Jump to content

Instituția Prefectului judeţului Galaţi

Share

Recommended Posts

Ponta şi-a numit noii prefecţi şi subprefecţi

Guvernul a finalizat lista noilor prefecţi şi subprefecţi,care îi vor înlocui în posturi pe reprezentanţii PDL şi UDMR, hotărârile aprobate de Executiv fiind publicate vineri seara în Monitorul Oficial.

Printr-un set de hotărâri, Guvernul a dispus numirea prefecţilor Dan Simedru-Coriolan (Alba) în locul lui Cornel Bardan, Cristian Soare (Argeş) în locul lui Petrişor Berevoianu, Claudiu Şerban (Bacău) în locul Tudoriţei Lungu, Nastasia Bob (Bistriţa-Năsăud) în locul lui Florian Daniel-Cristian, Adrian Constantinescu (Botoşani) în locul lui Cristian Roman, Mihai Mohaci (Braşov) în locul lui Ion Gonţea, Gabriel Baltă (Buzău) în locul lui Paul Beganu, George Iacob (Călăraşi) în locul lui Emil Muşat, Codrin Munteanu (Covasna) în locul lui Ervin György Ervin, Emilian Rusu (Dâmboviţa) în locul lui Caracota Iancu, Elena Costea (Dolj) în locul lui Nicolae Giugea, Emanoil Bocăneanu (Galaţi) în locul lui Paul Florea, Nina Crişu (Giurgiu) în locul lui Lucian Dumitru, Augusta-Cristina Urzică (Harghita) în locul lui Ladányi László -Zsolt, Marian Bosianu (Iaşi) în locul lui Sava Tomaşeschi, Florentina Pencea (Ilfov) în locul lui Dan Baranga, Sorin Rednic (Maramureş) în locul lui Sandu Pocol, Nicolae Drăghiea (Mehedinţi) în locul lui Ion Mîţu, Eugen Ionică (Olt) în locul lui Leonid Mosiu, Marius Sersea (Prahova) în locul lui Adrian Semcu, Eugeniu Avram (Satu Mare) în locul lui Cristian Sasu, Ovidiu Sitterli (Sibiu) în locul lui Rareş Macrea, Florin Sinescu (Suceava) în locul lui Sorin Popescu Arcadie, Lucian Simion (Tulcea) în locul lui Vasile Gudu, Radu Renga (Vaslui) în locul lui Levente Szekely, Mircea Nadolu (Vâlcea) în locul lui Petre Ungureanu.

Au mai fost numiţi ca prefecţi Bogdan Huţucă (Constanţa) şi Zorinel Niculcea (Teleorman), iar ca subprefecţi Rodica Paraschiv (Prahova) şi Aurora Gherghina (Vâlcea).

Au mai fost eliberaţi din funcţie prefecţii Laurenţiu Bibarţ (Arad), Gavrilă Ghilea (Bihor), Ioan Sabo (Caraş-Severin), Vasile Stamatian (Cluj), Ştefan Dezmeri (Hunedoara), Mihai Archip (Neamţ), Mircea Băcală (Timiş), precum şi subprefecţii Horaţiu Puiu (Alba), Gelu Dascălu (Bacău), Ioan Păun (Bistriţa-Năsăud), Ambrus Romer (Braşov), Valentin Ionaşcu (Covasna), Ionel Gheorghişor (Ialomiţa), Ana Pataki (Maramureş).

