Jump to content

Gălăţeni, la "Vocea României"

dcp100168
 Share

Recommended Posts

O gălăţeancă, live, la Vocea României. Cristina Vasopol are nevoie de voturile noastre!

Cristina Vasopol, singura gălăţeancă rămasă în competiţie la „Vocea României”, va cânta marţi, 1 decembrie, de la ora 20,30, într-o ediţie specială a show-urilor live de la Pro Tv. Vocea ei senzaţională are nevoie de susţinerea noastră.

Cristina Vasopol, artistă la Teatrul Muzical „Nae Leonard” din Galaţi, va intra în competiţie alături de alţi trei concurenţi din echipa Loredanei, dar, din cei patru, doar doi vor merge mai departe spre trofeul „Vocea României”. Primul concurent va fi ales decis de voturile publicului, celălalt va fi ales de Loredana. Iată de ce Cristina şi-a postat deja pe contul de Facebook mesajul: „Aştept cu mare încredere şi bucurie susţinerea voastră...!”.

Cum o puteţi vota? Simplu. Concurenţii care vor urca pe scenă vor avea câte un număr, pe baza căruia îi puteţi vota. În clipa în care echipa Loredanei urcă pe scenă, prezentatorul emisiunii, Pavel Bartoş, va anunţa: „Start Vot!”. După ce cântă toţi patru din echipă, Bartoş va spune: „Stop Vot!”.

Concurentul care obţine cele mai multe voturi din partea publicului va merge mai departe. Cel de-al doilea concurent va fi ales de către antrenor.

Noi îi ţinem pumnii strânşi Cristinei Vasopol!

viata-libera.ro

Cristina Vasopol ne-a încântat de 1 Decembrie la Vocea României

De 1 Decembrie, Ziua Naţională a României, show-ul „Vocea României” de la PRO TV a avut o ediţie specială, dedicată acestei date importante. Gălăţeanca Cristina Vasopol, din echipa Loredanei, a urcat pe scenă într-o rochie albă şi a cântat melodia „Ana, zorile se varsă”, o interpretare proprie a cunoscutei piese populare ce aparţine lui Ioan Bocşa. Cristina a concurat aseară cu Mihai Rait Dragomir, Bogdan Vlădau şi Iulian Selea.

La final, favoritul publicului a fost Mihai Rait, cunoscut mai ales ca personajul „Dorel” din serialul Las Fierbinţi de la PRO TV. Loredana Groza a trebuit să aleagă între ceilalţi trei concurenţi, printre care şi gălăţeanca noastră. „Nu voi respecta regulamentul şi voi alege să merg mai departe în concurs cu încă doi concurenţi. De aceea o aleg pe Cristina!”, a decis Loredana, făcând referire la faptul că aceasta este însărcinată.

„Dragi prieteni ! Cuvintele sunt pre sărace pentru a exprima dragostea şi recunoştinţa faţă de susţinerea voastră în cursa pentru Vocea României! Emoţiile au fost atât de puternice încât de abia acum reuşesc să mă deconectez de la evenimentele de aseară! Este un vis frumos pentru mine şi datorită vouă drumul meu continuă! Vineri, pe data de 4 decembrie, voi cânta în următorul LIVE şi voi avea nevoie de voi şi mai mult! Concurenţa va fi extrem de puternică, dar sunt cu adevărat încrezătoare în mine şi în energia pozitivă pe care o primesc de la voi!”, a scris Cristina astăzi pe contul ei de Facebook.

presagalatibraila.com

Vineri seara, Cristina Vasopol, din nou live, la Vocea României

După ce marţi, Cristina Vasopol, artistă la Teatrul Muzical „Nae Leonard”, a cucerit juriul şi publicul cu vocea sa incredibilă, vineri seara, de la ora 20,30, va cânta din nou live la „Vocea României”. Concurenţa va fi şi mai mare pentru că, din cei 16 concurenţi aleşi atât prin voturile publicului, cât şi de către antrenori, doar opt vor mai rămâne în competiţie.

„Dacă v-a plăcut, urmăriţi şi vineri, de la 20,30, Vocea României! Mulţumesc tuturor celor care m-au votat şi care m-au încurajat, celor care mi-au dat şansa să mai fac un pas important în acest minunat concurs! Mulţumesc Loredana pentru că exişti, pentru că îmi eşti alături... Vă iubesc!”, este mesajul postat pe pagina de Facebook de Cristina.

Potrivit site-ului Pro Tv, pentru seara de vineri „în timp record, antrenorii au ales cele mai bune piese pentru concurenţii din echipele lor şi, împreună cu band-ul emisiunii şi trupa PRO Dance, au gândit momente de excepţie, care vor surprinde şi vor ajunge la sufletele telespectatorilor”.

Noi îi ţinem pumnii Cristinei Vasopol!

viata-libera.ro

Deşi a cântat senzaţional, Cristina Vasopol n-a ajuns în semifinale

„Data trecută, pe aceeaşi scenă, a pus monopol. Acum ne va fascina: Vasopol Cristina!”, aşa a anunţat-o Pavel Bartoş, prezentatorul show-ului „Vocea Românie”, vineri, la miezul nopţii, pe artista Teatrului Muzical „Nae Leonard” din Galaţi. Şi din nou, Cristina Vasopol a oferit un moment magic, interpretând excepţional o piesă deloc uşoară „I put a spell on you”. La finalul piesei, antrenoarea ei, Loredana, s-a ridicat de pe scaun ca s-o aplaude. Colegii ei de juriu erau la fel de impresionaţi, mai ales că gălăţeanca a reuşit o asemenea performanţă în condiţiile în care poartă în pântece un copil.

„O femeie fantastică”
„Cristina, m-ai impresionat! Mi se pare că eşti foarte bună! Nu ştiu ce efect va avea asupra copilului tău faptul că eşti la Vocea României, cânţi aşa cum cânţi, dar eu cred că va ieşi o mare voce din tine!”, i-a spus Smiley.
„Îmi place că ai control pe vocea ta, şi se vede experienţa de a fi cântat mult timp şi în acelaşi timp şi dorinţa de a ieşi în faţă! Să fii tu, să cânţi ceva al tău!”, a subliniat Marius Moga.
"Tu în seara asta ai crezut în cântecul tău şi ţi se întâmplă!”, i-a spus Tudor Chirilă.
"Eşti o femeie fantastică, ai nişte puteri extraordinare! Eşti un caracter extrem de puternic şi poţi să răzbaţi şi să mergi foarte departe pentru că ai un psihic şi o voinţă incredibile. Şi o voce pe măsură! Sunt mândră, încă o dată, că sunt cu tine aici şi că ai putut şi în seara asta să demonstrezi ce voce zace-n tine!”, i-a mărturisit Loredana.

Decizia surprinzătoare a Loredanei
„Cristina cântă foarte, foarte bine! Deci rupe!” - „Eu cânt cum vorbeşti tu, adică foarte natural!”, acesta este schimbul de replici dintre Mihai Dragomir Rait şi Cristina Vasopol care a prefaţat momentul artistic al gălăţencei. Acest dialog merită amintit în contextul în care Cristina Vasopol avea două posibilităţi să ajungă în semifinală la Vocea României: fie să fie votată de public, fie să o aleagă Loredana dintre cei trei concurenţi rămaşi pe scenă. Cristina a fost foarte aproape de a fi preferata publicului, la ultima centralizare a voturilor suflându-i în ceafă câştigătorului Antonio Fabrizi.
Loredana a fost cea care a trebuit să aleagă al doilea semifinalist dintre Cristina Vasopol, Mihai Dragomir Rait, cunoscut din serialul Pro Tv „Las Fierbinţi”, şi Florentina Ciună, care avusese o prestaţie mult mai slabă decât cei doi. Loredanei i-au trebuit minute bune de gândire pentru a lua decizia, ba chiar i-a alarmat pe toţi anunţând că i se face rău: „Mi-este foarte greu! Îmi vine să plâng! M-au luat palpitaţiile! Pe bune, chemaţi salvarea! Pot să mai trag de timp?!”.
În cele din urmă, cu ochii în lacrimi, l-a ales pe Mihai Rait, chiar cel despre care spusese, cu doar câteva zile în urmă: „Dacă eu l-aş fi salvat pe el, atunci toată lumea ar fi sărit în capul meu: de ce l-am salvat!”. Acum a făcut-o!
Nu comentăm decizia Loredanei, dar reamintim ce i-a spus Cristinei Vasopol atunci când gălăţeanca a ales-o dintre toţi membrii juriului să-i fie antrenoare: „Mulţumesc că m-ai ales! Promit să nu de dezamăgesc, să fiu alături de tine pentru că meriţi! Eşti mai mult decât vocea Galaţiului eşti Vocea României!”.
Aşa credem şi noi!

viata-libera.ro

• 2 weeks later...

