Jump to content

Galaţiul, sub cod galben-roșu de caniculă


Recommended Posts

Posted

Galaţiul, sub cod galben de caniculă. Unde găsiţi punctele de prim ajutor

Primăria municipiului Galaţi anunţă că, urmare a atenţionării de cod galben pentru caniculă şi disconfort termic, emisă de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) pentru joi, 29 iunie 2017, organizează opt puncte de prim ajutor.

În caz de nevoie le găsiţi în: magazinul Market (incinta Winmarkt - fost Billa 4), magazinul Carrefour - Potcoava de aur, magazinul Carrefour - Micro 19, magazinul Supeco - Micro 39C, Kaufland 2 - Micro 40, Shopping City, Piaţa centrală - Hala Legume-Fructe şi Ţiglina I - Hala Legume-Fructe.

Atenţionarea Administraţiei Naţionale de Meteorologie vizează aproape toate judeţele ţării, inclusiv Galaţiul, şi este valabilă de joi dimineaţă până vineri dimineaţă. Conform meteorologilor, în cea mai mare parte a României se vor înregistra frecvent temperaturi maxime de 34-36 de grade Celsius, iar minimele nocturne se vor situa în general peste 20 de grade, îndeosebi în regiunile extracarpatice. Disconfortul termic va fi accentuat - indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pe arii relativ extinse pragul critic de 80 de unităţi.

Valul de căldură se va intensifica în judeţele Dolj, Olt şi Teleorman şi în zona joasă de relief din Caraş-Severin şi Mehedinţi, care se află, de astăzi, sub cod portocaliu. Acolo, maximele termice vor fi cuprinse între 37-39 de grade şi pe arii restrânse de 40 de grade, iar disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, anunţă ANM.

viata-libera.ro

Posted

Galaţiul se va afla sub Cod portocaliu de caniculă timp de două zile

Următoarele două zile, vineri şi sâmbătă (30 iunie - 1 iulie), Galaţiul se va topi sub razele dogoritoare ale soarelui. Administraţia Naţională de Meteorologie a emis astăzi două avertizări meteorologice de tip Cod portocaliu pentru caniculă, disconfort termic deosebit de accentuat şi val de căldură persistent. Potrivit meteorologicilor, în cursul zilei de vineri (30 iunie), valul de căldură va persista şi se va accentua în cea mai mare parte a ţării, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

În sudul Banatului, în cea mai mare parte a Olteniei, Munteniei, Dobrogei şi în sudul Moldovei disconfortul termic va fi deosebit de accentuat şi se vor înregistra frecvent temperaturi maxime de 37-39 de grade. În Lunca Dunării, izolat, vor fi valori de 40 de grade. Minimele nocturne se vor situa în general peste 20 de grade.

În cursul zilei de sâmbătă (1 iulie), valul de căldură va persista în cea mai mare parte a ţării şi se va accentua semnificativ în regiunile extracarpatice, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.

În Oltenia, Muntenia, Dobrogea şi în cea mai mare parte a Moldovei disconfortul termic va fi deosebit de accentuat şi se vor înregistra frecvent temperaturi maxime de 37-40 de grade, mai ridicate în Câmpia Română. Minimele nocturne se vor situa în general peste 20 de grade.

monitoruldegalati.ro

Posted

S-au înmulţit apelurile la ambulanţă. Galaţiul se topeşte sub Cod roşu de caniculă

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis Cod roşu de caniculă pentru judeţul Galaţi şi pentru alte 19 judeţe din ţară pentru astăzi, între orele 10,00 şi 21,00. Meteorologii anunţă că se vor înregistra temperaturi extreme comparabile cu recordurile absolute ale perioadei, situate frecvent între 38 şi 41 de grade Celsius, iar în anumite zone se pot temperaturile pot urca şi până la 42 - 44 de grade Celsius.

În urma avertizării de Cod roşu, vor fi introduse şi restricţii de circulaţie pentru autovehiculele cu o masă autorizată mai mare de 7,5 tone pentru 27 de judeţe, printre care şi judeţul Galaţi. Excepţie de la restricţie vor face transporturile de persoane, de animale vii şi de produse perisabile de origine animală şi vegetală, vehiculele care participă la intervenţii în caz de forţă majoră, transporturile funerare, poştale, de echipamente de prim ajutor, cele pentru distribuire de carburanţi şi de mărfuri sub temperatura controlată, transporturile pentru tractări vehicule avariate, pentru distribuirea de apă şi hrană în zonele calamitate, transporturile cu vehicule specializate destinate prin construcţie salubrizării, transporturile de apă îmbuteliată, de produse provenite din exploatări agricole şi cele militare implicate în exerciţii multinaţionale.

Restricţionarea circulaţiei este necesară pentru protecţia sectoarelor de drum asfaltat pe care, din cauza temperaturilor ridicate din timpul zilei, se produc deformări majore ireversibile, cu pierderea stabilităţii îmbrăcăminţii rutiere.