Executivul i-a mai numit ca subprefecţi pe Mariana Câmpurean (Bucureşti) în locul lui Dafinel Mănoiu, Gheorghe Marin (Argeş) în locul lui Ion Cîrstoiu, Cristian Bitea (Bihor) în locul lui Sorin Buhaş, Sebastian Tocariu (Botoşani) în locul Silvanei Tudorache, Alecu Vasile (Buzău) în locul lui Valeriu Ungureanu, Ioan Paulescu (Caraş-Severin) în locul lui Nicolae Verindeanu, Cornel Coman (Călăraşi) în locul lui Nicolae Miu, Gabriel Panaitescu (Galaţi) în locul lui Daniel Tudorache, Silvia Crăiţa (Giurgiu) în locul Cameliei Toma, Octavian Condrat (Harghita) în locul Rodicăi Biro, Vasilică Potecă (Hunedoara) în locul lui Marius Szabo, Lilian Onescu (Ilfov) în locul lui Valentin Delcea, Dumitru Tuţu (Mehedinţi) în locul lui Ioan Suru, Daniela Soroceanu (Neamţ) în locul lui Vasile Şendea, Virgil Delureanu (Olt) în locul lui Jenel Copilău, Cristian Sasu (Satu Mare) în locul lui Csaba Pataki, Mircea Creţu (Sibiu) în locul lui Constantin Morar, Constantin Harasim (Suceava) în locul Angelei Zarojanu, Liliana Oneţ (Timiş) în locul lui Zoltan Marossy, Andrei Puică (Vaslui) în locul lui Ciprian Iftimoaei.

Prefecţii judeţelor Botoşani, Harghita, Sălaj şi subprefecţii Ion Cîrstoiu (Argeş), Gyozo Barczi (Mureş), Zoltan Marrosy (Timiş), Ciprian Iftimoaei (Vaslui) eliberaţi din funcţie au fost trecuţi în postul de inspector guvernamental.

zf.ro

Noul prefect a fost numit oficial

Noul ministru delegat al Administraţiei, Victor Paul Dobre, i-a numit, sâmbătă, oficial, în funcţia de prefect şi subprefect ai judeţului Galaţi pe Cătălin Emanoil Bocăneanu şi Gabriel Panaitescu. Totodată, ministrul i-a eliberat din funcţie pe prefectul Paul Florea (numit în 20 iulie 2011, în locul lui Cosmin Păun) şi pe subprefectului Ovidiu Tudorache (numit în martie 2010, în locul Aurorei Luchiniuc).

Cătălin Emanoil Bocăneanu a condus, până acum, Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor Galaţi, instituţie aflată în subordinea Consiliului Judeţean Galaţi. Prefectul a condus, în 2008, Biroul Electoral de Circumscripţie Suhurlui, iar în 2009, la alegerile europarlamentare, a fost reprezentantul PSD în BEJ.

Totuşi Bocăneanu spune că nu mai este membru de partid „de ani buni”. Gabriel Aurelian Panaitescu a fost, până acum, inspector guvernamental la secretariatul general al Guvernului şi a mai îndeplinit funcţia de prefect al Galaţiului, în 2008, după demisia depusă de fostul liberal Mihai Capră.

Înlocuirea cu Brânzan, un "zvon"

„Sper să demonstrez că nu este nici o diferenţă de profesionalism între interimat şi definitiv”, a spus noul prefect, care îşi exercită funcţia „cu caracter temporar prin detaşare în condiţiile legii”. Întrebat, ulterior, dacă nuanţarea a fost făcută şi în contextul în care se vehiculează că va fi înlocuit în scurt timp de social-democratul Claudiu Brânzan (când acesta va dobândi calitatea de funcţionar public), Cătălin Bocăneanu a replicat: „sincer sunt fel de fel discuţii, zvonuri, dar nu are rost să-mi bat capul cu aşa ceva. Mă concentrez la ce am de făcut până la alegerile generale”.

Prefectul a mai spus că încă nu s-a decis dacă va schimba sau oamenii care au lucrat cu Florea (directorul de cabinet, consilierul, consultantul şi secretarul). „Eu am o deviză: cea mai mare descoperire a omenirii nu e roata, ci munca în echipă; împreună, cu domnul prefect vom face o echipă care să vegheze la respectarea legilor”, a spus şi Gabriel Panaitescu.

