nour face parte dintre absolvenţii primei promoţii ai Facultăţii de Arte, Secţia Actorie, din cadrul Universităţii "Dunărea de Jos" din Galaţi, cântă de când se ştie, şi este unul dintre cei mai buni dansatori de step din România. A fost şi solist al trupei „Avantgarde”, a avut câteva roluri episodice în serialul „La bloc”, de la Pro TV şi a realizat şi un scurtmetraj „Echilibrul”, în care a fost regizor şi scenarist.

viata-libera.ro

Un rezultat cel puţin straniu în seara asta, cu Nour pe locul 3 şi contracandidata lui pe locul 2.

Da, straniu. Eu as fi votat pe cel de pe locul 4.

In alta ordina de idei, si sora mea a participat la un concurs cu televoting la un post central de televiziune (B1) iar rezultatele se cunosteau dinainte. Trebuia neaparat sa castige beizadeaua lui Mateut.

• 8 months later...

"Mamasita", la "Vocea României"

Cea de-a treia ediţie a audiţiilor pe nevăzute la „Vocea României” au adus-o, vineri seara, pe scena de la Pro TV, pe gălăţeanca pe Anca Elena Petcu, alias Yanka Lena, celebră pentru proiectul „Mamasita”. Artista a aşteptat încheierea contractelor muzicale anterioare pentru a putea participa la „Vocea României”.

Gălăţeanca a cântat într-un stil propriu, extraordinar, celebra piesă a lui „Michael Jackson”, „Dirty Daiana”. Doar câteva secunde de audiţie i-au fost suficiente Loredanei pentru a apăsa butonul care întoarce scaunul anunţând că o vrea în echipa ei pe Anca Elena Petcu. Cu o secundă înainte de finalul piesei, Tudor Chirilă a făcut acelaşi lucru. Smiley a recunoscut-o imediat pe concurentă: “Eu o ştiu pe Anca de foarte mult timp şi mi se pare că e o fată foarte talentată şi merită să fie cunoscută de toată ţara”. Deşi era singurul dintre membrii juriului care habar n-avea cine e gălăţeanca şi ce-a făcut până să vină la „Vocea României”, pe motiv că este „antisocial”, Tudor Chirilă a lansat oferta muzicală: “Te doresc la mine în echipă. Faptul că nu te cunosc mi se pare un avantaj”. Dar nici Loredana nu s-a lăsat mai prejos, mai ales că fusese prima convinsă de talentul Ancăi: „Ai cantat Dirty Diana într-o manieră originală şi asta de fiecare dată mă cucereşte”.
Deşi alegerea între doi antrenori n-a fost o misiune uşoară, Anca l-a ales pe Tudor pe motiv că acesta „a scris o carte care mie îmi place foarte mult”.
Îi ţinem pumnii Ancăi  şi ne dorim s-o vedem cât mai departe la „Vocea României”.

viata-libera.ro

Tudor Chirilă, cucerit de o gălăţeancă

Cea de-a treia ediţie a sezonului 2014 a show-ului „Vocea României” de la PROTV a adus în prim-plan şi o gălăţeancă. Pe numele ei Anca Elena Petcu, acesta nu este deloc o începătoare în domeniul muzicii, fiind cunoscută în lumea show-bizz-ului autohton sub numele de MAMASITA.

La „Vocea României” Anca a interpretat, într-o versiune proprie, cunoscuta melodie „Dirty Diana” a lui Michael Jackson şi a reuşit să să întoarcă scaunele a doi dintre antrenori: Loredana Groza şi Tudor Chirilă. Când a văzut-o, Tudor Chirilă a întrebat-o: „Cine eşti?”, văzând că Marius Moga şi Smiley o cunoşteau. Alegerea Mamasitei a fost Tudor Chirilă pentru că, a spus ea, Tudor „a scris o carte care îmi place foarte mult”.

Anca Elena Petcu s-a născut pe 4 octombrie 1982 la Galaţi. Anca a devenit cunoscută în România o data cu formaţia Cat Love Dogs, sub îndrumarea lui Mihai Ogăşanu, după care a intrat în trupa ZUM şi colaboratoare a emisiunii Cronicii Cârcotaşilor. Sub numele Mamasita a realizat un proiect produs în colaborare cu Narcotic Sound & Christian D. În vara lui 2011, Mamasita lansează primul single - „Love Session”. Piesa a adunat în scurt timp peste trei milioane de vizualizări pe YouTube. Între timp colaborarea cu Narcotic Sound and Christian D continuă cu „Poesia de amor”, iar in 2012 filmează împreuna clipul pentru piesa „Vai”. Vara lui 2012 o readuce în prim-plan pe Mamasita odată cu lansarea noului single, “Zbor”.
„Am venit la „Vocea României” pentru a mă autodepăşi. Este o ocazie să fiu văzută în altă ipostază decât lumea mă ştie. În fiecare an mă imaginam să fiu pe scena de la „Vocea României”. Acum am ajuns şi sper să merg cât mai departe în concurs”, a declarat Anca Elena Petcu.

presagalatibraila.com

• 4 weeks later...

