Jump to content

Recommended Posts

Posted

Marcela Şighinaş, subprefect

Marcela Sighinaş, consilier judeţean din partea PNL în CJ Galaţi, a fost numită în funcţia de subprefect în judeţul Galaţi. Numire în funcţie a fost aprobată în şedinţa de astăzi a Guvernului. Unul dintre foştii subprefecţi, Vasile Curduman, a fost numit, tot astăzi, inspector guvernamental în cadrul Secretariatului General al Guvernului.

Posted

"Rocada mica" la Prefectura Galati

» Dupa ce in urma cu doua luni a fost numit un nou prefect, acum la Prefectura Galati a fost schimbat si unul dintre cei doi subprefecti.

Guvernul a hotarat numirea fostei vicepresedinte a Consiliului Judetean Galati, liberala Marcela Sighinas, in locul subprefectului Vasile Curduman, numit inspector guvernamental in cadrul Secretariatului General al Guvernului. Schimbarea survine dupa ce, in urma cu doua luni, la Prefectura Galati se facuse si "rocada mare", prin numirea in functia de prefect a sefului Garzii de Mediu Galati, Gabriel Panaitescu, dupa ce fostul prefect, numit in 2005, Mihai Capra, care a demisionat, invocand motive de sanatate. Marcela Sighinas este vicepresedinta a organizatiei judetene PNL Galati si obtinuse la alegerile din 1 iunie un al 2-lea mandat de consilier judetean, fiind potentiala candidata a liberalilor pentru un nou mandat de vicepresedinte al Consiliului Judetean Galati la alegerile pentru desemnarea functiilor executive de la consiliul judetean, care vor avea loc in cursul saptamanii viitoare. Secretarul de stat la Ministerul Internelor si Reformei Administrative, Victor Paul Dobre, sef al Secretariatului de Stat pentru Coordonarea Activitatii Prefecturilor si presedinte al PNL Galati, a precizat ca "doamna Sighinas are experienta in administratie, iar acest lucru care o recomanda pentru ocuparea acestei functii". Ca urmare a numirii Marcelei Sighinas in functia de subprefect, noua candidata a PNL pentru mandatul de vicepresedinte CJ Galati va fi Tania Bogdan, in prezent inspector general la Inspectoratul scolar Galati.

Vasile Curduman fusese numit in functia de subprefect in ianuarie 2005, la propunerea BND, aripa politica a Blocului National Sindical, care la alegerile din 2004 se asociase cu PRM. Curduman a declarat ca numirea sa in functia de inspector guvernamental la Secretariatul General al Guvernului este o surpriza, dar ii va da curs, pentru ca stia din momentul in care a devenit inalt functionar public ca acest lucru implica principiul mobilitatii. Celalalt subprefect de Galati este jurista Aurica Luchiniuc, numita in decembrie 1996 in functia de secretar general al Prefecturii Galati, a devenit subpreprefect din anul 2005.

http://www.romanialibera.ro/a129954/roc ... alati.html

Posted

Numire oficială la Prefectură

Şefii serviciilor publice deconcentrate (în special cei numiţi de PNL) au participat, ieri, în sala mare a Palatului Administrativ la ceremonia oficială de numire a subprefectei Marcela Sighinaş. Oficiile le-a făcut, ca şi acum o lună şi jumătate (când a fost numit oficial Gabriel Panaitescu în locul lui Mihai Capră), secretarul de stat Victor Paul Dobre. Acesta a dat citire celor două decizii semnate de premierul Călin Popescu Tăriceanu, una, prin care Vasile Curduman este numit inspector guvernamental şi cealaltă, prin care funcţia de subprefect (devenită vacantă prin numirea lui Curduman) este ocupată, temporar, de Marcela Sighinaş.

