dcp100168 Posted December 9, 2019 Posted December 9, 2019 Explozie la o benzinărie dezafectată, patru maşini şi geamurile unui hotel fiind avariate O explozie s-a produs, luni, la o benzinărie dezafectată din municipiul Galaţi, suflul exploziei afectând patru autoturisme şi un hotel din apropiere. Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Galaţi, Eugen Chiriţă, explozia s-a produs la o staţie peco dezafectată, într-o zonă în care se află un hotel şi o spălătorie auto. Se pare că explozia s-a produs în subteran, fiind atât de puternică încât maşinile parcate au sărit în aer. ”Explozia s-a produs la o statie peco dezafectată. Bazinele de combustibil rămase în subteran probabil se efectuau lucrări de tăiere metal, ceva, în urma unei acumulări de gaz, de la acele rezervoare din subteran, probabil, s-a produs deflagraţia. Avem pagube materiale, 4 autoturisme afectate. Lucrăm cu 4 autospeciale cu apă şi spumă, a fost afectat un pic hotelul din apropiere. Oamenii s au autoevacuat în urma exploziei, nu a fost nimeni care să solicite ambulanţa, a declarat reprezentantul ISU Galaţi. Traficul rutier în zonă a fost oprit. ”Din cauza unei explozii survenite în urma unei acumulări de gaze la intersecţia străzii Frunzei cu Prelungirea Brăilei, circulaţia tramvaielor şi a troleibuzelor a fost oprită în oraş”, au anunţat reprezentanţii societăţii de transport în comun din Galaţi. În urma incidentului nu au existat victime. news.ro
dcp100168 Posted December 9, 2019 Author Posted December 9, 2019 EXPLOZIE la o fostă stație PECO. Circulație blocată Explozie extrem de puternică, luni după-amiază, în cartierul Micro 17. Deflagraţia, urmată de incendiu, s-a produs la hotelul aflat la intersecţia străzii Prelungirea Brăilei cu strada Frunzei. Bubuitura extrem de puternică i-a speriat pe cei care locuiesc în zonă. Ulterior, oamenii au aflat că deflagraţia a avut loc la un rezervor de carburant, aflat în subteran, al fostei staţii PECO, dezafectată de mai mulţi ani. Conform primelor informaţii, în zonă erau mai mulţi muncitori care lucrau chiar la dezafectarea fostei staţii PECO, aceştia lucrând însă fără să îşi ia toate măsurile necesare în astfel de situaţii. Proprietarul riscă acum să primească amendă pentru că nu a respectat legislaţia cu privire la siguranţă. Explozia a avut loc chiar în faţa hotelului, aflat acum în plină renovare, iar în urma ei asfaltul a fost rupt, pur şi simplu. Totodată, una dintre maşinile parcate în faţa hotelului, cel mai probabil în aşteptare pentru a intra la spălătoria auto aflată chiar acolo, a fost ridicată de la pământ şi aruncată peste un alt autoturism. Alte două autoturisme, dar şi o dubă au fost afectate în urma deflagraţiei. De asemenea, geamurile hotelului au fost sparte, iar bucăţi din pereţi au fost rupte. Pompierii au fost alertaţi şi la faţa locului au ajuns mai multe echipaje, care au stins incendiul şi au luat primele măsuri pentru a evita o nouă deflagraţie. Rezervoare umplute cu spumă „În subteran există patru rezervoare, unul dintre ele a sărit în aer, iar un altul s-a deformat. Probabil se lucra la dezafectarea acestor rezervoare. S-a lucrat la umplerea celorlalte rezervoare cu spumă pentru eliminarea oricărei stări de pericol”, ne-a explicat lt. col. Eugen Chiriţă, purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi. În urma exploziei, trei persoane au suferit atacuri de panică, primind îngrijiri medicale de la echipajele SMURD sosite la faţa locului. „Au fost trei persoane, doi adulţi şi un copil, care au văzut efectiv explozia, de la depărtare. Au primit îngrijiri medicale, dar nu a fost necesar transportul la spital”, ne-a declarat medicul Angel Trifan, şeful UPU-SMURD Galaţi. În timp ce pompierii lucrau la umplerea rezervoarelor cu spumă, s-a stabilit şi o primă ipoteză care a dus la această explozie extrem de puternică. „Urmează să facem o anchetă, dar, din ce am înţeles, se