Claudiu Rusu face furori la Vocea Românei

Ascuns în spatele unei cortine, fără a fi văzut nici de public şi nici de telespectatori, gălăţeanul Claudiu Rusu a făcut senzaţie cu vocea lui minunată, interpretând excepţional piesa „She will be loved”, vineri seara, pe scena de la Pro Tv. Doar câteva secunde de audiţie pe nevăzute i-au fost suficiente lui Tudor Chirilă pentru a se întoarce, fiind urmat, la scurt timp de ceilalţi membri ai juriului Loredana, Smiley şi, în cele din urmă, Marius Moga.
Nici nu se stinseseră aplauzele publicului cucerit de vocea gălăţeanului că Tudor Chirilă a şi lansat oferta: „Frăţioare, nu ştiu cum arăţi, nu ştiu cine eşti, eu sunt Tudor Chirilă şi am de gând să mă bat foarte tare pentru tine cu toţi antrenorii aceştia!”. „Nu ştiu cine eşti, dar eşti belea!”, a spus şi Loredana.
„Mă numesc Rusu Marian Claudiu şi momentan mă simt puţin ciudat în spatele perdelei! Mă simt ca la duş! Numele meu de scenă este Claudiu Rusu şi sunt moldovean din Galaţi. Sunt celebru, dar nu ştie nimeni încă”, a răspuns concurentul din spatele perdelei la tirul de întrebări ale membrilor juriului. Până la urmă, Loredana n-a mai rezistat şi l-a rugat: „Te rog, dă perdeaua jos, Claudiule!”.
Când cortina s-a prăbuşit la podea, a urmat un alt val de aplauze şi ovaţii, iar Loredana s-a grăbit să-l îmbrăţişeze.

Duelul ofertelor

„Mi se pare ca ai o voce foarte bună şi foarte rock. Mi se pare ca eşti puţin golan şi te vreau la mine în echipă”, i-a spus Tudor lui Claudiu.
„Claudiu, eşti beton de beton şi la propriu şi la figurat! Îţi mulţumesc foarte mult pentru minunatul moment pe care ni l-ai oferit”, a plusat Loredana.
„Ai o voce foarte versatilă ai cântat foarte bine piesa asta. Cred că vei avea un parcurs frumos la Vocea României cu oricare dintre aceşti patru antrenori, dar depinde cât de spectaculos poţi tu să-l faci împreună cu antrenorul tău care aş putea să fiu chiar eu”, a spus Smiley, fiind imediat combătut de Loredana şi de Tudor Chirilă.
„Nu e foarte bărbăteşte să cădem în genunchi, dar vreau foarte tare să vii la mine în echipă îmi trec peste orgoliul masculin şi mă rog de un bărbat, am nevoie de vocea ta!”, a mers până la capăt Tudor Chirilă.
Auzind că gălăţeanul cântă de zece ani pe vase de croazieră, Smiley i-a dat de înţeles că, alături de el, îşi poate continua cariera muzicală şi dincolo de „Vocea României”.
Ceva mai temperat, Marius Moga a admis că gălăţeanul a adus un plus piesei originale şi că şi-ar dori să facă parte din echipa lui.
Când încordarea atinsese apogeul şi membrii juriului erau deja cu armele pe masă, Claudiu Rusu a pus punct războiului. „Vă rog din suflet să nu vă supăraţi, dar am venit setat", a spus  gălăţeanul, alegând să facă parte din echipa lui Smiley.
Pentru că audiţiile pe nevăzute s-au încheiat, iar de săptămâna viitoare încep duelurile între concurenţi, le ţinem pumnii şi le dorim să meargă cât mai departe în concurs gălăţenilor de la Vocea României: Anca Petcu, alias Yanka Lena şi Claudiu Rusu.

viata-libera.ro

• 2 weeks later...

Gălăţeanca Anca Petcu salvată de Smiley

Gălăţeanca Anca Petcu - alias Yanka (nume care înseamnă “Dumnezeu este Bun“) îşi va continua drumul la „Vocea României” datorită lui Smiley, care a salvat-o de la eliminare, oferindu-i un loc în echipa sa. Şansa i-a surâs gălăţencei după ce a susţinut, pe scena Pro Tv, un duel muzical plin de emoţie şi de sensibilitate cu o altă concurentă, Ligia Raluca Hojda.

Anca Petcu, celebră pentru proiectul "Mamma Sita", a trebuit să se lupte pentru a-şi păstra locul în concurs cu Ligia Raluca Hojda, o coechipieră aleasă de Tudor Chirilă, antrenorul său. Piesa aleasă de Tudor pentru duetul lor a fost „Because of you” a lui Kelly Clarkson. E adevărat că melodia o avantaja mai mult pe Raluca, din punct de vedere al timbrului vocal, dar nici gălăţeanca nu s-a lăsat mai prejos. Şi nu e doar părerea noastră, a spus-o chiar Marius Moga: „Timbrul ca al Ancuţei nu am auzit în Sezonul 4 la Vocea României”.

