Sari la conținut

Casa Colecţiilor - un nou muzeu gălăţean


Postare recomandata

Casa Colecţiilor - un nou muzeu gălăţean

Începând cu data de 23.07.2008, un nou spaţiu expoziţional va fi deschis gălăţenilor în cadrul sediului fostei Farmacii Ţinc, monument istoric şi de arhitectură, pe strada Eroilor nr. 64 (colţ cu Str. Traian). Sub numele de Casa Colecţiilor, acesta va adăposti expoziţii permanente dedicate ambientului interior gălăţean (sfârşitul secolului XIX - începutul secolului XX), atelierului fotografilor George şi Jean Makşay, precum şi arbitrului român Nicolae Rainea. Expoziţia temporară cuprinde lucrări de artă plastică ale pictorului Ion Bărbulescu (1887-1969), cunoscut sub pseudonimul B’ARG.

http://193.231.136.3/cicblog/

Farmacia Tinc devine muzeul Casa Colectiilor

Farmacia Tinc, cladire istorica a municipiului Galati datand din 1900, a fost redata, joi, publicului galatean, dupa 14 ani de lucrari de restaurare ca muzeu, denumit Casa Colectiilor. Casa Colectiilor gazduieste patru expozitii: cea a lucrarilor pictorului Ion Barbulescu B´Arg, a doua expozitie prezinta viata de altadata a familiilor instarite din Galati, a treia este dedicata celebrului fotograf al curtii regale, George Maksay si fiului acestuia, Jean Maksay, iar ultima este dedicata sportului, realizata prin donatia fostului mare arbitru galatean Nicolae Rainea.

Construita in 1900, cladirea a apartinut lui Constantin Tinc, membru al Societatii Farmacistilor si al Consiliului de Igiena al Galatiului la inceputul secolului XIX. Implicat in miscarea politica liberala din Galati, Constantin Tinc a fost ales consilier comunal in 1898, apoi intre 1904-1905 si 1914-1917 primar al orasului, precum si senator de Covurlui in perioada 1907-1911. Din 1949, cand a fost nationalizata, cladirea a functionat ca farmacie, pana in 1989, cand in urma unei expertize tehnice, a fost evacuata, din motive de siguranta.

A fost restaurata intre anii 1994-2006 prin finantarea Ministerului Culturii si Cultelor si a Consiliului Judetului Galati, lucrarile fiind realizate de firma Dedal Bahamat, specializata si atestata in restaurarea monumentelor. In 2002, Ministerul Culturii si Cultelor a aprobat schimbarea destinatiei monumentului istoric Farmacia Tinc in Muzeu al Colectiilor. Tot atunci, imobilul a trecut in administrarea Consiliului Judetului.

http://www.rompres.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Vernisaj la "Casa Colecţiilor"

Istoria cărţii, într-o expoziţie

Muzeul "Casa Colecţiilor" (Farmacia Ţinc) vă propune, începând de ieri, o expoziţie pe care nu trebuie să o rataţi dacă nu vă este indiferentă cultura şi cartea veche. Aproape 150 de cărţi vechi tipărite în spaţiul românesc în urmă cu multe secole vă aşteaptă să le desluşiţi tainele în cadrul unei expoziţii ce marchează împlinirea a jumătate de mileniu de tipărituri, "500 de ani de la apariţia primei cărţi tipărite în România". "Casa Colecţiilor" vă oferă astfel o imagine asupra primelor etape din evoluţia cărţii româneşti, expoziţia fiind o adevărată istorie a cărţii autohtone. "În acest spaţiu s‑au întâlnit mai multe culturi şi mai multe limbi: greacă, latină şi slavonă. Iar noi, astăzi, suntem custozii acestor tezaure expuse aici, care sunt ca nişte evanghelii deschise", a spus în cadrul vernisajului, PS Casian Crăciun, Episcopul Dunării de Jos. Expoziţia este doar o parte a unei manifestări de amploare organizate de Muzeul de Istorie Galaţi, care găzduieşte, începând de ieri şi până astăzi, un simpozion ştiinţific dedicat primelor tipărituri româneşti.

http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=28315

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi este imposibil sa nu comentez aceasta stire....

In primul rand apare o contradictie flagranta...titlul expozitiei este, cel putin, ciudat...acum 500 de ani nu exista nici cea mai vaga idee de Romania...si aceasta greseala o face un muzeu de istorie(!?)

Contradictia este intre titlu si spusa episcopului...cartile erau in greaca,slavona,latina....unde era limba romana din Romania aia de acum 500 de ani? Vorbim de un lucru inexistent,Romania,si de niste limbi straine...de ce ne batem atat cu caramida in piept?

Si oare este absolut necesar ca sa fie citat doar episcopul ? A fost un vernisaj la Muzeul de Istorie,nu la nu stiu ce parohie...nu a vorbit chiar nimeni de la institutia gazda?...si ,apropos,de ce intotdeauna trebuie sa participe si episcopul la orice,dar absolut orice, indiferent ce, manifestare...fie e concert clasic,fie vernisaj,fie deschidere de an scolar?

