Jump to content

Am văzut, mi-a plăcut...

dcp100168
 Share

Recommended Posts

L-am vazut si eu. Efecte de nota 10. M-a impresionat foarte mult scena in care cei doi parinti isi saruta copilul inainte de a se pravali valul peste ei.

Concluzia... Chiar de va fi un cataclism, tot bosorogii cu bani se vor salva.

Pacat ca nu exista un cinema in orasul asta sa ma duc sa il vad ca lumea...

• 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

ATENTIE la dispozitia psihica inaintea vizionarii acestui film dur,taios,spectral,care demonstreaza inca odata ca e mai usor sa mori decat sa traiesti.

Un film,care te bantuie mult timp dupa final.

Am stat in cumpana,daca sa recomand sau nu aceasta pelicula-capodopera dupa gusturile mele.Cred ca solutia este sa nu va transpuneti personal in subiect si sa-l prviti detasati,ca pe o opera de arta.Deci:

ANTICHRIST de Lars Von Trier

-cu Willem Dafoe si Charlotte Gainsbourg

-muzica Georg Friedrich Handel

Dedicat lui Andrei Tarkovsky.

Ganduri bune!!!

• 1 month later...

"Alice in Wonderland" cu Johnny Depp in regia lui Tim Burton (au mai facut echipa in "Eduard - Omul foarfeca"") - un film cel putin interesant din anumite puncte de vedere, lasand la o parte efectele 3D a naibii de obositoare.

• 2 weeks later...

Am vazut aseara Inglorious Basterds, intr-unul din multele cinematografe moderne ale Galatiului, asezat confortabil cu paharul de pepsi si punga de chipsuri.

Brr... Bun film, dar dur. Stilul lui Tarantino, inconfundabil. Nu stii niciodata ce se intimpla peste un minut.

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

IRREVERSIBLE - cu Monica Bellucci si Vincent Cassel

Un film deviant, ce cu greu va putea fi acceptat (inteles as cere prea mult) de majoritatea oamenilor 'normali'. Dar, pana la urma, cine hotaraste normalitatea? De fapt, nu e ea strict subiectiva si raportata fiecarui "Eu" in parte?

Un film traumatizant, nu numai pentru oamenii 'normali'.

Filmul incepe cu sfarsitul (marjand pe dezorientarea emotionala a spectatorului), reveland retrograd de unde a inceput totul. Totul e intors, de la fiinta la moralitate, de la imagine la sunet,de la rau la bine, de la corp la cuvant. Pana si cuvintele din disributia afisata sunt scrise invers. Camera se invarte invers acelor de ceasornic. Coloana sonora mai ales din primele 20 de minute iti biciuie fara mila pana si cel mai intunecat cotlon sufletesc.

Nu va imaginati un film de groaza...devine terifiant prin insasi realitatea lui.

• 3 weeks later...

Seven Pounds (7 Vieţi) - Cred că este ultimul film al lui Will Smith. Este diferit de ceea ce a făcut până acum, iar tema este cu adevărat interesantă.

Changelling - cu Angelina Jolie, John Malkovich, produs de Clint Eastwood.

Seven Pounds, dupa mine, se refera la greutatea organelor donate de tip...adica, vreo 3,1752Kg. Si, astept corectura :d Si nu cred ca e un film mai diabolic (parerea mea) si mai urmarit de mine decat The Bone Collector. l-am vazut de 17 ori de la aparitie (1999), si inca incerc sa imi fac timp sa-l mai vad...

Little Ashes

nu mi-au ramas cuvinte, au curs doar lacrimi.

poate ca un barbat nu va intelege vreodata gestul..dar hai sa privim dincolo de prejudecati, de oameni luati strict ca individualitate. in fond, trairea primeaza, si cu cat e mai profunda, cu atat mai revelatoare.

Edited by catilina22003