dcp100168 Posted August 9, 2012 Posted August 9, 2012 Poştaşii gălăţeni ies marţi în stradăMembrii Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România vor picheta sediile profecturilor din ţară, începând de vineri şi până în 27 august, nemulţumiţi de măsuri propus de conducerea Poştei Române pentru redresarea companiei, printre care eliminarea unor sporuri şi reducerea unor drepturi salariale.Preşedintele Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România (SLPR), Matei Brătianu, a anunţat, joi, că în august vor fi organizate pichete la sediile prefecturilor din ţară, iar dacă cererile sindicaliştilor nu vor fi soluţionate, în septembrie vor fi organizate marşuri de protest şi un miting în Capitală. "Conducerea Poştei ne-a prezentat, luni, un plan de măsuri care cuprinde două seturi de inţiative pentru redresarea companiei, care presupun eliminarea sporului de fidelitate, reducerea cu 50 la sută a primei de vacanţă şi a tichetelor de masă, eliminarea sporului pentru cumul de funcţii, restructurarea reţelei poştale din mediul rural şi eliminarea majorării salariului cu o clasă de salarizare o dată la trei ani (dacă salariatul reuşeşte la testare), precum şi reducerea cu 50 la sută a normei de lucru pentru tot personalul din mediul rural, adică 10.000 de salariaţi, şi alţi 2.000 din mediul urban, impunerea a două zile libere neplătite pentru tot personalul angajat", a declarat Matei Brătianu.Potrivit preşedintelui SLPR, conducerea companiei a anunţat că dacă setul de măsuri nu va fi acceptat de angajaţi, urmează disponibilizarea unui număr de 6.400 de oameni, adică 20 la sută din salariaţii companiei. Liderul sindical a precizat că SLPR are peste 25.000 de membri, din 33.000 de angajaţi ai companiei Poşta Română.Protestele sindicaliştilor SLPR încep vineri, 10 august, cu un pichet în Bucureşti, în faţa sediului Companiei Naţionale din Poşta Română. Pichetul va avea loc între orele 9.00 şi 11.00, organizatorii anunţând aproximativ o sută de participanţi. După protestul de la Bucureşti urmează pichete în judeţele Iaşi - în 13 august, Galaţi - 14 august, Cluj - 17 august, Braşov - 20 august, Ploieşti - 22 august, Constanţa - 23 august, Craiova - 24 august şi Timişoara - 27 august.Poşta Română este cel mai mare operator de profil şi dispune de o reţea teritorială de aproximativ 7.100 de oficii poştale. Acţionarii operatorului sunt Ministerul Comunicaţiilor, cu o participaţie de 75%, şi Fondul Proprietatea, care deţine 25% din capital. În 2011, cifra de afaceri a CNPR a scăzut cu 8,7%, la 1,26 miliarde de lei, în timp ce pierderile au urcat cu 50%, la 182,9 milioane de lei, conform datelor Ministerului Finanţelor Publice. La finele anului trecut, compania avea datorii totale de 556,9 milioane de lei, iar numărul mediu de salariaţi a scăzut cu peste 2.500, la 32.124 de persoane.zf.ro
dcp100168 Posted May 8, 2014 Author Posted May 8, 2014 Poştaşii gălăţeni vor protesta duminică la BucureştiAngajaţii Oficiului Judeţean de Poştă (OJP) Galaţi nu au protestat ieri în faţa Prefecturii, aşa cum s-a întâmplat în alte oraşe din ţară. În schimb, spun liderii de sindicat, mai mulţi angajaţi din Galaţi vor lua parte la mitingul naţional programat duminică, 11 mai, în Piaţa Victoriei din Bucureşti."Deşi nu este încă afiliat la Sindicatul Lucrătorilor Poştali din România (SLPR), Sindicatul Poşta Română Galaţi susţine întru totul revendicările SLPR. Iniţial, am pus la cale un miting în faţa Prefecturii în ziua de sâmbătă, 10 mai. Apoi, însă, ne-am consultat cu liderii SLPR şi am ajuns la concluzia că e mai eficient să mergem direct la Bucureşti, duminică, unde credem că se vor aduna peste 5.000 de protestatari din toată ţara. Marţi, 13 mai, vom organiza şi o grevă japoneză (lucrătorii vor veni normal la program, însă vor purta pe braţ o banderolă albă - n.r.)", ne-a declarat Adrian Tatu, preşedintele Sindicatului Poşta Română Galaţi.Ce revendicări au protestatariiPrincipala nemulţumire a angajaţilor OJP Galaţi ţine de salariile