dcp100168 Posted March 13, 2019 Posted March 13, 2019 Fetiţă de 10 ani, violată de un recidivist condamnat tot pentru infracţiuni sexuale O fetiţă de 10 ani din Galaţi a fost violată în scara unui bloc de un recidivist, eliberat din închisoare în urmă cu doar trei luni. Fetiţa le-a spus părinţilor săi că, marţi dimineaţă, a fost abordată de un bărbat necunoscut, care a dus-o în scara unui bloc, unde a agresat-o sexual. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 8.00, în scara unui bloc de pe strada Brăilei, în zona Neacşu. Părinţii copilei au anunţat imediat poliţia, iar agresorul a fost dat în urmărire, oamenii legii făcându-i publică fotografia, înregistrată de o cameră video a unui magazin din zonă. Bărbatul, în vârstă de 39 de ani, a fost prins, în cursul după-amiezii, în timp ce întreţinea raporturi sexuale cu un adolescent, pe faleza din Brăila. Suspectul a fost adus la audieri la sediul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi, după care a fost prezentat magistraţilor cu propunere de arestare preventivă. În urma probelor administrate, magistraţii au schimbat încadrarea juridică din agresiune sexuală în viol şi au emis mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile. Surse juridiciare apropiate anchetei susţin că bărbatul este recidivist şi că a fost eliberat din închisoare în luna decembrie a anului trecut. El fusese condamnat şi ajunsese după gratii tot pentru infracţiuni sexuale. realitateadegalati.net
dcp100168 Posted March 13, 2019 Author Posted March 13, 2019 Violatorul de la Neacşu, un pervers sexual recidivist Brăileanul de 39 de ani care marţi, 12 martie, a pus pe jar poliţia şi opinia publică, după ce a agresat sexual o minoră în scara unui bloc din Galaţi, a fost prins în câteva ore la Brăila, în timp ce întreţinea relaţii sexuale cu un alt minor. Trecutul individului este înfiorător, el fiind de două ori condamnat pentru violarea mai multor minore în judeţul vecin. Ultima dată, a ieşit din puşcărie în decembrie 2018. Cristian Georgel Alexandru nu a rezistat în libertate nici trei luni. În decembrie 2018, acesta părăsea Penitenciarul Brăila, unde fusese închis în vederea executării unei condamnări de 8 ani şi 6 luni pentru ultraj contra bunelor moravuri şi tâlhărie. Judecătorii i-au admis cererea de liberare condiţionată, lăsându-l să plece de după gratii cu 1.000 de zile înainte de împlinirea termenului complet şi în ciuida faptului că brăileanul se dovedise în trecut un pericol pentru societate. O altă pedeapsă, de 8 ani şi 3 luni o "încasase" pentru viol, după ce agresase sexual mai multe minore, multe dintre ele eleve de liceu, pe raza municipiului Brăila. Comportamentul sexual deviant pe care îl manifestase la fiecare dintre faptele probate de anechetatori l-au dus în faţa unei comisii de specialitate, psihiatrii diagnosticându-l, încă de acum zece ani, cu "întârziere psihică şi vid emoţional”. O altă comisie avea să îi recomande tratament psihiatric în ambulatoriul de specialitate al penitenciarului, însă, din câte se pare, terapiile din puşcărie ori au rămas la stadiul de recomandare, ori nu şi-au făcut efectul. Agresarea elevelor de liceu, "ocupaţie" care l-a trimis după gratii ani buni, pare să nu-l mai fi mulţumit pe brăileanul devenit, în urmă nu cu foarte mulţi ani, spaima oraşului vecin. A trecut la o categorie de vârstă inferioară, marţi, 12 martie, la Galaţi, unde a acostat o fetiţă de numai 10 ani, care se îndrepta spre şcoală. A ademenit-o în scara unui bloc din zona Neacşu, unde a agresat-o sexual, agresiune care a îmbrăcat forma unui viol, aşa cum aveau să stabilească ulterior anchetatorii. După ce şi-a siluit victima, individul a fugit acasă, la Brăila, fără să ştie că pornirile pe care nu şi le poate înfrâna aveau să îi grăbească capturarea. O persoană care l-a văzut pe Faleză, în timp ce întreţinea raporturi sexuale cu un minor, ziua în amiaza-mare, a sunat la poliţie, oamenii legii reţinându-l imediat. Cum semnalmentele recidivistului coincideau cu cele ale bărbatului căutat de poliţia din Galaţi, Alexandru a fost adus la Poliţie pentru confruntare şi audiere, la finalul căreia a şi fost reţinut. El a fost prezentat marţi seara Judecătoriei Galaţi cu propunere de arestare preventivă, primind un mandat pe 30 de zile, pentru viol. viata-libera.ro
dcp100168 Posted March 13, 2019 Author Posted March 13, 2019 Bărbatul acuzat că a violat o fată de 10 ani a fost eliberat din închisoare în baza legii recursului compensatoriu Bărbatul care a violat o fetiţă de 10 ani într-o scară de bloc din Galaţi, apoi a fost prins în flagrant în timp ce întreţinea relaţii sexuale cu un adolescent pe faleza din Brăila a fost eliberat din închisoare în baza recursului compensatoriu. Individul are un trecut plin de infracţiuni, cele mai multe fiind atacuri sexuale. În decembrie 2018, el a fost eliberat în baza legii recursului compensatoriu, cu aproape un an înainte de termen. Începând din anul 1997 el a fost condamnat pentru furt, tâlhărie, corupere sexuală, perversiune sexuală şi lipsire de libertate. „Trecutul infracţional al inculpatului a debutat în anul 1997, printr-o condamnare pentru comiterea infracţiunii de furt. În anul 2003, inculpatul a fost condamnat pentru infracţiunea de tâlhărie. Prin sentinţa penală nr. 549/ 2009, a fost condamnat pentru mai multe infracţiuni, printre care perversiune sexuală şi lipsire de libertate. În anul 2013, inculpatul a fost reţinut şi condamnat (...) pentru comiterea mai multor infracţiuni, printre care corupţie sexuală, perversiune sexuală şi lipsire de libertate. Prin aceeaşi sentinţă penală, inculpatul a fost condamnat la o pedeapsă rezultantă de 8 ani şi 6 luni. În decembrie 2018, acesta a fost eliberat, în baza Legii nr. 169/2017, câştigând 342 zile”, a declarat pentru corespondentul Mediafax, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Brăila, Georgiana Streche. Avocatul care îl reprezintă pe bărbatul acuzat de viol spune că bărbatul şi-a recunoscul faptele în faţa judecătorului, iar decizia instanţei privind arestarea preventivă este justificată. „Şi-a recunoscut vinovăţia, a povestit în detaliu ce a făcut. A fost destul de sincer în faţa instanţei. Şi instanţa pe bună dreptate l-a arestat, pentru că reprezenta într-adevăr un pericol şi nu putea fi lăsat în libertate. (...) A cerut clemenţă din partea instanţei, a regretat, mai mult de atât nu ştiu ce putea face. Din punctul meu de vedere, reprezenta un pericol public, tocmai ce fusese eliberat de vreo două luni de zile. După două luni să faci asemenea fapte, cred că judecătorul a adoptat o soluţie corectă”, a declarat presei, avocatul Cosmin Peneoaşu. gandul.info
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now