După acest lucru, noul subprefect, Marcela Sighinaş a depus jurământul, cu mâna pe Biblie şi pe Constituţia României.

http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=25593

  • 7 months later...
Posted

Sighinaş, prima declaraţie

Proaspăt numită în funcţia de inspector guvernamental, Marcela Sighinaş s-a grăbit să-şi declare averea, aşa cum, potrivit legii, este obligat să facă fiecare demnitar. Potrivit documentului, fosta subprefectă a Galaţiului deţine: două terenuri intravilane, ambele obţinute în 2007, unul la Smârdan, de o mie de metri pătraţi, şi unul la Galaţi, de 465 metri pătraţi, două apartamente (cumpărate în 1999 şi, respectiv, 2000), un garaj şi un Renault Megane din 2005. Marcela Sighinaş a început în 2008 să-şi construiască o casă de 300 de metri pătraţi. Dna Siginaş ar putea fi invidiată pentru pedanterie şi mai ales pentru bijuteriile de familie şi cele cumpărate de-a lungul vieţii, podoabe în valoare de 50.000 de lei. Aceeaşi valoare o au şi obiectele de artă şi fond de carte veche. Marcela Sighinaş mai declară venituri anuale în valoare de 72.582 şi, cu toate că nu precizează sursa, tindem să credem că e vorba de indemnizaţia de subprefect pe opt luni.

http://www.viata-libera.ro/articol-Aver ... alati.html

  • 2 weeks later...
Posted

Paul Florea, oficial subprefect

Prefecţii judeţelor Buzău şi Satu Mare, Gabriel Balaban şi Radu Bud, au fost trecuţi de Guvern în posturi de inspector guvernamental, iar conducerea prefecturilor a fost preluată de Valeriu Ungureanu, susţinut de PSD, şi respectiv de Radu Giurca, sprijinit de PDL. Executivul a mai decis ca postul de prefect al judeţului Ialomiţa să fie ocupat de Alecsandru Ştiucă, susţinut de PSD.

Subprefecţii Arpad Ladanyi (Alba), Radu Tămăşoi-Moisil şi Mica Oprea (Bistriţa-Năsăud), Aurica Luchiniuc (Galaţi), Octavian Tuţu (Mehedinţi), Eduard Bedrosian (Timiş), Lefter Chirică (Tulcea) au fost trecuţi la rândul lor în posturi de inspector guvernamental. În locul acestora au fost numiţi Cornel Murg (Alba), Ovidiu-Victor Frenţ şi Grigore-Vasile Timoce (Bistriţa-Năsăud), Paul Florea (Galaţi), Ion Mîţu (Mehedinţi), Eugen Dogariu (Timiş), Ion Vărgău (Tulcea).

Posted

Învestirea în funcţie a noului subprefect

Prin Hotărârea de Guvern nr. 302 din 18 martie 2009, s-a aplicat mobilitatea pentru doamna Aurica Luchiniuc din funcţia publică de subprefect în funcţia publică de inspector guvernamental. Domnul Paul Florea va exercita, cu caracter temporar, funcţia de subprefect al judeţului Galaţi. Învestirea oficială în funcţie va avea loc luni, 23 martie 2009, în Sala mare a Palatului Administrativ, cu începere de la ora 10.00.

Instituţia Prefectului Galaţi

Posted

Ultima schimbare la Prefectură

Paul Florea, numit subprefect

Paul Florea a fost numit de Guvernul României subprefect al judeţului Galaţi în locul dnei Aurica Luchiniuc, devenită, prin mobilitatea funcţiei, inspector guvernamental. Ca şi colegii săi, prefectul Claudiu Brînzan şi subprefectul Cosmin Păun, Florea va exercita cu caracter temporar această funcţie publică, până la organizarea unui concurs.