Acolo unde îi era locul: Cristina Vasopol, în marea finală de la Vocea României

Cristina Vasopol, artista Teatrului Muzical „Nae Leonard” din Galaţi, a cântat vineri noaptea, la Pro Tv, în marea finală a concursului Vocea României. Din păcate, gălăţeanca nu a urcat pe scenă în postura de concurentă - aşa cum ne-am fi dorit şi cum credem că ar fi fost normal – ci a făcut spectacol alături de Loredana, cea care i-a fost antrenoare la Vocea României, şi de alţi trei colegi Antonio Fabrizzi, Florentina Ciună şi Iulian Serea.

Soarta sau mai degrabă alegerile Loredanei au făcut ca vedeta să nu aibă niciun concurent din propria echipă în lupta finală pentru marele trofeu. Aşa că realizatorii show-ului de la Pro Tv au găsit o soluţie: echipa Loredanei a fost reprezentată de patru dintre cele mai bune voci ale sale din acest sezon, alături de care diva a cântat piesa „Te iubesc” reuşind o reprezentaţie demnă de o finală Vocea României.

Pe pagina de Facebook a Vocii României comentariile au curs, mulţi dintre telespectatori întrebându-se de ce Loredana nu l-a adus pe scenă pe Mihai Rait, actorul din serialul „Las Fierbinţi” pe care vedeta l-a preferat în locul Cristinei Vasopol: „Concurenţii buni au plecat acasă datorită alegerilor tale neinspirate sau mai bine spus premeditate”, „De cine este dat spectacolul? Nu cumva de cei pe care i-a "renegat" pe rând?”, „Păcat că a pierdut voci bune pe parcursul showului doar pentru a ajunge în semifinale cu Dorel!”.

Revenind la Cristina Vasopol, trebuie să spunem că, după ce a strălucit pe scenă, a dat dovadă de eleganţă şi fairplay declarând: „Am venit aici să-i încurajăm pe finalişti, să le ţinem pumnii şi să-i aplaudăm aşa, cu inima deschisă!”.
Mai trebuie spus că al cincilea sezon Vocea României s-a încheiat, iar publicul a ales-o câştigătoare a marelui trofeu şi a premiului în valoare de 100.000 de euro pe Cristina Bălan, fosta componentă a trupei „Impact”!
Pentru noi, gălăţenii, Cristina Vasopol rămâne Vocea României!

viata-libera.ro

• 8 months later...

Gălăţeni la "Vocea României" 2016

Ca în fiecare an, vocile Galaţiului uimesc publicul şi întorc scaunele antrenorilor la Vocea României de la Pro Tv. Cătălina Godică şi Bogdan Teohari au făcut spectacol la recenta ediţie a audiţiilor pe nevăzute şi au fost deja „adjudecaţi” de Marius Moga, respectiv, de Loredana.

Cine este Cătălina Godică

Cătălina Godică are 20 de ani şi este studentă la Conservator în Bucureşti, unde studiază şi pianul. Cătălina a interpretat senzaţional piesa "Lay Me Down", şi a reuşit să-i cucerească pe cei patru membri ai juriului - Smiley, Loredana, Tudor Chirilă şi Marius Moga şi să-i determine să-şi întoarcă scaunele şi şi-o dorească, fiecare, în echipa sa. A urmat un adevărat duel verbal, în care cea mai savuroasă replică a venit din partea lui Tudor: "Ar trebui să alegi până nu ne batem aici!". Iar Cătălina a ales să-şi continue drumul la Vocea României alături de Marius Moga.

Cine este Bogdan Teohari

În vârstă de 23 de ani, Bogdan Teohari este student la Ştiinţe Politice în Bucureşti şi lucrează la o firmă de software. A debutat pe scena muzicală la doar 15 ani împreună cu câţiva prieteni, înfiinţând alături de ei trupa rock "Crin". Alături de trupa „Daily News Band”, a cântat în deschiderea concertelor Michael Bolton şi Smokie, în cadrul Revelionului 2014 organizat de Primăria Galaţi. Pe scena de la Pro Tv, Bogdan a ales să interpreteze piesa „Dear Darling” şi a făcut-o extraordinar. Pe ultimele acorduri ale melodiei, Loredana şi-a întors scaunul, revendicându-l, astfel, în echipa ei. A fost o mişcare strategică, menită să-i inducă în eroare pe ceilalţi antrenori, ca să fie sigură că nu va trebui să lupte cu nimeni pentru Bogdan.
Le ţinem pumnii strânşi Cătălinei şi lui Bogdan şi le dorim să ajungă cât mai departe la Vocea României!

viata-libera.ro

• 1 month later...

Din două voci, Galaţiul a rămas doar cu una la Vocea României

• În vreme ce Bogdan Teohari a părăsit echipa Loredanei” şi competiţia, Cătălina Godică va merge mai departe, în echipa lui Marius Moga

Cea de-a treia seară a duelurilor de la „Vocea României” a fost una a gălăţenilor, putem spune, din moment ce, în ring s-au aflat Bogdan Teohari şi Cătălina Godică. Chiar dacă doar Cătălina merge mai departe, ambii gălăţeni au fost la înălţime şi au făcut spectacol, vineri seara, pe scena de la Pro TV.

Bogdan Teohari, în vârstă de 23 de ani, student la Ştiinţe Politice în Bucureşti, a oferit un duel de excepţie cu o studentă la Medicină, Georgiana Agarici. Au interpretat senzaţional piesa „Secret love song” oferind un moment plin de sensibilitate şi pasiune. Vocile lor s-au împletit şi completat, au atins note impresionante, s-au pus în valoare unul pe celalalt, spre bucuria Loredanei, antrenoarea lor.

”Vă mulţumesc pentru că sunteţi nişte oameni minunaţi, nişte artişti extrem de talentaţi. În seara asta aţi reuşit să cântaţi mai bine ca niciodată, sunt absolut impresionată. Consideraţi că amândoi aţi mers mai departe”, a mărturisit Loredana. Vedeta a ales să meargă mai departe la Vocea României cu Georgiana. Din păcate, Bogdan nu a fost salvat de niciunul dintre ceilalţi antrenori, deşi ar fi meritat cu prisosinţă.

Cătălina Godică s-a duelat cu Flavia Sandu, pe o piesă extrem de dificilă - „Sweet child o’mine”, care, din păcate, nu le-a pus vocile in valoare foarte mult. A fost o provocare căreia Cătălina i-a făcut faţă cu brio. „Voi merge mai departe cu Cătălina! Trebuie să le dai nişte provocări! Cred că, până la urmă, e o filtrare pe care o fac în echipa mea, şi încerc să ajung mai aproape de finală cu cei mai buni oameni, cu cei care se autodepăşesc, cu cei care primesc o piesă care, iniţial, poate să pară nepotrivită ca pe o provocare”, a spus Marius Moga. 

Cătălina Godică are 20 de ani şi este studentă la Conservator în Bucureşti.

Îi ţinem pumnii strânşi Cătălinei şi îi dorim să ajungă cât mai departe la Vocea României!

viata-libera.ro

• 3 weeks later...

Ultima seară de concurs. Cătălina Godică din Galaţi a strălucit la Vocea României

Din păcate, vineri seara, Galaţiul a rămas fără concurenţi la Vocea României. Cătălina Godică, singura reprezentantă a oraşului nostru rămasă în concurs, a părăsit competiţia, dar nu înainte de a oferi un moment strălucitor, pe scena de la Pro Tv. Nu mai puţin adevărat este că decizia antrenorului său, Marius Moga, de a renunţa la vocea şi stilul atât de speciale ale gălăţencei, nu a fost deloc uşoară.

Cătălina Godică a intrat, vineri seara, în cea mai dificilă etapă a concursului numită sugestiv „Knockout”. Rivale i-au fost Zinaida Cojocaru şi Ioana Ignat. Cătălina, într-o rochie albă, diafană, a interpretat excepţional piesa "Foolish Games" şi, aşa cum a remarcat Smiley, a avut cea mai stabilă interpretare. Decizia lui Marius Moga a fost de a merge mai departe în live-uri cu Ioana Ignat.