prea mici. Oamenii vor, de la 1 iunie, o majorare salarială egală cu echivalentul ratei inflaţiei în perioada 2009-2014. Un factor poştal câştigă acum, în funcţie de experienţă, un salariu lunar brut cuprins între 840 şi 1.100 de lei. A doua revendicare vizează angajarea imediată de personal pe posturile rămase vacante. În satele şi comunele gălăţene, factorii poştali reuşesc cu greu să-şi mai ia concediu, pentru că nu mai are cine să le ţină locul. Angajaţii vor şi uniforme de lucru noi, cele de acum având deja o vechime de câţiva ani. De asemenea, liderii sindicali spun că infrastructura informatică existentă în momentul de faţă este total depăşită, ceea ce creează nemulţumire printre clienţii poştei. În privinţa condiţiilor de lucru, oamenii cer repararea instalaţiilor de aer condiţionat.În cadrul OJP Galaţi lucrează în prezent în jur de 700 de angajaţi.viata-libera.ro
dcp100168 Posted May 27, 2014 Author Posted May 27, 2014 Protestele poştaşilor au încetat. Salariile vor creşte cu 150 de leiManagementul Poştei Române şi sindicatul au încheiat un protocol care prevede o creştere a salariilor cu 150 de lei brut. Majorarea este condiţionată de creşterea veniturilor companiei, de limitele prevăzute în buget şi de procesul de normare a activităţii. Astfel, pentru angajaţii din clasele 0-21, salariul va creşte cu 50 lei brut începând cu 1 august, urmând o majorare de 100 lei brut începând cu 1 octombrie, iar pentru angajaţii din clasele 22-50 suma de 150 lei brut va fi adăugată începând cu 1 octombrie, informează Ministerul pentru Societatea Informaţională. Protocolul încheiat mai vizează şi angajarea de personal nou pe posturile vacante, acordarea de sporuri salariale, aprovizionarea cu rechizite şi consumabil şi achiziţionarea de uniforme pentru poştaşi. În principiu, se urmăreşte punerea la punct a unor măsuri menite să îmbunătăţească condiţiile de muncă ale angajaţilor companiei. ziuanews.ro
dcp100168 Posted October 17, 2016 Author Posted October 17, 2016 Poştaşii gălăţeni, nemulţumiţi de salarii Una dintre cele mai importante revendicări ale sindicaliştilor din Poşta Română o reprezintă majorarea cu 200 de lei brut a salariului. Pentru acest lucru, dar şi pentru îmbunătăţirea condiţiilor de muncă şi posibilitatea de a se pensiona anticipat, mii de poştaşi au ieşit în stradă în semn de protest, printre ei aflându-se şi cei gălăţeni, care au pichetat sediul Prefecturii. Conform lui Adrian Tatu, liderul sindicatului gălăţean, din care fac parte aproximativ 550 de poştaşi, "din 26.000 de salariaţi la nivel naţional ai Poştei Române, sunt 14.000 care câştigă net 1.100 de lei. Nu e normal ca poştaşi cu 10-15 ani vechime, oameni calificaţi, să aibă un astfel de salariu. În comune mai ales, sunt poştaşi care nu au normă întreagă, iar ca salariu realizat este crunt. Peste 1.100 de salariaţi din ţară au program de şase ore, iar peste 500 au program de patru ore, astfel că peste 1.600 de salariaţi din Poşta Română au salariul net lunar între 450 şi 650 de lei. Este extrem de puţin. Un lucru extraordinar pe care vrem să-l introducem în contractul colectiv de muncă începând cu luna noiembrie este ca salariul minim din Poşta Română să fie de 1,2 ori mai mare decât salariul minim pe economie. Deci, automat, atunci când creşte salariul minim, să crească şi salariile în Poştă. Ar fi şi mai stimulant pentru angajaţi, pentru că să-ţi închei cariera, după 25 de ani de muncă în Poştă, cu un salariu în mână de nici 1.400 de lei… Nu mai zic de condiţiile de muncă pe care le avem; a fost o perioadă în care primeam periodic uniforme, încălţăminte… Primim şi acum, dar rar. Cert este că se vede pe poştaş cum este îmbrăcat, cu lucruri vechi”, ne-a spus Adrian Tatu. O altă revendicare pentru care insistă sindicaliştii o reprezintă posibilitatea de pensionare anticipată în anumite cazuri. „Un factor poştal, ţinând cont de greutatea pe care o transportă zi de zi, se uzează la locul de muncă mult mai repede decât alţi salariaţi. Şi avem şi oameni