Jump to content

Stadionul "Oțelul" a împlinit 40 de ani


Recommended Posts

Posted

Stadionul Oțelul, de 40 de ani casa oțelarilor

Stadionul “Oţelul”, terenul de luptă unde a avut loc cea mai mare performanţă a sportului gălăţean, a fost deschis oficial spectatorilor pe 30 martie 1982, cu o partidă de verificare de gală în care Oţelul (Divizia C) întâlnea pe Rapid Bucureşti (Divizia A).

Construcţia arenei începuse în 1979, preşedintele Puiu Vasilache implicându-se direct în crearea unei “case” pentru Oţelul. Aşa cum echipa a fost mai mereu legată de Combinat, nici povestea stadionului nu putea fi altfel, peste 10.000 de muncitori de pe platforma siderurgică participând activ la construcţie!

Iniţial, stadionul a avut o capacitate de 16.000 de locuri (pe bănci), dar în ziua de azi s-a ajuns la doar 13.500 de locuri prin trecerea la scaune. Cu toate acestea, recordul de spectatori este de 22.000 de oameni, la un meci de Cupă cu Sportul Studenţesc! În fotografiile splendide de la partida disputată în 1985 se poate observa cum gălăţenii stau nu numai în tribună, ci şi în copaci, pe tabelă, pe cabina comentatorilor, pe reclame, pe blocurile din jur sau pe Spitalul de Copii!

În anii ‘90 stadionul “Oţelul” a devenit “Cimitirul Granzilor”, echipa noastră fiind aproape imbatabilă acasă, în faţa propriiilor suporteri, care au creat mereu o atmosferă de vis pentru gazde şi un adevărat Infern pentru oaspeţi. Acest lucru a fost posibil şi datorită faptului că arena nu are pistă de atletism şi este situată între blocuri, având o acustică aparte. Prin înjumătăţirea gardului împrejmuitor, lucru de neimaginat pentru România la finalul anilor ‘90, Oţelul a devenit o forţă acasă, toate echipele plângându-se sau vorbind cu respect despre presiunea pusă pe oaspeţi de către numerosul public gălăţean.

Chiar dacă cea mai mare performanţă internaţională a fost reuşită de Oţelul pe stadionul “Dunărea, când a învins pe Juventus Torino, cea mai mare reuşită internă a avut loc pe 15 mai 2011, când Oţelul s-a încununat campioană, pentru prima oară în istorie, învingând cu 2-1 pe FC Timişoara, în ceea ce presa vremii a numit “finala campionatului”. Imediat după fluierul final, mii de gălăţeni au invadat terenul de joc şi s-au bucurat alături de idolii lor. Cu doar două etape înainte, arena din Ţiglina III găzduise primul meci în nocturnă din istorie: 2-1 cu adevărata Universitatea Craiova!

Odată cu renașterea clubului prin proiectul Suporter Club Oțelul Galați, revenirea pe stadion a reprezentat un obiectiv important pentru noua entitate sportivă, țel realizat chiar din primul sezon. După întoarcerea acasă a urmat un baraj de poveste, Oțelul reușind promovarea în cel de-al treilea eșalon alături de aproape 10.000 de suporteri în tribune, fani ce așteaptă de atunci încă o promovare mult dorită pentru clubul roș-alb-albastru.

ascotelul.ro

  • 3 months later...
Posted

Stadionul "Oţelul" îşi schimbă numele. Gălăţenii sunt invitaţi să-şi spună părerea

Baza Sportivă Oţelul Galaţi care include şi Stadionul "Oţelul" îşi va schimba numele. Cel puţin aşa a anunţat Suporter Club Oţelul Galaţi, care a transmis că Liberty Steel Galaţi, proprietarul bazei sportive, a iniţiat un proces de rebranduire a arenei şi doreşte să implice comunitatea în alegerea noului nume.
Numele propuse până acum sunt: Liberty Arena, Stadium of Liberty, Liberty Steel Boys Arena, Utra Steel Liberty Arena, Liberty Iron Men Stadium, Liberty Suporter Club Arena, Liberty Steel Arena, Liberty Galaţi Arena, Liberty Furnace Arena.
Gălăţenii au fost invitaţi pe pagina de facebook a SC Oţelul Galaţi să îşi exprime părerea asupra propunerilor sau chiar să vină cu alte denumiri.
Mulţi dintre ei au pus problema renovării stadionului, dar şi mai mulţi şi-au exprimat dorinţa unui stadion nou.
"Eu prefer un stadion nou nouţ de 35-40.000 locuri pentru un oraş cu suporteri aşa ca ai noştri. Merită toţi. Oraşul, suporterii, echipa, staff-ul şi istoria. Asta vrem... UN STADION NOU! De nume nu ducem lipsă, nu ducem lipsă de nimic decât de STADION NOU NOUŢ! FORZZA OŢELUL!", a scris un suporter înfocat.
Potrivit site-ului ascotelul.ro, Stadionul "Oţelul" a fost deschis oficial spectatorilor pe 30 martie 1982, cu o partidă de verificare de gală în care Oţelul (Divizia C) întâlnea pe Rapid Bucureşti (Divizia A). Construcţia arenei începuse în 1979, preşedintele Puiu Vasilache implicându-se direct în crearea unei "case" pentru Oţelul. Aşa cum echipa a fost mai mereu legată de Combinat, nici povestea stadionului nu putea fi altfel, peste 10.000 de muncitori de pe platforma siderurgică participând activ la construcţie.
Iniţial, stadionul a avut o capacitate de 16.000 de locuri (pe bănci), dar în prezent s-a ajuns la doar 13.500 de locuri prin trecerea la scaune. Cu toate acestea, recordul de spectatori este de 22.000 de oameni, la un meci de Cupă cu Sportul Studenţesc. Atunci, gălăţenii au urmărit meciul nu numai din tribună, ci şi din copaci, de pe tabela de scor, de pe cabina comentatorilor, de pe reclame, de pe blocurile din jur sau chiar de pe Spitalul de Copii.

