dcp100168 Posted November 13, 2018 Posted November 13, 2018 Galaţiul, premiat pentru "Excelenţă în Sănătate şi Asistenţă Socială" Galaţiul a obţinut, luni seară, 12 noiembrie 2018, la Ateneul Român, premiul pentru "Excelenţă în Sănătate şi Asistenţă Socială", în cadrul Galei Asociaţiei Municipiilor din România, eveniment organizat sub patronajul preşedintelui României. Potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei, secţiunea "Excelenţă în Sănătate şi Asistenţă Socială" a fost una dintre cele zece categorii pentru care s-au acordat premii în acest an. Printre proiectele gălăţene apreciate se află înfiinţarea, în toamna anului trecut, a primului centru de permanenţă din oraş, în Micro 39, care a oferit deja servicii medicale pentru aproximativ 10.000 de persoane, urmând să fie inaugurat, în curând, un al doilea centru de permanenţă, în Mazepa. Primăria a obţinut recunoaşterea juriului şi pentru achiziţia terenului şi a imobilului în care îşi desfăşoară activitatea Spitalul Clinic de Obstetrică-Ginecologie "Buna Vestire", care urmează să fie modernizat cu fonduri europene. Proiectele dedicate Spitalului pentru Copii "Sf. Ioan", care, pe lângă investiţiile în aparatură şi dotări, va avea o Unitate Primire Urgenţe şi un Ambulatoriu moderne, cu fonduri europene, au fost, de asemenea, apreciate de juriu. La fel şi proiectele de reabilitarea termică şi creştere a performanţei energetice a clădirilor Centrului Multifuncţional de Servicii Sociale Galaţi şi Căminului pentru Persoane Vârstnice "Sf. Spiridon". "Mă onorează şi mă bucură, deopotrivă, premiul obţinut de municipiul Galaţi. Este o dovadă a recunoaşterii eforturilor pe care le depunem pentru cetăţeni, sănătatea fiind o prioritate pentru mine. Vreau să transformăm Galaţiul într-un oraş modern, iar în acest sens avem numeroase proiecte în derulare, care vor duce la creşterea calităţii serviciilor oferite cetăţenilor. Le mulţumesc tuturor celor care contribuie activ la toate demersurile municipalităţii şi depun eforturi pentru realizarea obiectivelor pe care ni le-am propus, în mod special domnului profesor dr. Aurel Nechita şi Facultăţii de Medicină şi Farmacie", a declarat primarul Galaţiului, Ionuţ Pucheanu, căruia i-a fost înmânat trofeul. Asociaţia Municipiilor din România, înfiinţată în anul 1990, constituită în vederea promovării şi protejării intereselor comune ale autorităţilor administraţiei publice locale, include toate cele 103 municipii din România, precum şi cele şase sectoare ale municipiului Bucureşti. viata-libera.ro
dcp100168 Posted December 10, 2019 Author Posted December 10, 2019 Primăria Galaţi a primit premiul de "Excelenţă în Regenerarea urbană a spaţiilor publice" Primăria municipiului Galaţi a primit premiul de "Excelenţă în Regenerarea urbană a spaţiilor publice" în cadrul Galei Asociaţiei Municipiilor din România, organizată sub Înaltul Patronaj al Preşedintelui României, se arată într-o informare transmisă, marţi, de Biroul de presă al municipalităţii. "Aducem la Galaţi un premiu important, dovadă că acţiunile noastre pentru transformarea oraşului într-unul modern, deschis şi primitor sunt apreciate şi la nivel naţional. Este vorba de centrul care ne-a lipsit până acum, dar pe care îl redăm tuturor gălăţenilor, de Parcul 'Mihai Eminescu' care a devenit un loc plăcut de relaxare, de zona Colegiului Naţional 'Mihail Kogălniceanu' care a fost transformată radical sau de prima parcare multietajată pe care o construim în Mazepa. În plus, s-a lucrat mult şi anul acesta în interiorul cartierelor, pe străzi unde nu s-a intervenit de ani de zile. Toate acestea şi multe altele ne-au adus în fruntea topului oraşelor la acest capitol. Şi nu ne oprim aici", a declarat primarul municipiului Galaţi, Ionuţ Pucheanu. Primăria municipiului Galaţi a obţinut, anul trecut, în cadrul Galei Asociaţiei Municipiilor din România, premiul de "Excelenţă în Sănătate şi Asistenţă Socială". agerpres.ro După ”Excelenţă în Sănătate şi