Concediu impus pentru funcţionarii implicaţi în campania electorală

Ministrul Victor Paul Dobre le-a reamintit celor doi că trebuie să vegheze la buna desfăşurare a alegerilor locale, la constituirea noilor structuri administrative (după 10 iunie) şi la organizarea alegerilor generale. Dobre a ţinut să lanseze şi un avertisment pentru descurajarea şefilor instituţiilor descentralizate, tentaţi să se implice în campania electorală: „Toţi funcţionarii publici trebuie să respecte regula: cine doreşte competiţie politică se suspendă, îşi ia concediu se duce şi îşi face competiţia, restul îşi văd de treabă; instituţiile publice trebuie să funcţioneze”.

Tudorache a lipsit, Florea a reparat un scaun

Numirile de ieri nu s-au făcut fără incidente; în ultimele sale secunde de prefect, Paul Florea a rămas cu o bucată din scaunul de lemn pe care voia să i-l ofere ministrului Dobre. Florea s-a muncit puţin să pună la loc piesa din lemn descleiată, în timp ce Dobre zâmbea vizibil amuzat de situaţie. Elegant, ministrul a spus că „nu am observat” şi faptul că subprefectul demis, Ovidiu Tudorache, nu era prezent.

Absenţa sa a fost observată mai ales de şefii instituţiilor publice, anunţaţi din pripă să participe la eveniment şi care au alergat să ajungă la timp la Prefectură, asta în ciuda faptului că ceremonia a început cu o întârziere de 20 minute. Sala Prefecturii a fost plină de membri social-democraţi (consilieri judeţenei şi doi deputaţi), PDL a fost reprezentat doar prin directoarea AJPS Olimpia Ralea, iar PNL, doar de ministrul Victor Paul Dobre.

viata-libera.ro

Deşi a fost demis, Paul Florea încă ia salariu de la Prefectură

Cu toate că a fost schimbat din funcţie săptămâna trecută, fostul prefect Paul Florea este în continuare angajatul Prefecturii Galaţi şi, ca atare, îşi încasează în continuare salariul. El a confirmat pentru "Viaţa liberă" că este, în prezent, consilier la Departamentul Deconcentrate.

Florea neagă că s-ar fi angajat singur. "Înainte să fiu numit prefect, lucram la Bucureşti, la ANFP şi am cerut să fiu transferat la Prefectura Galaţi, ca să nu mai fac naveta. După ce am fost numit prefect, postul de consilier a rămas în conservare, conform legii. Aşa s-a întâmplat şi în cazul fostului subprefect Ovidiu Tudorache, care acum s-a reîntors la Mediu, pe postul ocupat anterior numirii ca subprefect", a spus fostul prefect. "Am vorbit cu prefectul Bocăneanu şi i-am spus că îmi iau concediu, 50 de zile lucrătoare, din 2011 şi 2012 şi dânsul a fost de acord", a mai spus Florea, precizând că a optat pentru asta şi după avertismentul ministrului Victor Paul Dobre care le-a recomandat funcţionarilor publici implicaţi în campanie electorală să îşi ia concediu.

viata-libera.ro

• 3 months later...

Prefectul Galaţiului, poziţia 15 pe ţară în topul datornicilor din fruntea prefecturilor

Prefectul judeţului Galaţi, Cătălin Emanoil Bocăneanu, ocupă locul 15 pe ţară în topul datornicilor din fruntea prefecturilor. Reprezentantul Guvernului în teritoriu se poate declara, astfel, un prefect fericit dacă ţinem cont că anul trecut, în acelaşi clasament, fostul prefect al Galaţiului, Paul Florea, ocupa poziţia a cincea, după „supervizorii” judeţelor Teleorman, Bucureşti, Ilfov şi Braşov.

