Jump to content

Care-a fost ultima carte citită?

dcp100168
 Share

Recommended Posts

"Pe cand in Rai ploua..", de Jan Otcenasek

As dori sa citesc cartea "Dragoste in vremea holerei" de Gabriel García Márquez...Daca o are cineva si mi-o poate imprumuta...m-as bucura foarte tare... :) ..

Salvarea mea a venit de la dragul si scumpul meu Dan (DCP)...bine, in format electronic, dar tot e bine....totusi, daca are cineva cartea si doreste sa mi-o imprumute...ma gasiti aici..daca nu, Oana, cand mai vii prin Galaţi, nu ma uita, fetita draga!!!!!... ;;) ..

As dori sa citesc cartea "Dragoste in vremea holerei" de Gabriel García Márquez...Daca o are cineva si mi-o poate imprumuta

O am eu:) Si mie mi-a placut foarte mult.

Spre deosebire de film ...

• 3 weeks later...
  • 1 month later...

„Monarhia de Hohenzollern, văzută de contemporani”, Editura Politică, 1968.

Pe lângă o colecție de articole și pamflete antidinastice, cartea cuprinde un impresionant volum din memoriile lui Constantin Argetoianu. Culise de palat, culise politice...

Iubirea fata de aproapele - Pascal Bruckner. Scriitor de-o finete abia de curand gustata (mereu crezusem ca e " stilul greoi", dar fara sa fi citit macar o pagina din el). Scrie foarte, dar foarte bine, folosind un sarcasm de geniu. Umor negru - nici nu mai zic.

Tema..hmm. Obsesiva, decadenta, bine conturata. Pe scurt - personajul principal, intratat iubeste oamenii, incat ajunge sa se daruie trupeste aproape neconditionat, intr-o prostitutie as putea spune 'scuzabila':)

• 1 month later...

Imparatul Mustelor.

Se spune ca alaturi de "De veghe in lanul de secara" ar trebui sa fie cartea de capatii a tinarului american. :)

Este oricum interesanta si atinge un subiect iesit din comun: copii singuri pe o insula, fara nici un adult. Mi se pare scrisa foarte realist.

• 4 months later...
  • 1 year later...

Cronica de familie (Petru Dumitriu).

PS

Desi exceleaza in descrieri, precizii si expresivitate mi-a lasat un gust amar. Aproape toate personajele sunt negative.

Se vede romanul a fost scris intr-o epoca care cerea niste compromisuri de etica.

• 6 months later...
  • 1 year later...

Viața lui Benvenuto Cellini scrisă de el însuși

Ambele volume, recuperate dintr-un sac cu maculatură... Pentru un pasionat al lucrului manual, ca mine, a fost o adevărată încântare să mi-l imaginez pe artist, cu sculele în mână.

• 2 months later...
  • 3 years later...