Paul Florea (55 de ani) este inginer, absolvent al Facultăţii de Mecanică. În perioada 1979-1999 a fost inginer mecanic, inginer şef şi apoi şef de secţie în combinatul siderurgic. Din 1992 şi până în 2008 a fost membru CA la diferite societăţi comerciale (Apaterm, Transurb, Atlas, Minersort, Elfrom etc.). Potrivit CV-ului pe care ni l-a trimis, Paul Florea a absolvit un curs de administraţie publică (Proiectarea şi execuţia bugetelor locale pe programe Philadelphia1997), a fost consilier pe implementarea programelor europene în Ministerul Turismului şi expert în comerţ şi relaţii internaţionale în MIRA şi vorbeşte trei limbi străine - franceza, engleza şi italiana.

Paul Florea şi-a început activitatea politică în 1990, în PNL, de unde a fost exclus. A activat în Acţiunea Populară, pe listele căreia a şi candidat la alegerile parlamentare din 2004. A intrat apoi în PLD şi ulterior a devenit membru PD-L, fiind director de campanie

pentru Marius Necula. În perioada 1992-2004, a fost consilier local şi a condus Comisia de Buget.

„Sunt nerăbdător să încep treaba. Eu cred că experienţa de consilier de trei mandate mă face apt pentru o funcţie executivă. Aş vrea să realizez câteva lucruri concrete. În primul rând aş vrea să dublez desfacerea producţiei agricole din judeţul Galaţi pe pieţele gălăţene. Este proiectul pe care aş vrea să-l realizez în mandatul pe care îl am, şi să îmbunătăţesc activitatea în toate zonele în care nu au competenţă Consiliul Local şi Consiliul Judeţului, şi sunt destul de multe asemenea zone”, ne-a declarat noul subprefect.

http://www.viata-libera.ro/articol-Paul ... ect_2.html

Posted

Noul subprefect Paul Florea aduce „o notă de inovaţie” ;)

În prezenţa senatorului PD-L Marius Necula, luni a fost numit noul subprefect al judeţului Galaţi, Paul Florea. Prefectul Claudiu Brânzan a dat citire hotărârilor de Guvern privind numirea Aurorei Luchiniuc (subprefect, până ieri) în funcţia de inspector guvernamental şi exercitarea, cu caracter temporar, a funcţiei de subprefect de către Paul Florea. Aurora Luchiniuc şi-a luat rămas bun de la echipa din Prefectură, cu care a colaborat foarte bine, mulţumindu-le colegilor pentru acest lucru. Totodată, noul inspector guvernamental (cel de-al patrulea, după fostul prefect Gabriel Panaitescu şi foştii subprefecţi Vasile Curduman şi Marcela Sighinaş) şi-a exprimat speranţa că îşi va îndeplini şi pe viitor atribuţiile care îi vor reveni. După ce a jurat pe Biblie şi Constituţia României, noul subprefect, Paul Florea, a ţinut un scurt discurs: „Vin în faţa dumneavoastră cu multă determinare, doresc să fac faţă sarcinilor care îmi revin şi le voi face conştiincios, aşa cum mă ştie lumea”. „Vreau să aduc şi o notă de inovaţie în domeniul acesta am vrea ca împreună să constituim un guvern local, un guvern care să se implice în interesul cetăţeanului şi pentru aplicarea legilor ţării, a programului de guvernare, să punem în aplicare lucrurile pe care le aşteaptă lumea de atât timp. Energia mea poate fi pusă în slujba acestor deziderate pe care oamenii le cer de atâta timp”.

http://www.viata-libera.ro/articol-Noul ... ____2.html

  • 1 month later...
Posted

Subprefectul Florea şi-a postat averea pe site-ul Prefecturii

Declaraţiile de avere şi de interese ale lui Paul Florea au fost „desecretizate”, în sensul că, deşi poartă data de 2 aprilie, abia acum au fost făcute publice. Potrivit documentelor, Florea deţine două terenuri agricole, în suprafaţă totală de trei hectare, în judeţul Tulcea, dobândite prin moştenire, o casă de locuit de 259 de metri pătraţi cumpărată în 1994 şi un autoturism Cielo fabricat în 1998.