Misiunea lui Tudor Chirilă de a alege doar una dintre cele două nu a fost uşoară. „E foarte greu de ales! Mai bine votau pentru mine telespectatorii, în situaţia de faţă, mă simţeam mult mai puţin vinovat!”, avea să mărturisească. Decizia lui a fost de a merge mai departe cu Raluca. 

Rămasă singură pe ringul muzical de la Pro Tv, Anca le-a mărturisit celorlalţi trei antrenori, Loredana, Smiley şi Moga de ce îşi doreşte să continue la „Vocea României”. „Îmi doresc să continui pentru respir muzică prin toată fiinţa mea şi pentru că simt că pot să dăruiesc foarte multe lucruri în această competiţie!”.

Iar Smiley a apăsat butonul salvator şi i-a dat şansa de a se alătura echipei sale, spre bucuria fostului antrenor: „Sunt extrem de fericit că Smiley m-a surprins şi a apăsat în ultimul moment”, a spus Tudor.

„Cred foarte mult în prezenţa Ancăi în această competiţie. Mi se pare că este o cântăreaţă care are multe de oferit, creativă. Pe piesa asta s-a remarcat mai mult Raluca, dar mie îmi place Anca pentru că are un timbru deosebit care merită păstrat în această competiţie!”, şi-a motivat Smiley alegerea făcută.

Bucuroasă şi recunoscătoare pentru cea de-a doua şansă primită, Anca a promis că va munci mult pentru a merge mai departe la "Vocea României".
Noi îi ţinem pumnii!

viata-libera.ro

Gălăţeanul Claudiu Rusu, moment magic la "Vocea României"

Un veritabil moment magic s-a petrecut vineri noaptea, pe scena Pro Tv de la „Vocea României”, datorită gălăţeanului Claudiu Rusu, care a făcut un duet răvăşitor cu artista Aliona Munteanu din Moldova. La decizia antrenorului lor, Smiley, cei doi au interpretat piesa „Say Something“, compoziţia celor de la A Great Big World, alături de Christina Aguilera.  Bătălia vocilor, duelul muzical în urma căruia trebuia să rămână doar unul în concurs, s-a transformat într-un duet extraordinar.
Deşi nu se cunoşteau, încă de la prima repetiţie, Smiley a fost uluit de împletirea minunată a vocilor lor: „Doamne, mă şochează, sună foarte bine împreună - e prima oară când vă auziţi?!”.

Li s-a făcut pielea de găină

Pe scenă, momentul lor a fost pur şi simplu incredibil, urmat de aplauze, urale şi strigăte de „Bravo!”. Până şi prezentatorul, Pavel Bartoş, s-a simţit copleşit de emoţie: „De data asta, vă spun sincer, n-am asistat la un duel, am asistat la un duet! Bravo! Felicitări! Sunt sigur că acasă, unei artiste pe nume Andra i s-a făcut pielea de găină”.
„Da, foarte emoţionant! Felicitări! V-aţi sincronizat perfect. S-a simţit emoţia şi aţi trecut sticla! E un moment foarte delicat pentru Smiley”, a anticipat Loredana momentul în care antrenorul celor doi trebuia să ia o decizie.
„Acesta este un duel care chiar i-a reuşit lui Smiley. A fost o plăcere să fii aici şi să-i asculţi pe oamenii aceştia cântând”, a spus Marius Moga.
Tudor Chirilă a remarcat că s-au pus în evidenţă unul pe celălalt, şi „cu cât cânta unul mai bine, cu atât ieşea celălalt mai bine în evidenţă”.

S-a „păcălit” Smiley?

Aprecierile lui Smiley nu s-au lăsat aşteptate: „Aţi reuşit să creaţi un moment magic la Vocea României. Muzical vorbind, cred că sunteţi unul dintre cele mai frumoase duete pe care le-am în cele patru sezoane. Mă bucur că am ocazia să văd aşa ceva live. Îmi vine foarte greu să aleg pe unul dintre voi, pentru că realizez că sunteţi extrem de buni amândoi”, a spus antrenorul. Decizia lui a fost să meargă mai departe în concurs cu Aliona.
Alegerea a fost instantaneu sancţionată de Tudor Chirilă: „Eu cred că el a fost mult mai sincer decât ea. Cred că ea e cam şmecherită, aşa, este unsă cu toate alifiile. Pe Smiley l-a păcălit pentru că noi am spus în showul acesta că Smiley nu se pricepe la femei. Ursul păcălit de vulpe”.