„Mulţumesc mult pentru susținere! A fost o experiență drăguță pentru mine și sunt conștientă că fiecare are locul lui. Locul nostru, al meu și al Zinei Cojocaru, este pe scena, făcând ce ne place cel mai mult!”, a mărturisit, într-o postare pe pagina de Facebook, Cătălina Godică.

Aşa cum aţi mai putut citi în ziarul „Viaţa liberă”, Cătălina Godică are 20 de ani şi este studentă la Conservator în Bucureşti, unde studiază şi pianul. La audiţiile pe nevăzute, Cătălina a interpretat senzaţional piesa "Lay Me Down", şi a reuşit să-i cucerească pe cei patru membri ai juriului - Smiley, Loredana, Tudor Chirilă şi Marius Moga şi să-i determine să-şi întoarcă scaunele şi şi-o dorească, fiecare, în echipa sa. A urmat un adevărat duel verbal, în care cea mai savuroasă replică a venit din partea lui Tudor: "Ar trebui să alegi până nu ne batem aici!". Iar Cătălina a ales să-şi continue drumul la Vocea României alături de Marius Moga, cel care, acum, a decis să renunţe la ea. Păcat!

viata-libera.ro

• 1 year later...

O gălățeancă, în echipa Irinei Rimes la Vocea României 2018

Gabriela Munteanu în vârstă de 18 ani, din Galaţi, are toate motivele din lume să nu uite momentul copleşitor pe care l-a trăit la audiţiilor pe nevăzute de la „Vocea României”! Nu doar pentru că vocea ei delicată şi interpretarea ei plină de emoţie a impresionat juriul, iar Smiley şi Irina Rimes s-au luptat pentru a o avea în echipa lor, iar cea din urmă a câştigat-o! Ci pentru că a avut şansa de a cânta împreună cu Irina Rimes piesa „Bolnavi amândoi”.

„Cânt de micuță, mai exact de la șase ani, de când am început să iau lecții de canto. Începând de atunci nu m-am mai oprit, am muncit mult. Sunt o fire foarte ambițioasă și vreau ca visul meu să se concretizeze: să fac muzică toată viața. Sunt convinsă că locul meu este pe scenă. Vocea României este, cu siguranță, un pas înainte în cariera mea. Am emoţii, mi se pare că etapa audiţiilor pe nevăzute este cumva copleşitoare. Însă mama mea mi-a dat un sfat foarte bun: « Gabi, tu ştii ce îţi doreşti, tu ştii că locul tău e aici, ştii că ai potenţial, trebuie să le demonstrezi tuturor că poţi »! O să fie cel mai important moment din viaţa mea de până acum, aşa că vreau să-l fac să fie unul de care să-mi amintesc cu drag, să nu am regrete, să dau tot ce e mai bun din mine!”, a mărturisit, înainte de a urca pe scenă. Gabriela Munteanu.

Gălăţeanca a ales să cânte o piesă în limba română, „Bolnavi amândoi”, compusă de Irina Rimes, care face parte din juriul concursului. Gabriela l-a cucerit în primul rând pe Smiley, care a apăsat pe buton şi a revendicat-o în echipa lui. La scurt timp, și scaunul Irinei Rimes s-a întors, intrând în competiţie cu Smiley pentru vocea gălăţencei.

„Gabriela Munteanu ai cântat foarte frumos! Mie mi-a plăcut foarte tare vocea ta, m-aş bucura să am o voce ca a ta la mine în echipă!, i-a spus Smiley.

Gabriela şi-a motivat alegerea piesei: emoţia pe care o transmite şi convingerea că e important, ca artist, să transmiţi emoţie.

Irina Rimes i-a lansat o invitaţie: să cânte un pic altfel piesa şi a i-a sugerat: „Cântă refrenul acesta pentru tine, nu pentru ei. Ei deja ştiu că ai o voce foarte bună”. „Cântă-l pentru mine, te rog”, a insistat Smiley.

Duetul Gabrielei cu Irina a sunat minunat, dar a venit şi momentul deciziei: „Vă mulţumesc amândurora că v-aţi întors. Fiecare dintre voi mă ajută să cred mai mult în propriile forţe. Aleg să fac parte din echipa Irinei”, a anunţat gălăţeanca.

„Când a cântat Gabriela piesa „Bolnavi amândoi” m-am simţit mândră pentru că fiecare piesă pe care o fac este un copil de-al meu şi eu ţin foarte mult la copiii mei”, a mărturisit Irina Rimes.

„A fost copleşitor! Sunt fana ei, e super tare să cânţi cu Irina! E un moment care o să-mi rămână în memorie!”, a mai spus Gabriela.

Noi îi dorim să ajungă cât mai departe la Vocea României.

viata-libera.ro

• 1 month later...

Cariera ei muzicală a început. Gabriela Munteanu, energie şi atitudine la ”Vocea României”

„Visul frumos de la „Vocea României” a luat sfârşit, dar cariera mea muzicală abia acum începe şi sunt dispusă să muncesc mult pentru a-mi atinge obiectivele!”, este mesajul pe care gălăţeanca Gabriela Munteanu l-a postat pe Facebook după uimitoarea reprezentaţie oferită vineri seara, pe scena de la Pro Tv.

Elevă în clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, profil filologie (bilingv engleză), Gabriela Munteanu, în vârstă de 18 ani, a făcut parte din echipa Irinei Rimes la „Vocea României”, iar vineri seara a evoluat în prima rundă de knockout-uri.

„Mă simt ca şi cum m-ar arunca cineva într-o cuşcă cu lei, dar şi eu cred că sunt unul dintre lei şi o să arăt asta pe scenă”, mărturisea gălăţeanca înainte de a intra în ringul muzical. Şi a dovedit cu prisosinţă: energie, voce, atitudine şi ritm interpretând singură piesa „Bang Bang” făcută celebră de Jessie J, Ariana Grande şi Nicki Minaj. Andra şi Smiley au recunoscut că ar fi vrut să aleagă piesa pentru propriii concurenţi, dar nu au făcut-o pentru că e dificil de interpretat fără backing vocals.

„Vreau să îi mulţumesc Gabrielei pentru că a depus foarte-foarte multă energie pentru a construi acest moment. Un artist construieşte un moment, nu doar o cântare!”, a felicitat-o Irina Rimes.

Chiar dacă a părăsit competiţia „Vocea României”, Gabriela şi-a felicitat adversarele şi a mulţumit pentru încrederea acordată: „În general, sunt o fire perfecţionistă şi mă autocritic frecvent, dar acum, cu toată modestia, simt nevoia să-mi exprim mulţumirea faţă de această prestaţie, care a reprezentat o adevărată provocare pentru mine şi pe care sunt mândră să v-o arăt! Mulţumesc tuturor pentru încrederea acordată şi mesajele minunate primite care mă copleşesc zilnic! Felicitări, Alina Statie şi Dora Gaitanovici! Să ajungeţi departe! Cel mai bun să câştige!”, a scris pe Facebook Gabriela.

O felicităm pe Gabriela şi ne dorim să o vedem cât mai des pe scenă, acolo unde îi este locul.

viata-libera.ro

• 9 months later...

Maria Crăciun, în echipa Irinei Rimes la ”Vocea României”

Gălăţeanca Maria Crăciun, în vârstă de 19 ani, a cucerit-o pe Irina Rimes şi a convins-o să-şi întoarcă scaunul şi să-i ofere un loc în echipa ei la „Vocea României”. „Mi-am pierdut cuvintele!”, a exclamat Irina Rimes în clipa în care s-a întors şi a descoperit cu uimire cine cânta în forţă „Proud Mary”, pe scena Pro Tv. S-a întâmplat vineri seara, la audiţiile pe nevăzute de la „Vocea României”. Aceeaşi surpriză au avut-o şi ceilalţi trei membri ai juriului la vederea apariţiei angelice a Mariei Crăciun. „Nu-mi vine să cred! Arăţi cum îmi imaginez eu că arată Scufiţa Roşie. Draga mea, ai o voce foarte puternică, nu mă aşteptam să arăţi aşa. Eşti foarte drăgălaşă, foarte blondă! Am rămas şocat când te-am văzut! Ai o faţă angelică! Mă bucur că s-a întors Irina, chiar eşti o apariţie surprinzătoare”, a spus Smiley. „Când m-am întors, am avut, pentru o clipă, sentimentul că sunt la Voice Kids”, a mărturisit şi Tudor Chirilă. „Esenţele tari se ţin în sticluţe mici”, avea să explice Irina Rimes, încântată.