La capitolul plasamente, subprefectul menţionează că a împrumutat o persoană cu 1.200.000 de ceva, nu se ştie ce, probabil lei. Trebuie spus că subprefectul nu a precizat nicăieri unde a fost vorba de bani, moneda, lei sau euro, dar deducem că e vorba de lei. Subprefectul plăteşte rate la trei bănci. Creditele, în valoare totală de de 1.215.000, au fost contractate în anii 2006, 2008 şi 2009. Cel mai lung credit, încheiat pentru suma de 1.200.000 de lei, expiră peste 25 de ani.

Paul Florea declară un venit anual din pensie de 14.000 de lei. Din activităţi agricole, exploatarea terenului în proprietate, mai câştigă anual 10.000. În declaraţia de interese, Paul Florea scrie că este administrator la SC Dygit Company, societate fără activitate, în curs de lichidare.

http://www.viata-libera.ro/articol-Subp ... rii_2.html

Posted

Super ingaduitoare banca... La 55 de ani sa-ti acorde imprumut pe un termen de 25 de ani! Si asta cand ai ca venituri certe doar o pensie de vreo 12 milioane/luna... Domnul subprefect cred ca are o sanatate de cosmonaut :d

  • 5 months later...
Posted

Aurica Luchiniuc, subprefect

Mâine, 30 octombrie 2009, va avea loc învestirea oficială în funcţia de subprefect a doamnei Aurica Luchiniuc. Evenimentul se va desfăşura în Sala mare a Palatului Administrativ, de la ora 9.30.

Posted

Mda... persoana importanta. Cine ar fi crezut asa ceva despre doamna Aurica ?!?

Acum ca tot am aflat... m-am lamurit. Who cares ? ca e subprefect...

Stiu ca sunt mai mult decat subiectiv dar am fost curios deoarece dupa nume, Doamna Aurica, seamana cu numele unei frizerite din cartierul Dunarea.

N-am cunoscut-o si-i nedrept din partea mea- s-o judec doar dupa nume. So... mea culpa ! :YMDEVIL:

Posted

Aurora Luchiniuc a fost instalată, ieri, în funcţia de subprefect al judeţului Galaţi

Secretarul de stat în Ministerul Administraţiei şi Internelor, Mihai Capră, fost prefect al Galaţiului, a dat ieri citire hotărârii de guvern privind "executarea cu caracter temporar a funcţiei de subprefect, până la organizarea concursului", după care Aurora Luchiniuc a depus jurământul de credinţă. Funcţia devenise vacantă după numirea fostului subprefect, Cosmin Păun, ca prefect al judeţului Galaţi, după "debarcarea" lui Claudiu Brânzan.

Aurora Luchiniuc lucrează de multă vreme în Prefectura Galaţi, ocupând pe rând funcţiile de secretar general, subprefect şi inspector guvernamental. Practic, actualul subprefect Luchiniuc a trecut acum câţiva ani de pe postul de secretar general pe cel de subprefect şi după alegerile parlamentare din 2008 a fost schimbată din funcţie, fiind trecută pe post de inspector guvernamental, dar în februarie 2009 a depus jurământul ca avocat, părând a fi hotărâtă să părăsească Prefectura. Conform reglementărilor legale, Aurora Luchiniuc avea la dispoziţie două luni de zile pentru a se decide dacă rămâne în Prefectură sau alege să profeseze în avocatură, dar s-a decis repede. A rămas în Prefectură, iar acum, după eliberarea unui post de subprefect, a primit o nouă numire.