20.000 de euro, credit scadent în 2013

Cătălin Emanoil Bocăneanu se clasează pe poziţia a 15-a în topul datornicilor de la cârma prefecturilor, întocmit de către Econtext, în condiţiile în care, potrivit declaraţiei sale de avere, reprezentantul Guvernului în teritoriu este dator unei bănci cu nu mai puţin de 20.000 de euro. Prefectul Galaţiului a contractat împrumutul în anul 2010, iar anul viitor trebuie să restituie suma totală, întrucât, potrivit declaraţiei de pe site-ul Prefecturii Galaţi, creditul este scadent în 2013.

„Nu pot să vă spun nimic. Nu am cunoştinţă de acest clasament. Eu sunt în concediu”, ne-a declarat prefectul Cătălin Emanoil Bocăneanu.

În total, datoriile actualilor prefecţi, numiţi de către Victor Ponta, însumează aproximativ 1 milion de euro, de trei ori mai puţin decât foştii prefecţi, numiţi de către Emil Boc, ce aveau datorii totale de peste trei milioane de euro. Media datoriilor prefecţilor de astăzi se ridică la 27.244 de euro.

Prefectul Florea, dator pentru o faptă bună

Fostul prefect al Galaţiului, Paul Florea, nu a fost deloc deranjat, anul trecut, când s-a clasat pe locul cinci în topul datornicilor, cu două credite în valoare de 288.095 de euro. În luna octombrie acesta ne declara că împrumuturile au fost contractate cu scopul de a ajuta o cunoştinţă, care se afla în impas.

Datoriile prefecţilor numiţi de către portocalii s-au ridicat, în 2011, la 3.103.166 de euro, cu o medie de 73.885 de euro.

monitoruldegalati.ro

• 1 year later...

Paul Puşcaş, noul prefect al Galaţiului?

Zvonurile privind înlocuirea actualului prefect al judeţului Galaţi, Cătălin Emanoil Bocăneanu, cu o altă persoană au revenit astăzi, în forţă, deşi în ultima perioadă aproape că fusese uitată teoria potrivit căreia vom avea un nou reprezentant al Guvernului în teritoriu. Ultimele zvonuri nu doar că dau ca sigură schimbarea, miercurea aceasta, a actualului prefect, ci şi numele viitorului său înlocuitor: Paul Puşcaş, actualul secretar al Consiliului Judeţean Galaţi, instituţie în care lucrează şi soţia sa, Daniela Puşcaş.

Paul Puşcaş a fost numit secretar al CJ de fostul preşedinte al acestei instituţii, Eugen Chebac.

Rămâne de văzut dacă aceste zvonuri se vor confirma, sau rămân simple fumigene, având în vedere că ministrul Afacerilor Interne Radu Stroe tocmai a fost la Galaţi, dar nu a dat nici un semn că ar fi nemulţumit de activitatea, în general, a lui Cătălin Emanoil Bocăneanu, sau de cum a gestionat acesta perioada dificilă prin care tocmai a trecut judeţul.

Dacă zvonurile se vor confirma, probabil că vom afla şi care sunt motivele schimbării din funcţie a actualului prefect, dar şi atuurile care l-au recomandat pe Paul Puşcaş drept reprezentant al Guvernului în teritoriu.

presagalati.ro

Pai nu te supara, Mikka, dar intrebarea e pe masura :)

Daca pe om il deranjeaza mai mult sa le faca pe plac amantelor din prefectura, la cafele, in loc sa se ocupe de deastrul din judet, m-am gandit sa-l pomenesc un pic. De altfel, cum as putea documenta caracteristica asta?

• 1 month later...

Cine va fi noul prefect de Galaţi?