Puţin dezamăgiţi că nu s-au întors şi ei pentru a-i oferi Mariei un loc în echipa lor, Tudor Chirilă, Smiley şi Horia Brenciu i-au propus un joc: să considere că s-au întors toţi şi să se bată pentru ea! Pentru contrastul dintre vocea ei puternică şi apariţia ei fermecător de fragilă şi de frumoasă.  „Eşti o dulceaţă de fată! Eşti ca o prăjiturică! O cireşică! Dar noi ştim ce se ascunde după acest chip minunat, cu zâmbet strălucitor! Cred că noi două o să facem echipă foarte bună. Aşa că n-asculta lupii, mai bine mergi cu vânătoriţa”, i-a spus Irina Rimes, iar Maria a fost de acord.

Îi ţinem pumnii strânşi şi îi dorim să ajungă cât mai departe la „Vocea României”.

viata-libera.ro

• 2 months later...

Maria Crăciun, pe ring la ”Vocea României”. Dilema Irinei Rimes

"Maria, Barbie tu eşti?!", a exclamat Horia Brenciu, după momentul artistic oferit de gălăţeanca Maria Crăciun la "Vocea României". "Tu ai făcut ceea ce scrie pe tricoul colegei tale: teatru", a fost de părere acelaşi Horia Brenciu.

Într-adevăr, vineri seara, în etapa knock-outurilor, Maria şi-a arătat din plin latura ludică în interpretarea piesei lui Björk, "It's Oh So Quiet". Adversarele ei au fost Cătălina Antal şi Emanuela Gherasim, cu piesele "No Roots" a artistei Alice Merton, respectiv, "Shelter" - Birdy.

Misiunea Irinei Rimes, din a cărei echipă au făcut parte cele trei concurente, a fost să aleagă o singură voce cu care să meargă mai departe în competiţie. Şi nu i-a fost deloc uşor: "Sunteţi toate pe gustul meu, muncitoare şi talentate, îmi pare rău că trebuie să aleg. O să merg mai departe cu cea de la care am de învăţat", a spus Irina, alegerea sa fiind Emanuela.

Maria şi Cătălina nu au fost, din păcate, salvate de vreunul dintre ceilalţi doi antrenori, Smiley şi Horia Brenciu, motiv pentru care drumul lor la "Vocea României" s-a încheiat.

O felicităm pe Maria Crăciun şi suntem siguri că dulceaţa, farmecul şi forţa din vocea ei o vor duce mai departe pe scena muzicală.

viata-libera.ro

• 1 year later...

O gălăţeancă şi o tecuceancă au cântat fabulos la SuperStar România

Sabina Bălăoi, în vârstă de 17 ani, elevă la Liceul de Artă „Dimitrie Cuclin” din Galaţi şi Ada Chicoș, de 18 ani, elevă la Colegiul Național „Calistrat Hogaş” din Tecuci, au oferit momente fabuloase la prima ediţie a „SuperStar” România, difuzată vineri seara, la Pro Tv.

Nu mai puţin emoţionante au fost poveştile de viaţă cu care fiecare dintre ele a venit pe scenă. Sabina a învins cancerul, iar Ada a trebuit să îndure bullying-ul din cauză că a avut prea mare încredere în prietenul ei. Dincolo de experienţele personale, interpretările lor au impresionat juriul format din Smiley, Raluka, Marius Moga și Carla’s Dreams. amândouă s-au calificat în etapa următoare.

„Fata cu două vieţi”

Aşa a numit-o Carla’s Dreams când i-a aflat povestea. Elevă la clasa de actorie a Liceului „Cuclin”, Sabina a mărturisit că îi place să scrie poezii, inspirată de experienţa prin care a trecut la doar 11 ani. A stat un an în spital, dar a ieşit învingătoare din lupta cu un cancer osos. „În momentul în care intri pe o secţie de oncologie pediatrică, ai două variante: să te deprime total sau să se activeze luptătorul din tine”, a mărturisit mama Sabinei. Muzica i-a dat Sabinei alinare şi forţă: „Dacă Dumnezeu m-a lăsat în viaţă, sigur are un scop cu mine”, este convingerea tinerei.
Sabina a interpretat tulburător piesa ei de suflet - „My Immortal” din repertoriul trupei americane de rock „Evanescence”. Membrii juriului au fost profund emoționați, iar Ralukăi i-au dat lacrimile. „Sunt oameni care nu cântă cu vocea. Tu ești un astfel de om. Tu nu ai cântat piesa, ea a ieșit din tine... Asta se întâmplă, de regulă, când oamenii îşi cântă piesele proprii. Tu eşti absolut excepţională prin modul cum ai transformat piesa asta”, a fost reacția lui Carla’s Dreams. „Deşi piesa m-a întristat cumva, m-am bucurat să te văd pe tine cântând-o aici, în faţa noastră”, i-a spus Smiley. „Tu ești mai puternică decât noi toți patru la un loc, să ştii”, a fost părerea lui Marius Moga. „La tine e totul doar înainte. Eşti minunată! Felicitări!”, i-a zis Raluka.

Cu patru Da-uri, Sabina s-a calificat în etapa următoare.

"Zece din zece"

Elevă la matematică-informatică intensiv, Ada Chicoș a trecut printr-o experienţă teribilă. A fost o adolescentă teribilă şi, după cum a povestit, când avea 14 ani, fostul prieten a filmat-o dezbrăcată, fără ca ea să ştie, şi a distribuit imaginile respective în tot oraşul: „Din eleva eminentă, care ia bursă, şi până în ziua de azi am devenit… Tot oraşul ştia ce am făcut eu. Am ajuns fiu scuipată, înjurată, batjocorită, ameninţată, jignită pe stradă, în liceu. Eram judecată pentru ceva ce am făcut din iubire, iar eu am pierdut tot: încrederea mamei, onoarea familiei. Regret ceea ce am făcut, dar nu regret ceea ce am ajuns azi”, a povestit tecuceanca.

Ada a ales piesa „I Never Loved a Man”, aparţinând Arethei Franklin, iar membrii juriului au fost uluiţi de forţa ei intepretativă.

„Din această făptură mică a ieşit o bestie mare! Ai tot ce-ţi trebuie, dar nu le da pe toate din prima!”, i-a spus Marius Moga. „Cred că ți-ai construit foarte bine momentul, pentru că ne-ai făcut atenți de la prima secundă. Nu mă aşteptam să iasă sunetele astea dintr-un trup aşa mlădios, dintr-o făptură delicată. Eşti foarte bună!”, a fost părerea lui Smiley. „Noi avem un standard deja, cine vine de la mate-info de regulă cântă foarte bine! Mate-info loveşte din nou. Deocamdată zece din zece. Un moment e patru de DA!”, a conchis Carla’s Dreams.

Ada s-a calificat în etapa următoare a SuperStar. Un show în care Smiley, Raluka, Marius Moga și Carla’s Dreams sunt pregătiți să caute acel concurent care merită să devină următorul star al țării, dar și să câștige un premiu extraordinar: un milion de lei.

viata-libera.ro

Gălățeanca Livia Crăescu, apariție suavă și fermecătoare, pe scena SuperStar

„Trăiesc pentru artă! Eu sunt artă! Această seară, pentru mine, va fi de neuitat”, a mărturisit sâmbătă, înainte de a urca pe scena „SuperStar”, la Pro Tv, Livia Crăescu, în vârstă de 26 de ani, din Galați. Îmbrăcată retro, „domnița Livia”, după cum a ținut să i se spună, a fost cu adevărat o apariție fermecătoare, coborâtă, parcă, din vremurile de odinioară. Iar juriul, format din Smiley, Raluka, Marius Moga și Carla’s Dreams, i-a oferit șansa de a reveni pe scenă în etapa următoare a concursului.

„Este ceva absolut magnetic în tine! Și nu-i vorba de îmbrăcăminte!”, a exclamat Carla’s Dreams după ce Livia Crăescu a interpretat celebra piesă a lui Marilyn Monroe “I Wanna Be Loved By You”.