Potrivit declaraţiei de avere, Aurora Luchiniuc deţine cinci terenuri, din care două intravilane, două apartamente şi două case de locuit (din care una în construcţie) şi are credite la două bănci, în valoarea totală de 144.000 lei.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=8

  • 7 months later...
Posted

Tăieri de salarii şi posturi în Prefectură

Ieri, la ora la care Curtea Constituţională încă mai delibera în privinţa contestaţiilor pe legile austerităţii, la Prefectura din Galaţi se făceau socoteli pentru reducerile salariale de acum şi de pe viitor. „În cazul în care Curtea Constituţională respinge contestaţiile pe legile austerităţii, toţi angajaţii din Prefectură vor primi pe 14 iulie salariile [aferente lunii iunie] reduse cu 25 la sută, fără discuţie”, ne-a declarat, ieri, prefectul Cosmin Păun.

Potrivit site-ului Prefecturii, cel mai mare salariu net, în momentul de faţă, este de 5.494 de lei (al prefectului), iar cel mai mic, este de 727 de lei (al unui îngrijitor). După reducere, Cosmin Păun va primi în mână 4.121 de lei, pe când cel mai prost plătit salariat din Prefectură va primi 546 de lei. „În momentul de faţă, fondul brut de salarii este de 177.950 de lei. O reducere de 25 la sută va însemna o economie de 44.488 de lei, rămânând cu un fond de salarii de 133.462 de lei”, a mai spus prefectul.

Veştile rele nu se opresc aici

Însă nu reducerile salariale reprezintă cel mai rău lucru pentru angajaţii din Prefectură, ci restructurările care se anunţă. „Pentru reducerea cu 25 la sută a cheltuielilor, MAI a solicitat prefecturilor din ţară proiecte de reorganizare a instituţiilor. Eu am realizat un astfel de proiect, pe care deja l-am trimis către MAI. Aşa vor face toate instituţiile care ţin de minister, inclusiv primăriile, iar în termen de şase luni, ministerul va decide un plan unitar de măsuri privind reorganizarea”, a declarat Cosmin Păun. În momentul de faţă, potrivit prefectului, instituţia funcţionează cu 53 de oameni. Deşi Prefectura are „în schemă” 62 de posturi (încadrându-se în limitele legale – de la 62 la 67 de angajaţi), numai 53 sunt ocupate. O reducere cu 25 la sută ar însemna că 13 oameni vor fi daţi afară, rămânând doar 40. Printre măsurile de reorganizare care să conducă la o reducere cu 25 la sută a posturilor, prefectul a amintit de: „desfiinţarea unui post de subprefect, dar şi a consilierilor de la cabinetul său, desfiinţarea oficiului prefectural de la Tecuci, reducerea numărului de şoferi de la cinci, câţi avem acum, plus transformarea celor două direcţii (juridică şi deconcentrate) în servicii”. Deocamdată vorbim doar de intenţii, nu şi de măsuri. Ministerul va decide dacă se vor da oameni afară din prefecturi sau dacă vor fi păstraţi toţi, cu salarii tot mai mici.

http://www.viata-libera.ro/articol-Taieri_de_salarii_si_posturi_in_Prefectura____2.html

  • 2 weeks later...
Posted

Care dintre subprefecţi îşi face bagajele?

Conform deciziei Guvernului de reducere la jumătare a numărului de subprefecţi, această amputare se va produce şi la Prefectura noastră. Actualii subprefecţi ai Galaţiului sunt Paul Florea, venit iniţial ca interimar pe filiera PDL, pe 18 martie 2009, şi Daniel Ovidiu Tudorache, instalat ceva mai târziu, pe 12 martie 2010, din partea UNPR. Cei doi subprefecţi ai Galaţiului au câştigat în cursul lunii aprilie, potrivit datelor publicate pe site-ul instituţiei, 4.963 lei şi respectiv 4.533 de lei.

Mircea Toader, liderul PDL Galaţi şi secretar executiv PDL, ne-a declarat că va putea indica numele celui care va pleca abia după şedinţa de guvern de miercurea viitoare. Conform procedurilor, numirea în funcţie a subprefecţilor se decide la nivelul guvernului, aceştia fiind reprezentanţii guvernului în teritoriu, şi tot de acolo se stabileşte retragerea acestora.