lucra la eliminarea unor elemente de construcţie a fostei staţii peco. Cel mai probabil, nu şi-au luat măsuri de siguranţă. Aveau resturi de carburant în rezervoare şi acestea au format pături de gaz, care au dus la producerea exploziei. Se executau lucrări cu foc deschis şi nu au asigurat măsurile necesare”, a adăugat purtătorul de cuvânt al ISU. Pagube şi risc de amendă Staţia PECO este dezafectată de mai mulţi ani, iar autorităţile spun că proprietarul era cel care ar fi trebuit să ia toate măsurile pentru a nu se ajunge la aşa ceva. „În astfel de cazuri cel care are în proprietate trebuie să asigure dezafectarea şi eliminarea oricărei stări de pericol după eliminarea acelui punct de lucru. Vom face o anchetă şi, cu siguranţă, proprietarul riscă şi o amendă”, a conchis Eugen Chiriţă. Din fericire, în acest caz explozia s-a soldat doar cu pagube materiale, ce-i drept, destul de mari. O astfel de explozie însă se poate produce oricând, mai ales că în oraş sunt mai multe foste staţii PECO, care nu mai funcţionează, dar pe care nu le-a verificat nimeni astfel încât să se stabilească dacă au fost sau nu dezafectate corespunzător. Circulația pe strada Frunzei a ramas închisă, între strada Prelungirea Brailei și strada Brăilei. viata-libera.ro
dcp100168 Posted December 10, 2019 Author Posted December 10, 2019 Anchetatorii au stabilit cauza exploziei care a zgâlțâit un cartier După mai multe ore de anchetă, reprezentanții ISU Galați și cei de la Inspectoratul Teritorial de Muncă au stabilit că explozia de la interseția străzilor Frunzei cu Prelungirea Brăilei s-a produs din cauza flăcării deschise în timpul unor lucrări de amenajare interioare de la hotelul din zonă. „Este vorba despre dezafectarea unor țevi, care erau în comunicare directă cu rezervoarele îngropate în pământ, iar o scânteie intrată în contact cu vaporii de benzină a dus la producerea acestei explozii”, a declarat Viorel Dumitru, inspector lef la Insprctoratul Teritorial de Muncă Galați. „Noi am făcut verificări la hotelul care funcționa acolo. Proprietarii au fost sancționați în luna martie pentru nesolicitarea avizului de securitate la incendiu, însă în ceea ce privește desființarea stației peco și a măsurilor care trebuiau luate, acestea trebuiau făcute de firme specializate și nu de către I.S.U.”, a precizat lt. Col. Eugen Chiriță, purtătorul de cuvânt al ISU Galați. Și polițiștii locali au cazul în observație de ani buni. „Poliția Locală Galați, prin serviciul specializat de disciplina în construcții s-a sesizat în anul 2013 că la imobilul respectiv nu s-a respectat autorizația de construire. În această situație, polițiștii locali au acordat o sancțiune contravențională. Suma amenzii a fost de 3.000 de lei. Sancțiunea a fost contestată de către administratorul societății, iar ulterior instanța a respins solicitarea noastră, întrucât administratorul societății a decedat, iar societatea a intrat în lichidare judiciară. În prezent, Poliția Locală Galați asigură cu echipaje de ordine și siguranță publică, siguranța rutieră”, a declarat Petrică Hahui, directorul Poliției Locale Galați. Poliția a întocmit în acest caz dosar penal pentru comiterea infracțiunii de distrugere din culpă. stiridegalati.ro
dcp100168 Posted December 10, 2019 Author Posted December 10, 2019 Cum a sărit în aer o benzinărie dispărută în acte Explozia care a avut loc, luni după amiază, pe strada Frunzei, la o fostă benzinărie, transformată acum în hotel, spălătorie auto şi restaurant, scoate la iveală nereguli foarte grave, printre care şi faptul că benzinăria a dispărut, în acte, fără să se ştie oficial acest lucru. Că toţi pasează mingea de la unul la altul, nu este nicio noutate, fiind deja o obişnuinţă în România. Problema mare este însă că o singură instituţie a făcut, în ultimii trei ani, verificări la hotelul respectiv şi a dat şi o sancţiune. Restul s-au limitat doar la a verifica