Jump to content

Jurnalul gandurilor mele

Rami

Recommended Posts

In gandurile mele este iar un haos. Si incerc sa le ordonez, sa le stapanesc sa nu fuga. Se imprastie necontrolat si nu stiu daca in acest moment pot face ordine. Sau daca trebuie.

Stiu cum suna aceste randuri. Ca si gandurile mele.

Asteptarea. Lunga si nesfarsita asteptare.

Mi-ai spus:"De unde-ti vine ciudata intristare

Ce creste ca si marea pe-un tarm stancos,pustiu?"

-Cand inima culesul si-a ispravit,ne pare

O boala viata.Taina aceasta toti o stiu.

C.Baudelaire

Semper Eadem

LA MULTI ANI!!!!!!!

Multumesc :)

Ciudata intristare sta inca in ochii mei ca o umbra tacuta a unei amintiri, a unei dorinte,a unei neimpliniri. Caci continui sa fiu un zambet si o lacrima. In gandurile mele, amestecate sunt zambetul si lacrima. Ambele sunt din mine.

Un prieten s-a intors acasa. Nu sunt un pericol. Un gand s-a indreptat catre mine. Fara cuvinte,tot l-as fi simtit.

Spuneai:

"In gandurile mele e un zambet. Un zambet si o lacrima." ... acum, poate stergi lacrima din ganduri si alungi intristarea din ochii tai. Iti doresc sa fii fericita.

"Fericirea suprema in viata este convingerea ca suntem iubiti, iubiti pentru noi sau, mai curand, in ciuda noastra." Victor Hugo

In ochii mei intotdeauna a fost un zambet si o lacrima.

Resimt presiunea. Interioara si exterioara. Unde sunt eu pe scena asta? Se joaca viata mea, se joaca eu-l meu si tocmai pe mine nu ma mai regasesc. O clipa doar pentru mine e un ideal.

"La chiridai rromela"

Si las o lacrima sa se prelinga incet pe obraz. Stiu ca nu e ultima, e doar prima. Stiu ca o alta o va urma..si apoi inca una...

De ce? Pentru cine? Pentru ce?

Ce e ceea ce simt? De ce doare asa tare? De ce nu vad lumina? De ce toate drumurile par inchise?

Si eu...eu unde sunt?

Dupa 18 ore de munca (nu mi-am depasit recordul de 28 de ore), vreau sa dorm. Pentru ca maine dimineata din nou, in mare graba,imi voi lua sufletul in valiza si voi pleca.

Acum vreau doar sa dorm. Caci maine voi fi departe, din nou, de "acasa". Si, din nou, sufletul meu va fi trunchiat. :(

• 2 weeks later...

Bine v-am regasit.

A fost o saptamana grea, nu doar din prisma faptului ca am fost in nou rupta de sentimentul de acasa, ci din mii de alte motive. Dar a trecut.

Multumesc oamenilor care prin legatura pe care au avut-o cu mine in tot acest timp nu m-au lasat sa cad.

De-abia venita din Focsani,de la deschiderea Kaufland din acest oras, nu am nimic de impartasit. A fost cea mai nereusita deschidere Kaufland din cate am vazut eu si cea mai grea saptamana petrecuta intr-o delegatie in Kaufland.