dcp100168 Posted September 10, 2019 Posted September 10, 2019 Boala a scăpat-o din mâinile proxeneţilor Nelu Puiu, Cornel Constantin Puiu, Dragoş Lupu, Veta Puiu şi Denisa Aramă au constituit o grupare infracţională care acţiona, încă din anul 2015, pe linia traficului de minori şi a traficului de persoane. Mai exact, cei cinci, care au beneficiat şi de ajutorul altor persoane, racolau, prin metoda "loverboy", fete pe care le obligau apoi să practice prostituţia în cluburi sau "la stradă" în Germania. Afacerea le-a adus un profit de peste 300.000 de euro, dar procurorii DIICOT, ajutaţi de poliţiştii BCCO, au reuşit să destructureze reţeaua. Multe dintre fetele racolate de cei cinci erau lăsate să plece acasă doar după ce rudele acestora depuneau plângeri la poliţie. A fost însă şi un caz în care fata racolată a scăpat de practicarea prostituţiei pentru că avea probleme de sănătate, lucru care i-a speriat pe proxeneţi. În vârstă de 18 ani, fata, originară dintr-o comună din judeţul Galaţi, care suferă de diabet, a fost racolată pe Facebook de inculpatul Dragoş Lupu. "Potrivit manierei de lucru a inculpaţilor, inculpatul Lupu Dragoş zis "Hristea" a avut grijă să-şi demonstreze interesul faţă de persoana vătămată, să intre în amănuntele legate de viaţa personală a acesteia, să se apropie de ea şi să-i demonstreze că-şi doreşte să o cunoască şi să înceapă o relaţie de iubire. După o perioadă de comunicare în această modalitate, perioadă în care persoana vătămată a dat crezare declaraţiilor de iubire ale inculpatului, cei doi au început să se întâlnească", au arătat procurorii DIICOT. Cei doi s-au întâlnit aproximativ cinci luni, după care Dragoş Lupu a vrut să întreţină relaţii sexuale cu "iubita" lui. "Refuzurile constante ale persoanei vătămate au fost de natură să schimbe comportamentul inculpatului, care a început să-i vorbească urât, să o jignească, să o ameninţe cu agresiunea fizică şi chiar să o lovească", susţin anchetatorii. După acest episod, fata, ajutată de părinţi, s-a despărţit de inculpatul Dragoş Lupu. Mai mult, fata a întrerupt şi legăturile din mediul on-line cu inculpatul. Acesta însă nu vrut să renunţe la victima sa, aşa că, după câteva luni, şi-a făcut un alt cont de Facebook, folosind un nume fals, şi a contactat-o din nou pe fată. După lungi insistenţe şi promisiuni, partea vătămată a acceptat să reia legătura cu inculpatul. Astfel, bărbatul a reuşit să o atragă de partea sa, promiţându-i fetei un viitor comun, ca soţ şi soţie. De aici şi până la transportul în Germania, acolo unde inculpatul, alături de membrii familiei Puiu, avea o întreagă reţea de prostituţie, a mai fost doar un pas. La club sau "la stradă", variante de scos bani Aşadar, persoana vătămată a plecat în Germania, unde a aflat că trebuie să practice prostituţia. "Încă din primele zile, inculpatul Lupu Dragoş zis "Hristea" i-a făcut cunoscut persoanei vătămate că va trebui să înceapă să practice prostituţia, fie "la stradă", fie într-un club de noapte, situaţie în care aceasta, şocată de ce i se cerea, i-a replicat că nu poate să facă acest gen de activitate", reţin anchetatorii. Deşi iniţial Dragoş Lupu a crezut că vorba bună o va determina pe fată să se prostitueze, până la urmă acesta "a apelat la violenţa fizică, a intrat peste ea în toaletă şi a ameninţat-o cu un cuţit". Din fericire pentru fată, membrii grupării au amânat momentul în care aceasta ar fi trebuit să practice prostituţia în club, în speranţa că până la urmă o vor convinge. În acest timp, fata nu şi-a mai luat medicamentele pentru boala sa, motiv pentru care a făcut o criză de diabet. "Conştientizând faptul că starea de sănătate a persoanei vătămate ar putea să le creeze probleme, inculpaţii au decis să o readucă în România", mai arată anchetatorii. Astfel, inculpaţii au adus-o pe fată în România şi au abandonat-o într-o localitate din judeţul Vaslui. Din fericire, Dragoş Lupu i-a înapoiat fetei şi telefonul mobil, fata reuşind astfel să ia legătura cu nişte prieteni, care au recuperat-o şi au dus-o acasă, la familie. "Persoana vătămată a precizat faptul că, din cauza refuzurilor sale şi a problemelor de sănătate, inculpaţii nu au reuşit să o trimită pe club sau "la stradă" şi astfel nu a practicat prostituţia, totul rămânând în fază de tentativă", au arătat procurorii în faţa judecătorilor care au decis arestarea preventivă a inculpaţilor. Pentru traumele prin care a trecut, fata s-a constituit parte civilă în dosar şi le cere proxeneţilor suma de 5.000 de euro drept daune morale şi materiale. Membrii grupării rămân în arest Gruparea infracţională formată din Nelu Puiu, Cornel Constantin Puiu, Dragoş Lupu, Veta Puiu şi Denisa Aramă a atacat decizia de arestare preventivă, respectiv arest la domiciliu, luată de magistraţii Tribunalului Galaţi la finalul lunii