monitoruldegalati.ro

  • 2 years later...
Posted

Ce datorii are Combinatul față de Primărie și cum ar putea fi stinse. Interes pentru Priza Dunării și Baza „Oțelul”

Discuții în vederea stingerii creanței pe care combinatul Liberty Galați o are față de bugetul local al municipiului au avut loc între primarul Ionuț Pucheanu, managerul general Radu Ionescu și Remus Borza, coordonatorul firmei Euro Insol, care se ocupă de concordatul preventiv al companiei siderurgice. Potrivit primarului, datoria efectivă, pentru anul trecut, se ridică la 19 milioane de lei, reprezentând impozitul pe clădiri și taxa de mediu. Dacă se adaugă și sumele aferente anului acesta, se ajunge la 42-45 milioane de lei.

„O parte din această datorie vrem să o stingem prin preluarea, prin dare în plată ca acțiune, a Bazei Sportive «Oțelul». A doua problemă pe care am ridicat-o a fost legată de Priza Dunării”, a anunțat primarul Ionuț Pucheanu.

Acesta a ținut să dea asigurări că o eventuală sistare a energiei electrice furnizate Combinatului nu va afecta alimentarea cu apă a Galațiului. „Priza Dunării este un edificiu pe un contract de furnizare total separat, n-are nicio legătură cu contractul și cu datoriile pe care le înregistrează în momentul de față Combinatul la furnizorul de electricitate. Prin urmare, dacă s-ar fi oprit curentul în Combinat, n-ar fi afectată câtuși de puțin Priza Dunării. În baza contractului pe care Apă Canal îl are, cel mai probabil, ar fi putut prelua foarte ușor contractul de energie electrică aferent acestui punct strategic.

Încercăm să-l preluăm și să găsim înțelegere, el fiind punct strategic, atât pentru municipiu, cât și pentru ei. Ori îl preluăm întrutotul - e un demers în sensul acesta - ori vom ajunge la un compromis, în care, într-un viitor apropiat, cei de la Apă Canal să-și poată pune propria pompă”, a explicat primarul.

Politicianul spune că pompa folosită în momentul de față este uriașă, față de nevoile actuale: „Folosim prea multă energie. În capacitate maximă, nevoile municipalității și ale Combinatului nu cred că depășesc jumătate din ceea ce poate face acea pompă. E o pompă veche, chiar dacă merge şi a fost întreținută cum trebuie, e un mastodont pe care am putea, ori împreună, ori separat, să-l îmbunătățim”, spune Ionuț Pucheanu.

Propunerile se află în analiză, iar o decizie ar putea fi luată luna viitoare: „Această pompă de priză de apă este foarte necesară pentru producerea de oțel. Am putea deveni noi, ca municipalitate, furnizori de apă pentru răcirea instalațiilor dumnealor și să externalizeze, așa cum au mai făcut cu alte servicii de-a lungul anilor. N-am ajuns la un numitor comun încă. E o problemă care e în dezbatere. Am speranța ca în luna aprilie să ajungă la un final, să luăm niște decizii și ulterior să le implementăm!”, a mai spus primarul.

viata-libera.ro

  • 1 month later...
Posted

Reconfigurarea stadionului "Oțelul" ar costa cel puțin 30 milioane de euro

Ionuț Pucheanu, primarul Galațiului, a anunțat că arena Oțelului va intra într-un proces de extindere și modernizare după ce instituția pe care o conduce va deveni proprietar al bazei sportive care aparține în prezent celor de la Liberty. Arena ar urma să aibă 18.000 de locuri.