Probleme încă de la Cod portocaliu

Gălăţenii au avut probleme încă de la primele avertizări cu Cod galben şi portocaliu. Astfel, de la începutul perioadei caniculare, şapte persoane, cu vârste între 45 şi 68 de ani, au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce li s-a făcut rău pe stradă. Una dintre aceste persoane, o femeie de 48 de ani, a solicitat ajutorul celor de la ambulanţă după ce i s-a făcut rău într-un supermarket, cel mai probabil din cauza diferenţei mari de temperatură. Femeia a primit ajutor la faţa locului, iar cadrele medicale au decis să o transporte la spital pentru mai multe investigaţii.

Conform celor de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă Galaţi, în ultima perioadă numărul apelurilor la Numărul Unic de Urgenţă 112 a crescut cu 25 la sută.

În aceste condiţii, medicii vă sfătuiesc să rămâneţi în casă şi să vă hidrataţi, iar dacă deplasările sunt obligatorii să le efectuaţi la primele ore ale dimineţii sau seara şi să evitaţi cât mai mult expunerea la soare.

Căldura creează probleme şi în Spitalul Judeţean

Probleme din cauza căldurii au şi o parte din pacienţii internaţi în Spitalul Clinic de Urgenţă „Sf. Apostol Andrei” din Galaţi. Şi asta din cauză că aproximativ 25 la sută dintre saloane nu au încă aer condiţionat. Astfel, pacienţii sunt obligaţi să suporte temperaturi ce, la primele ore ale dimineţii, se ridicau la 30 de grade Celsius. Mai mult, o pacientă a solicitat deja externarea, pe propria răspundere, susţinând că nu mai suportă căldura. „Plec la cerere pentru că simt că mor în condiţiile astea. Nu ai aer să respiri. Azi noapte am stat mai mult pe hol, au lăsat fetele geamurile deschise şi se mai făcea un pic de curent. Mă întreb cum stau şi fetele astea de la veghe” ne-a declarat Lenuţa Morosov, o pacientă în vârstă de 76 de ani.

Reprezentanţii spitalului susţin că această problemă se va rezolva curând, mai ales că deja au fost aprobate referatele de necesitate prin care au fost solicitate aparate de condiţionat aerul.

viata-libera.ro

Posted

14 persoane au leșinat în locuri publice din cauza caniculei, în ultimele 24 de ore

Un număr de 14 persoane au leșinat în locuri publice în ultimele 24 de ore din cauza caniculei și au avut nevoie de intervenția echipajelor de la Serviciul de Ambulanță al Județului(SAJ) Galați, a declarat sâmbătă șeful instituției, Mihai Polinschi. Potrivit sursei citate, în cursul zilei de sâmbătă, ambulanțele au fost chemate să intervină în cazul a zece persoane care au leșinat în locuri publice - pe stradă sau în magazine, din cauza căldurii, în timp ce duminică, de dimineață până la prânz, echipajele medicale au intervenit pentru alte patru persoane leșinate pe stradă.

Pentru a face față numărului mare de pacienți în această perioadă caniculară, conducerea SAJ Galați a suplimentat personalul, însă doar în limita autovehiculelor care funcționează. Potrivit șefului SAJ Galați, Mihai Polinschi, din totalul celor 50 de ambulanțe, funcționează doar 30.

În ultimele 24 de ore, aproximativ 225 de persoane au sunat la 112 și au solicitat ajutor la SAJ Galați, numărul apelurilor de urgență crescând în această perioadă cu peste 25%.

Probleme din cauza căldurii au și o parte din pacienții internați în Spitalul Clinic de Urgență Sf. Apostol Andrei din Galați, pentru că aproximativ 25% dintre saloane nu au aer condiționat. Pacienții sunt obligați să suporte temperaturi ce, la primele ore ale zilei, se ridicau deja la 30 de grade Celsius.

Ca urmare a atenționării Administrației Naționale de Meteorologie cod roșu de caniculă pe 1 iulie, ora 10.00 - ora 21.00, Primăria municipiului Galați a organizat opt centre de prim ajutor pentru caniculă dotate cu aer condiționat, apă potabilă și pahare de unică folosință în șase supermarketuri și două în halele de legume-fructe ale unor piețe. Asistența medicală la fiecare punct de prim ajutor va fi formată din doi asistenți medicali angajați ai Serviciului de Asistență Medicală a municipiului Galați.

agerpres.ro

Posted

Cele trei zile caniculare au făcut 30 de victime. De duminică, sub cod galben de furtună

30 de persoane din județul Galați au ajuns la spital cu ambulanțele Serviciului Județean de Ambulanță după ce au leșinat pe stradă sau în alte locuri publice în cele trei zile în care Galațiul a fost, pe rând, sub cod galben, portocaliu și roșu de caniculă.

„Șase persoane au suferit lipotimii, pierderi ale stării de conștiență, joi, când aveam cod galben de caniculă, în timp ce vineri li s-au mai adăugat încă 10 persoane, în timp ce sâmbătă alte 14 persoane au leșinat din cauza caniculei. În toate aceste zile caniculare, numărul apelurilor primite de la gălățeni a crescut cu 25-30% pe fondul afecțiunilor cauzate de temperaturile caniculare”, a precizat dr. Mihai Polinschi, directorul SAJ Galați.

Administrația Naţională de Meteorologie anunță că, de duminică, sunt așteptate furtuni. Galațiul intră sub cod galben de instabilitate atmosferică.

reperul.ro

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.