„Livia, ai o voce suavă, simpatică, dar Marilyn, când cânta piesa asta, avea și o doză de frivolitate. A fost un pic prea cuminte”, a fost de părere Marius Moga.

„Uitați-vă la ea și imaginați-vă cum ar fi cântat Gioconda piesa asta! Acesta e stilul ei. Zici că o aud pe gramofon”, a remarcat Smiley.

Raluka a manifestat rezerve: „A fost destul de nesigură cântarea, și alt gen de muzică îți va fi greu să cânți”.

Dar gălățeanca a ținut să spună că acesta este stilul său muzical, în care poate transforma orice piesă. Și a dovedit-o interpretând cântecul Laurei Stoica, „Mai frumoasă”, în felul ei.

Calificată în etapa următoare, poate că Livia - „Crăescu, „de la crăiasă, cum spune ea” - ar trebui să țină seama de dorința juriului. Acesta și-ar dori să audă „Da, mamă, sunt beată”, piesa Deliei, în interpretarea suavă și inocentă a domniței Livia.

viata-libera.ro

• 2 weeks later...

Alte două gălăţence vor să devină SuperStar la ProTv

Elena Mîndru, în vârstă de 16 ani, şi Adriana Hâncu, în vârstă de 17 ani, sunt cele două gălăţence care au făcut spectacol pe scena SuperStar România, în acest weekend, şi care s-au calificat în etapa următoare a competiţiei ProTv.

"O voce absolut superbă, după părerea mea, un control al vocii, nici mai mult, nici mai puţin, sare şi piper cât trebuie, foarte-foarte bine, domnişoară! Bravo!", a exclamat, de la masa juriului, Carla’s Dreams, după ce Elena a interpretat "Masterpiece", a lui Jassie J. O piesă "greuţă", după cum a remarcat şi Marius Moga. Aflând că Elena a făcut timp de nouă ani tenis de performanţă, iar acum merge la sală în fiecare zi, Smiley a vrut să afle în cât timp ar da jos ciocolata întreagă pe care a mâncat-o. "Dacă veniţi la Galaţi, vă promit că vă iau cu mine la sală şi o daţi jos într-o singură zi, în două-trei ore", i-a răspuns concurenta. Cu patru "Da"-uri, Elena s-a calificat în etapa următoare a SuperStar România.

"Eu am trăit ce ai cântat! Mie îmi place foarte mult vocea ta, îmi place şi tehnica pe care o foloseşti atunci când cânţi!", a exclamat, din juriu, Raluka, fermecată de modul în care gălăţeanca Adriana Hâncu a interpretat piesa "Another Love", a lui Tom Odell. "Ai ureche, ai voce, ai cântat frumos, dar a fost ca un tort fără cireaşă", a fost părerea lui Marius Moga. "Trăiristă, Adriana! Îmi place cum te manifeşti pe scenă. Ai tras la ţintă, e bine, dar mai ai de lucru", a spus şi Smiley. Cu trei "Da"-uri, un "Nu" şi câte o îmbrăţişare din partea fiecărui membru al juriului, gălăţeanca s-a calificat în etapa următoare a SuperStar România.

viata-libera.ro

• 2 weeks later...

"Fetiţa cu chibrituri" a venit de la Galaţi la "SuperStar". Anastasia Kylchik, studentă la Canto

„Mă uitam la tine şi mă gândeam: extraordinar, parcă ar fi fetiţa cu chibrituri, dacă ar fi supravieţuit”, i-a mărturisit Smiley Anastasiei Kylchik, studentă a Facultăţii de Arte din Galaţi, secţia canto, concurentă la emisiunea SuperStar, de la Pro Tv. Carla’s Dreams era convins că Anastasia va cuceri foarte multe inimi prin simplitatea şi sinceritatea ei, prin fragilitatea vocii presărată cu putere.

Anastasia Kylchik, în vârstă de 19 ani, originară dintr-un sat de lângă Ismail, Ucraina, şi a ales să studieze Canto la Facultatea de Arte din Galați pentru că era mai aproape de casă. Drumul durează doar trei ore, dar este riscant, pentru că face autostopul şi asta doar însoţită de prietene. Viaţa la cămin nu este deloc uşoară, după cum a mărturisit, plină de emoţii: „Este greu! Mă ajută părinţii. Student sărac, aşa se spune când vin ucrainenii la studii. Au fost şi zile în care nu am avut ce mânca. Visul meu este să termin facultatea şi să mă ocup de muzică. Vreau să am muzica mea, să aibă oamenii piele de găină când mă ascultă, nu doar pentru voce, ci şi pentru versurile despre iubire. Nu-mi vine a crede că sunt aici! Dacă eu am ajuns dintr-un sat mititel din Ucraina până aici la SuperStar! Îmi este frică să nu pierd şansa asta”, a mărturisit înainte de a urca pe scenă.

Anastasia i-a cucerit cu vocea şi interpretarea sa pe toţi cei patru membri ai juriului.

„Ai niște inflexiuni în voce pe care eu nu le-am auzit la niciun concurent, aici, la SuperStar, pe care eu le ador pur şi simplu. Îmi place sensibilitatea, îmi place şi când calci pe note, îmi place foarte tare de tine! Și ești foarte frumoasă. Eşti superbă”, i-a spus Raluka.

„Mă uitam la ea şi m-am dus cu gândul la Fetiţa cu chibrituri. E o poveste foarte tristă despre o fetiţă care de încălzea pe străzi cu chibrituri. Până când a rămas fără chibrituri şi a murit de frig. Mă uitam la tine şi mă gândeam: extraordinar, parcă ar fi Fetiţa cu chibrituri, dacă supravieţuia. Îmi place că se potriveşte foarte mult vocea ta cu felul în care arăţi”, a mărturisit Smiley.

„Anastasia, ai o voce sensibilă şi transmiţi asta când cânţi. Are dreptate Andrei (Smiley - n.r.), se potriveşte imaginea cu vocea, cu toate că eu am auzit şi o voce mai puternică în tine! Mai e o Anastasia acolo. Mie mi-a plăcut mai mult vocea aia puternică! Dacă aş fi în locul tău, aş folosi mai mult vocea aia puternică”, a remarcat Marius Moga.

Dar Carla’s Dreams l-a contrazis: „Eu iubesc fragilitatea presărată cu putere! Mie îmi plac vocile de acest tip. Tu ai să cucereşti foarte multe inimi prin simplitatea şi sinceritatea ta, prin fragilitatea vocii şi atunci când o să fie momentul, presoar-o cu nişte putere, să ne ieşim toţi din minţi şi să spargem nişte becuri pe aici, prin studio”.

Cu patru „Da”-uri, Anastasia a primit şansa de a merge mai departe în concurs şi, de emoţie, a izbucnit în lacrimi. Pur şi simplu, nu-i venea să creadă că a trecut mai departe!

viata-libera.ro

Andreea Manolache, voce de cristal la ”SuperStar”

Andreea Manolache, voce de cristal la ”SuperStar” - „Speranța din Galați”, așa a numit-o Carla's Dreams pe Andreea Manolache, în vârstă de 18 ani, concurentă la „SuperStar”. După cum a mărturisit, gălățeanca a ajuns să cânte după ce a intrat în corul bisericii, iar pe scena Pro Tv a interpretat, într-o versiune proprie, celebra piesă a trupei Abba, „Mamma Mia”.

„Este o biserică în care muzica ocupă un loc destul de important. Noi o numim laudă și închinare prin muzică. Cântăm piese bazate pe Biblie, pe versete, idei și adevăruri din Biblie. Cel mai frumos mod în care putem să-i arătăm dragostea noastră lui Dumnezeu este prin muzică, pentru că El a creat-o. De aceea m-am și apucat de muzică, pentru că am vrut să investesc în ceea ce Dumnezeu a vrut de la mine”, a mărturisit, înainte de a urca pe scena „SuperStar”, gălățeanca Andreea Manolache.

„Ce frumos!”, au fost exclamațiile juriului, care au marcat interpretarea gălățencei, care a cântat, voce și chitară, piesa trupei Abba, „Mamma Mia”.

„Am simţit să te aplaud cu putere! Ce cântare frumoasă ai făcut tu astăzi aici, ai făcut un moment superb. Ai o voce foarte frumoasă și o stăpânești foarte bine!”, a exclamat Raluka.