documente sau nu au făcut, pur şi simplu, nimic, în ciuda faptului că o benzinărie, situată pe o stradă extrem de circulată, a dispărut peste noapte. Povestea benzinăriei dezafectate, care a sărit acum în aer, începe în urmă cu foarte mulţi ani. Primele date oficiale sunt însă de prin 2013, când, susţin mai multe instituţii, au fost făcute şi verificări în teren. Mai exact, poliţiştii locali au constatat că se efectuau lucrări fără a fi respectată autorizaţia de construcţie. Drept urmare, a fost aplicată o amendă în valoare de 3.000 de lei. Sancţiunea a fost contestată de proprietarul de la acea vreme, iar procesul a trenat vreo patru ani. Mai precis, în 2017, instanţa de judecată a decis că Poliţia Locală nu are dreptate şi a închis dosarul, pe motiv că proprietarul sancţionat a decedat, iar firma a intrat în insolvenţă. Timp de patru ani, „a fost un proces pe rol, iar noi nu am putut face nimic. Abia în 2017 s-a terminat acest proces”, susţine Petrică Hahui, directorul Poliţiei Locale Galaţi. După amendare, firma care deţinea benzinăria a cerut un certificat de urbanism, în vederea obţinerii unei alte autorizaţii de construcţie, dar, după decesul proprietarului, în septembrie 2013, nimeni nu a mai solicitat acest document. A vândut, dar fără benzinărie O dată cu decesul proprietarului, lichidatorul judiciar a preluat toate atribuţiile, înstrăinând, la un moment dat, şi proprietatea. Astfel, în 2014, se solicita la Agenţia de Mediu o nouă autorizaţie. Doar că solicitarea era făcută pentru hotel, restaurant şi spălătorie auto. Aşadar, benzinăria a dispărut peste noapte, din pix. „Autorizaţia de comercializare şi depozitare produse petroliere a expirat în anul 2013. Ulterior, administratorul societăţii a decedat, iar aceasta a fost preluată de un alt administrator, urmând ca acesta să solicite o nouă autorizaţie. Acest document a fost emis, în 2014, fără să conţină însă şi codul de comercializare şi depozitare carburanţi, a fost emis doar pentru activităţile de restaurant, spălătorie auto şi hotel. În momentul în care a fost vândută de lichidator, societatea a fost vândută fără rezervoare. Lichidatorul judiciar şi administratorii care au acum societăţi acolo au fost invitaţi la sediul instituţiei, cu documentele, pentru a putea face verificări”, ne-a explicat Daniel Mocanu, comisar şef la garda de Mediu Galaţi. Această autorizaţie a fost emisă de Agenţia pentru Protecţia Mediului, care, culmea, a făcut şi verificări în teren. „SC Petrol Plus SRL a solicitat autorizaţie de mediu în 2013 şi a obţinut, pe 10 aprilie 2014, autorizaţie pentru activităţile hoteluri şi restaurante, spălătorie auto şi spălătorie uscată. Acesta document a avut valabilitate până anul acesta în aprilie. Aceeaşi firmă a notificat, în 2017, prin lichidator, intrarea în insolvenţă şi a solicitat transferarea autorizaţiei obţinute în 2014 către o altă societate. Această firmă a solicitat revizuirea autorizaţiei pentru activităţi de hoteluri şi restaurante. Pentru restul activităţilor, o altă societate a obţinut o altă autorizaţie, în februarie 2017. Niciuna dintre aceste autorizaţii nu a avut ca obiect activitatea de comercializare carburant. Înainte de 2013 a existat o autorizaţie pentru activitatea cu carburant. De atunci nu a fost solicitată nicio altă autorizaţie. De asemenea, nu există nicio societate care să fi solicitat dezafectarea staţiei de carburant”, ne-a declarat Eugen Ouatu, purtătorul de cuvânt al Agenţiei de Mediu Galaţi. Adică, printr-o simplă tranzacţie imobiliară, a dispărut şi benzinăria. Că a dispărut în acte este uşor de înţeles, dar că a dispărut şi fizic şi nimeni nu s-a autosesizat este foarte greu de explicat. Au tăiat ţeava şi au provocat explozia Cum nimeni nu s-a autosesizat cu privire la dispariţia staţiei PECO, totul a mers mai departe, în subteran fiind patru bombe gata să explodeze la cea mai mică scânteie. Asta s-a şi