Paul Florea, născut în 11.06.1954 şi până la fotoliul de subprefect a ocupat periodic diverse funcţii în administraţia locală şi centrală: a fost consilier local din partea PNL, inspector al ANFP-ACRI, din cadrul MAI, şi consilier în Ministerul Turismului.

Daniel Ovidiu Tudorache s-a născut în judeţul Galaţi, pe 19 iunie 1969. A fost comisar în carul Gărzii Naţionale de Mediu, Comisariatul Galaţi.

http://www.monitoruldegalati.ro/politica/care-dintre-subprefecti-isi-face-bagajele.html

Posted

Paul Florea îşi face bagajele

Subprefectul care va părăsi Prefectura Galaţi este democrat-liberalul Paul Florea. Conform deciziei centrale, prefectul are o culoare, iar subprefectul o alta. În condiţiile în care la Galaţi prefectul Cosmin Păun şi subprefectul Paul Florea au venit ambii la Prefectură din zona portocalie a eşicherului politic, iar Tudorache a fost susţinut de UNPR, cei rămaşi pe posturi sunt Cosmin Păun, în funcţia de prefect, şi Daniel Tudorache pe cea de subprefect. Comsin Păun nu ne-a oferit un răspuns privind viitorul fotoliu pe care îl va ocupa Florea, care a fost susţinut pentru postului de subprefect de către senatorul PDL Marius Necula.

http://www.monitoruldegalati.ro/politica/paul-florea-isi-face-bagajele.html

Posted

Paul Florea, eliberat din funcţie

Guvernul a decis, săptămâna trecută, ca numărul de subprefecţi să fie redus de la două posturi la o singură funcţie în fiecare judeţ. Printre subprefecţii eliberaţi din funcţie se află Kálmán Zoltán (judeţul Argeş), Sarkady Zsolt Csaba (Bihor), Benedek Kaplar Gabor (Covasna), Petrideanu Călin (Cluj), Stoian Nicolae (Arad), Pop Adrian-Constantin (Olt), Angheluţă Cristian (Iaşi), Băncilă Marius (Braşov), Iustian Mircea-Teodor (Constanţa), Nicu Cristian-Costel (Buzău), Bîrsan Cristian (Sălaj), Mungiu Dana (Neamţ), Gorun Tiberiu (Gorj), Florea Paul (Galaţi), Creţuleac Radu (Suceava).

http://www.mediafax.ro/social/mioara-mantale-a-fost-eliberata-din-postul-de-subprefect-al-capitalei-si-numita-inspector-6558213

  • 5 months later...
Posted

A murit fostul prefect Leonard Finţescu

Picăm, prea adesea, fie în mirajul de a crede că suntem de neînlocuit, sau în cealaltă extremă, de a ne crede total insignifianţi. Că suntem, de fapt, nişte mici rotiţe care, funcţionând aşa cum trebuie, punem în mişcare imensa maşinărie a întregii societăţi, acest mod de viaţă este destul de rar îmbrăţişat de semenii noştri. Unul din cei care a trăit astfel, cu sentimentul datoriei în sânge, a fost Leonard Finţescu, trecut în nefiinţă.

Nu mă număr printre prietenii săi, ori printre rudele sale. Nu l-am cunoscut, prin natura meseriei, în perioada 1990-1992, pe când, alături de Ilie Plătică Vidovici (FSN) şi Dumitru Călueanu (PNL), a reprezentat Galaţiul în Senatul României, tot din partea FSN. Ca jurnalist l-am cunoscut pe Leonard Finţescu înainte de a fi prefect al judeţului Galaţi (în perioada septembrie 2000-ianuarie 2001), pe vremea când îndeplinea funcţia de şef serviciu în cadrul Prefecturii, funcţie pe care şi-a reluat-o, cu onoare şi după ce nu a mai îndeplinit-o pe cea de reprezentant al Guvernului în teritoriu. Cum spuneam, nu am avut ocazia de a-i urmări întreaga carieră profesională, însă cred sincer că Leonard Finţescu nu şi-a modificat cu nimic felul de a fi, indiferent de natura funcţiei pe care a ocupat-o vremelnic. Fie că a fost printre primii parlamentari ai României, fie că a fost funcţionar, sau prefect, Leonard Finţescu şi-a făcut datoria cât a putut mai bine, conştient de propria valoare, dar şi de faptul că orice mecanism, oricât de mare şi complex ar fi, nu poate funcţiona fără ca „rotiţele” sale să funcţioneze, la rândul lor, impecabil.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