Asistenţă Socială”, trofeul câştigat anul trecut, Primăria municipiului Galaţi a fost premiată, în seara de 9 decembrie 2019, pentru ”Excelenţă în Regenerarea urbană a spaţiilor publice” în cadrul Galei Asociaţiei Municipiilor din România, eveniment organizat sub înaltul patronaj al Preşedintelui României. ”Aducem la Galaţi un premiu important, dovadă că acţiunile noastre pentru transformarea oraşului într-unul modern, deschis şi primitor sunt apreciate şi la nivel naţional. Este vorba de centrul care ne-a lipsit până acum, dar pe care îl redăm tuturor gălăţenilor, de Parcul «Mihai Eminescu», care a devenit un loc plăcut de relaxare, de zona Colegiului Naţional «Mihail Kogălniceanu» care a fost transformată radical sau de prima parcare multietajată pe care o construim în Mazepa. Toate acestea şi multe altele ne-au adus în fruntea topului oraşelor la acest capitol. Şi nu ne oprim aici”, a declarat primarul municipiului Galaţi, Ionuţ Pucheanu, cel căruia i-a fost decernat premiul. Nu este prima dată când Galaţiul este recompensat în cadrul acestei Gale. Pe 12 noiembrie 2018, a fost premiat pentru "Excelenţă în Sănătate şi Asistenţă Socială". Primăria Galaţi a obţinut atunci recunoaşterea juriului pentru înfiinţarea primului centru de permanenţă din oraş, achiziţia terenului şi a imobilului în care îşi desfăşoară activitatea Spitalul Clinic de Obstetrică-Ginecologie "Buna Vestire", dar şi pentru proiectele de modernizare cu fonduri europene a spitalelor municipalităţii. Ar mai trebui spus că administraţia locală gălăţeană a fost premiată şi în decembrie 2015 pentru „Excelenţă pentru proiecte de dezvoltare a serviciilor sociale”. S-a întâmplat la cea de-a XI-a ediţie a Galei Premiilor de Excelenţă în Administraţie, fiind acordat de portalul administraţie.ro, primarului de atunci, Marius Stan. „Excelenţa” era justificată de proiectele celor două campusuri de locuinţe sociale: cel din Micro 17, nici în acest moment finalizat, şi cel din Drumul Viilor – neînceput vreodată şi abandonat. „Suntem, în sfârşit, un exemplu la nivel naţional despre cum se fac proiecte de succes, cu mare impact social, din fonduri ale municipalităţii”, declara, la acea vreme, Marius Stan. viata-libera.ro
dcp100168 Posted December 10, 2021 Author Posted December 10, 2021 Galațiul, premiat pentru excelență în transport public și mobilitate Primăria municipiului Galați a obținut premiul pentru excelență în transport public și mobilitate, în cadrul Galei Asociației Municipiilor din România – ediția a patra (2021). Ionuț Pucheanu, primarul municipiului Galați: „Mă bucur că acțiunile noastre sunt apreciate la nivel național în acest important domeniu al transportului și mobilității. Am realizat în ultimii ani importante investiții pentru modernizarea flotei de mijloace de transport în comun și a infrastructurii de transport. S-au achiziționat troleibuze noi și moderne, primele autobuze hibrid, dar și primele tramvaie noi după 40 de ani, adaptate persoanelor cu dizabilități. Vorbim de peste 100 de mijloace noi și moderne pentru gălățeni. Mai mult, avem proiectele pentru străzile Siderurgiștilor, 1 Decembrie 1918, Traian Vuia, Henri Coandă și George Coșbuc, s-au realizat noi piste pentru bicicliști, avem noi proiecte pentru stații de încărcare a mașinilor electrice și multe alte acțiuni care se înscriu în linia dezvoltării transportului și mobilității. Țin să le mulțumesc colegilor din Primărie pentru întreaga implicare în astfel de proiecte și tuturor gălățenilor pentru încredere”. Gala Asociației Municipiilor din România este o inițiativă care pune în evidență excelența în diverse domenii pentru administrația publică locală și contribuie la stimularea performanței și la schimbul de bune practici într-o serie de domenii de importanță deosebită pentru administrația publică locală. Biroul de presă al Primăriei municipiului Galați