întâmplat, de altfel, luni după amiază, când muncitorii au încercat să taie o ţeavă în interiorul hotelului, ţeavă care făcea legătura cu unul dintre rezervoarele din subteran. Asta au stabilit şi reprezentanţii Inspectoratului Teritorial de Muncă, care aşteaptă acum efectuarea unei expertize. Acestă expertiză le va fi utilă şi celor de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, care, cel mai probabil, vor aplica şi sancţiuni. De altfel, ISU a fost singura instituţie care a făcut şi până acum controale acolo. „A fost aplicată o sancţiune, în martie 2019, de 10.000 de lei pentru că nu s-a solicitat autorizaţie pentru siguranţă la incendiu”, ne-a spus lt. col. Eugen Chiriţă, purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi. Anchetele sunt în plină desfăşurare, atât administrativ, cât şi penal, poliţia făcând cercetări pentru distrugere din culpă, aşa că nu ne rămâne decât să ne bucurăm că explozia nu s-a soldat cu victime şi să aşteptăm tragerea la răspundere a vinovaţilor. Dacă ei încă trăiesc. viata-libera.ro
dcp100168 Posted December 11, 2019 Author Posted December 11, 2019 Măsurile decise în urma exploziei Comitetul Local pentru Situații de Urgență Galați, întrunit astăzi, în ședință extraordinară, a adoptat o hotărâre privind măsurile ce se vor aplica în urma exploziei care s-a produs în data de 9 decembrie 2019, pe strada Frunzei. Astfel, s-a decis menținerea restricțiilor de circulației pe strada Frunzei, în zona exploziei, de către Poliție, până la îndeplinirea tuturor măsurilor impuse proprietarului, în vederea demarării lucrărilor de consolidare a terenului. De asemenea, furnizorii de servicii vor verifica rețelele administrate. Lichidatorul/proprietarul imobilului va asigura neutralizarea conținutului rezervoarelor și va verifica instalațiile fostei stații de carburanți. De asemenea, s-a solicitat consolidarea terenului de către proprietar, conform măsurilor dispuse de către expertul autorizat, precum și realizarea unui studiu geo care să reflecte starea de afectare a structurii rutiere, în zona limitrofă exploziei. Primăria Galaţi
dcp100168 Posted December 13, 2019 Author Posted December 13, 2019 Proprietarul hotelului, obligat să ia măsuri. Restricții de circulație în zona exploziei Proprietarul hotelului unde a avut loc în subsol o explozie puternică, în urmă cu câteva zile, este obligat de autorități să ia mai multe măsuri. Autoritățile locale îl obligă pe proprietarul hotelului unde s-a produs o explozie puternică să ia o serie de măsuri care implică studii și lucrări subterane. Asta după ce ani de zile nimeni nu a făcut nimic, proprietarul imobilului și autoritățile de control „uitând" de bomba cu ceas din subteran, scrie Agerpres. Circulația mașinilor și a tramvaielor este în continuare blocată pe strada din orașul Galați, în dreptul hotelului unde luni s-a produs o explozie puternică. Asta chiar dacă pompierii au stabilit că nu mai este pericol de explozie sau incendiu. Totuși, Comitetul Local pentru Situații de Urgență Galați a decis menținerea restricțiilor de circulației pe stradă până la îndeplinirea tuturor măsurilor impuse proprietarului hotelului. Acesta trebuie să golească rezervoarele subterane de combustibil, să verifice instalațiile și să se asigure că solul nu a avut de suferit în urma exploziei. Până la finalizarea operațiunilor, la fața locului se vor afla mai multe echipaje ale Poliției Locale pentru a asigura perimetrul afectat de explozie. „S-a decis menținerea restricțiilor de circulației pe strada Frunzei, în zona exploziei, de către Poliție, până la îndeplinirea tuturor măsurilor impuse proprietarului, în vederea demarării lucrărilor de consolidare a terenului. De asemenea, furnizorii de servicii vor verifica rețelele administrate. Lichidatorul/proprietarul imobilului va asigura neutralizarea conținutului rezervoarelor și va verifica instalațiile fostei stații de carburanți. De asemenea, s-a solicitat consolidarea terenului de către proprietar, conform măsurilor dispuse de către expertul autorizat, precum și realizarea unui studiu geo care să reflecte starea de afectare a structurii rutiere, în zona limitrofă exploziei", a anunțat Biroul de Presă al Primăriei Galați. dcnews.ro