http://www.viata-libera.ro/articol-Leonard_Fintescu_a_plecat_dintre_noi_2.html

  • 2 months later...
Posted

Mihai Turcu ar putea să-i ia locul la Prefectură lui Cosmin Păun

Ni se pare absolut credibilă vestea că prefectul Cosmin Păun va fi demis. Problema este că nici Păun nu știe cînd anume va fi schimbat din funcția de prefect, el aflîndu-se cumva în pielea unui pacient ros de boală, căruia doctorii îi spun ba că nu va supraviețui mai mult de două săptămîni, ba că va trăi cel puțin pînă la alegerile parlamentare din 2012.

Iar cică în locul lui Păun urmează să fie numit Mihai Turcu, actualmente comisar șef al Gărzii de Mediu Galați. Problema este că Turcu se cam codește dacă să accepte sau nu postul de prefect. Dar, cu siguranță, zilele acestea va da un răspuns.

http://www.antidotul.ro/16796/p%C4%83un-mai-st%C4%83-la-prefectur%C4%83-p%C3%AEn%C4%83-accept%C4%83-mihai-turcu-postul-de-prefect.html

Posted

Prefectul Păun va fi demis, dar nu pentru că e prost. Alta-i șmecheria

Nu puțini au fost cei care s-au mirat cînd au auzit că președintele PDL Galați, Mircea Toader, dă undă verde pentru demiterea din funcția de prefect a copilului său de mingi, Cosmin Păun. Căci Toader a fost cel care s-a zbătut la București, în octombrie 2009, să îl ungă prefect pe neica-nimeni Păun. Care Păun nu a făcut cine știe ce boacăne mediatice de la instalarea în funcție, nu a fost implicat în scandaluri răsunătoare de corupție, într-un cuvînt a stat liniștit în banca lui, s-a făcut că lucrează și și-a încasat conștiincios leafa de prefect.

Și-atunci de ce să subscrie Toader la preconizata demitere a lui Păun? Mulți ar fi tentați să răspundă așa: pentru că Păun e nițel prost și destul de incompetent, ceea ce nu ar fi o afirmație în totalitate falsă. Dar nu, Toader nu este omul care să judece oamenii pe criterii de competență, să și-i apropie pe cei care se pricep, care știu meserie. Așa că, cel puțin din acest punct de vedere, Păun ar fi omul potrivit, numai bun de ținut în preajmă de Mircea Toader.

În spatele anunțatei demiteri a lui Păun se ascunde altceva. Și anume faptul că pedeliștii caută un om potrivit pentru funcția de prefect, care să facă treabă bună la alegerile locale din 2012. Adică, pentru a fi mai expliciți, să poată controla votul la locale prin pîrghiile (mai ales la limita legii) pe care le are un prefect. Am înțeles că această directivă a venit de la București și este valabilă pentru toate județele din țară. Dacă sînt jos de tot în sondaje, cei din PDL (inclusiv Galați) speră să tragă elegant din voturi, echilibrînd cumva scorul în meciul cu PSD+PNL+PC, adică USL. Iar în județele unde pe post de prefecți sînt cozi de topor, de genul lui Cosmin Păun, trebuie musai operate schimbări din funcție.