dcp100168 Posted December 15, 2022 Author Posted December 15, 2022 Galaţiul, premiat pentru „Excelenţă în sistemul de sănătate şi bunăstare”, la Gala Asociației Municipiilor din România „Aducem la Galați premiul pentru excelență în sistemul de sănătate”, anunţă, într-o postare pe pagina sa publică de Facebook, primarul municipiului Galaţi, Ionuţ Pucheanu. Distincţia „Excelență în sistemul de sănătate și bunăstare” i-a fost acordată oraşului nostru în cadrul Galei Asociației Municipiilor din România. „Ultimii ani au însemnat investiții importante pentru sistemul medical din Galați. Toate acestea ne motivează să investim în continuare în sănătate, dar și în celelalte domenii esențiale pentru gălățeni, cei care pentru mine sunt adevărații câștigători”, afirmă edilul-şef. Reamintim că Galaţiul a mai primit, în decembrie 2018, premiul pentru "Excelență în Sănătate și Asistență Socială", în cadrul Galei Asociației Municipiilor din România. A urmat, în decembrie 2019, premiul de "Excelență în Regenerarea urbană a spațiilor publice", tot la Gala Municipiilor. Iar în decembrie 2021, Primăria Galați a obținut trofeul pentru excelență în transport public și mobilitate, în cadrul Galei Asociației Municipiilor din România - ediția a patra. viata-libera.ro Municipiul Galați a primit distincția „Excelență în sistemul de sănătate și bunăstare” în cadrul Galei Asociației Municipiilor din România, care a avut loc aseară, la Opera Națională din București. Acest premiu reprezintă o recunoaștere a preocupării și implicării municipalității în îmbunătățirea infrastructurii și a dotărilor, cât și în creșterea siguranței pacienților în toate cele trei spitale aflate în administrarea Primăriei municipiului Galați: Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Ap. Ioan”, Spitalul Clinic de Obstetrică Ginecologie „Buna Vestire” și Spitalul de Psihiatrie „Elisabeta Doamna”. „Sănătatea este o prioritate. Iar în acest moment există diverse soluții de finanțare cu ajutorul cărora putem face ca lucrurile să funcționeze mai bine pentru gălățeni. Și pentru că este datoria noastră să găsim rezolvări care să ducă în cele din urmă la un sistem medical sigur și performant, am căutat să accesăm toate opțiunile posibile de finanțare cu care să îmbunătățim infrastructura medicală sau să aducem dotări de ultimă generație în spitalele pe care le administrăm. Suntem motivați să investim în continuare în sănătate, dar și în celelalte domenii esențiale pentru gălățeni, cei care pentru mine sunt adevărații câștigători”, a declarat Ionuț Pucheanu, primarul municipiului Galați. Pentru aceste trei spitale, Primăria municipiului Galați are în derulare 19 proiecte cu finanțare europeană, în diferite stadii. Există deja finanțare europeană pentru opt proiecte în valoare totală 88,4 milioane lei (17,6 milioane de euro), proiecte aflate acum în derulare, ce vizează îmbunătățirea infrastructurii și a dotărilor în cele trei spitale, cât și creșterea siguranței pacienților. Se adaugă trei proiecte pe Programul Operațional Infrastructură Mare (în valoare totală de 8 milioane de euro) și opt proiecte în Planul Național de Redresare și Reziliență (în valoare totală de 8,6 milioane de euro). Biroul de presă al Primăriei municipiului Galați
dcp100168 Posted March 31, 2023 Author Posted March 31, 2023 Municipiul și județul Galați, premiate pentru integrarea noilor tehnologii Două distincții au fost acordate Galațiului la Gala "Smart City Industry Awards", unde au fost recunoscute și premiate persoane, instituții și companii care au reușit să integreze noile tehnologii în diverse proiecte realizate pentru binele comunității și al oamenilor. Astfel, municipiul Galați a primit distincția "Best Smart City Project", pentru proiectul "Smart City Galați - dezvoltarea unui oraș inteligent și sustenabil". Consiliul Județean Galaţi a obținut premiul "Smart Living", pentru proiectul "Galați, centru regional de tratare și diagnosticare a cancerului cu ajutorul a două acceleratoare de particule". "Este un premiu care ne motivează să continuăm în direcția utilizării noilor sisteme și tehnologii care să ne îmbunătățească viața", a declarat primarul Ionuț Pucheanu. "Este un premiu obținut de întreaga comunitate gălățeană, care are în spate munca unei întregi echipe", a ținut să spună şi președintele Consiliului Județean, Costel Fotea. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 27, 2023 Author Posted April 27, 2023 Primăria Galați a fost premiată în cadrul „Galei Capital Excelența în Management” Este un premiu oferit pentru gestionarea eficientă a investițiilor în infrastructură, a anunțat primarul orașului Galați, Ionuț Pucheanu. „Orașul nostru s-a schimbat foarte mult, grație investițiilor pe care le-am realizat și a modului în care am înțeles că trebuie să fac administrație. Este un premiu pentru gestionarea eficientă a investițiilor în infrastructură, care mă onorează și care mă obligă în continuare să fac tot ceea ce este mai bun pentru orașul nostru. Este un premiu care setează un standard sub care nu mai avem voie să coborâm. Țin să le mulțumesc în primul rând tuturor gălățenilor și echipei din Primărie pentru acest premiu la categoria cei mai buni administratori publici, oferit de Revista Capital, în cadrul Galei Capital Excelența în Management. Cu această ocazie a fost lansat și Capital Top 100 Manageri ediția 2023”, a transmis primarul Galațiului, Ionuț Pucheanu. regionalpress.ro
dcp100168 Posted May 4, 2023 Author Posted May 4, 2023 Distincția Best Electric City 2023, decernată Galațiului Distincția „Best Electric City” - un premiu acordat pentru programul de instalare a stațiilor de încărcare a mașinilor electrice - i-a fost decernată municipiului Galați, joi, 4 mai 2023, în cadrul unui eveniment care a avut loc la sediul Ministerului Mediului. Trofeul i-a fost înmânat primarului municipiului Galați, Ionuț Pucheanu, de către ministrul Mediului Tánczos Barna, transmite Primăria printr-un comunicat de presă. „Competiția Best Electric Car a dezvoltat un parteneriat cu Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și în 2023 a acordat, pentru a doua oară, premiul Best Electric City în Romania, pentru cel mai prietenos oraș cu mașinile electrice, din punct de vedere al infrastructurii publice de încărcare. Acest premiu este destinat marilor aglomerări urbane, prioritare pentru descongestionarea traficului și reducerea poluării”, anunță Primăria Galați printr-un comunicat de presă. „Orașul nostru s-a schimbat foarte mult, grație măsurilor pe care le-am luat în linia protejării mediului, iar o componentă importantă este cea care privește transportul electric. Pentru că încurajăm și susținem un transport ecologic. Avem în acest moment în oraș 46 de stații de încărcare pentru mașinile electrice, iar prin proiectele pe care le derulăm vom ajunge la 200 de stații. Este un premiu care ne onorează și ne obligă să continuăm pe acest drum, în pas cu noile tendințe, pentru un mediu curat și sănătos”, a declarat primarul Ionuț Pucheanu. Administrația locală a ținut să precizeze că, pe lângă proiectele privind instalarea de stații pentru mașinile electrice, a derulat sau derulează multe alte acțiuni în ce privește un transport prietenos cu mediu. În ultimii ani au ajuns la Galați 105 mijloace de transport noi și moderne (17 troleibuze; 20 autobuze hibrid - primele astfel de mijloace din istoria orașului; 20 minibuze; 40 autobuze Euro 6; 8 tramvaie - primele tramvaie noi din ultimii 30 de ani). Alte 57 de mijloace de transport noi vor ajunge la Galați, cu finanțare prin PNRR (42 de autobuze electrice; 10 tramvaie; 5 microbuze). În plus, au continuat proiectele de amenajarea a pistelor pentru bicicliști, în ultimii ani fiind amenajate piste de circa 20 de km. Mai mult, sistemul de iluminat public este în plină modernizare, iar un alt proiect important vizează realizarea unui parc fotovoltaic. viata-libera.ro