„M-am transportat instantaneu pe insula asta unde s-a filmat «Mamma Mia». Auzeam și pescărușii, marea, valurile cum se izbeau de mal, îl vedeam pe Pierce Brosnan cum așeza masa. Perfect! Fantastic! Ai o voce foarte dulce, foarte liniștitoare. Abba a reușit să dea niște piese care au rămas în istorie și în orice orchestrație parcă sună bine!”, a remarcat Smiley.

„Andreea, ai sunat foarte bine! Și mă bucur că ai ajuns într-un spațiu mai mare. Sper să ajungi în spații tot mai mari, să le cânți oamenilor. Mai știm noi pe unul, Ed Sheeran, care tot așa, cu chitara, a făcut înconjurul lumii”, a spus Marius Moga. „Tu ai în voce trei caracteristici: foarte multă lipsă de griji, foarte multă adolescență și foarte multă speranță. Numai ascultându-te am devenit un pic mai optimist în viață! Hai, speranța din Galați! Felicitări!”, a exclamat Carla's Dreams.

Chiar și după ce Andreea a părăsit scena cu patru Da-uri și un golden ticket pentru etapa următoare, juriul a continuat aprecierile, rămas sub vraja gălățencei. „Când e bine, e bine! Foarte cristalină vocea, plină de optimism! M-a umplut și pe mine. Și sunt un pahar fără fund, dat totuși a reușit să-l umple. Eu m-am simțit mult mai bine după ce a cântat ea! Foarte bună fata asta”, a spus Carla's Dreams.

„Mi s-a părut cool că a îndrăznit să cânte o piesă arhicunoscută în alt fel. E și un pic de curaj. Eu zic că are tot ce trebuie”, a conchis Moga.

viata-libera.ro

• 2 weeks later...

O gălăţeancă şi o tecuceancă, la SuperStar România

Gălăţeanca Ștefana Lepădatu, în vârstă de 24 de ani, şi tecuceanca Diana Tudor, de doar 17 ani, sunt printre ultimii artişti calificaţi în urma audiţiilor la SuperStar România. De vineri, vor intra în bătălia vocilor în a doua etapă a concursului de la Pro Tv.

„Domniţa Ştefana”, o numeam, în „Viaţa liberă”, pe când era elevă la Liceul de Artă „Dimitrie Cuclin”, pe Ştefana Lepădatu. În prezent, urmează un master în Jurnalism, lucrează în publicitate, este meşter olar acreditat şi cântă la flaut, pian, tobe, clarinet, nai și saxofon. Pe scena SuperStar România a interpretat piesa  „We Don’t Have to Take Our Clothes Off” - Ella Eyre.
„Găseşte-ţi încrederea în tine! Pentru că ai voce frumoasă!”, a fost convingerea exprimată de Marius Moga. Iar Carla’s Dreams a mers chiar mai departe: „Tu chiar poţi să faci o figură frumoasă în concursul ăsta. Pentru că este în tine ceva-ul acela misterios feminin care poare face o diferenţă enormă”.
Cu trei „Da”-uri, Ştefana a primit biletul auriu către etapa următoare.

„Diana, ne dorim să ne faci franjuri în seara asta, în sensul cel mai bun!”, i-a spus Smiley tecucencei Diana Tudor, făcând aluzie la rochiţa elegantă pe care o purta artista. În vârstă de 17 ani, Diana cântă cu formaţia Reflex din Tecuci la evenimente. Pe scena SuperStar a cântat în manieră proprie celebra piesă a Larei Fabian „Je t'aime”. Dar juriul i-a oferit noi provocări. Mai întâi, să cânte refrenul acapella, dar fără „floricele” şi vibrato, apoi un refren pe care îl interpretează la evenimente. Cu „Ziua-n care tu m-ai sărutat”, s-au convins că Diana face senzaţie pe unde merge. Convinşi că are o voce foarte bună, cristalină, ureche foarte bună, dar evenimentele i-au influenţat stilul de a cânta, membrii juriului i-au oferit trei "Da"-uri pentru a merge mai departe în competiţie.

viata-libera.ro

Cine sunt gălăţencele rămase în cursa pentru SuperStar

Gălăţencele Elena Mîndru, Adriana Hâncu, Andreea Manolache şi ucraineanca Anastasia Kylchic, studentă la Facultatea de Arte din Galaţi au trecut cu brio de etapa recall-urilor la SuperStar România.

"SuperStar România" s-a transformat într-un adevărat maraton artistic, în urma căruia dintre cei 114 concurenți calificați în audiții au mai rămas doar 32, după etapa recall-urilor de vineri şi sâmbătă seară. Împărţiţi în zece grupe, în funcție de genul muzical abordat - pop, rock, funk & r&b, muzică românească, acustică și diverse – concurenţii au avut la dispoziţie doar un minut pentru a convinge juriul că merită să meargă mai departe. Iar din fiecare grupă putea merge mai departe un singur concurent, mai mulţi sau chiar toţi.

După tot acest maraton, vă putem spune că au trecut în etapa următoare a concursului gălăţencele Elena Mîndru, Adriana Hâncu, Andreea Manolache şi ucraineanca Anastasia Kylchic, despre care aţi putut citi deja în ziarul „Viaţa liberă”.

Din păcate, nu s-au calificat gălăţencele Sabina Bălăoi, Livia Crăescu şi Ştefana Lepădatu şi nici tecucencele Ada Chicoş şi Diana Tudor, despre ale căror audiţii aţi putut afla din ziarul „Viaţa liberă".

viata-libera.ro

O singură gălăţeancă rămasă în competiţie la SuperStar. Spectacol de excepţie

Elena Mîndru, în vârstă de 16 ani, este singura gălăţeancă rămasă în competiţia SuperStar, de la Pro Tv.

Cântatul într-un grup a fost provocarea deloc simplă la care au fost supuşi concurenţii SuperStar în ultima parte a "recall"-urilor. Trei gălăţence, Elena Mîndru, Adriana Hâncu şi Andreea Manolache, au format trupa "Fusion Five", alături de Ioana Haşegan şi Andrei Ionescu - "doctorul" cum i se mai spune, pentru că e medic în devenire.
"Pe Elena şi Andreea le ştiu de la canto, sunt prietenele mele. Suntem din acelaşi oraş şi la aceeaşi profesoară de canto. Ne-a fost foarte uşor să ne organizăm. Ne ştim deja vocile, ştim cum e lucrul în echipă", a dezvăluit Adriana Hâncu.
"Fusion Five" a oferit un moment inedit, interpretând excepţional piesa "California Dreamin'", făcută celebră de Sia.
"Mi-a plăcut momentul vostru, aţi cântat frumos, v-aţi respectat unul pe celălalt", a spus, de la masa juriului, Raluka. "Fiecare aveți ceva mişto. Andreea mi s-a părut că a fost mai pe sensibilitate, cu floricele. Adriana, îmi place cu câtă forță ataci notele. Ioana ai început foarte bine piesa, ai setat standardul. Elena, mi-a plăcut astăzi de tine!", a exclamat Marius Moga. "Doar astăzi?!", a venit replica gălăţencei. "Astăzi mai mult decât în alte dăţi", a răspuns Moga, continuând aprecierile la adresa grupului. "A fost destul de greu să vă departajăm, pentru că toţi aţi cântat foarte bine. A lipsit un 5-10 la sută ca să treceţi toţi, procente care nu pleacă de la cântat, ci de la siguranţa cu care v-aţi aruncat în piesa asta", a explicat Smiley decizia juriului.
Au primit şansa de a merge mai departe Elena Mîndru, Ioana Haşegan şi Andrei Ionescu. Gălăţencele Adriana Hâncu şi Andreea Manolache, pentru care SuperStar s-a încheiat, s-au bucurat pentru momentul de pe scenă. "M-am simţit foarte norocoasă să fiu în concursul acesta", a spus Adriana. "Mi-a plăcut pe scenă. Am venit aici să cânt şi consider că mi-am făcut treaba. Sunt foarte fericită că am ajuns până aici", a spus Andreea. 
"Aşa emoţii mari nu am avut niciodată! E cea mai mare realizare a mea de până acum. Mi-e dor şi de părinţii mei, s-au acumulat mai multe, dar mă bucur foarte mult să continui acest concurs! E tot ce mi-aş fi putut dori până la 17 ani", a mărturisit Elena Mîndru.
Sâmbătă, a părăsit concursul SuperStar şi ucraineanca Anastasia Kylchic, studentă la Facultatea de Arte din Galaţi. Din păcate, prestaţia trupei din care a făcut parte Anastasia a fost criticată de juriu, pentru că nu s-a armonizat. "Mulţumesc mult pentru tot, v-am iubit ca pe o familie şi sunt foarte fericită pentru cei care au trecut mai departe", a spus ucraineanca.

viata-libera.ro

Gălăţeanca Elena Mîndru, în semifinalele SuperStar România

Elena Mîndru, în vârstă de 17 ani, este singura gălăţeancă din semifinalele SuperStar România. Sâmbătă seară, la Pro Tv, i-a surprins şi cucerit pe membrii juriului, Carla’s Dreams, Marius Moga, Raluka şi Smiley, cu un moment artistic de senzație şi i-a convins că are ascendentul în SuperStar.