Marele lider Toader dispune de destui oameni, dar de paie

Pedeliștii din Galați sînt disperați că nu au nici un om care să știe joaca la alegerile locale din 2012, care să ciupească din voturi pe ici, pe colo, prin punctele esențiale, de la numirea șefilor de circumscripții electorale și pînă la neluarea în seamă a reclamațiilor cu privire la tentativele de fraudă.

Cosmin Păun era clar depășit de situație, el nefiind în stare să stea de vorbă cu niște amărîți de pensionari, anul trecut, pe scările prefecturii, darămite să jongleze cu voturile de la localele din 2012. A apărut apoi varianta Mihai Turcu, de la Garda de Mediu. E drept că Turcu a mai lucrat la prefectură, ca subprefect, dar individul este nu doar înghesuit la minte, ci și extrem de puturos. În disperare, Toader s-a gîndit și la directorul Electrica Galați, Iulian Aramă, dar și-a dat seama că are nevoie de un om care să știe să ciordească voturi, nu să fure curent electric cu găleata de plastic.

Căutările pentru identificarea viitorului Prefect al Galațiului continuă, cu toți cei nominalizați în stare de libertate. Vom reveni.

(Textul acesta a fost scris, gindit si conceput ca un pamflet. In consecinta va rugam sa-l consumati ca atare!)

http://www.antidotul.ro/17126/prefectul-p%C4%83un-va-fi-demis-dar-nu-pentru-c%C4%83-e-prost-alta-i-%C8%99mecheria.html

Posted

d-le toader, ma ofer eu disponibil pt postul de prefect. stiu sa fur orice!!

Textul acesta a fost scris, gindit si conceput ca un pamflet. In consecinta va rugam sa-l consumati ca atare!

Posted

Posibilă înlocuire a prefectul Păun

Scaunul prefectului Cosmin Păun pare că se clatină. Există zvonuri că în perioada următoare acesta va fi înlocuit din funcţie, trei nume importante din PDL fiind date ca posibili înlocuitori.

Liderul PDL Galaţi, Mircea Toader, a recunoscut ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, faptul că activitatea prefectului Păun este analizată la nivel central, însă rezultatele acestei analize vor fi cunoscute abia peste o lună. „Există o analiză a tuturor prefecţilor. Când se va finaliza această analiză, dacă va fi cazul, vom susţine un punct de vedere”, a declarat Toader, referindu-se la zvonul legat de o eventuală înlocuire a actualului prefect de Galaţi.

Întrebat dacă este mulţumit de activitatea acestuia din urmă sau dacă ar avea ceva să-i reproşeze, liderul PDL a declarat: „Şi eu am nemulţumirile mele, cum am şi lucruri care m-au mulţumit. Dacă e cazul şi ne întreabă cineva vom susţine un punct de vedere. Prefectul este reprezentantul Guvernului, nu al judeţului Galaţi sau al unei organizaţii politice. Prefectul a avut o acţiune importantă în perioada inundaţiilor, dar nu este luată în discuţie doar această perioadă, ci întreaga sa activitate”.

Toader a continuat făcând referire şi la numele celor trei posibili înlocuitori ai lui Cosmin Păun, susţinând că fiecare dintre cei trei are calităţi, dar că nu este cazul deocamdată să vorbim despre un înlocuitor. „Nu am discutat problema modificării funcţiei de prefect. Am auzit nume prin diverse părţi, dar veţi afla primii atunci când va fi cazul. Am auzit că au apărut numele lui Iulian Aramă, Mihai Turcu şi Emil Grădinaru. Toţi trei au calităţile lor, dar de aici şi până la a fi prefect e cale lungă. Analiza în ceea ce priveşte prefectul judeţului Galaţi se va încheia la sfârşitul lunii aprilie”, a susţinut Mircea Toader, liderul organizaţiei judeţene a PDL Galaţi.

http://www.viata-libera.ro/articol-Prefectul_Paun_pe_faras_2.html

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.