care lucrează numai noaptea - cartatorii din centrele de tranzit. Pentru toţi aceştia încercăm să obţinem un fel de grupă de muncă. Vom face la nivel naţional o evidenţă a tuturor bolilor profesionale care au apărut (la picioare, la coloană), vom vedea la câţi dintre poştaşi se regăsesc acestea şi, cu rezultatele obţinute, vom face demersurile pentru a încerca să obţinem posibilitatea de a ieşi la pensie mai devreme", a continuat liderul de sindicat al poştaşilor gălăţeni. O problemă de cinci ani, rezolvată printr-o frază O altă problemă importantă a lucrătorilor din Poşta Română, dar care a fost rezolvată recent, a reprezentat-o posibilitatea de angajare pe termen limitat, de 30 de zile, a unor înlocuitori pentru agenţii poştali de la sate angajaţi pe posturi unice. "Din 2011, când s-a modificat Codul muncii, nu s-au mai putut angaja înlocuitori pentru agenţii poştali de la sate. La sate, în toată ţara, există un singur agent poştal angajat, pentru care, când îşi ia concediul de 30 de zile, trebuie să vină cineva să-l înlocuiască numai pentru această perioadă. E foarte greu ca cineva să aibă un loc de muncă numai pentru 30 de zile. Până la urmă, am reuşit să intrăm pe OUG 13/2013 şi, la art.10, am adăugat un nou alineat: „În vederea asigurării furnizării permanente a serviciului universal, furnizorul desemnat are dreptul să înfiinţeze posturi şi să angajeze salariaţi cu contracte individuale de muncă pe durată determinată, pe perioada concediilor de odihnă ale salariaţilor care ocupă posturi unice, în cazul localităţilor unde furnizorul nu are alţi salariaţi cu aceeaşi calificare”. Ordonanţa a fost publicată în Monitorul Oficial din 31 august şi fraza asta ne-a rezolvat o problemă de cinci ani. În judeţul Galaţi, avem 64 de agenţi poştali salariaţi pe posturi unice. Până acum, când şi-au luat concediu, ei au fost înlocuiţi de poştaşii mai apropiaţi, prin delegare. Încă n-au venit normele pentru OUG 13, dar până acum, când se angaja un agent poştal, îi solicitau la angajare şi numele persoanei-înlocuitor pe perioada concediilor. De obicei, era o persoană din familie, căreia i se făceau acte în regulă pentru cele 30 de zile, ori o persoană de încredere pe care el o recomanda”, a încheiat Adrian Tatu. viata-libera.ro
dcp100168 Posted October 27, 2016 Author Posted October 27, 2016 Poştaşii de la ţară continuă greva Câteva zeci de poştaşi din zona de nord a judeţului Galaţi sunt în continuare în grevă, în timp ce preşedintele Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România a transmis o adresă către reprezentanţii filialelor judeţene ale sindicatului ca să-i roage pe poştaşi să distribuie măcar pensiile şi ajutoarele sociale. Preşedintele Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România - filiala Galaţi, Adrian Tatu, a declarat că joi după-amiază mai sunt în grevă spontană poştaşii din mediul rural din nordul judeţului, arondaţi zonei Tecuci. Potrivit acestuia, ceilalţi lucrători poştali din judeţ şi-au întrerupt lucrul joi dimineaţă doar între orele 8.00 şi 10.00. Pe de altă parte, Tatu a declarat că a primit un document din partea conducerii Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România care le adresează rugămintea reprezentanţilor filialelor judeţene ale sindicatului ca să-i roage pe poştaşi să distribuie măcar pensiile şi ajutoarele sociale, în urma unui apel al Asociaţiei Naţionale a Pensionarilor. "Am primit din partea Asociaţiei Naţionale a Pensionarilor rugamintea de a încerca să convingem factorii poştali să distribuie astăzi pensiile pentru a nu-i lăsa pe pensionari fără bani până luni. Unele Direcţii Judeţene de Muncă din ţară au semnalat dificultăţile cu care se confruntă beneficiarii ajutoarelor sociale. Astăzi este ultima zi de distribuire a pensiilor. Revolta şi protestul salaraţilor sunt îndreptate împotriva conducerii CN Poşta Româna care îşi bate joc de proprii salariaţi şi nu împotriva unor categorii sociale la fel de năpăstuite ca şi majoritatea salariaţilor din Poşta