Săptămâna viitoare, cel mai probabil, Guvernul va numi în funcţie un nou prefect de Galaţi, după ce Cătălin-Emanoil Bocăneanu a fost reţinut de DNA, iar ministrul Radu Stroe a aprobat, încă de vineri, demiterea sa. În mediul politic sunt vehiculate, la acest moment, numele a doi social-democraţi pentru ocuparea acestui post. Este vorba despre Emilia Manon Cristoloveanu (directorul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Galaţi) şi Paul Puşcaş, secretarul Consiliului Judeţului Galaţi.

viata-libera.ro

"Nesimtirea" invocata de tine nu are nicio gara cu ceea ii este imputat acum (ex)prefectului. Ceea ce faci acum seamana cu ceea ce face si Crangan de la VL  - a scris un articol acum juma' de an ca ar putea fi "zornait de catuse" in Romania si acum, hot si el ca musca la... arat - ca el a facut si a dres.

Uite, fac si eu o "previziune": va fi un cutremur in Vrancea (sau in alta parte) in urmatoarele 12 luni. Te bagi sa pariezi contra? :)

Ba chiar daca nu vrei tu, are, iar unul din capetele de trafic de influenta, exact la ce latram eu mai sus se refera. Sau era o probabilitate intr-atat de mare incat domnu` ex-prefect si-a acceptat destinul inainte sa se gandeasca sa-si umfle muschii pe inregistrarile DNA si-a zis: <hai sa o fac si pe asta, sa stie toata lumea ce mare lichea am fost si am de gand sa fiu de-acum inainte. Ies la o cafeluta sa-i asigur si postul lu` fata asta cu curu` mare, ca sigur intra Ivan de la DNA pe fir si-n felul asta ii ridic mingea la fileu si lu` Crangan, ca deja fac 4 luni de zile de la articolul ala!> Aria de prezicere era destul de restransa, as zice eu, iar cota era astronomica, avand in vedere ca nu stiu vreun alt prefect din ultimii 23 de ani care sa fi fost cel putin la fel de tampit ca asta. In schimb, la capitolul bun simt (de unde insist ca i se trage), nu excela si l-ar pune oricine in capul listei rusinii.

Cat despre prinsoarea referitoare la cutremur, pun pariu pe-o bere, daca specifici si ariile judetelor pe care se va resimti primul cutremur, respectiv magnitudinea aproximativa, cu o marja de eroare de 0,5 :d

daca specifici si ariile judetelor pe care se va resimti primul cutremur, respectiv magnitudinea aproximativa,

Noooo, nu merge. Pai nici tu n-ai zis cand se va intampla ceva si nici ce anume. Asa ca daca vrei - se va intampla in Romania si va fi "destul de" :))

Dorin Otrocol, favorit pentru funcţia de prefect

Dacă zilele trecute în mediul politic circulau o serie de scenarii potrivit cărora Emilia Manon Cristoloveanu, Cornel Hamza şi Paul Puşcaş ar fi „concurat” pentru fotoliul de prefect, astăzi bursa zvonurilor a adus în prim-plan numele unui fost social-democrat, plecat de câţiva ani, în Bucureşti.
Conform unor surse, fostul director al AFDJ Galaţi, Dorin Otrocol, are mari şanse să fie numit prefect de Galaţi, decizia fiind deja luată la nivel central.
Contactat telefonic, Dorin Otrocol nu confirmat informaţia. „Nu pot confirma pentru că nu ştiu nimic. Deocamdată, eu sunt director general în altă parte. De patru ani nu mai sunt membru de partid. Am dat un examen pentru funcţionar public, dar nu mi s-a comunicat nimic”, ne-a declarat fostul director general al AFDJ Galaţi.

viata-libera.ro

Ghici cine s-ar putea reîntoarce la Galaţi pe post de prefect?

Lista persoanelor vehiculate în mod neoficial pentru postul de prefect al judeţului Galaţi s-a mai îmbogăţit cu un nume. Alături de Manon Cristoloveanu, care este în prezent directoarea Direcţiei Judeţene de Protecţia Copilului dar şi de Paul Puşcaş, care este secretarul Consiliului Judeţean Galaţi apare acum un al treilea nume, al unui gălăţean care, deşi în ultimii ani a trăit la Bucureşti, nu este deloc străin de administraţia locală, mai ales de Consiliul Judeţean.   

