Sari la conținut

Directorul Teatrului Muzical Galaţi şi-a copiat planul de management


dcp100168

Postare recomandata

Planul de management al directorului Teatrului Muzical Galaţi conţine pasaje identice cu ale altor directori din ţară şi face referire la ”şcolile şi liceele craiovene” şi la ”domeniul cultural-artistic din Hunedoara”

Planul de management pentru următorii patru ani al directorului Teatrului Muzical din Galaţi, Teodor Niţă, conţine pasaje întregi care seamănă foarte bine sau sunt identice cu cele din lucrările directorilor altor instituţii de cultură din ţară. În proiectul său, Niţă vorbeşte despre o "consultare cu directorii şi cu profesorii de muzică din liceele şi şcolile craiovene" sau despre "domeniul cultural-artistic al judeţului Hunedoara".

Potrivit unor surse locale, noul plan de management al directorului Teatrului Muzical din Galaţi, pentru perioada 2017-2021, conţine inadvertenţe şi pasaje întregi identice cu cu cele din lucrări care aparţin unor directori de instituţii de cultură din ţară.

Spre exemplu, în lucarea sa, Teodor Niţă menţionează o "consultare cu directorii şi cu profesorii de muzică din liceele şi şcolile craiovene". "În ceea ce priveşte repertoriul curent, strategia instituţiei noastre a fost aceea de a prezenta publicului spectacole de operă şioperetă existente în repertoriul actual, raportându-ne STRICT la solicitarea publicului rezultată din evidenţele vânzărilor de bilete. Un caz special l-a constituit prezentarea spectacolelor pentru copii, după o atentă consultare cu directorii şi cu profesorii de muzică din liceele şi şcolile craiovene", apare în planul mangerial al lui Teodor Niţă. Exact acelaşi pasaj se regăseşte într-un raport de activitate din perioada ianuarie-decembrie 2015, realizat de managerul Operei din Craiova:

Într-un alt pasaj, Teodor Niţă se referă la ”domeniul cultural-artistic al judeţului Hunedoara”. "Teatrul Muzical «Nae Leonard» Galati este o instituţie cu valoare care trebuie să facă parte integrantă şi activă din viaţa culturală a municipiului şi a regiunii, iar managerul acestei instituţii trebuie să-şi propună să întregească domeniul cultural-artistic al judeţului Hunedoara(...)".

Directorul Teatrului Muzical din Galaţi recunoşate că este vorba despre câteva greşeli din partea sa. "Este vorba despre câteva greşeli pentru că eu fac proiectul după caietul de obiective, dar nu fac eu caietul de obiective, iar asemenea pasaje le veţi găsi în toate programele si proiectele de management ale directorilor din ţară. Este vorba despre o scăpare grosolană din punctul meu de vedere, atunci cand am luat obiectivele, le-am scos cu copy-paste, fără să mă uit că nu sunt pentru Galaţi. Obiectivele le veţi găsiţi peste tot, în toate programele şi proiectele de management ale directorilor din ţară, eu am fost neatent ca atunci când luat obiectivele, trebuia să scot. Sunt toate generale şi predate nouă tuturor celor care am făcut cursul la Ministerul Culturii", spune Teodor Niţă. El a mai precizat că la bibliografie şi referinţe în cadrul proiectului de management a inserat toate sursele, inclusiv proiectele de la instituţii similare din Deva, Hunedoara, Piteşti, Iaşi, Craiova, Braşov, Târgu Mureş. Bucureşti sau Cluj.

Teodor Niţă este manager al Teatrului Muzical "Nae Leonard" din Galaţi din anul 2012, iar noul său plan de management, pentru perioada 2017-2021, a fost aprobat pe 26 octombrie de Consiliul Local al municipiului Galaţi.

profit.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Directorul Teatrului Muzical: „O proiecţie bugetară pe un program artistic nu poate fi plagiat“

Teodor Niţă, proaspăt investit în funcţia de director al instituţiei de cultură pentru un mandat de patru ani, se confruntă cu o suspiciune de plagiat. Acesta este acuzat că a copiat mai multe pasaje din proiectele de management ale altor şefi de instituţii de cultură din ţară.

În urma unor mailuri trimise anonim pe adresele unor publicaţii gălăţene, directorul Teatrului Muzical ”Nae Leonard” din Galaţi, Teodor Niţă, este acuzat că a preluat mai multe pasaje din proiectele de management ale unor directori de instituţii de cultură din ţară şi le-a trecut în propriul proiect de management, cu care a şi câştigat un nou mandat în fruntea teatrului gălăţean. Consiliul Local Galaţi a adoptat proiectul de management al lui Teodor Niţă pe 26 octombrie, încredinţându-i conducerea Teatrul Muzical din Galaţi pentru încă patru ani. 

Teodor Niţă ne-a declarat că ştie cine a trimis mailurile anonime, dar a refuzat să spună cine ar fi persoana interesată să îi facă rău. Directorul Teatrului Muzical ”Nae Leonard” din Galaţi recunoaşte că a preluat anumite pasaje din proiectele altor directorilor de  instituţii de cultură, dar susţine că acesta nu este plagiat. ”Un proiect reprezintă un plan, o intenţie, o propunere de îmbunătăţire a organizării şi activităţii unei instituţii. Abilitatea managerului constă în puterea şi priceperea de a pune acest proiect în practică. Am învăţat după un mandat, să prioritizez activităţi, lucruri şi să nu-mi afectez obiectivele principale, chiar dacă resursa financiară devine mai mică de la an la an. Proiectul în sine nu este o operă, nici literară, nici artistică, nici ştiinţifică, ci sunt idei acumulate din sistem, pentru dezvoltarea şi implementarea în mod unitar la nivel naţional a lucrurilor bune, fie ele preluate în bloc (cu copy/paste), cu erori de tehnoredactare clare, pe care mi le asum. Sunt personalităţi care publică aceste proiecte tocmai pentru a fi preluate de alţii, în sens constructiv. Orice proiect de management, vizează o traietorie, o concepţie artistică şi o proiecţie bugetară pentru o perioadă de timp, pe care eu mi-am propus să o îndeplinesc în anumite condiţii, pentru că nu inventez eu tehnici noi, de atragere a publicului spectator în sălile de spectacol sau un nou profil al spectatorului, până şi în analiza SWOT, atât punctele tari cât şi cele slabe, alături de ameninţări şi oportunităţi sunt identificate ca fiind aceleaşi, la nivelul tuturor instituţiilor de profil. Tehnicile sunt aceleaşi în toate proiectele de management. În condiţiile actuale, proiecţia artistică descrisă şi asumată într-un proiect trebuie zi de zi prioritizată în funcţie de reursa financiară. Aici intervine priceperea şi calitatea unui manager. O proiecţie bugetară pe un program artistic nu poate fi plagiat, deoarece vrem nu vrem din păcate asta este realitatea, arta se face astăzi de câţi bani avem. Faptul că anumite pasaje se regăsesc integral în multe proiecte de management, reflectă faptul că cerinţele generale sunt comune şi pot fi preluate şi adaptate pe cerinţele celui care organizează selecţia de proiecte”, ne-a declarat Teodor Niţă.

adevarul.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.