Română. De aceea, vă rog să faceţi tot posibilul pentru ca astăzi să fie duse fie şi numai pensiile şi ajutoarele sociale celor care le aşteaptă, aşa cum şi membrii noştri aşteaptă majoarea salarială cu care îi amăgeşte de 8 luni conducerea CNPR. Şi, evident, dată fiind scârba şi revolta salariaţilor, le vom respecta decizia, în situaţia în care sunt decişi să continue protestul, încercând în continuare să obţinem rezolvarea revendicărilor", se spune în adresa semnată de preşedintele SLPR, Matei Brătianu. În judeţul Galaţi, în mediul rural sunt aproximativ 170 de lucrători poştali, circa 90 dintre ei fiind în zona municipiului Galaţi şi 80 în zona municipiului Tecuci. presagalatibraila.com
dcp100168 Posted October 28, 2016 Author Posted October 28, 2016 Toţi poştaşii gălăţeni şi-au reluat lucrul Toţi angajaţii Poştei gălăţene au revenit la lucru astăzi, după ce, cu o zi înainte, poştaşii rurali din zona de nord a judeţului au refuzat să mai iasă pe teren, în semn de protest faţă de majorarea salarială de doar 68 de lei, în medie, propusă de conducerea companiei. "Poştaşii rurali au vrut, iniţial, să continue protestul şi vineri, dar apoi au hotărât să-şi reia activitatea. Pentru că sunt pensii şi ajutoare sociale de distribuit, oamenii nu au vrut să creeze tensiuni suplimentare", ne-a declarat liderul de sindicat al poştaşilor gălăţeni, Adrian Tatu. Conducerea Sindicatului Lucrătorilor Poştali a primit, joi, o scrisoare de la Asociaţia Naţională a Pensionarilor, prin care aceasta făcea apel la poştaşi să distribuie pensiile, pentru a nu-i lăsa pe pensionari fără bani până luni. Totodată, negocierile între sindicalişti şi conducerea Companiei Naţionale Poşta Română, privind majorarea salariilor, continuă. viata-libera.ro
dcp100168 Posted November 1, 2016 Author Posted November 1, 2016 Protestele poştaşilor s-au încheiat Luni seara, târziu, negocierile dintre conducerea Companiei Naţionale Poşta Română şi reprezentanţii Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România (SLPR) s-au încheiat. Conform unui comunicat al companiei, părţile au convenit majorarea cu 80 de lei a salariilor de bază ale personalului încadrat de la clasa 3 la clasa 33, începând cu 1 ianuarie 2017. De la aceeaşi dată vor fi acordate tichete de masă cu valoarea nominală de 11,50 lei, faţă de 9 lei, cât este în prezent. Conform liderului SLPR Galaţi, Adrian Tatu, este foarte important că acordarea tichetelor de masă cu valoarea de 11,50 lei va fi inclusă, ca drepturi salariale, în contractele individuale de muncă ale fiecărui salariat. „Tichetele vor fi, astfel, securizate şi nu vor depinde, la un moment dat, de expirarea contractului colectiv de muncă”, ne-a declarat Adrian Tatu. „Ca urmare a celor convenite luni între conducerea Poştei Române şi partenerii sociali, conflictul de muncă va înceta, iar activitatea poştală va reveni la normal”, informează Poşta Română. Acordul cu sindicaliştii vine după o săptămână de proteste ale poştaşilor din toată ţara, inclusiv din judeţul şi din municipiul Galaţi. viata-libera.ro
dcp100168 Posted May 31, 2018 Author Posted May 31, 2018 Cresc salariile pentru 14.000 de poştaşi Managementul Companiei Naţionale Poşta Română şi Sindicatul Lucrătorilor Poştali din România au finalizat cu succes negocierile privind noul contract colectiv de muncă pe următorii doi ani. Contractul anterior a fost valabil pe o perioadă de zece ani. Una dintre cele mai importante prevederi ale noului contract colectiv o reprezintă faptul că, în acest an, în perioada octombrie-decembrie, vor fi efectuate corecţii salariale, prin acordarea de clase de salarizare. Aceste corecţii vor consta în reaşezarea salariilor cuprinse între clasa 8 şi clasa 33, pe tranşe de vechime, urmărindu-se astfel rezolvarea diferenţelor salariale pentru angajaţii care ocupă aceleaşi funcţii şi au o vechime comparabilă în sistemul poştal. De asemenea, se creează premisele reducerii numărului de niveluri de salarizare şi pentru funcţiile din operativ, ceea ce