Jump to content

Am văzut, mi-a plăcut...

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Seven Pounds (7 Vieţi) - Cred că este ultimul film al lui Will Smith. Este diferit de ceea ce a făcut până acum, iar tema este cu adevărat interesantă.

Changelling - cu Angelina Jolie, John Malkovich, produs de Clint Eastwood.

Just like heaven - dragut pentru o seara in doi

The Curious Case of Benjamin Button
- Iiteresanta ideea de baza, dar cam atat..
Seven Pounds (7 Vieţi) - Cred că este ultimul film al lui Will Smith. Este diferit de ceea ce a făcut până acum, iar tema este cu adevărat interesantă.
- mi s-a parut oarecum previzibl de pe la jumatate

- mi s-a parut oarecum previzibl de pe la jumatate

Bine, atunci uita-te la Jeux d`enfants :) Sa-mi spui cat de previzibil e...

OSTROVUL

Am cules mici detalii luate de pe liternet, mie personal placandu-mi deosebit de mult, filmul fiind de o sensibilitate mai rar intalnita in ziua de azi...

Ostrov propune drept caracter principal un personaj parcă îzvorît din măreţia realismului literar rus, părintele Anatolie. Prins pe un doc de trupele germane, între nişte grămezi de cărbune, prin 1942, viitorul părinte trebuie să îşi împuşte superiorul pentru a scăpa cu viaţă... ceea ce, mai din greşeală, mai din dorinţă, chiar face. Nemţii lasă o bomba pe una dintre grămezi, aceasta explodează, suflul exploziei îl aruncă pe tînăr în apă. E recuperat de unii călugări din apropiere. Cumva el primeşte o a doua şansă, aşa că îşi dedică Domnului viaţa.

Construcţia sa ca personaj e un amestec între scrierile tîrzii ale lui Tolstoi, cele de după 1880, în care figurile şi motivele religioase abundă, imaginea lui Raskolnikov din a doua parte romanului Crimă şi pedeapsă - redempţiunea -, şi un Călugăr Negru al lui Cehov încă nediagnosticat ca nebun, aşadar în afara urmăririi medicale. Anatolie-i un fel de sfînt: face minuni, e vizionar, scoate diavolul din femeie şi moare după voie - însă, evident, într-un final à la "Ivan Ilici", abia după ce îşi află împăcarea sufletească într-o întîlnire cu un fost căpitan, acum pensionar. De asemenea, acţiunea este ornată cu personaje de susţinere sau în opoziţie cu Anatolie, astfel încît exemplul său să glăsuiască optim: un frate călugăr îl priveşte cu pizmă, în vreme ce stareţul mănăstirii e pătruns de înţelepciunea sa ghiduşă.

Pentru un pravoslavnic filmul poate fi plin de viaţă, pentru un psihanalist poate fi un bun caz de studiu. Ca film e o poveste previzibilă în detaliu...

Mie mi s-a parut previzibil abia spre sfarsit. L-am vazut acum 3 ani si mi s-a parut foarte reusit pentru un film cu tema religioasa. Comparabil cu cele premiate la Hollywood as spune. Are 8.0 pe imdb. Va puteti imagina.

Pentru cine vrea să downloadeze Zeitgeist, subtitrat în limba română:

http://video.google.com/videoplay?docid ... 8656335996 pentru Zeitgeist

http://video.google.com/videoplay?docid ... 8420454993 pentru Zeitgeist Addendum

Dacă vreţi să vă relaxaţi cu copilul, la un film, încercaţi Bolt ;)

interesant filmul ce trateaza un subiect controversat,religia(religiile)iti trebuie rabdare sa.l vezi ca sa.l intelegi

"Igor"-film animat ptr copiii nostri(si din noi) ;)

in curand voi(vom) vedea-"The prestige" si "Final fantasy"