dcp100168 Posted May 13, 2022 Posted May 13, 2022 Mii de elevi din judeţ, gratis la muzeele gălăţene În perioada 16 mai – 10 iunie, peste 4.500 de elevi de clasa a VI-a și a VII-a, care învață la școli din mediul rural și la cele din municipiul Tecuci și orașele Târgu Bujor și Berești, vor vizita gratuit muzeele din subordinea Consiliului Județean Galați, în cadrul programului “Muzeele prin ochii copiilor”, finanțat din bugetul propriu al instituției. Elevii și persoanele care îi vor însoți vor avea transportul și masa asigurate. “Este un proiect de suflet pentru mine, pe care din cauza pandemiei nu l-am putut face mai devreme. Mii de copii din satele gălățene și din orașele aflate la zeci de kilometri de municipiul Galați vor merge pentru prima oară la un muzeu. Posibilitățile financiare limitate sau distanța mare până în municipiul Galați i-au împiedicat pe mulți să vadă cu ochii lor cum arată Grădina Zoo, acvariile de la Complexul Muzeal de Științele Naturii sau obiectele vechi de mii de ani descoperite de către arheologii Muzeului de Istorie”, a declarat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați. Elevii vor putea vizita gratuit acvariile și expozițiile de la Complexul Muzeal de Științele Naturii “Răsvan Angheluță”, Grădina Botanică, Grădina ZOO, Muzeul de Istorie “Paul Păltănea”, Muzeul de Artă Vizuală, Muzeul Satului și Muzeul Pescăresc. Primele vizite din cadrul acestui program vor fi organizate luni, 16 mai, cu elevi de la școlile din Liești, Vlădești, Smulți, Corni și Suceveni. Fiecare autocar va avea un coordonator de grup desemnat de către Consiliul Județean, care îi va însoți pe copii pe tot parcursul vizitelor. “Toți elevii vor avea transportul asigurat din localitățile de domiciliu, vor avea profesori care să-i însoțească, vor primi pachețel dimineața și un prânz la restaurant și se vor bucura de lumea minunată pe care o vor descoperi la fiecare muzeu”, a declarat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați. În cadrul acestui proiect vor participa 4881 de persoane, din care 4546 de elevi și 335 de însoțitori. Acest program are o valoare financiară de 457.674 de lei (transportul și mesele incluse), iar licitația fost câștigată de către S.C. Avangarde Business Group SRL. Consiliul Județean Galați
dcp100168 Posted May 24, 2022 Author Posted May 24, 2022 Peste 1.300 de elevi din mediul rural au vizitat muzeele din subordinea Consiliului Județean Galați Peste 1.300 de elevi din mediul rural au vizitat muzeele din Galați în prima săptămână a acțiunii derulate de Consiliul Județean. Proiectul ,,Muzeele prin ochii copiilor”, prin care elevii din mediul rural, din municipiul Tecuci și din orașele Târgu Bujor și Berești, însoțiți de cadre didactice, vizitează gratuit muzeele aflate în subordinea Consiliului Județean Galați, a început săptămâna trecută. Copiii au vizitat Muzeul de Artă Vizuală, Muzeul de Istorie ,,Paul Păltănea”, Complexul Muzeal de Științele Naturii ,,Răsvan Angheluță” (inclusiv Grădina Botanică și Grădina Zoo), Muzeul Satului și Muzeul Pescăresc. Până la finalul acțiunii, aproximativ 5.000 de copii vor vizita muzeele menționate. „Până astăzi, au trecut pragul muzeelor noastre peste 1300 de elevi și profesori însoțitori din Liești, Vlădești, Corni, Suceveni, Smulți, Umbrărești, Șendreni, Fârțănești, Vânători, Șivița, Măstăcani, Chiraftei, Viile, Frumușița, Fundeni, Bălășești, Pechea, Ivești, Bucești, Cuca, Fântânele, Suhurlui, Grivița, Cudalbi, Băleni, Cuza Vodă, Scânteiești, Smârdan, Nămoloasa, Braniștea, Rediu, Foltești, Barcea, Valea Mărului, Slobozia Conachi, Băneasa, Oancea și Târgu Bujor, urmând ca, până la sfârșitul acestui an școlar, aproape 5000 de elevi și însoțitori să beneficieze de gratuitate la muzeele noastre, mic dejun și o masă caldă la prânz”, a declarat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați. Proiectul ține patru săptămâni și va fi reluat anul viitor. „Este un proiect de suflet și o interesantă călătorie către cunoaștere pe care, cu siguranță, o vom organiza în fiecare an, pentru a promova valorile culturale gălățene în rândul tinerei generații”, a anunțat Costel Fotea. regionalpress.ro