va face ca fiecare funcţie să ajungă la salariul maxim într-o perioadă de 7-8 ani. "Semnarea contractului colectiv de muncă pe perioada 2018-2020 creează stabilitate şi încredere în rândul salariaţilor din Poşta Română, dar cel mai important câştig al Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România, care se va aplica în perioada următoare, îl reprezintă corecţiile salariale de care vor beneficia 14.000 de salariaţi din companie, care, în acest moment, au salarii foarte mici. Aceste corecţii vin ca o gură de oxigen pentru salariaţii poştali şi se vor aplica în funcţie de vechimea în sistemul poştal", ne-a declarat preşedintele Sindicatului Lucrătorilor Poştali din România - Filiala Galaţi, Adrian Tatu. Foarte important pentru poştaşi este şi că prin noul CCM s-a introdus un spor pentru plata salariaţilor care preiau activitatea, temporar, pe posturi vacante. Până acum, în aceste locuri de muncă, activitatea o făceau salariaţii existenţi, dar fără nicio plată suplimentară. Conform sindicaliştilor, noul contract are valabilitatea maximă permisă de legea în vigoare, respectiv doi ani (până la 1 mai 2020) şi menţine, aproape integral, prevederile din vechiul CCM. Printre noutăţi apare şi faptul că dacă un salariat cu o inaptitudine fizică sau psihică, dobândită în urma unui accident de muncă, este concediat, el va primi un ajutor bănesc de până la 30 de salarii, în funcţie de vechime. În vechiul CCM, acest ajutor era de maximum 6 salarii. S-a mai introdus, de asemenea, o indemnizaţie lunară acordată salariaţilor care lucrează în program zilnic fracţionat, sau "cu fereastră", în valoare de 180 de lei. Nu în ultimul rând, administraţia şi sindicatul au convenit ca plata salariilor poştaşilor să se facă într-o singură tranşă pe lună. viata-libera.ro
dcp100168 Posted May 13, 2022 Author Posted May 13, 2022 70 de poștași gălățeni, la protestul din Piața Victoriei Circa 2.500 de poștași din toată țara sunt așteptați să participe sâmbătă, 14 mai, la mitingul de protest organizat în Piața Victoriei, la București, de către Sindicatul Lucrătorilor Poștali din România, cu sprijinul Blocului Național Sindical. Conform liderului de sindicat gălățean Adrian Tatu, la miting vor participa și 70 de poștași gălățeni – 50 din municipiul Galați și 20 din Tecuci. Principala revendicare a sindicaliștilor o reprezintă majorarea salariilor, ținând cont de „starea avansată de sărăcie a salariaților Poștei Române – pentru 17.000 dintre angajați, adică pentru aproape 80% din întreg personalul, salariul net lunar este sub 1.700 Iei”, conform unui comunicat remis de BNS. Dar mai sunt și alte nemulțumiri. Printre acestea se numără „refuzul categoric al directorului general de a accepta orice negociere referitoare la creșteri salariale pentru angajați, în ciuda creșterii constante a prețurilor la energie, combustibili și produse alimentare, precum și „pericolul pierderii unui număr semnificativ de locuri de muncă din rândul agenților poștali, al factorilor, oficiantelor, diriginților, lucrătorilor din oficiile de tranzit în urma introducerii automatizărilor și în lipsa abordării unor noi linii de business”. Sindicaliștii sunt nemulțumiți și de inițiativele conducerii companiei de a elimina din contractul colectiv de muncă articolele prin care sunt protejate locurile de muncă și drepturile salariaților. „Această inițiativă este cel mai dur atac din ultimii 10 ani lansat de o conducere împotriva salariaților. Este obligatoriu ca un astfel de subiect să fie discutat în mod deschis, transparent, cu date și cifre pe masă. Nu vrem să fim puși în fața faptului împlinit și să decontăm lipsa de profesionalism a unora care vremelnic ocupă funcții de șefi”, se arată în documentul citat. viata-libera.ro