Emoţii copleşitoare

Şansa lui Claudiu de a rămâne în concurs era să fie cooptat de unul dintre ceilalţi antrenori în echipa lui. Întrebat de ce vrea să rămână la „Vocea României”, gălăţeanul şi-a găsit cu greu cuvintele: „Îmi cer scuze, am fost foarte emoţionat şi o parte din emoţia asta a fost din cauza momentului în sine, pe care ne-am propus să-l realizăm. Poate mi-a tremurat barba, poate mi-au apărut lacrimi în ochi... " a mărturisit gălăţeanul.
Marius Moga n-a stat pe gânduri şi a apăsat butonul salvator, cooptându-l în echipa lui. Smiley fusese şi el convins că o să-l „fure” cineva, şi că va rămâne mai departe la „Vocea României”.
Noi îi ţinem pumnii şi îi dorim să meargă cât mai departe în concurs.

viata-libera.ro

"Băiatul cel rău" Claudiu Rusu, favoritul publicului la Vocea României

Telespectatorii au decis, prin voturile lor, că gălăţeanul Claudiu Rusu trebuie să meargă în semifinala celei mai tari competiţii a vocilor: „Vocea României”. Claudiu a surprins publicul şi mai ales juriul cu o nouă faţetă a personalităţii sale artistice: „băiatul cel rău”, însoţit de nişte dansatoare sexy şi provocatoare şi de o coregrafie „ţâţă şi sfârc”.
Vineri noaptea a avut loc prima ediţie live de la „Vocea Romaniei”. Câte patru concurenţi din fiecare echipă şi-au dat silinţa să facă spectacol şi să convingă publicul să-i voteze, în speranţa că vor prinde un loc în semifinala concursului. Cei care nu reuşeau să fie primii mai aveau o şansă, de a fi aleşi de antrenori să meargă mai departe.
Claudiu Rusu mărturisea, înainte de a urca pe scenă că, în momentul în care a trecut din echipa lui Smiley în echipa lui Marius Moga a avut ocazia să ia câte puţin din stilul fiecăruia, clar un avantaj! Aşa că tot răul este spre bine! „Se apropie live-urile şi trebuie să arăt publicului şi antrenorilor că pot să mă pliez pe mai multe stiluri şi pot să ies din zona de repertoriu pe care l-am consacrat. Vreau să le pregătesc o surpriză pe care sunt convins că o vor gusta”, mărturisea artistul.
Şi s-a ţinut de cuvânt cu prisosinţă. La adăpostul unor ochelari de soare, care îi dădeau un aer provocator, Claudiu Rusu a cântat hitul lui Robin Thicke, „Blurred Lines“. Vocea şi interpretarea i-au fost puse mai bine în valoare de coregrafia fierbinte a unor dansatoare sumar îmbrăcate. Şi dacă bărbaţii din juriu aveau toate motivele să le soarbă din ochi pe dansatoare, Loredana a sintetizat cel mai bine momentul: „Pot să spun eu cum a fost? E o vorbă în România - ţâţă şi sfârc!”.
„Bravo măi Claudiule, mi se pare că, din tot ce ne-ai cântat la Vocea României, piesa asta a scos cel mai mult din tine băiatul acela rău. Până acum ne-ai îndulcit, ne-ai cântat romantic…”, a comentat antrenorul lui, Marius Moga.
Înainte ca publicul să dea verdictul, atât Tudor Chirilă cât şi Loredana au spus că preferatul lor este Claudiu Rusu. Părerea lor avea să fie confirmată de votul telespectatorilor care l-au ales să meargă mai departe la „Vocea României”.
E clar că Marius Moga a făcut o alegere excelentă când i-a oferit un loc în echipa lui. Îi ţinem pumnii lui Claudiu Rusu şi vrem să-l vedem în marea finală a „Vocii României”.

viata-libera.ro

Gălăţeanca Anca Petcu a adus bucurie la Vocea României

Din păcate, drumul gălăţencei Anca Petcu la „Vocea României” s-a încheiat vineri noaptea. Celebră pentru proiectul "Mamma Sita", Anca a oferit un spectacol al bucuriei interpretând melodia lui Pharell, „Happy”. După ce ropotele de aplauze s-au oprit, au urmat laudele juriului.

„Când vocea este dublată de ceva din interior, de un sentiment care o potenţează, este extraordinar. Mi-a plăcut foarte mult, deşi, iniţial, când te-am văzut la repetiţii, mi s-a părut că nu e neapărat cea mai potrivită piesă. Îmi schimb opinia radical, felicitări!”, i-a spus Tudor Chirilă, fostul ei antrenor.
„Bravo Ancuţa! Atâta bucurie! Zici că e un copil mic care se bucură de prima acadea. Cu timbrul acesta al ei, bucuros, nu ştiu dacă reuşea să cânte ceva trist”, a fost de părere Marius Moga.

„Îmi place mult lumina din glasul tău. Îmi plac culoarea vocii tale şi, bineînţeles, personalitatea şi carisma ta!”, i-a spus Loredana.
„Îmi place aşa de mult să lucrez cu oameni care se bucură de fiecare moment din viaţa lor, iar Anca e una dintre persoanele care profită de fiecare moment şi se bucură de fiecare moment din viaţa ei. Ţi-a ieşit foarte bine, am ales împreună piesa asta şi mă bucur că am avut încredere în tine. Sper ca oamenii să se bucure şi ei alături de tine”, a mărturisit Smiley, cel care i-a dat a doua şansă la „Vocea României”.