dcp100168 Posted May 11, 2023 Author Posted May 11, 2023 Administraţii publice locale premiate pentru bună guvernare 30 de autorităţi ale administraţiei publice locale din România - 4 consilii judeţene, 6 municipii, 6 oraşe şi 14 comune- au fost premiate cu "Eticheta Europeană pentru Excelenţă în Buna Guvernare" (EloGE), joi, la Palatul Victoria, în cadrul unui eveniment organizat de către Secretariatul General al Guvernului, în parteneriat cu Consiliul Europei, iniţiator al proiectului. În cadrul programului, aflat la prima ediţie în România, s-au înscris 58 de unităţi administrativ teritoriale, din 22 de judeţe ale ţării. Autorităţile locale laureate cu EloGE sunt: consiliile judeţene Timiş, Botoşani, Ialomiţa, Ilfov; municipiile Roman (judeţul Neamţ), Moineşti (judeţul Bacău), Râmnicu Vâlcea (judeţul Vâlcea), Galaţi (judeţul Galaţi), Câmpina (judeţul Prahova) şi Buzău (judeţul Buzău) ; oraşele Uricani (judeţul Hunedoara), Bolintin-Vale (judeţul Giurgiu), Seini (judeţul Maramureş), Măgurele (judeţul Ilfov), Sărmaşu (judeţul Mureş), Abrud (judeţul Alba); comunele Drăgoteşti (judeţul Gorj), Sadu (judeţul Sibiu), Floreşti (judeţul Cluj), Grinţieş (judeţul Neamţ), Negrileşti (judeţul Galaţi), Căbeşti (judeţul Bihor), Bălţaţi (judeţul Iaşi), Cumpăna (judeţul Constanţa), Şcheia (judeţul Suceava), Săveni (judeţul Ilfov), Mărăcineni (judeţul Argeş), Măgurele (judeţul Prahova), Băiuţ (judeţul Maramureş) şi Coşula (judeţul Botoşani). Potrivit secţiunii dedicate "Etichetei Europene pentru Excelenţă în Buna Guvernare" de pe site-ul SGG, ELoGE se bazează pe autoevaluarea municipalităţilor de către oficialii locali, consilierii aleşi şi cetăţeni. Prin angajamentul de a aplica Indicatorul de referinţă, administraţiile locale sunt de acord să îşi măsoare performanţa în raport cu fiecare dintre cele 12 principii. De asemenea, oferă cetăţenilor o platformă prin care să evalueze performanţa autorităţii locale. Cele 12 principii ale bunei guvernări democratice stabilite de către Consiliul Europei sunt: participarea cetăţenilor, desfăşurarea corectă a alegerilor şi reprezentarea; receptivitate; eficienţă şi eficacitate; deschidere şi transparenţă; stat de drept; comportament etic; capacitate şi competenţă; inovare şi deschidere către noutate; sustenabilitate şi orientare pe termen lung; management financiar solid; drepturile omului, diversitate culturală şi coeziune socială; responsabilitate. agerpres.ro
dcp100168 Posted September 10, 2023 Author Posted September 10, 2023 Premiu naţional pentru transport public sustenabil Municipiul Galați a primit, joi seara, trofeul pentru transport public sustenabil, acordat de Asociația Municipiilor din România în cadrul evenimentului „Forumul Orașelor Verzi”, organizat la Brașov în perioada 5-7 septembrie 2023. Ionuț Pucheanu, primarul municipiului Galați: „Este un premiu pentru orașul nostru, pentru toate acțiunile noastre ce se înscriu în linia unui transport public modern și prietenos cu mediul. Am spus din prima clipă stop achiziției de autobuze second-hand și astfel am cumpărat peste 105 mijloace de transport noi și moderne. Mai mult, vom cumpăra alte 62 de autobuze, tramvaie și microbuze cu finanțare prin PNRR. Continuăm pentru un transport modern și un oraș verde”. Primăria municipiului Galați a realizat, în ultimii ani, investiții consistente pentru modernizarea flotei de mijloace de transport în comun și a infrastructurii de transport, ceea ce a condus la creșterea calității serviciilor oferite gălățenilor. S-au achiziționat troleibuze noi și moderne, primele autobuze hibrid, dar și primele tramvaie noi după 40 de ani. În total, este vorba despre 105 mijloace noi și moderne. Totodată, a fost modernizată infrastructura de transport, respectiv calea de rulare și a rețeaua de contact pentru mijloacele de transport în comun. În continuare, Primăria municipiului Galați a identificat o soluție eficientă de mobilitate full green și este în procedură de achiziție, cu finanțare prin PNRR, pentru 42 de autobuze electrice, 10 tramvaie noi și 10 microbuze electrice. Biroul de presă al Primăriei municipiului Galați