august. Nemulţumiţi, cei cinci membri ai grupării infracţionale specializată în trafic de minori şi trafic de persoane au cerut la Curtea de Apel Galaţi revocarea mandatelor de arestare emise pe numele lor. În urma judecării contestaţiei, judecătorii de la Curtea de Apel Galaţi au decis că Nelu Puiu, Cornel Constantin Puiu şi Dragoş Lupu trebuie să îşi petreacă după gratii cele 30 de zile dispuse de prima instanţă. De asemenea, decizia privind arestul la domiciliu dispus faţă de Veta Puiu şi Denisa Aramă a rămas valabilă şi după judecarea contestaţiei. "Respinge, ca fiind nefondate, contestaţiile formulate de inculpaţii Lupu Dragoş, Puiu Cornel Constantin şi Puiu Nelu împotriva încheierii din data de 26.08.2019 a Tribunalului Galaţi. În baza art. 275 alin. 2 Cod pr. penală, obligă pe fiecare dintre inculpaţi la plata a câte 200 de ei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Definitivă", se arată în decizia luată de magistraţii Curţii de Apel Galaţi. Profitul a fost pus sub sechestru Procurorii DIICOT, împreună cu ofiţeri de poliţie din cadrul BCCO Galaţi, au făcut percheziţii la şapte imobile aparţinând celor cinci inculpaţi din dosar. În urma descinderilor, anchetatorii au ridicat sumele de 1.140 de lire sterline şi 52.000 de euro, bijuterii de aur, accesorii ale unor branduri de lux, un pistol Walter P22 calibru 9 mm, o sabie, dar şi opt doze de droguri de mare risc. De asemenea, două autoturisme, cu o valoare estimativă de 60.000 de euro, au fost puse sub sechestru asigurător. viata-libera.ro
dcp100168 Posted January 6, 2021 Author Posted January 6, 2021 Drama adolescentelor seduse cu promisiuni de căsătorie şi transformate în sclave sexuale Mai multe adolescente şi tinere au fost atrase cu false promisiuni de căsătorie în Germania, unde au fost obligate de o reţea de proxeneţi, membri ai aceleiaşi familii, să se prostitueze. Dacă încercau să fugă, fetele erau bătute crunt şi ameninţate cu moartea. Trei dintre membrii unei reţele de proxeneţi din Galaţi, toţi membri ai aceleaşi familii, au fost plasaţi în arest la domiciliu pe 5 ianuarie 2021 de Tribunalul Galaţi. Este vorba de Puiu Nelu, Puiu Cornel Constantin şi Lupu Dragoş, aceştia fiind cercetaţi alături de alte şapte persoane pentru constituire a unui grup infracţional organizat, trafic de minori şi trafic de persoane. Trei adolescente şi cinci tinere din judeţele Galaţi şi Vaslui au căzut în plasa proxeneţilor, fiind amăgite cu promisiuni de căsătorie prin binecunoscuta metodă ”Loverboy”. "Eu vreau ceva serios. Ţi-am zis de la început... că m-ai văzut. Nu vreau ceva la mişto. Ai înţeles?", "E bine că noi ne înţelegem bine, şi vrei să fii pe drumul meu şi eu pe al tău. Da?", "Zic, e bine că noi ne înţelegem şi tre' să fim unul pe drumul celuilalt, aşa bine," sunt câteva dintre mesajele pe care proxeneţii le-au trimis fetelor. Ca să le întărească şi mai mult convingerea că intenţiile lor sunt cât se poate de serioase, proxeneţii îşi luau angajamentul să îşi întemeieze o familie alături de victime, să cumpere o casă şi o maşină şi să aibă doi sau trei copii. În realitate, totul era doar un plan bine pus la punct, prin care proxeneţii urmăreau să atragă fetele în Germania, unde să le oblige să se prostitueze într-un club de noapte din oraşul Duisburg. De altfel, membrii grupării cumpăraseră mai multe imobile în localităţile germane Quakenbrueck, Essen, Hemsloh, Grossenkneten, Herten, Bramsch şi Gelsenkirchen. În momentul în care adolescentele şi tinerele îşi dădeau seama ce se întâmpla de fapt şi voiau să plece, începea calvarul. Acestea erau şantajate emoţional, cărţile de identitate le erau reţinute, erau sechestrate, ameninţate şi bătute crunt dacă voiau să fugă. "Dacă te mai aud că ai vorbit sau ai scâncit vreo ceva, eu te omor", "Mă duc în puşcărie douăzeci de ani pentru tine", "Taci, du-te dracu să te ia de zdreanţă. Dacă eu vin în Germania acum... Mâine îmi fac bilet... Te desfigurez,", sunt câteva dintre ameninţările proxeneţilor. Unele fete au reuşit să fugă sau şi-au anunţat familiile pentru a apela la autorităţi ca să le salveze din mâinile proxeneţilor. Chiar după ce au fugit, două fete au fost sunate de către unul dintre proxeneţi, Dragoş Lupu, şi ameninţate: "Că te duci acasă, că faci... Oricum jegoasă aia care e lângă ţine... Da-i pe speaker să audă... Nu poate să muncească nici în Germania, nicăieri, pentru că toate femeile o caută. Aia e o zdreanţă de femeie. Mă sună lumea... Mulţi au plecat capul la ea... Pentru că te prinde femeile şi te taie în două”. Conform DIICOT, gruparea a strâns 310.000 de euro de pe urma fetelor. Cu banii obţinuţi din exploatarea sexuală a victimelor. membrii grupării au achiziţionat imobile în judeţele Galaţi şi Vaslui şi maşini de lux. adevarul.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now