dcp100168 Posted July 9, 2022 Author Posted July 9, 2022 Peste 50 de mici exploratori din Rădești, în vizită la Biblioteca și muzeele din Galați Peste 50 de copii din Rădești, membri ai Clubului de Lectură „Aripi de poveste” din localitate, dar și absolvenți ai clasei a VIII-a, care în urmă cu puțin timp au participat la Evaluarea Națională, s-au relaxat, explorat și descoperit lumea deosebit de frumoasă și interesantă a bibliotecii și a muzeelor din Galați, aflate în subordinea Consiliului Județean. Cei mici au văzut comorile din colecțiile speciale ale Bibliotecii “V.A. Urechia”, au aflat de la un scriitor cum se scrie o carte și au descoperit povestea Palatului Comisiei Europene a Dunării. Au vizitat lumea culorilor de la Muzeul de Artă Vizuală, s-au relaxat la Grădina Botanică și la ZOO și au văzut cele mai importante descoperiri arheologice de la Dunărea de Jos la Muzeul de Istorie. regionalpress.ro
dcp100168 Posted November 9, 2022 Author Posted November 9, 2022 La Galați continuă programul "Muzeele prin ochii copiilor" Costel Fotea, președintele PSD al Consiliului Județean Galați, a anunțat că va continua proiectul prin care mii de copii din mediul rural vor vizita gratuit toate muzeele care aparțin de CJ. "Anul acesta, undeva la sfârșitul primăverii, am lansat un proiect unic în țară, prin care aproape 5000 de elevi din comunele județului și din orașele aflate la zeci de kilometri de municipiul Galați au petrecut o zi întreagă la ZOO, în Grădina Botanică și la muzeele de artă, istorie și științele naturii. E greu de descris în cuvinte bucuria copiilor, mai ales că mulți dintre ei au fost pentru prima oară la muzeu. Am decis să continuăm și anul viitor acest proiect și să oferim această șansă și mai multor copii din mediul rural, din Tecuci, Târgu Bujor și Berești. Astfel că ne pregătim deja pentru primăvara viitoare, când sperăm ca 6000 de elevi, inclusiv de la școlile speciale, să descopere o zi întreagă minunata lume a muzeelor. Desigur, la fel ca anul acesta, Consiliul Județean va asigura masa și transportul elevilor", precizează Costel Fotea. dcnews.ro
dcp100168 Posted March 22, 2023 Author Posted March 22, 2023 Două oferte pentru programul „Muzee prin ochii copiilor” Consiliul Județean Galați are în acest moment în evaluare două oferte pentru reluarea proiectului ”Muzee prin ochii copiilor”. Conform caietului de sarcini prezentat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP/SICAP), valoarea maximă a acestor servicii integrate a fost estimată la 577.550 lei, inclusiv TVA . Muzeele care vor intra în circuitul de vizitare sunt: Muzeul de Artă Vizuală, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” - Secția Lapidarium, Complexul Muzeal de Științele Naturii “Răsvan Angheluță”, inclusiv Parcul Zoo, Muzeul Satului „Petru Caraman” și Muzeul Zonei Pescărești din Pădurea Gârboavele. Serviciile de organizare includ transportul elevilor și însoțitorilor din școlile beneficiare pe parcursul întregului program de vizitare (de la unitățile de învățământ la obiectivele din program și retur) precum și asigurarea unor coordonatori de grup, dar și servicii de masă (mic-dejun și prânz). Grupul- țintă estimat este de 6.151 persoane, iar programul vizitelor este de luni până vineri, inclusiv, de la ora 9,00, oră la care grupurile trebuie să fie aduse la fiecare muzeu prestabilit, cu un număr maxim de vizitatori stabilit la 250 de persoane/zi. Astfel, pentru promovarea valorilor culturale gălățene în rândul elevilor, mai ales din mediul rural, dar și a celor din municipiul Tecuci și orașele Berești și Târgu Bujor, s-au înscris doi operatori economici specializați: craiovenii de la Nosce Group SRL și bucureștenii de la Avangarde Group SRL. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 20, 2023 Author Posted April 20, 2023 Muzeele prin ochii copiilor, ediția a II-a Mii de elevi din județ vor vizita gratuit muzeele din subordinea Consiliului Județean Galați, în cadrul unui proiect educațional aflat la cea de-a doua ediție. Astfel, în perioada 24 aprilie – 16 iunie, peste 5.200 de elevi, care învață la școli din mediul rural sau la cele din municipiul Tecuci și orașele Târgu Bujor și Berești, precum și de la școlile speciale, vor vizita gratuit acvariile de la Complexul Muzeal de Științele Naturii “Răsvan Angheluță”, Grădina Botanică, Grădina Zoologică, secția Lapidarium a Muzeului de Istorie “Paul Păltănea”, Muzeul de Artă Vizuală, Muzeul Satului și Muzeul Pescăresc. Toate acestea au loc în cadrul programului “Muzeele prin ochii copiilor”, finanțat din bugetul propriu al Consiliului Județean Galați. “Este un proiect extrem de frumos și de important, pe care îl continuăm și anul acesta. Astfel, mii de copii din tot județul vor trăi o experiență unică. Este un proiect la care țin foarte mult, mai ales după ce am văzut anul trecut, la prima ediție, cât de multă bucurie a adus copiilor care au vizitat, unii pentru prima oară, acvariile de la Complexul Muzeal de Științele Naturii, Muzeul de Istorie sau Grădina Zoologică. Practic, copiii descoperă minunata lume a muzeelor și învață în același timp lucruri noi și interesante despre artă, istorie, tradiții și lumea animalelor. Totul va fi asigurat de către Consiliul Județean, de la transport la pachețelul de dimineață și masa de prânz la restaurant”, a declarat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați. Primele vizite din cadrul acestui program vor fi organizate luni, 24 aprilie. Fiecare autocar va avea un coordonator de grup desemnat de către Consiliul Județean, care îi va însoți pe copii pe tot parcursul vizitelor. Anul acesta, vor participa 5124 de elevi de clasa a V-a, a VI-a, a VII-a și a VIII-a, precum și 113 elevi de la școlile speciale. De asemenea, ei vor fi însoțiți de 438 de profesori. Acest program are o valoare financiară de 538.660 de lei (transportul și mesele incluse). Consiliul Județean Galați
dcp100168 Posted November 8, 2023 Author Posted November 8, 2023 Copii din mai multe localități din Galați vor vizita gratuit muzeele din subordinea Consiliului Județean Președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea, a anunțat continuarea și în anul viitor a proiectului-unicat „Muzeele prin ochii copiilor”. Până acum, de această experiență au beneficiat, în total, 9.628 de copii din județul Galați. „Continuăm un proiect de suflet, prin care mii de copii din mediul rural pot vizita gratuit toate muzeele din subordinea Consiliului Județean Galați. Este greu de descris în cuvinte bucuria copiilor care au participat la acest minunat program si care au vizitat deja frumoasele instituții de cultură, mai ales că mulți dintre ei au mers pentru prima oară la un muzeu. Astfel, am decis să continuăm și anul viitor acest proiect minunat și să oferim și altor copii această șansă”, a anunțat Costel Fotea. În următoarea etapă a programului vor participa elevii claselor a V-a din mediul rural, municipiul Tecuci și orașele Berești și Târgu Bujor din județul Galați. De asemenea, vor putea participa și elevii claselor a V-a ai Școlii Gimnaziale Speciale ”Constantin Pufan” Galați, ai Școlii Profesionale Speciale ”Emil Gârleanu” Galați și ai Școlii Gimnaziale Speciale ”Constantin Păunescu” din Tecuci. Toți acești elevi vor beneficia de transport, mic dejun și prânz, precum și de acces liber la Grădina Botanică, Grădina ZOO, Muzeul de Istorie - Lapidarium, Muzeul de Artă, Muzeul Satului și Muzeul Pescăresc – muzee aflate sub autoritatea CJ Galați. invatamantulgalatean.ro