dcp100168 Posted December 19, 2019 Author Posted December 19, 2019 Circulaţia pe strada Frunzei rămâne închisă În cadrul şedinţei Colegiului Prefectural, care a avut loc la Prefectura Galaţi, prefectul Gabriel Avrămescu a declarat că va cere înfiinţarea unei comisii care să identifice toate staţiile de carburant din Galaţi, indiferent că vorbim de cele funcţionale sau dezafectate. Decizia Prefectului vine după explozia care a avut loc pe strada Frunzei, la o fostă staţie PECO. „Vom emite un ordin pentru înfiinţarea unei comisii de informare şi prevenire a unor evenimente similare cu cel din strada Frunzei. În perioada următoare, vom identifica toate staţiile de distribuţie carburanţi, care au funcţionat sau funcţionează în Galaţi şi vom lua măsurile ce se impun”, a declarat Gabriel Avrămescu. Prefectul a explicat şi faptul că se aşteaptă o expertiză tehnică şi abia apoi se va relua, cu restricţii de tonaj şi de viteză, circulaţia pe strada Frunzei. viata-libera.ro
dcp100168 Posted December 19, 2019 Author Posted December 19, 2019 A fost deschis traficul rutier pe strada Frunzei, cu restricţii de tonaj și de viteză Primăria municipiului Galați informează că în această dimineață a fost deschis traficul rutier pe strada Frunzei, pe banda opusă fostei stații de carburanți, pentru mașinile cu masă maximă autorizată până la 3,5 tone și cu respectarea vitezei maxime admisă de 30 km/h, astfel încât autovehiculele pot circula în ambele sensuri. Practic, se poate utiliza câte o bandă pe sens, dintre cele opuse zonei afectate de explozie, însă cu menținerea măsurilor de sistare a circulației pe celelalte benzi, respectând planul de semnalizare rutieră până la finalizarea lucrărilor de consolidare și punere în siguranță a zonei. Primăria municipiului Galați
dcp100168 Posted December 20, 2019 Author Posted December 20, 2019 Anchetă penală în cazul deflagraţiei care a transformat Galaţiul în zonă de război Urmărirea penală a fost preluată de Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Galaţi ţinând cont de complexitatea cazului şi de verificările tehnice care urmează să fie efectuate pentru a se stabili cu exactitate cine se face vinovat de producerea deflagraţiei. Parchetul de pe lângă Judecătoria Galaţi a demarat urmărirea penală pentru distrugere din culpă în cazul puternicei explozii care a avut în zona fostei benzinării Plus din Galaţi. Deocamdată cercetările se efectuează in rem, adică doar cu privire la faptă, nu şi faţă de persoane, însă ancheta este abia la început, după cum ne-a declarat procurorul Cristina Mărgărit, de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Galaţi. Ţinând cont de complexitatea dosarului, urmărirea penală a fost preluată de Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Galaţi. Pe 9 decembrie 2019, în zona fostei benzinării Petrol Plus de pe strada Frunzei din Galaţi, colţ cu Prelungirea Brăilei, s-a produs o deflagraţie puternică după ce resturile de carburant aflate sub pământ s-au aprins în urma unor lucrări cu flacără deschisă la un hotel din apropiere. Mai multe maşini şi clădiri au fost avariate în urma exploziei, iar infrastructura rutieră a avut şi ea de suferit. Benzinăria fusese închisă deoarece, fiind într-o zonă intens circulată şi fiind lipită practic de un hotel, nu mai putea fi autorizată. Problema este, însă, că rezervoarele de carburant nu au fost scoase atunci, ci au rămas sub o platformă betonată care a fost folosită apoi drept parcare a hotelului şi a unei şcoli de şoferi. Conform primelor verificări efectuate de pompieri, la bazinele de combustibil rămase în subteran probabil se efectuau lucrări de tăiere metal, iar în urma unei acumulări de gaz, s-a produs deflagraţia. Patru autoturisme au fost avariate serios, fiind afectat şi hotelul din apropiere, ca şi infrastructura rutieră. Oamenii s-au autoevacuat în urma exploziei. adevarul.ro