Este vorba despre  Dorin Otrocol, despre care surse politice susţin că ar putea fi numit drept viitorul prefect al judeţului Galaţi, în locul lui Cătălin Emanoil Bocăneanu, aflat în prezent în arest preventiv şi cercetat, printre altele, pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu.

Cine este Dorin Otrocol?

Dorin Otrocol a fost vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Galaţi în două rânduri: în perioada ’92-’96, pe când preşedinte CJ era regretatul Răsvan Angheluţă dar şi în mandatul 2000-2004, pe când şefia CJ era deţinută de Dan Lilion Gogoncea. Dorin Otrocol a condus, ani la rând şi societatea administrată de CJ, SC Drumuri şi Poduri, societate care în prezent este falimentară.

În 2009, Dorin Otrocol a fost numit din partea PSD director al Administraţiei Fluviale a Dunării de Jos, în locul lui Ionel Malenda (PNL). La acel moment, Dorin Otrocol îndeplinea funcţia de preşedinte executiv al Organizaţiei Judeţene PSD Galaţi şi era şi consilier judeţean PSD, mandat obţinut la alegerile din 2008 şi care a încetat în februarie 2009. Tot din acel an, Dorin Otrocol încă mai este reprezentant AGA în societatea Administraţia Pieţelor Agroalimentare Galaţi, funcţie retribuită cu 950 de lei pe lună (conform propriei sale declaraţii de avere).

Renunţă Otrocol la funcţia de director de Capitală pentru Galaţi?  

În prezent, Dorin Otrocol este director general al Organismului Intermediar pentru Promovarea Societăţii Informaţionale (OIPSI), din cadrul Ministerului pentru Societatea Informaţională, condus de ministrul gălăţean Dan Nica, preşedinte al PSD Galaţi. Dorin Otrocol a fost promovat director OIPSI chiar în acest an, întrucât, potrivit declaraţiei sale de avere, anul trecut a îndeplinit doar funcţia de consilier principal în cadrul acestei structuri.

Rămâne de văzut dacă Dorin Otrocol va fi de acord să devină reprezentantul Guvernului în Galaţi, având în vedere nu doar funcţia de director general la care ar trebui să renunţe, dar şi misiunea delicată pe care o va avea viitorul prefect al Galaţiului, numit după o persoană care a plecat din birou împreună cu mascaţii şi procurorii DNA. Deocamdată nu am reuşit să îl contactăm telefonic pe Dorin Otrocol, pentru a afla dacă ar accepta sau nu propunerea de a deveni prefectul judeţului Galaţi.

presagalati.ro

Sa-mi bag crenvurstiu`: Organismului Intermediar pentru Promovarea Societăţii Informaţionale (OIPSI), din cadrul Ministerului pentru Societatea Informaţională?? Probabil ca viitorul fost candidat la functia de prefect se speteste cu munca pe te miri-ce si mai nimic.

Dorin Otrocol este noul prefect al judeţului Galaţi

Fostul prefect al județului galați, Emanoil Cătălin Bocăneanu a fost eliberat din funcție de către Guvern, miercuri, printr-o decizie luată în cadrul ședinței ordinare a Executivului. În locul lui Bocăneanu, reținut pentru fapte de corupție, a fost numit Dorin Otrocol.

Surse oficiale din cadrul Guvernului au declarat că în locul lui Emanoil Bocăneanu a fost numit, prefect al județului Galați, Dorin Otrocol, director general al Organismului Intermediar pentru Promovarea Societăţii Informaţionale din cadrul Ministerului pentru Societatea Informaţională.