Din păcate, voturile publicului nu au fost suficiente pentru rămâne în competiţie, iar Smiley a preferat să salveze o altă concurentă. Cu demnitate, dar şi foarte emoţionată, găsindu-şi cu greu cuvintele, Anca Petcu a mulţumit pentru şansa oferită de a cânta pe scena Pro Tv: „Pentru mine muzica nu este împărţită în genuri sau stiluri, este o stare. Şi mă bucur enorm că am avut oportunitatea ca, în seara asta, să împărtăşesc starea mea de fericire, fericire dată de faptul că sunt aici, pe scena asta”, a spus Anca Petcu.

viata-libera.ro

Gălăţeanul Claudiu Rusu a adus Crăciunul la "Vocea României"

„Te rogi pentru ce-i mai bun şi te pregăteşti pentru ce-i mai rău”, a fost gândul cu care gălăţeanul Claudiu Rusu a urcat, vineri noaptea, pe scena de la „Vocea României”, show-ul Pro Tv. Sub bagheta lui Marius Moga, antrenorul său, Claudiu Rusu a interpretat celebra piesă „White Christmas“, dar într-o manieră proprie. Ritmul alert pe care l-a oferit colindului a fost însoţit de o coregrafie… fierbinte! Cu ochii după balerinele sexy, prezentatorul Pavel Bartoş n-a putut să nu remarce: „Doamne, da’ unde apare Claudiu Rusu se adună şi o grămadă de fete!”.

Înţepături între antrenori

„Băi, ce voce ţi-am dat!” - „Da, băi, mulţumesc frumos! E bine să vezi o oportunitate şi să profiţi de ea!”, a fost schimbul de replici între Smiley, primul antrenor al lui Claudiu Rusu, şi Marius Moga, cel care l-a salvat de la eliminare şi i-a oferit un loc în echipa sa.

Smiley a mărturisit că i-a plăcut foarte mult interpretarea lui Claudiu şi că i-ar plăcea foarte mult să-l vadă în finală. „Ar fi o bucurie! Dacă el câştigă, nu am decât să aplaud şi să mă bucur. Cu siguranţă o să dea Marius de băut. Ai transformat şi colindul acesta în ceva… pervers, aşa. Un twist sexos”, a spus Smiley.

„Deşi piesa aceasta îmi aduce aminte de felul în care este confiscat Crăciunul, începe goana disperată din mall-uri şi totul este o demenţă în care mai ales noi, şi probabil peste tot, oamenii ajung obosiţi de propria goană de a pune ceva sub brad şi se pierde semnificaţia sărbătorii, tu ai cântat excelent!”, a fost părerea lui Tudor Chirilă.

Spectacolul lui Claudiu i-a plăcut şi Loredanei.

Marius Moga a fost mândru de discipolul său: „A venit zăpada, a venit frigul, Moş Niculae, am primit cadouri… Claudiu are o voce şi un ambitus foarte ofertante. Eu cred că ai făcut colindul acesta să încălzească fotoliile, inimile. Bravo, Claudiu!”.

Deşi membrii juriului păreau convinşi că artistul gălăţean va ajunge în finală, din păcate acest lucru nu s-a întâmplat. Claudiu Rusu a părăsit show-ul Pro Tv.

Emoţionat, Claudiu Rusu a mărturisit că participarea la „Vocea României” fost o experienţă deosebită, pe care un artist are şansa să o trăiască doar o singură dată în viaţa lui.

Chiar dacă drumul său la „Vocea României” s-a oprit, cu siguranţă cariera sa muzicală va continua în forţă. Iar noi abia aşteptăm să-l ascultăm din nou!

viata-libera.ro

• 1 month later...

Când vocea face casă bună cu graţia

* Claudiu şi Oana Rusu trăiesc la intensitate maximă o frumoasă poveste de dragoste

Gălăţeanul Claudiu Rusu, în vârstă de 31 de ani, care a devenit cunoscut în toată ţara, după ce a participat la „Vocea României”, formează un cuplu cu Oana, de 35 de ani, de profesie balerină, de aproape zece ani de zile. Amândoi sunt angajaţi ai Teatrului Muzical „N. Leonard” din Galaţi şi îşi trăiesc cu pasiune iubirea atât acasă, cât şi pe scenă.

„La început mi se părea chiar antipatic”

Cei doi tineri s-au cunoscut în urmă cu mai bine de 11 ani, pe holurile teatrului. Însă, la început, ea nu îl plăcea. „Îl tot vedeam că se uita la mine, mai ales în timpul repetiţiilor, ori a spectacolelor. Mă enerva să ştiu că cineva mă urmăreşte la fiecare pas. Îl vedeam şi în culise cum mă urmărea cu privirea. Mi se părea chiar antipatic, agasant. Eram împotriva relaţiei cu un coleg de muncă. Într-o zi trebuia să plecăm într-o deplasare şi a întârziat autobuzul. Atunci m-a abordat şi am început să vorbim”, îşi aminteşte Oana. În tot acest timp, Claudiu ascultă cu atenţie tot ce spune ea şi povesteşte şi el: „Stăteam şi o urmăream, îmi făcea plăcere să mă uit la ea cum dansează. Mă fascina când era pe scenă. Ceva vreme nu am avut curaj să o abordez”.