dcp100168 Posted April 5, 2024 Author Posted April 5, 2024 Distincția pentru Smart City în domeniul mobilității și transportului urban Primarul municipiului Galați, Ionuț Pucheanu, a primit distincția pentru Smart City în domeniul mobilității și transportului urban. Ionuț Pucheanu, primarul municipiului Galați: „Încă din prima zi de mandat, mi-am dorit ca Galațiul să devină Smart City. Mă bucur că orașul nostru a ajuns să fie de mai multe ori premiat. Este meritul întregii echipe din administrație pe care o reprezint și este o mândrie pentru toți gălățenii că se vorbește tot mai des despre oraș, că facem în fiecare zi pași pentru dezvoltare și modernizare”. Trofeul a fost acordat pentru proiectul privind asigurarea priorității pentru circulația tramvaielor în municipiul Galați. Astfel, se încurajează călătoriile cu mijloacele de transport în comun, un timp mai scurt pentru deplasare, protejarea mediului, fluidizarea traficului și mai multă siguranță. Distincția a fost acordată în cadrul Galei „Smart City Industry Awards”, un eveniment organizat joi seara de către Asociația Română pentru Smart City, sub patronajul Ministerului Energiei. Compartimentul de presă al Primăriei municipiului Galați
dcp100168 Posted October 15, 2024 Author Posted October 15, 2024 Ambasada Franţei: Cluj, Galaţi şi Sectorul 6 - câştigătorii celei de-a VI-a ediţii a concursului ''Oraşe Durabile' Judeţul Cluj, oraşul Galaţi şi Sectorul 6 al Capitalei sunt câştigătorii celei de-a VI-a ediţii a concursului "Oraşe Durabile", organizat de Ambasada Franţei în România, în parteneriat cu Camera de Comerţ şi Industrie Franceză din România (CCIFER), Institutul Francez şi Business France. Potrivit unui comunicat transmis marţi AGERPRES, câştigătorii ediţiei 2024 au fost anunţaţi luni, în cadrul unei ceremonii care a avut loc în prezenţa ambasadorului Franţei în România, Nicolas Warnery, a membrilor juriului prezidat de Alexandru Aldea, preşedintele Senatului Universităţii Tehnice de Construcţii Bucureşti, precum şi a numeroşi parteneri din sectorul public şi privat. Judeţul Cluj a fost premiat pentru proiectul realizat în colaborare cu Gherla privind regenerarea urbană a Cartierului Nou din oraş. Acest proiect pune accentul pe dezvoltarea unor poli urbani de echilibru în zona metropolitană Cluj, vizând promovarea unei abordări integrate şi durabile a dezvoltării urbane. Un al doilea premiu a fost acordat oraşului Galaţi pentru proiectul de revitalizare a Cartierului Micro 16. Acest proiect s-a remarcat prin implicarea activă a locuitorilor în transformarea cartierului, având drept scop îmbunătăţirea calităţii vieţii, respectând în acelaşi timp principiile dezvoltării durabile. Sectorul 6 din Bucureşti a fost recompensat pentru ambiţiosul său proiect de transformare a Cartierului Drumul Taberei într-un eco-cartier. Proiectul se concentrează pe renovarea durabilă a imobilelor, promovarea mobilităţii verzi şi reabilitarea spaţiului public, precizează comunicatul. "Aş dori să felicit toate comunităţile care au depus proiecte în cadrul acestui concurs, pentru abordarea şi angajamentul lor. Toate proiectele pe care le-am văzut sunt relevante în contextul problemelor actuale şi demonstrează capacitatea de iniţiativă şi rolul motor al autorităţilor locale, în România, ca în restul Europei, pe aceste subiecte", a declarat ambasadorul Franţei, Nicolas Warnery, conform sursei citate. Administraţiile câştigătoare vor beneficia de un sprijin tehnic finanţat de Ministerul francez al Tranziţiei Ecologice, în parteneriat cu Centrul de expertiză în domeniul riscurilor, mediului, mobilităţii şi amenajării (CEREMA). Acest sprijin va permite integrarea metodologiei EcoQuartier în implementarea proiectelor lor. Abordarea EcoQuartier, susţinută de Ministerul francez al Tranziţiei Ecologice, promovează noi moduri de proiectare, construire şi gestionare durabilă a oraşului. Un EcoQuartier este un proiect de dezvoltare care integrează problemele şi principiile oraşului şi comunităţilor durabile. Lansat în 2017, concursul "Oraşe Durabile" îşi propune să promoveze iniţiativele locale din România în domeniul dezvoltării durabile. Demersul face parte integrantă din cooperarea franco-română, având ca obiectiv sprijinirea autorităţilor locale în tranziţia ecologică, favorizând, de asemenea, schimbul de bune practici între Franţa şi România. agerpres.ro