„Acest concurs, SuperStar, mi-a dat toate aşteptările peste cap. Nici acum, sincer, nu mă gândesc nici la reuşită, nici la eşec, vreau doar să dau tot ce-i mai bun pe scenă şi să-mi depăşesc limitele”, a mărturisit Elena Mîndru, înainte de a urca pe scena unui important club din București, în ultima seară a recall-urilor.
Gălățeanca a făcut furori cu o interpretare plină de energie a piesei „All of My Love” a lui Destiny, iar publicul a cântat și dansat împreună cu ea.

„Măi, are ceva fata asta şi nu înţeleg ce are, dar are ceva!”, a exclamat Carla’s, uimit de evoluția artistică a Elenei, pe care Raluka a descris-o cel mai bine: „S-a transformat în ceva foarte feminin, foarte frumos! Şi uite cum se mişcă!”.
„Foarte cool şi feminin. Bravo, tu! Bine de tot! Foarte bine, măi! Uite cum se mişcă fata asta! E fix cât trebuie!”, comenta Carla’s, entuziasmat. Smiley a recunoscut deschis că-i place de Elena, la fel și Raluka.
„E prima etapă în care mă simt ca şi cum aş fi în finală! M-am simţit foarte bine pe scenă, pentru că până la urmă cu asta rămânem. Vreau să ştiu doar rezultatul, atât!”, a spus Elena în culise, nerăbdătoare să afle verdictul juriului.

Juriul a recunoscut deschis că nu se aștepta ca Elena să se transforme din concurenta ușor neîncrezătoare din audiții într-un veritabil superstar.
„Elena, eu mă bucur că ai ajuns până aici, chiar te-ai autodepăşit. Nu ştiu câtă încredere aveai tu în tine când ai venit! Chiar ai evoluat mişto şi ai avut un performance exact cum ne aşteptam, pentru că graficul pe care vrem să îl urmărim este ascendent!”, i-a spus Marius Moga.
„Ascendent în SuperStar!”, a remarcat, pe bună dreptate, Carla’s, oferindu-i verdictul: „Tu ne-ai făcut o surpriză, noi îţi facem şi ţie una: ne vedem în semifinale! Continuă tot aşa şi cu ascendent în SuperStar!”.
„Nu-mi vine să cred, încă sunt în stare de şoc! Pentru 17 ani, eu mi-am depăşit condiţia! Eu sunt superstar în devenire”, a exclamat Elena, fericită.

Vineri, de la 20,30 și sâmbătă, de la 20,00, concurenții se vor afla față în față cu cea mai mare provocare a vieții lor, de până acum: semifinalele competiției! Pe scena de la Arenele Romane, aceștia vor oferi interpretări de neratat și vor da tot ce au mai bun pentru a ajunge în live-urile show-ului! Mult succes, Elena!

viata-libera.ro

• 2 weeks later...

Gălăţeanca Elena Mîndru, semifinalistă SuperStar România

„Pentru mine este foarte important că am ajuns în semifinala SuperStar. Pot spune că această seară reprezintă apogeul carierei mele şi că nu mi-aş fi închipuit niciodată că o să ajung în semifinale la un concurs de o asemenea anvergură. Mă bucur foarte tare că voi cânt la Arenele Romane. Totul este absolut sublim de la scenă la sunet, la tot!”, a mărturisit înainte de a urca pe scenă gălăţeanca Elena Mîndru, semifinalistă la SuperStar România.

Elena Mîndru, în vârstă de doar 17 ani, este singura dintre gălăţencele care au participat la SuperStar România şi a reuşit performanţa de a ajunge la un pas e live-uri, în semifinale. A practicat timp de nouă ani tenisul de performanţă şi, până să ajungă la SuperStar îşi dorea să urmeze Dreptul. Mirajul scenei i-a schimbat planurile şi are tot dreptul să viseze la o carieră în muzică!

„Acum vreo doi ani mă gândeam să devin notar pentru că mi se părea destul de interesant. Doar că m-am cam răzgândit în acest concurs: rămân sigur în zona artistică, indiferent de situaţie, pentru că eu mă simt bine făcând asta. Şi cred că cel mai important în alegerea unui job este să te simţi tu bine cu ce faci”, a mărturisit semifinalista.

Elena are ceva metalic în voce, care îi place, a remarcat, din juriu, Marius Moga, după ce Elena a interpretat prima ei piesă din semifinală: “Don’t let me down – The Chainsmokers”.

Numai că, după cum avea să spună Smiley, dacă nu eşti obişnuit, este greu să cânţi pe o scenă atât de mare, cum e cea de la Arenele Romane, în faţa unui public atât de numeros! Juriul a conchis că Elena poate fi mândră pentru performanţa de a fi ajuns aici.

La finalul ultimei piese din concurs – „I'll Be There”, a celebrei Mariah Carey - Elenei i-au dat lacrimile: „M-au ajutat ultimele emoţii. Mă simt foarte bine, am văzut că s-a bucurat şi lumea din jurul meu, că practic acesta e scopul. Aştept verdictul”.

„Hai să nu uităm, totuşi, că noi nu suntem pe Wembley! Şi Elena e o fată din Galaţi care a venit şi a cântat pentru nişte sute de oameni şi un juriu, pe o scenă mai mare decât au cântat mulţi dintre artiştii din România, în faţa a câteva zeci de camere, pentru câteva milioane de oameni. Asta nu e simplu la 17 ani! Acesta este un demo şi Elena o să fie peste doi ani deja EA!”, a conchis Carla’s Dreams.

Chiar dacă parcursul Elenei Mîndru la SuperStar România s-a încheiat, cu siguranţă vom mai auzi de ea!

viata-libera.ro

• 10 months later...

Bătălie la Vocea României pentru gălăţeanca Anastasia Budeşteanu

Gălăţeanca Anastasia Budeşteanu, în vârstă de 20 de ani, a deschis magistral seara audiţiilor pe nevăzute de vineri, 30 septembrie 2022, la "Vocea României”, pe Pro Tv. Vocea ei excepţională, pusă în valoare de o piesă şi o interpretare pe măsură, a întors toate scaunele juriului, fiecare dintre antrenori – Tudor Chirilă, Denis – The Motans, Irina Rimes, Smiley şi Theo Rose – dorindu-şi-o în echipă. A fost o adevărată bătălie pentru Anastasia, în care s-au folosit toate armele, Irina Rimes declarând chiar că îşi doreşte să-i compună o piesă gălăţencei.