dcp100168 Posted June 30, 2023 Author Posted June 30, 2023 Poștașii, la un pas de declanșarea protestelor, din cauza salariilor mici și a locurilor de muncă nesigure Nemulțumirile salariaților din Poșta Română tind să dea în clocot, iar declanșarea acțiunilor de protest pare mai degrabă o chestiune de "când", nu de "dacă" În acest context, Adrian Tatu, președintele filialei Galați a Blocului Național Sindical (BNS) - organizație la care sindicatul din Poșta Română este afiliat, a prezentat, în cadrul Comisiei de dialog social din cadrul Prefecturii Galați, nemulțumirile salariaților pe care îi reprezintă. Sintetizând, revendicările sindicaliștilor din Poșta Română vizează două aspecte-cheie: salariile și siguranța locurilor de muncă. "Peste 80% din cei 23.000 de angajați ai Poștei Române au salariul minim pe economie, respectiv, 3.000 de lei brut, adică 1.900 de lei net, fără vreo perspectivă de creștere. În plus, de aproape doi ani, în cadrul companiei s-au instalat teama și lipsa de speranță, începând cu angajații din aparatul central și continuând apoi cu cei din operațional, din rețeaua poștală teritorială, stări motivate de mesaje transmise de conducere precum că numărul de subunități poștale trebuie să se reducă, iar numărul de angajați trebuie să scadă cu aproximativ 10.000 de salariați", a spus Adrian Tatu. Dialogul social este blocat de administrație Sindicalistul gălățean a afirmat că dialogul social din companie lipsește cu desăvârșire și că orice demers legal al sindicatului (referitor la renegocierea obligatorie a contractului colectiv ori la stabilirea regulamentului de trecere la un sistem de salarizare predictibil pentru toți angajații) este blocat de administrație, care cere sindicatului să accepte că a fost consultat în legătură cu modificările de structură decise de consiliul de administrație în data de 4 noiembrie 2022, deși acest lucru nu s-a întâmplat. "De la acea dată de 4 noiembrie, când Consiliul de Administrație al Companiei Naționale Poșta Română a aprobat noua organigramă a companiei, fără ca, în prealabil, conducerea companiei să fi desfășurat procedura de informare și consultare a sindicatului, așa cum impun reglementările legale în vigoare, toate demersurile conducerii companiei, în relația ei instituțională cu sindicatul, au avut ca obiectiv încercarea de a-și acoperi propria decizie de nerespectare a procedurii de informare și consultare a salariaților, prin acțiuni dintre cele mai diverse", a spus liderul BNS Galați. Poștași gălățeni cu peste 15 ani vechime, plătiți cu salariul minim Adrian Tatu, care este și liderul sindicatului din cadrul Oficiului Județean de Poștă Galați, a prezentat pentru "Viața liberă" situația de la nivel local: "În județul Galați sunt aproximativ 500 de salariați, iar 80% dintre ei au salariul minim pe economie, 1.900 de lei net, plus tichetele de masă, de 30 de lei pe zi. Majoritatea salariaților au o vechime în sistem de peste 15-20 de ani, dar, cu toate acestea, nu câștigă mai mult de salariul minim". În concluzie, conform liderului BNS Galați, revendicările salariaților din Poșta Română sunt: transparență și predictibilitate în actul managerial de la nivelul companiei, implementarea unui sistem de salarizare transparent și predictibil, orientarea activității managementului companiei și spre dezvoltarea firmei, nu doar spre reducerea cheltuielilor de personal prin concedierea salariaților. viata-libera.ro
dcp100168 Posted March 20, 2024 Author Posted March 20, 2024 300 de poștași gălățeni, în grevă de avertisment Aproximativ 300 de angajați din județul Galați ai Poștei Române au participat, miercuri dimineață, la greva de avertisment de două ore declanșată la nivel național. Activitatea s-a oprit complet de la 8,00 la 10,00 în aproape 90 la sută din oficiile poștale din orașele Galați și Tecuci, precum și la mai multe subunități din județ. Nu s-a ieșit în stradă în intervalul celor două ore, cei mai mulți dintre poștașii gălățeni rămânând în interior, cu pancarte. Au fost și cazuri în care protestatarii au ieșit în fața sediilor sau în curtea acestora, cum s-a întâmplat la oficiul de lângă Gara CFR. Greva de avertisment de miercuri a fost primul episod al campaniei „Poștașii nu mai vor să fie săracii României! Stop abuzurilor din Poșta Română!”, organizată de Sindicatul Lucrătorilor Poștali din România (SLPR), membru al Blocului Național Sindical (BNS). Conform sindicaliștilor, peste două treimi dintre poștași au venituri la nivelul salariului minim. Principalele revendicări ale BNS și SLPR în cadrul acestei campanii de protest vizează o creștere salarială de 400 de lei net pentru toți angajații Poștei Române și o majorare a sporurilor de loialitate cu valori cuprinse între 5 și 10%. viata-libera.ro