dcp100168 Posted January 23, 2020 Author Posted January 23, 2020 Dezastre care pândesc la colţ de stradă: 21 de benzinării dezafectate din judeţul Galaţi sunt bombe cu ceas Un recent control făcut de Garda Mediu, ca urmare a exploziei, în decembrie 2019, a unei staţii de carburanţi din municipiul Galaţi, a scos la iveală o sumedenie de nereguli care n-ar fi trebuit să existe. Până să sară în aer fosta benzinărie de la intersecţia străzilor Frunzei şi Prelungirea Brăilei din municipiul Galaţi, comisarii Gărzii de Mediu par să-şi fi luat lefurile cam degeaba. Nu de alta, dar după controlul extins declanşat după deflagraţia din decembrie 2019, s-a constatat că nu mai puţin de 21 de staţii de carburanţi dezafectate din judeţ au grave probleme cu respectarea legii. Raportul prezentat de Marian Mocanu, directorul Gărzii de Mediu Galaţi, la Prefectura Galaţi a relevat că de-abia acum se iau măsuri ferme într-un domeniu în care riscul de catastrofă este foarte mari, de aici şi legislaţia mai aspră. Desigur, dacă este aplicată şi nu ignorată, cum s-a întâmplat la Galaţi. „Procesul este mai greoi deoarece sunt firme în insolvenţă, la unele nu am găsit proprietarii. Aceste societăţi nu au respectat obligaţiile impuse de Agenţia de Protecţia Mediului şi nu au neutralizat rezervoarele de carburanţi. Proprietarii au primit termene pentru a remedia deficienţele constatate. Din păcate ar putea exista pericol de explozie, aşa cum s-a întâmplat pe strada Frunzei”, a declarat Marian Mocanu. Trei dintre cele 21 de foste benzinării cu probleme se află chiar în interiorul municipiului Galaţi, în zone intens circulate şi şi/sau aflate în preajma unor locuinţe. În afară de cea care a explodat (unde autorităţile spun că s-a făcut între timp decontaminarea), mai există două, dintre care una (fosta „Mondiala”, care a aparţinut familiei Păcuraru) în zona blocului „Privilege” (ceva mai jos de „Ultimul Leu”, pe Brăilei), iar cealaltă la ieşirea din oraş către Tecuci. În toate cazurile, Garda de Mediu a impus măsuri urgente de neutralizare a tancurilor de combustibili. Termenul este de 60 zile. În caz contrar, toţi proprietarii fostelor benzinării vor fi sancţionaţi, amenda putând ajunge până la 100.000 lei. adevarul.ro
dcp100168 Posted October 20, 2021 Author Posted October 20, 2021 Dosarul exploziei de la Hotelul "Grandly" a fost clasat La aproape doi ani de la explozia puternică ce a avut loc la un hotel ridicat pe locul unei foste stații de carburant de la intersecția străzilor Frunzei și Prelungirea Brăilei, anchetatorii au dat un verdict care îi scoate din culpă și pe actualul proprietar al imobilului, și pe lichidatorul fostei societăți care deținuse benzinăria. Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Galați au decis să claseze dosarul de distrugere din culpă, apreciind că niciuna dintre persoanele vizate nu putea avea cunoștință de faptul că în subteran se aflau tancuri de combustibil ce nu fuseseră dezafectate corespunzător și că nu aveau cum să aprecieze pericolul reprezentat de o eventuală acumulare de gaze. Deflagrația, care s-a soldat cu importante pagube materiale, inclusiv cu afectarea carosabilului străzii Frunzei și a traficului rutier, a avut loc pe data de 9 decembrie 2019, în timp ce o echipă de muncitori lucra la dezafectarea unor echipamente ce aparținuseră fostei benzinării. Pentru că lucrau cu foc deschis, scânteile au produs o explozie, în momentul în care au interacționat cu gazele emanate de la tancurile din subteran, așa cum aveau să concluzioneze pompierii. viata-libera.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now