dcp100168 Posted October 16, 2024 Author Posted October 16, 2024 Municipiul Galați - „Oraș Durabil”, premiat de către Ambasada Franței Municipiul Galați a fost premiat în cadrul concursului „Orașe Durabile”, care promovează inițiativele locale din România în domeniul dezvoltării durabile, un eveniment organizat de către Ambasada Franței. Primăria municipiului Galați a participat cu un proiect important privind revitalizarea cartierului Micro 16, în urma implicării și a consultării gălățenilor care locuiesc aici. Astfel, proiectul răspunde așteptărilor și vizează, în principal, îmbunătățirea condițiilor de viață ale cetățenilor din cartierul Micro 16 prin dezvoltarea și reabilitarea infrastructurii de transport și a rețelelor de utilități, prin reabilitarea/modernizarea infrastructurii stradale, precum și prin reconversia unui teren neutilizat în spațiu destinat petrecerii timpului liber și recreerii, care va dispune de zone de odihnă, zonă de fitness, spații verzi, dar și o zonă pentru animalele de companie. Câștigătorii ediției 2024, Municipiul Galați, Județul Cluj și Sectorul 6 București au fost anunțați în cadrul unei ceremonii care a avut loc luni, 14 octombrie, la Reședința Franței, eveniment la care Primăria municipiului Galați a fost reprezentată de către city managerul Cezar Bichescu. Ceremonia a avut loc în prezența Ambasadorului Franței în România, Nicolas Warnery, a membrilor juriului prezidat de Alexandru Aldea, președintele Senatului Universității Tehnice de Construcții București, precum și a numeroși parteneri din sectorul public și privat. Concursul „Orașe Durabile” a fost organizat de Ambasada Franței în România, în parteneriat cu Camera de Comerț și Industrie Franceză din România (CCIFER), Institutul Francez din România şi Business France. Compartimentul de presă al Primăriei municipiului Galați
dcp100168 Posted May 28, 2025 Author Posted May 28, 2025 Galati, premiat Smart City pentru transport si mobilitate Municipiul Galați a primit distincția Smart City în domeniul mobilității și transportului urban. „Acțiunile noastre pentru un transport public modern și creșterea mobilității în mod responsabil, cu grijă pentru mediu, sunt apreciate la nivel național. Dovadă este premiul care ni s-a acordat și care se datorează întregii noastre echipe. Este meritul tuturor gălățenilor! Continuăm!”, a declarat Ionuț Pucheanu, primarul municipiului Galați, după primirea distincției. Trofeul a fost acordat pentru „Transport public modern și prietenos cu mediul în municipiul Galați”, marți seară, la București, în cadrul Galei Smart City Industry Award, eveniment organizat de Asociația Română pentru Smart City, în parteneriat cu Guvernul României, prin Secretariatul General al Guvernului – Departamentul pentru Dezvoltare Durabilă. Evenimentul a reunit lideri din administrația publică, reprezentanți ai mediului de afaceri, experți în politici urbane și specialiști în tehnologie, care au prezentat cele mai bune proiecte Smart City și Smart Village din România, au dezbătut cele mai recente inițiative legislative și politici publice și au prezentat potențiale surse de finanțare care transformă comunitățile. Reamintim că Primăria municipiului Galați a înnoit flota de transport a orașului prin achiziția în ultimii ani a 167 de mijloace de transport noi, moderne și prietenoase cu mediul. În plus, s-a investit masiv în modernizarea și dezvoltarea infrastructurii de transport. Compartimentul de presă al Primăriei municipiului Galați
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now