dcp100168 Posted May 28, 2024 Author Posted May 28, 2024 "Muzeele, prin ochii copiilor", ediţia a III-a Miercuri, 22 mai 2024, demarează cel mai mare tur muzeal din judeţul Galaţi. 2.500 de copii din mediul rural și din Tecuci, Târgu Bujor și Berești, precum și de la școlile speciale, vor vizita gratuit muzeele din subordinea Consiliului Județean Galați – Muzeul “Casa Cuza Vodă”, Lapidariul Muzeului de Istorie “Paul Păltănea”, Grădina Botanică, Grădina Zoologică, Muzeul de Artă Vizuală, Muzeul Satului și Muzeul Pescăresc. Este cea de-a treia ediție a proiectului “Muzeele prin ochii copiilor”, finanţarea fiind asigurată de către Consiliul Județean Galați. În anii precedenţi, peste 10.000 de copii din județ au beneficiat de acest program unic în țară. Fiecare autocar va avea un coordonator de grup desemnat de către Consiliul Județean, care îi va însoți pe copii pe tot parcursul vizitelor. De asemenea, fiecare grup va fi însoţit şi de către cadre didactice. viata-libera.ro
dcp100168 Posted June 14, 2024 Author Posted June 14, 2024 2.500 de elevi din peste 100 de școli au vizitat gratuit muzeele din subordinea CJ Galați Cu entuziasm și curiozitate, 2500 de elevi din peste 100 de școli din zonele rurale și orașele Tecuci, Târgu Bujor și Berești au avut șansa, pe durata a 11 zile, de a explora și a descoperi frumusețea muzeelor aflate în subordinea Consiliului Județean Galați, în cadrul proiectului educațional „Muzeele prin ochii copiilor”, care își propune să inspire și să îmbogățească tânăra generație cu valorile culturale. „Acești copii minunați au fost primiți cu brațele deschise la Muzeul “Casa Cuza Vodă”, locul în care a copilărit domnitorul Alexandru Ioan Cuza, Muzeul de Istorie “Paul Păltănea” - secția Lapidarium, Grădina Botanică, Grădina Zoologică, Muzeul de Artă Vizuală, Muzeul Satului și Muzeul Pescăresc. Gratuit și cu tot ce au avut nevoie, asigurat de Consiliul Județean, copiii au pătruns în fascinanta lume a muzeelor”, a transmis Costel Fotea, președintele CJ Galați. În anii precedenți, peste 10.000 de persoane au avut bucuria de a participa la acest proiect educațional. regionalpress.ro
dcp100168 Posted April 26, 2025 Author Posted April 26, 2025 ”Muzeele prin ochii copiilor”, ediția a patra De marți, 29 aprilie, începe a patra ediție a unui proiect unic în țară - ”Muzeele prin ochii copiilor” – prin care încă 2.500 de elevi, mai ales din mediul rural, vor putea vizita gratuit toate muzeele din subordinea Consiliului Județean. ”Este un proiect de suflet în primul rând, un proiect la care, în precedentele trei ediții, au participat aproape 12.200 de copii de la școlile din comunele gălățene, dar și din Tecuci, Târgu Bujor și Berești, precum și de la școlile speciale. Bucuria pe care acești copii au avut-o prin aceste vizite – mulți dintre ei aflați pentru prima dată într-o excursie, pentru prima dată într-un muzeu sau o grădină botanică - ne-a determinat să continuăm acest proiect, prin alocarea unei finanțări de 420.000 lei, ce va acoperi toate costurile cu transportul, masa și mici suveniruri pentru grupurile de elevi, pe tot parcursul excursiilor”, a declarat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați. Proiectul ”Muzeele prin ochii copiilor” are ca scop promovarea valorilor culturale gălățene în rândul elevilor din județul Galați, contribuind totodată la dezvoltarea personală a elevilor gălățeni prin cunoașterea valorilor locale și stimularea interesului pentru propriul viitor. În prima zi din ediția a patra a proiectului ”Muzeele prin ochii copiilor” vor participa patru grupuri de elevi - în total aproape 250 de copii - din 10 localități gălățene: Cudalbi, Cerțești, Berești, Cuca, Rediu, Costache Negri, Braniștea, Băneasa, Slobozia