„Nu are nicio importanţă certificatul de căsătorie”

După aproximativ patru ani de relaţie, Oana şi Claudiu au decis să-şi unească destinele, dar într-un mod aparte, aşa cum sunt şi ei, nu să aibă nuntă pompoasă, cu mulţi invitaţi. „Pe doi iulie 2006 am decis să mergem la biserică, să fim sufleteşte legaţi, am făcut o mică ceremonie religioasă. Pentru noi nu are nicio importanţă certificatul de căsătorie. Importantă e relaţia dintre noi, ce simţim, cum ne înţelegem. Dar, fiind constrânşi de familii, anul trecut am făcut nunta aşa cum trebuie şi părinţii s-au liniştit şi ei”, povestesc cei doi îndrăgostiţi. 

Iubirea li se poate citi pe chip, îţi dai seama de legătura specială dintre ei doar cât te uiţi şi vezi cum îşi zâmbesc unul celuilalt, cum au tendinţa să vorbească amândoi odată, să împărtăşească cât mai multe din ceea ce au trăit până acum. Pentru cei doi dragostea este ca un virus contagios, o boală genetică, în sensul bun, desigur, după cum spun chiar ei.

„Claudiu m-a schimbat, oarecum. Noi am fost două extreme, ne-am atras ca doi magneţi. Eu eram o fire mai introvertită. El, un tip foarte exuberant, haios, cu simţul umorului. Uşor, uşor ne-am luat unul după altul. Când unul e trist, ori supărat, îl ridică pe celălalt”, spune Oana râzând. După o mică pauză, Oana îşi mai aminteşte ceva şi continuă să vorbească, tot râzând: „Ne întâlnim prin culise, ne îmbrăţişăm. Şi colegii râd de noi când ne văd aşa şi ne întreabă dacă acasă nu avem timp să ne luăm în braţe. E ceva natural, face parte din noi. Eu înainte nu suportam să-mi arăt afecţiunea în public, dar el m-a schimbat şi din acest punct de vedere”.

Muzica şi dansul fac casă bună împreună 

Oana Rusu a început să facă balet mai mult „forţată” de mama sa. După ce a fost la înot şi la gimnastică şi niciunul dintre aceste sporturi nu s-a „lipit” de ea, mama a decis să o ducă să facă ore de balet.

„Nu aveam calităţile necesare. Nu aveam nici flexibilitate, nici statura formată, doar ureche muzicală. În schimb eram foarte ambiţioasă. Aşa că nu m-am lăsat, am continuat. După terminarea liceului, a început să-mi placă din ce în ce mai mult baletul şi am participat la multe competiţii”. În 1999, a fost angajată în baletul Teatrului Muzical. Dar, după cum ea povesteşte, a simţit nevoia unei schimbări, a unei evoluţii profesionale, aşa că a plecat peste hotare. „Timp de un an de zile am fost plecată în Coreea, într-un parc de distracţii în Seul şi m-am întors. Dar am simţit gustul acela al schimbării şi am vrut să încerc să fac tot ceva nou. Am fost la Bucureşti, am dansat cu trupa lui Cornel Patrichi, dar nu m-am adaptat stilului de viaţă din Capitală şi am revenit în Galaţi”, îmi explică Oana. 

Tot din copilărie a început şi Claudiu Rusu să cânte. Asta datorită tatălui său, care avea biblioteca plină de discuri cu muzică bună, veche. „Când aveam vreo şapte ani, copiii se jucau pe afară şi eu mă uitam pe geam la ei. Eu am preferat să stau în casă şi să ascult muzică. Cântam mult prin casă. Eu am avut profil de engleză la şcoală, voiam să mă fac traducător autorizat. Dar, în clasa a opta, mama m-a întrebat dacă nu vreau să fac muzică. Când am ajuns la liceul de muzică, m-au copleşit toate regulile, teoria, nu era deloc cum îmi imaginam eu. Dar am făcut ore de pregătire, mi-am umplut toate golurile şi am terminat liceul. În 2002, am fost luat în corul Teatrului Muzical, iar după trei ani am plecat pe vapor”, spune tânărul.

Împreună peste mări şi ţări

La ceva timp după ce s-au cunoscut au decis să plece să lucreze pe vase de croazieră, să-i bucure pe străini cu spectacolele lor. „Am zis că va fi o experienţă din care vom avem ce învăţa. Timp de vreo patru, cinci ani am tot fost plecaţi prin America, Israel, am străbătut în lung şi-n lat Marea Egee, Marea Mediterană. A fost cea mai mare provocare pentru mine. Am învăţat să cânt în turcă, în ebraică şi multe alte limbi străine dificile. Trebuia să reţin versurile multor melodii de pe o zi pe alta”, spune Claudiu.