dcp100168 Posted March 31, 2024 Author Posted March 31, 2024 Poşta Română intră în grevă generală de luni, 1 aprilie Salariaţii din Poşta Română au declanşat conflictul de muncă şi vor intra în grevă începând cu data de 1 aprilie 2024, ora 0.00. Revendicările salariale ale angajaților reprezentați de Sindicatul Lucrătorilor Poștali din România sunt creșterea cu 400 de lei net a salariilor şi creșterea sporului de loialitate acordat celor cu un anumit număr de ani lucrați în Poșta Română. "Îi rugăm pe beneficiarii serviciilor furnizate de Poșta Română, în principal pensionari și categorii sociale la fel de sărace precum poștașii, să ne fie alături și să ceară împreună cu noi de la managementul companiei și de la autoritățile competente rezolvarea cât mai rapidă a cererilor noastre", precizează un comunicat al Sindicatului Lucrătorilor Poștali din România, sindicatul reprezentativ din companie. "Foarte mulți dintre angajații Poștei Române au salariile la nivelul minimului pe economie. Din iulie 2024, când salariul minim va deveni 3.700 de lei, 18.000 dintre cei peste 21.000 de angajați ai Poştei Române, adică 90%, indiferent de funcția pe care se află, indiferent de responsabilități şi de vechime, vor avea salariul minim pe economie!", îşi motivează sindicaliştii revolta. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 3, 2024 Author Posted April 3, 2024 Greva poștașilor s-a încheiat Greva demarată la nivelul Companiei Naționale Poșta Română s-a încheiat miercuri dimineață, în urma semnării noului Contract colectiv de muncă și înregistrării acestuia la Inspectoratul Teritorial de Muncă al Municipiului București. Ministrul Digitalizării, Bogdan Ivan, a anunţat, marţi seară, că s-a ajuns la o formă finală a Contractului colectiv de muncă dintre sindicatul reprezentativ şi Compania Naţională Poşta Română şi a precizat că angajaţii vor primi o creştere salarială cuprinsă între 350 şi 370 de lei net, care va fi acordată în două tranşe, de la 1 iunie şi de la 1 septembrie. "După zeci de ore de negocieri, s-a ajuns la o formă finală a Contractului colectiv de muncă dintre sindicatul reprezentativ şi Compania Naţională Poşta Română, contract ce trebuia semnat acum 114 zile. A fost semnat astăzi, după îndelungi negocieri şi discuţii. În calitate de reprezentant majoritar, în speţă Ministerul Cercetării şi Digitalizării, am un interes foarte clar şi specific ca oamenii din Poşta Română, cei 21.500 care acum sunt la muncă sau ne urmăresc la televizor, să ştie că au predictibilitate atunci când vorbim despre salariile lor, iar, în acelaşi timp, ca toţi oamenii de acasă, pensionarii, persoanele care aşteaptă diferite prestaţii, să aibă garanţia că o să le primească la timp", a declarat Bogdan Ivan, marţi seară. Ministrul a anunţat şi care vor fi creşterile salariale pentru angajaţii Poştei Române. "Am stabilit clar care sunt drepturile nediscriminatorii ale fiecărui angajat al Companiei Naţionale Poşta Română, iar mai mult, s-a stabilit de comun acord o creştere salarială care se apropie oarecum de ceea ce a solicitat sindicatul, într-o medie cuprinsă între 350 şi 370 de lei net, în două tranşe, la 1 iunie şi la 1 septembrie. Urmează ca mâine dimineaţă, la primă oră, să fie înregistrat acest contract colectiv de muncă la ITM, iar în clipa în care este înregistrat, automat se consideră închis conflictul colectiv de muncă şi se va relua activitatea", a mai anunţat Bogdan Ivan. viata-libera.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now