Conachi și Târgu Bujor. Copiii vor fi transportați la obiective cu autocarul și vor fi însoțiți pe tot parcursul excursiei atât de cadre didactice, cât și de reprezentanți ai Consiliului Județean. Copiii vor putea vizita Muzeul “Casa Cuza Vodă”, Muzeul de Istorie “Paul Păltănea”, Grădina Botanică, Grădina Zoologică, Muzeul de Artă Vizuală, Muzeul Satului și Muzeul Pescăresc. Proiectul ”Muzeele prin ochii copiilor” este derulat de Consiliul Județean Galați în parteneriat cu instituțiile de cultură din subordine, precum și cu Inspectoratul Școlar Județean. Comunicare CJ Galaţi
dcp100168 Posted January 19 Author Posted January 19 Licitaţie pentru o nouă ediţie a „Muzeelor prin ochii copiilor” Consiliul Judeţean Galaţi pregăteşte o nouă ediţie a evenimentului cultural „Muzeele prin ochii copiilor”. Pentru contractarea serviciilor de organizare, este în derulare o licitaţie la care ofertele sunt aşteptate până pe 17 februarie 2026. Valoarea estimată a contractului este de 360.644 de lei fără TVA, iar criteriul de atribuire este „preţul cel mai scăzut”. Conform datelor din portalul achiziţiilor publice, evenimentul se adresează elevilor din mediul rural, dar şi celor din Tecuci și orașele Berești și Târgu Bujor din județul Galați. De asemenea, sunt vizaţi şi elevii celor trei unități școlare speciale din municipiile Galați și Tecuci. Grupul țintă estimat este de 2.402 persoane. Vor intra în circuitul de vizitare: Muzeul de Artă Vizuală, Muzeul de Istorie „Paul Păltănea” – Lapidarium şi Casa „Cuza”, Complexul Muzeal de Științele Naturii „Răsvan Angheluță” - Grădina Botanică şi Parcul Zoo, Muzeul Satului „Petru Caraman” și Muzeul Zonei Pescărești din Pădurea Gârboavele. Serviciile de organizare cuprind: transportul elevilor și al însoțitorilor din școlile beneficiare pe parcursul întregului program de vizitare (de la unitățile de învățământ din fiecare localitate la obiectivele din program și retur) precum și coordonatori de grup; servicii de masă - mic dejun, prânz și pachet la finalul zilei. Perioada de desfăşurare va fi în aprilie-iunie 2026, ținându-se cont de condițiile meteorologice, de structura generală a anului școlar, precum și de programul altor evenimente la care beneficiarii acestui proiect au confirmat participarea. viata-libera.ro
dcp100168 Posted Sunday at 09:57 PM Author Posted Sunday at 09:57 PM Peste 2.300 de elevi au participat la proiectul educațional „Muzeele prin ochii copiilor” Aproape 2.400 de elevi din peste 100 de unități de învățământ din mediul rural, precum și din municipiul Tecuci și orașele Târgu Bujor și Berești, au participat la ediția din acest an a proiectului educațional „Muzeele prin ochii copiilor”, organizat de Consiliul Județean Galați. Desfășurat pe parcursul a zece zile, programul le-a oferit copiilor acces gratuit la principalele instituții muzeale din subordinea Consiliului Județean, scopul fiind familiarizarea acestora cu patrimoniul cultural, istoric și natural al județului. În cadrul vizitelor, elevii au ajuns la Casa Cuza Vodă, Lapidarium și Casa Colecțiilor, secții ale Muzeului de Istorie „Paul Păltănea”, precum și la Complexul Muzeal de Științele Naturii „Răsvan Angheluță”, Grădina Botanică, Grădina Zoologică, Muzeul de Artă Vizuală, Muzeul Satului și Muzeul Pescăresc. Participanții au beneficiat gratuit de transport și de acces la toate obiectivele incluse în program. Reprezentanții Consiliului Județean susțin că numeroși elevi au vizitat pentru prima dată instituțiile culturale și muzeale ale județului. De la lansarea proiectului și până în prezent, peste 17.500 de persoane au participat la activitățile organizate în cadrul programului „Muzeele prin ochii copiilor”, inițiativă care promovează educația prin cultură și cunoașterea patrimoniului local. regionalpress.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now