„A fost experienţă inegalabilă, profesional vorbind nu se compară cu niciun spectacol organizat la noi în ţară. Acolo volumul de muncă era imens, dar antrenant. Pe scenă trebuia să arătăm impecabil, chiar dacă terminam show-ul la unu noaptea, mâncam ceva şi ne apucam de repetiţii, dormeam două ore şi apoi iar ne apucam de treabă. Dar era aşa o disciplină, o ordine cu care ne-am obişnuit”. O altă experienţă frumoasă au trăit-o în Indonezia, în urmă cu doi ani de zile. „Lucram într-un club de noapte. Acolo cântam muzică de club live, eram o formaţie mare de patru solişti şi patru instrumentişti care cântam şi dansam în acelaşi timp. Ne alegeam cele mai cunoscute şi apreciate piese ale momentului şi le interpretam live. A avut un succes nebun acest stil”, îşi aminteşte cu plăcere Claudiu.

Împreună şi acasă, şi pe scenă

Cum sunt un cuplu de artişti, au o viaţă destul de aglomerată. „Avem repetiţii de dimineaţă, după care mergem acasă. Eu mă duc la fetele de la balet de la mica şcoală de balet, de care sunt foarte mândră. El merge la repetiţii cu trupa Daily News Band. Seara ne întâlnim acasă, de obicei ne uităm la un film bun. Ne place să petrecem timp împreună doar noi doi. Pentru plăcerea lui am învăţat şi un joc cu strategii militare şi jucăm amândoi, în reţea. Mai ascultăm muzică, ne place să citim", spune Oana.

Echipa de acasă e la fel de unită şi când vine vorba de muncă. „Am avut mai multe spectacole de revistă pe care le-am coregrafiat eu, iar Claudiu cânta. A fost o plăcere pentru că oarecum am putut împărtăşi şi celorlalţi o parte din experienţa pe care am trăit-o pe vapoarele de croazieră. El a avut partea lui de cântat şi în acelaşi timp dansa cu mine. De asemenea, la ultimul „Cabaret”, am avut un moment special, al nostru”, mai explică Oana.

Împliniţi din punct de vedere profesional, singurul lucru care le-ar lumina vieţile ar fi un bebe, pe care-l aşteaptă nerăbdători, atunci când va fi să vină.

viata-libera.ro

• 7 months later...

Gălăţeanca Cristina Vasopol, la "Vocea României"

Show-ul „Vocea României” începe vineri, de la 20.30 la ProTV şi ne va face chiar de la prima ediţie o surpriză: pe scena talentelor muzicale va urca mezzosoprana Cristina Vasopol, cunoscută deja gălăţenilor pentru performanţele ei artistice.

Cristina Vasopol activează în cadrul Teatrului Muzical „Nae Leonard” Galaţi, are o vastă experienţă muzicală şi a fost selectată pentru sezonul al V-lea al show-ului de talente.

O adevărată competiţie a vocilor se va derula pe tot parcursul sezonului V, Cristina fiind obişnuită deja cu participările la concursuri şi chiar cu podiumul.

CrissMusic Canto School Galaţi este un alt proiect de familiei al Cristinei şi al lui Valentin Vasopol, prin care cei doi tineri talentaţi transmit valorile lor muzicale şi insuflă dragostea pentru muzică celor mici.

Să sperăm că gălăţeanca noastră va întoarce toate cele patru scaune şi că interpretarea ei o va duce în Marea finală.

Cristina Vasopol transmite prietenilor de pe Facebook: „DRAGI PRIETENI… NE VEDEM VINERI LA ORELE 20.30 PE POSTUL PRO TV LA… VOCEA ROMÂNIEI!

presagalati.ro

O gălăţeancă face senzaţie la Vocea României

Prima ediţie din sezonul 2015 a show-ului TV „Vocea României” a adus în atenţia telespectatorilor o gălăţeancă foarte talentată, care a reuşit să impresioneze juriul format din Loredana, Marius Moga, Smiley şi Tudor Chirilă. Este vorba despre Cristina Vasopol, care a interpretat piesa „Cry Baby” a lui Janis Joplin. Încă de la primele acorduri, juraţii au început să se uite unii la alţii, cu admiraţie, la auzul vocii Cristinei. Tudor Chirilă chiar a exclamat: „Băi, ce bine e!”.

Primul care s-a întors a fost Moga, urmat la o secundă de Smiley şi la o secundă jumătate de Tudor Chirilă. Însă, chiar dacă a apăsat pe buton ultima, Loredana Groza a fost cea aleasă ca antrenor de Cristina. “Ai o voce extraordinară, e cea mai grozavă voce pe care am ascultat-o până acum! Îmi doresc foarte tare sa vii la mine în echipă!”, i-a transmis Loredana. Şi Cristina a ascultat-o.

Pe întreaga durată de difuzare, 20:30 - 22:57, la nivel naţional, peste 1.5 milioane de telespectatori au urmărit competiţia, iar în minutul de maximă audienţă, de la 21:43, s-au înregistrat peste 2 milioane de urmăritori.

Trebuie menţionat faptul că în aceeaşi etapă de la Vocea României a concurat şi Ioana Boghici, sora Cristinei Vasopol, care, din păcate, nu a reuşit să treacă mai departe. Felicitări celor două gălăţence! Succes pe mai departe, Cristina!

presagalatibraila.com

• 2 weeks later...