„Cuz I Love You” a fost piesa cu care gălăţeanca Anastasia Budeşteanu a întors toate scaunele juriului la „Vocea României”, vineri, într-o nouă seară a audiţiilor pe nevăzute. Primul a fost Tudor Chirilă, urmat de Denis Roabeş – The Motans, Irina Rimes şi perechea Smiley şi Theo Rose.
„Cred că de bucuria asta, pe care ai adus-o tu, avem nevoie mai des la «Vocea României»” a exclamat Irina Rimes.
„Uitaţi-vă la privirea lui Tudor! De prădător!”, „Zici că stă într-un tufiş şi aşteaptă momentul potrivit”, glumeau Irina şi Denis pe seama lui Tudor Chirilă.
„Va fi mare bătălia pentru fata asta!”, a anticipat, din culise, prezentatorul Pavel Bartoş.
„Eşti o bucurie! Eşti o bucurie pentru toată energia pe care ai pus-o în cântecul ăsta, pentru ce-ai făcut pe scena asta, pentru faptul că eşti foarte sigură pe tine. Un mare atu pentru orice antrenor pe care l-ai avea. Mor aici, pe loc, să te am în echipa mea! O să fie o luptă crâncenă pentru că toată lumea te vrea şi o să scoatem armele! Dar, cum spunea Denis, cred că eşti făcută pentru echipa mea! Sunt momentele acelea când argumentele pe care le-aş putea aduce dispar pentru că încă străluceşte în încăpere interpretarea ta”, a spus Chirilă.
„Cred că ai o voce care poate să ajungă departe în competiţia asta. Da, ne-am dori foarte mult să vii la noi în echipă. Deşi avem voci extraordinare şi spectaculoase, dar o voce ca a ta nu avem! Tocmai de aceea am şti să o punem în valoare în competiţia asta”, a spus Smiley.
„Anastasia, mi-ar plăcea să te duc departe în concursul acesta. Mi se pare că eşti o voce-ceas, care poate să facă aproape orice. Te aştept în echipa mea!”, a invitat-o Irina.  
„Îmi cer scuze de la colegi. Dragii mei, această luptă a fost inegală de la bun început. Îmi cer scuze de la Anastasia pentru că nu i-am recunoscut vocea. Noi am mai lucrat împreună și nu am știut că ea o să fie în concursul ăsta. Noi am cântat pe aceeași scenă”, a dezvăluit The Motans.
Tudor Chirilă l-a contrazis, susţinând că nu este un motiv vină în echipa lui. „Ba da! A văzut cum sunt ca persoană, ca om și am avut o chimie foarte bună. Anastasia, ești un om extraordinar și ai o voce superbă”, a insistat Denis Roabeș.
A urmat o încleştare în replici, argumente şi promisiuni, la care Irina Rimes a ridicat miza: „Mi-ar plăcea foarte tare să îţi scriu o piesă”. „Mie mi-ar plăcea să îţi dau 3.000 de euro. Nu vrei să-ţi dau nişte bani?!”, a „parat” Theo Rose.
„Banii se duc, piesa rămâne!”, a replicat gălăţeanca.
Mulţumind pentru aprecieri şi recunoscând că este o decizie foarte grea, Anastasia Budeşteanu a ales "drumul bătătorit": echipa lui Denis – The Motans.

Mult succes la Vocea României!

viata-libera.ro

• 1 month later...

Gălăţeanca Anastasia Budeşteanu a strălucit din nou la „Vocea României”

Un moment magic în care vocile lor s-au împletit cu tandreţea şi sensibilitatea, asta au reuşit să creeze, pe scena "Vocii României", Anastasia Budeşteanu din Galaţi şi Ovidiu Gorincioi din Chişinău. Duelul în urma căruia unul dintre ei avea să fie eliminat s-a transformat într-un duet al emoţiei pure şi candorii. Anastasia îşi va continua drumul la Vocea României în echipa lui Denis Roabeş – „The Motans”.

„Eu am crezut că voi o să vă sărutați”, a exclamat Irina Rimes, după momentul tulburător pe care l-au creat Ovidiu Gorincioi și Anastasia Budeșteanu interpretând piesa „I Love You”. Chimia dintre cei doi a fost atât de puternică încât un sărut ar fi desăvârşit interpretarea, cel puţin în opinia Irinei: „Eu nu ştiu dacă aveți iubit, iubită acasă, dar eu aș fi făcut-o de dragul momentului, că a fost atât de magic. Atât de frumos, atât de sensibil!”.

„Dacă se sărutau, stricau momentul!”, a contrazis-o Tudor Chirilă, care găsise deja o soluţie pentru ca amândoi să-şi continue parcursul în competiţie: „Voi doi ați fost atât de mișto astăzi, încât ar fi trebuit să continuați ca un cuplu la Vocea României și să mergeți ca un singur concurent. Ca să vă avem pe amândoi în concursul ăsta. Cred că momentul vostru spune că muzica este și despre alte lucruri decât despre acea întindere vocală și acele note sus. Felicitări!”.

Atât Theo Rose, cât şi Smiley au remarcat că Ovidiu a susţinut-o cu interpretarea pe Anastasia şi a lăsat-o să strălucească. Şi că starea de visare creată în platoul Pro Tv printr-un moment atât de frumos a avantajat-o pe gălăţeancă.

„O să merg mai departe cu Anastasia!”, a fost decizia lui The Motans, după care gălăţeanca a  fost supusă unei provocări inedite: să pledeze pentru rămânerea în concurs a lui Ovidiu. Şi a făcut-o cu sinceritate şi cu inima deschisă: „Ovidiu este un băiat extraordinar. Extrem de muncitor, are un timbru special, după cum aţi putut auzi. Şi cred că ar ajunge foarte departe în concurs dacă l-aţi alege”.

Din păcate, niciunul dintre ceilalţi antrenori nu şi l-a dorit în echipă.

Reamintim că Anastasia Budeşteanu este singura gălăţeancă - despre care aţi putut afla din ziarul „Viaţa liberă” - rămasă în competiţie la „Vocea României”. În vârstă de 20 de ani, Anastasia a reuşit să întoarcă toate scaunele cu interpretarea ei la audiţiile pe nevăzute. A fost o adevărată bătălie pentru Anastasia, în care s-au folosit toate armele, Irina Rimes declarând chiar că îşi doreşte să-i compună o piesă gălăţencei. Anastasia Budeşteanu a ales "drumul bătătorit": echipa lui Denis – ”The Motans”, alături de care a mai cântat pe o scenă.

viata-libera.ro

• 2 weeks later...

Gălăţeanca Anastasia Budeşteanu s-a calificat în live-uri la „Vocea României”

Gălăţeanca Anastasia Budeşteanu se află între cei 12 concurenţi care au reuşit, cu interpretările lor excepţionale, să-şi convingă antrenorii că merită să ajungă în etapele live la „Vocea României”. Acolo, publicul este cel care decide cine merge mai departe și cine va câștiga acest sezon al competiţiei de la Pro Tv!

„Knockout”, ca la box, aşa se numeşte una dintre cele mai grele probe de la „Vocea României”, desfăşurată vineri seara, pe scena Pro Tv. Fiecare dintre antrenori a „aruncat” în ring câte trei concurenţi. Fiecare dintre ei a cântat cum a putut mai bine, iar la final, doi au fost eliminaţi, iar unul singur s-a calificat în etapele „live”. Aşa se face că din 36 de voci, au rămas doar 12, una şi una!

Denis Roabeş - „The Motans” a ales pentru unul dintre knockout-uri formula Corina Ivanov, Daniel Ciurea și Anastasia Budesteanu. Deşi fiecare a strălucit în interpretare, reacţiile celorlalţi antrenori nu au fost cele mai bune.

„Mi s-a părut că a fost foarte cuminte la fiecare dintre voi și că putea fi mai mult, mult mai mult. Şi nu știu dacă e de la piese… Știți cum e la fotbal? Când echipa joacă bine e meritul jucătorilor, când echipa nu joacă bine e vina antrenorului. Eu a zice că e de la antrenor”, a spus Tudor Chirilă.

„A fost un pic cuminte, dar au fost şi lucruri care mi-au plăcut foarte tare. Tu, Anastasia ne-ai impresionat şi data trecută. Şi ai o voce foarte mişto. Uite la tine cred că aş fi schimbat piesa”, a spus Theo Rose, care, însă, a susținut că se putea mai mult la fiecare dintre ei. Smiley a nuanţat jurizarea dezvăluind ceea ce le-a spus propriilor concurenţi înainte de spectacol: să cânte ca şi cum ar fi ultima oară la „Vocea României”, ceea ce, pentru unii dintre ei a şi fost.

„Eu o să închei pe o notă mai pozitivă, o să spun doar lucrurile care mi-au plăcut la voi. Cred că v-aș da trei note de 10. Corina, tu ai 10 la atitudine. Cred că la autenticitate i-aș da 10 lui Daniel. Anastasia, tu ai 10 la voce, din partea mea”, a spus Irina Rimes.

Denis a fost cel care a decis cu cine merge mai departe în concurs: „O să iau în considerare toate lucrurile care s-au spus aici. Eu decid să îmi dau mie o șansă de a alege o piesă mai bună pentru Anastasia!”.

Gălăţeanca nu se aştepta şi a fost extrem de fericită pentru decizie. Conform Pro Tv, vinerea viitoare, de la 20,30, regulile se schimbă, miza devine și mai mare, iar decizia va fi în mâna publicului.

Succes, Anastasiei în live-uri la "Vocea României"!

viata-libera.ro