Doar cateva intrebari despre implicarea tot mai agresiva a bisericii in toate cele...deja biserica este o institutie a statului iar preotii sunt functionari la stat,au salarii,banuiesc ca mari,platite de contribuabili....nu am citit nicaieri in presa romaneasca despre intrebari referitoare la salariile preotilor comparate cu cele ale invatatorilor,de exemplu si cate ore lucreaza zilnic un preot ca sa justifice salariul....

Poate stiti mai multe,eu am plecat de 5 ani din Romania si vreau sa mai stiu ce se intampla in Galati....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a schimbat nimic in privinta dl. Craciun, stai linistit. Doar un dosar "Casio" la baietii cu ochi albastri si o alegere pierduta pentru Mitropolia Moldovei :d

Apropo de prezenta din ce in ce mai mare a bisericii cam peste tot, am incercat sa deschid o discutie despre predarea religiei in scoli. Am primit doar o singura replica... Nepasare sau frica? :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

"Casa Colectiilor", o "fereastra" spre Galatiul de odinioara

» In circuitul muzeelor galatene a intrat de cateva luni "Casa Colectiilor" » Aici sunt gazduite expozitii permanente in care este prezentat ambientul din locuintele galatenilor la sfarsitul secolului al 19-lea.

"Casa colectiilor" functioneaza in sediul fostei "Farmacii Tinc", care timp de aproape 15 ani a fost supusa unor ample lucrari de consolidare si restaurare. Construita in anul 1900, cladirea i-a apartinut lui Constantin Tinc, membru al Societatii Farmacistilor si al Consiliului de Igiena al Galatiului la inceputul secolului XX. Implicat in miscarea liberala din Galati, Constantin Tinc a fost ales consilier comunal in 1898, apoi, intre 1904-1905 si 1914-1917, a fost primar al Galatiului, iar in perioada 1907-1911 a fost senator de Covurlui. Din 1949, cand a fost nationalizata, pana in 1990, cladirea a functionat ca farmacie. In urma unei expertize tehnice, farmacia a functionat pana in 1989, cand, in urma unei expertize tehnice, din motive de siguranta, farmacia a fost evacuata. Pentru ca era unul dintre cele mai frumoase imobile de patrimoniu din Galati, fiind declarat monument istoric, in perioada ministeriatului lui Ion Caramitru si Razvan Teodorescu la Ministerul Culturii, au fost alocate fonduri pentru consolidare si restaurare. Lucrarile au fost efectuate de Dedal Bahamat, firma specializata in lucrari de restaurare. La etajul Casei Colectiilor, au fost amenajate doua incaperi in care sunt prezentate piese de mobilier si costume de haine care ilustreaza ambianta saloanelor galatene de acum o suta de ani. Celelalte incaperi sunt rezervate unor expozitii permanente sau periodice. Una din sali este dedicata artei fotografice de la inceputul secolului 20, prin aparatura si fotografii realizate la atelierul fotografilor George si Jean Maksay. Alta sala este dedicata arbitrului galatean Nicolae Rainea, a carui cariera este prezentata prin trofee obtinute, pliante, costume si "instrumente" utilizate la arbitrarea unor partide importante. Prima expozitie temporara deschisa la galeria de arta de la parterul "Casei Colectiilor" a fost cea a pictorului si graficianului Ion Barbulescu (1887-1969), cunoscut sub pseudonimul B’ARG. In luna ianuarie, a fost deschisa expozitia eveniment "500 de ani de la aparitia primei carti tiparite in Romania", in care sunt expuse exemplare rare, care fac parte din colectiile Episcopiei "Dunarii de Jos", Bibliotecii "V.A. Urechia" si Muzeului de Istorie Galati. Intre cartile rare ce pot fi vazute in expozitia de la "Casa Colectiilor" se afla "Evangheliarul slavonesc" de la 1552, "Carte romaneasca de invatatura", 1643, "Biblia" din 1688, "Descrierea Moldovei", o editie din 1825, precum si un incunabul din 1481, "Tractactum de moribus turcorum".

http://www.romanialibera.ro/a146821/cas ... ioara.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, o aparitie timida a ceea ce trebuia sa fie mai demult....o casa a colectiilor, o frantura din istoria orasului nostru. Am vizitat-o impreuna cu fiul meu, am fost placut surprinsi amandoi.

Mi-as dori ca aceasta casa sa fie imbunatatita, sunt multi galateni de vita veche inca aici, sunt familii cu traditie.

As face un apel la cei care poseda obiecte vechi, acte cu referire la oras, la oamenii care i-au facut cinste de-a lungul anilor, sa doneze cate ceva din istoria familiilor lor.

Personal, regret ca am avut ocazia sa iau in primire o parte dintr-o mostenire istorica (era vorba de lucruri vechi de 150-200 de ani ce au apartinut unor rude), si am refuzat, din lipsa de saptiu. Daca mi s-ar mai ivi ocazia, nu as ezita nici un moment sa le iau si sa le donez acestei Case a Colectiilor.

Le multumesc celor care s-au gandit si au materializat acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.