Încă o gălăţeancă la „Vocea României”. Andreea Vătavu a electrizat publicul

• Marius Moga şi Smiley s-au luptat pentru a o avea, fiecare, în echipa lui

Gălăţeanca Andreea Vătavu, în vârstă de 24 de ani, a electrizat, vineri seara, publicul şi juriul la „Vocea României”, Pro Tv. Vocea ei, interpretând impresionant piesa lui Nicki Minaj „Hey, mama!”, a reuşit să întoarcă scaunele a doi dintre cei patru membri ai juriului: Marius Moga, primul, şi apoi, Smiley. Dar nici ceilalţi doi, Loredana şi Tudor Chirilă nu au fost mai puţin impresionaţi!

Mărturii

„Am venit la Vocea României să văd de ce sunt în stare. Eu nu am mai participat niciodată la concurs şi aş vrea să văd cum voi fi capabilă să trec peste toate acestea”, a mărturisit, tânăra, în culise. Pasiunea ei pentru muzică a început în urmă cu şase ani, când s-a transferat la Liceul de Artă din Galaţi şi a studiat doi ani canto clasic. Dar şi-a dat seama că nu are nicio legătură cu canto clasic. Deşi a studiat Facultatea de Relaţii Internaţionale din Bucureşti, s-a reîntors la muzică, la muzica uşoară. De un an şi jumătate are un iubit cu care compune piese şi se inspiră unul pe celălalt.

„Andreea dam-diri-dam”, a botezat-o Marius Moga, care a provocat-o că cânte, în premieră, o piesă cap-coadă doar rap. „Bravo! Acesta e tot un rap cântat, dar lasă că lucrăm! Mie îmi place atitudinea!”, i-a spus Moga.

„Pentru mine a fost foarte ofertant. Eu am exclamat în gândul meu: vai, ce-mi place! Şi după ce te-am văzut am zis iar: Vai, ce-mi place! Serios! Aşa mă bucur eu!”, i-a mărturisit Smiley.

În lupta argumentelor a intervenit Tudor Chirilă: „Smiley şi Nicki Minaj este cel mai bun cuplaj. Vrei să-ţi spun la ce echipă să te duci? Sugestia mea este să te duc la Smiley!”.

Numai că Andreea intrase în concurs cu gândul de a face parte din echipa unui anumit antrenor: „Cred că aş putea să fac o echipă foarte bună… alături de Smiley!”.

„Băi, ce mi-a plăcut că s-a uitat aşa, la Moga, cu ochii blânzi: te respect, dar mai mult pe Smiley. Am câştigat un om cu o voce senzaţională, cu o ritmică foarte bună, cu nuanţe foarte bune, şi abia aştept să lucrăm împreună”, a exclamat încântat Smiley.

Moga, a mărturisit, cu regretul că a pierdut-o, că-i place că are „frână în voce”.

Andreea Vătavu este cea de-a doua gălăţeancă de la Vocea României, după Cristina Vasopol, care face parte din echipa Loredanei.

Le urăm succes şi să le vedem în marea finală de la Vocea României!

www.viata-libera.ro

• 1 month later...

Din două gălăţence, doar una a rămas la Vocea României

* Artista Muzicalului gălăţean, Cristina Vasopol, a ieşit învingătoare din duelul vocal de vineri seara, iar glasul ei se va auzi în galele live ale Vocii României * Din păcate, gălăţeanca Andreea Vătavu a părăsit competiţia în care „doar vocea contează”

După ce a ales-o pe Loredana să-i fie antrenoare, Cristina Vasopol din Galaţi a trebuit, vineri seara, să se dueleze pe ringul vocilor de la Pro Tv cu o altă concurentă cu o voce la fel de uimitoare - Diana Hetea. Cele două concurente au fost provocate să interpreteze piesa "Sisters Are Doing It For Themselves", iar antrenoarea lor, Loredana a mărturisit pe bună dreptate că „este cel mai tare duet feminin de la Vocea României”. La finalul acestui duet incendiar, Loredana a trebuit să aleagă doar una dintre cele două artiste pentru a merge mai departe în concurs. Opţiunea Loredanei a fost Cristina Vasopol. Dar nici Diana Hetea nu şi-a pierdut şansa, fiind salvată în ultimul moment, de Smiley care i-a oferit un loc la el în echipă.

Din păcate, nu acelaşi noroc l-a avut cealaltă gălăţeancă de la Vocea României, Andreea Vătavu. Componentă a echipei lui Smiley, Andreea a trebuit să facă un duet cu Larisa Ciortan, pe o piesă provocatoare „Give It To Me Right“. Ambele concurente au încercat să dea tot ce aveau mai bun pe scenă pentru a-l impresiona pe Smiley, tensiunea dintre ele fiind evidentă.
„Aţi cântat senzaţional. Aţi avut swag, voce“, le-a spus Smiley. Pus să aleagă între cele două concurente, artistul a preferat-o pe Larisa. Andreea a sperat că-i va convinge pe unul dintre ceilalţi trei antrenori - Loredana, Marius Moga sau Tudor Chirilă - să o coopteze în echipa lor, dar, din păcate, acest lucru nu s-a întâmplat.

viata-libera.ro