Potrivit primelor calcule, reconfigurarea stadionului celor de la Oțelul ar costa cel puțin 30 milioane de euro și ar putea dura 4-5 ani, potrivit Pro Lider FM.

„Municipalitatea este în negocieri avansate cu administrația Liberty pentru a prelua stadionul, în contul datoriilor pe care compania siderurgică le are față de bugetul local. Avem deja un studiu de prefezabilitate, care ne-a conturat în mare cum ar putea arăta stadionul Oțelul după modernizare. Pentru a-l extinde până la maximum 18.000 de locuri, va fi construit încă un inel cu tribune acoperite, peste ceea ce avem în prezent. Între actualul inel și cel ce va fi construit, va exista un spațiu destinat utilităților și mă refer la grupuri sanitare, zone de alimentație publică și tot ce este necesar și obligatoriu pe un stadion modern care vrea să obțină licență UEFA”, a anunțat Ionuț Pucheanu, pentru sursa citată mai sus.

Modificări și la baza de antrenament și cantonament

„Vor fi demolate și reconstruite actuala tribună VIP, precum și tribunele 0 și 1, care trebuie adaptate condițiilor de licențiere. În plus, va fi mutat tunelul pe care intră fotbaliștii și staff-urile tehnice pe suprafața de joc, urmând ca accesul să se facă pe mijlocul terenului, pe sub tribuna oficială. De asemenea, tunelul tehnic trebuie extins ca să poată facilita accesul rapid al autospecialelor de ambulanță și pompieri.

Potrivit studiului făcut de Primărie, va fi demolată și reconstruită baza de cantonament și recuperare de la stadion, care va fi extinsă și modernizată la standardele de licențiere. Și nu în ultimul rând, la stadion va fi construită o parcare subterană pe două nivele.

Primele calculele arată că toată această reconfigurare a stadionului Oțelul ar costa cel puțin 30 milioane de euro și ar putea dura 4-5 ani, incluzând și procedurile premergătoare lucrărilor efective”, a mai spus primarul Galațiului.

Ne gândim la mai multe surse de finanțare. Am putea face un împrumut și lucrările ar începe imediat. Ne putem gândi la o finanțare guvernamentală, în speranța că situația economică generală se va îmbunătăți în următorii ani. Putem lua în calcul o finanțare mixtă, de la bugetul local și de la Guvern. Suntem deschiși la orice variantă. Cel mai important acum este să devenim proprietari ai acestei baze sportive (Ionuț Pucheanu, primar Galați)

Stadionul „Oțelul” din Galați a fost modernizat ultima dată în anul 2006; 13.500 de locuri este capacitatea actuală a stadionului

gsp.ro

  • 7 months later...
Posted

Cum ar putea Primăria Galați să preia Stadionul „Oțelul”

Pentru că Priza de apă este gajată către Exim Banca Românească, Primăria municipiului Galați ar putea să preia Stadionul "Oțelul" în contul datoriilor pe care Combinatul siderurgic le are față de bugetul local.

Potrivit declarațiilor primarului Ionuț Pucheanu, asupra stadionului - evaluat la aproximativ 6 milioane de euro - sunt două gajuri: Primăria Galați are gaj de rang 1, iar ANAF - un gaj de rang 2. Partea Primăriei este de aproximativ 2,9 milioane de euro, restul, până la peste 9 milioane de euro fiind completată cu gajul pus pe terenuri și hale din interiorul Combinatului.

Conform explicațiilor edilului-șef, ANAF ar fi deschis să-și mute gajul asupra altor bunuri, lăsând stadionul doar în seama Primăriei: „Declarativ, nu au nicio problemă, așteaptă să vadă ce le pune la dispoziție Combinatul pentru a-și muta gajul. În momentul în care stadionul va deveni gajat eminamente la Primăria municipiului, se va putea face darea în plată și stingerea unei mari părți din datoriile pe care Combinatul le are la taxe și impozite locale, urmând să-și rezolve separat problema cu cei de la ANAF”, a declarat primarul Ionuț Pucheanu.

Pentru că proiectul reamenajării Stadionului "Dunărea" a picat, din cauza costurilor foarte mari, Primăria analizează transformarea Stadionului "Oțelul" într-unul modern. „Transformarea ar însemna dărâmarea zonei de tribună oficială și construirea unui corp nou, pentru a putea acoperi exigențele FIFA - zona de loje, zona pentru presă, zona de conferință, spații de cazare și toate celelalte facilități - și ridicarea încă a unui inel de jur-împrejur. Cu acest inel nou și semi-acoperirea stadionului, am putea ajunge undeva la 16.000, maxim 18.000 de locuri. Iar estimarea costurilor arată că am putea să facem această investiție cu o cheltuială între 20 și 30 de milioane de euro”, a mai spus primarul.

viata-libera.ro

  • 5 months later...
Posted

Primăria Galaţi vrea să preia stadionul Oţelul, în contul datoriilor Combinatului siderurgic Liberty. Preţul de pornire este de 3,5 milioane de euro

Municipalitatea gălăţeană „şi-a manifestat intenţia” de a prelua stadionul Oţelul, pe care activează echipa locală de fotbal. Preţul de pornire este de 3,5 milioane de euro şi ar putea fi acoperit de datoriile pe care administraţia le are de recuperat de la combinatul siderurgic Liberty, proprietarul complexului sportiv.