Potrivit Mediafax, noul prefect este fost director la Administraţia Fluvială a Dunării de Jos Galaţi și e susţinut de PSD în această funcție, activând până acum în subordinea ministerului condus de Dan Nica.

ziuanews.ro

Dorin Otrocol, noul prefect al judeţului Galaţi: „Am obligaţii morale faţă de acest judeţ”

Guvernul României a adoptat, în ședința de miercuri, 20 noiembrie, decizia prin care „a încetat exercitarea, cu caracter temporar, a funcţiei publice de Prefect al Judeţului Galaţi a domnului Bocăneanu Emanoil-Catalin şi numirea în funcţie, cu caracter temporar, prin detaşare în condiţiile legii, a domnului Otrocol Dorin”.

Fost vicepreședinte CJ în două rânduri, dar și fost subprefect al județului Galați (pe vremea în care prefect era Marius Necula), Dorin Otrocol a explicat de ce a acceptat postul de prefect al județului Galați. „Am acceptat această funcție pentru că am obligații morale față de acest județ în care am trăit și am muncit aproape 45 de de ani. Mă reîntorc la Galați printre prieteni, pentru că, deși lucrez în prezent la București, mereu am revenit acasă, cu plăcere, alături de prieteni.”

Întrebat dacă nu este intimidant să ocupe un birou pe care ultimul prefect l-a părăsit însoțit de mascați și procurorii DNA, Dorin Otrocol a răspuns: „Eu mereu am avut un principiu după care m-am ghidat în viață: respectarea legii. Acesta va fi cuvântul de ordine și la noul meu loc de muncă și nu voi face rabat de la acest principiu, chiar dacă acest lucru va însemna, poate, să-mi stric anumite prietenii”.

presagalati.ro

Dorin Otrocol este noul prefect al judeţului Galaţi

Dorin Otrocol a fost învestit joi în funcţia de prefect al judeţului Galaţi, în locul lui Emanoil Cătălin Bocăneanu, aflat în arest. Otrocol va exercita această funcţie cu caracter temporar, prin detaşare, potrivit hotărârii adoptate de Guvern. În cadrul ceremoniei, din sala mare a Prefecturii, la care au fost prezenţi parlamentari, primarul Marius Stan, dar şi directori de instituţii din Galaţi, s-a dat citire hotărârii prin care Bocăneanu a fost eliberat din funcţia de prefect, iar Dorin Otrocol numit în locul său. Otrocol a depus apoi jurământul cu mâna pe Biblie şi pe Constituţia României. „Privesc în sală şi recunosc pe marea majoritate dintre cei prezenţi aici cu care am lucrat. Îmi doresc din tot sufletul ca acea colaborare excelentă pe care am avut-o, nu în calitatea mea de subprefect, ci anterior, să continue şi vă asigur că în mine veţi avea un coleg cu care puteţi colabora în condiţiile legii”, a spus Dorin Otrocol, după ce a depus jurământul.
Otrocol, considerat un apropiat al liderului PSD Galaţi Dan Nica, a deţinut de-a lungul timpului funcţii importante în administraţie. A fost vicepreşedinte al Consiliului Judeţului Galaţi, subprefect, director la societatea Drumuri şi Poduri, director la AFDJ Galaţi şi până de curând director general al Organismului Intermediar pentru Promovarea Societăţii Informaţionale din cadrul Ministerului pentru Societatea Informaţională, condus de Dan Nica.

impartial.ro

• 3 months later...

Iuliana Constantinescu, noul subprefect de Galaţi

Iuliana Constantinescu este, începând de astăzi, noul subprefect al judeţului Galaţi. În Monitorul Oficial al României a fost publicată Hotărârea Guvernului privind exercitarea, cu caracter temporar, prin detaşare în condiţiile legii, a funcţiei publice de subprefect al judeţului Galaţi de către Iuliana Constantinescu.
Gabriel-Aurelian Panaitescu, cel care a deţinut până acum funcţia de subprefect, a fost numit, prin decizia primului ministru Victor Ponta, în funcţia publică de inspector guvernamental în cadrul Secretariatului General al Guvernului.

viata-libera.ro