Sari la conținut

Românii nu se tem de soldaţii care patrulează prin Italia


dcp100168

Postare recomandata

Românii nu se tem de soldaţii care patrulează prin oraşele Italiei

Începând cu data de 4 august 2008, 3.000 de militari patruleză în marile oraşe italiene pentru asigurarea ordinii publice. La o zi de la declanşarea acestei operaţiuni, reacţiile în rândul cetăţenilor, dar şi al oficialităţilor au fost diverse. Dacă la Milano prezenţa soldaţilor a fost întâmpinată cu aplauze şi încurajări, la Torino aplicarea acestei noi măsuri de siguranţă a stârnit un val de critici şi polemici. Forţele armate vor păzi obiectivele strategice din oraşe, sediile ambasadelor şi centrele pentru primirea imigranţilor.

Primele reacţii din rândul comunităţii conaţionalilor noştri de la Roma relevă faptul că românii nu se simt intimidaţi sau afectaţi de „militarizarea" anumitor zone din oraş.

Alexandra Irimia (26 ani), din Paşcani, este vânzătoare la un magazin de produse româneşti din capitala Italiei. Ea afirmă: „De când am auzit că patrulează militari prin oraş, mai ales prin zonele mai periculoase, eu mă simt mai în siguranţă! Aşteptăm să vedem primele rapoarte cu privire la activitatea soldaţilor".

Dan Roşca (36 ani), din Roman, angajatul unei firme de construcţii din Roma, susţine: „Atât timp cât eşti cinstit, nu contează câte forţe de ordine mobilizează guvernul. Eu nu am nici o problemă, din contră, sper ca infracţionalitatea să scadă şi banii cheltuiţi pe soldaţii care patrulează prin oraşe să se justifice".

Vicenţiu Acostandei (39 ani), din Galaţi, informatician la o firmă de consultanţă tehnică, spune: „Întărirea forţelor de ordine este necesară, dar modalitatea este greşită, având în vedere că poliţia şi carabinierii duc lipsă de personal. Ca român, nu mă afectează această măsură a pachetului de siguranţă. Persoanele oneste, în general, nu au de ce să se teamă. În opinia mea, este doar o mişcare politică".

http://www.adevarul.ro/index.php?sectio ... &id=364148

Vicenţiu Acostandei este, de câteva zile, şi membru al acestui forum ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.