Ziua de 19 iunie 2026 ar putea reprezenta un nou început nu doar pentru combinatul siderurgic din Galaţi, ci şi pentru stadionul celei mai importante echipe din localitate. În aceeaşi zi cu licitaţia în care complexul industrial este scos la vânzare, pentru un preţ pornind de la 444 milioane de euro, va avea loc şi o altă licitaţie, pentru complexul sportiv Oţelul, deţinut tot de Liberty Galaţi. Preţul de pornire este de 3,5 milioane de euro.

"În ceea ce priveşte stadionul, Primăria Municipiului Galaţi şi-a manifestat intenţia de a-l achiziţiona în contul creanţei pe care o deţine faţă de Liberty Galaţi", se arată în Planul de restructurare modificat al societăţii Liberty Galaţi în cadrul procedurii de concordat preventiv, întocmit de administratorii concordatari Euro Insol şi CITR.

Principalul obstacol ţine de faptul că Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) are, la rândul său, ipotecă pe o parte din complexul sportiv.
Conform planului, consultat de News.ro, primăria municipiului Galaţi deţine o ipotecă de rang I în valoare de 9.329.409 lei asupra terenului aferent stadionului. În acelaşi timp, şi ANAF deţine ipotecă legală de rang II cu privire la teren şi de rang I cu privire la construcţiile intabulate, aferente stadionului.
"În acest sens, pentru a putea da curs unei eventuale preluări de către Primăria Galaţi a stadionului în contul creanţei, se impune înlocuirea obiectului garanţiilor deja constituite între cele două instituţii", se arată în documentul consultat de News.ro.

"Primăria municipiului Galaţi doreşte să preia stadionul Oţelul de la combinatul Liberty Galaţi. Totuşi, într-o perioadă în care platforma siderurgică îşi aşteaptă un nou investitor, nu pot fi stabilite acum detaliile unei eventuale preluări", a transmis Compartimentul de Presă al Primăriei municipiului Galaţi către News.ro.

"Preluarea arenei pe care echipa de fotbal Oţelul Galaţi a promovat prima dată în 1986 şi pe care a câştigat singurul titlu naţional de Campion din întreaga zonă a Moldovei este ancorată în argumente solide care ţin de mândria locală şi de necesitatea de a investi în infrastructura unei discipline sportive care aduce, deopotrivă, faimă oraşului şi promovează activitatea sportivă de la cele mai fragede vârste", susţin reprezentanţii Primăriei Galaţi.

Aceştia nu au răspuns dacă există un plan investiţional referitor la baza sportivă şi ce anume prevede acesta.

Conform ultimului program de plată a creanţelor, din luna aprilie 2026, Primăria Galaţi are de recuperat prin Direcţia de Impozite şi Taxe Locale (DITL) - 32,3 milioane de lei, creanţă garantată. La această sumă se adaugă alte 11,8 milioane de lei, tot către DITL, creanţă bugetară.

ANAF are de recuperat o creanţă garantată de 273 milioane de lei şi una bugetară de 417 milioane lei.

Condiţiile de participare la licitaţie

La fel ca în cazul combinatului, licitaţia pentru stadion este publică, competitivă, cu strigare, cu preţ în urcare.
Pot participa atât ofertanţi persoane juridice române sau străine cât şi creditorii Liberty Galaţi, persoane juridice, prin punerea creanţei în contul preţului, în limita valorii creanţei deţinute împotriva acestora.

Activele nu se vor putea adjudeca sub preţul de pornire al licitaţiilor. Garanţia de participare la licitaţie este de 10% din preţul de pornire. Diferenţa trebuie achitată integral în maximum 30 de zile calendaristice, de la data declarării ofertantului câştigător şi data întocmirii Procesului-verbal de licitaţie.

În cazul nevalorificării activului, administratorul concordatar va putea organiza noi şedinţe de licitaţii.

Colosul industrial s-a asociat cu gruparea sportivă Oţelul încă din 1964, când clubul a fost format pentru a reprezenta combinatul siderurgic înfiinţat în acea perioadă, fiind implicat şi în construcţia terenului încă din 1979.
Compania a rămas un sponsor al clubului timp de 48 de ani, susţinându-l până la cele mai bune performanţe - participarea în Cupa UEFA Intertototo, titlul de Campioană şi Supercupa României sau participarea în Liga Campionilor.

news.ro

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.