Jump to content

Necesitatea a noi numere de înmatriculare

Sheena

Recommended Posts

Citisem pe un alt forum ca in Bucuresti s-a ajuns la situatia in care numerele de Bucuresti s-au terminat si au inceput sa puna numere de Ilfov si celor care au domiciliu in Bucuresti. Din cate am auzit acum populatia bucurestiului ar fi depasit 3 milioane. Deci rezulta ca 2/3 din bucuresteni au masina personala

Ma gandesc ce vom face cand s-or termina si cele de Ilfov? Vom trimite bucurestenii in Ploiesti sau in Pitesti? Se vede ca numerele acestea noi de inmatriculare nu au fost bine gandite. Si cum neavand ce face ma tot gandeam la solutia acstei probleme. Ieri in timp ce ma plimbam am vazut si 2 masini inmatriculate in R. Moldova, venite la L.Sarat. Era ceva de genul: 2 litere apoi 2 litere apoi 3 cifre

Si imediat mi-a venit ideea noilor numere care ar trebui sa le faca autoritatile.

Ce parere a-ti avea daca de exemplu pentru Galati ar fi numerele de la GL GL 000001 la GL GL 999999 iar pentru Tecuci ar fi de la GL TC 000001 LA GL TC 999999 ceea ce rezulta ca in loc de 99x27x27x27 1948617 posibilitati pentru un judet intreg, am avea posibilitatea a 1 milion de variante pentru fiecare localitate a acelui judet.

Pentru bucuresti va fi impartit pe sectoare astfel de la B S1 000001 LA B S6 999999 Ceea ce rezulta ca in loc de 1948617 de posibilitati de inmatriculare in Bucuresti am avea 6 milioane de posibilitati.

Ce parere aveti?

Dacă ar realoca şi numerele radiate, atunci ar mai fi loc. Dacă s-ar renunţa la numerele prefernţiale şi ar fi înlocuite, spre exemplu, cu: GL PRIMAR1, GL DANIEL32, GL SERGIU5, etc....

O soluţie ar mai fi ca grupul de două cifre să fie din trei. Ideea e ca numărul să fie cât mai repede citit.

Dar oare de ce le mai spune "numere"? Că acum predomină literele. N-ar fi mai simplu să le spună "matricole"?

• 3 months later...
  • 2 years later...