dcp100168 Posted July 29, 2022 Posted July 29, 2022 Universitatea din Galaţi are Centru de Kinetoterapie şi Recuperare medicală. Investiţie de peste un milion de euro Investiţia este din fondurile proprii ale universităţii, iar Centrul oferă servicii individualizate de kinetoterapie în tratarea mai multor afecţiuni. Deocamdată, serviciile sunt cu plată, însă pe viitor cei de la universitate vor să colaboreze şi cu Casa de Asigurări de Sănătate. Potrivit lect. univ. dr. Daniel-Andrei Iordan, director interimar, Centrul este dotat cu aparatură performantă, atât în compartimentul de fizioterapie, cât şi în cel de kinetoterapie. În plus, va fi deschis şi un compartiment de hidro-termoterapie, care va avea trei saune şi un jacuzzi. În total, investiţia depăşeşte un milion de euro. „De serviciile acestui centru beneficiază toate persoanele care suferă de anumite afecţiuni medicale, cum ar fi cele ortopedico-traumatice, respiratorii, reumatismale şi neurologice. De asemenea, se pot executa proceduri specifice în prevenţia apariţiei deficienţelor fizice care pot apărea încă din adolescenţă. Pentru a beneficia de serviciile centrului nostru, este necesară prescrierea tratamentului de către medicul specialist de Medicină Fizică şi de Reabilitare”, susţine dr. Iordan. Preţul unei şedinţe de kinetoterapie variază în funcţie de necesitatea fiecărui beneficiar. În momentul actual, în cadrul Centrului, există un medic de medicină fizică şi reabilitare medicală, care stabileste împreună cu fiecare beneficiar obiectivele terapeutice necesare în funcţie de vârstă, patologia si afecţiunile asociate, alcatuieşte scheme de tratament complexe şi personalizate. De asemenea, Centrul colaborează cu o serie de medici de specializări diferite, de la medicină internă, ortopedie şi traumatologie, la neurologie si cardiologie. „Am dorit ca prin deschiderea acestui Centru, să încercam să acoperim o nevoie medico-socială. Întreaga zona de sud-est a României este într-o mare suferinţă din punct de vedere al serviciilor de recuperare. Din cunoştinţele noastre, nu suntem singurul Centru de profil dintr-o universitate de stat, însă este un proiect de suflet al domnului rector Lucian Puiu Georgescu. Încercăm prin acest proiect să îmbinăm cu pricepere şi dăruire activitatea didactică cu studenţii şi prestarea de servici fizio-kinetoterapeutice şi de recuperare medicală”, spune dr. Alexandru Nechifor-prorector şi purtător de cuvânt al Universităţii „Dunărea de Jos” din Galaţi. adevarul.ro
dcp100168 Posted July 21, 2025 Author Posted July 21, 2025 Universitatea „Dunărea de Jos” are centru de kinetoterapie și recuperare Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați a inaugurat oficial, luni, 21 iulie, Centrul de Kinetoterapie și Recuperare, proiect de referință în peisajul educațional și medical regional. Acest centru reprezintă un important pas înainte în consolidarea legăturii dintre mediul universitar și comunitatea locală. Dotat cu aparatură modernă și echipamente performante, centrul va oferi servicii de kinetoterapie, recuperare medicală și evaluare funcțională pentru gălățeni, contribuind astfel la îmbunătățirea calității vieții pacienților. Mai mult decât un simplu spațiu pentru tratamente, acesta este un pol de excelență în care activitățile didactice și cercetarea științifică se îmbină armonios cu practica aplicată, sprijinind formarea viitorilor specialiști. Centrul se află pe strada Gării nr. 63-65. La inaugurare au participat oficialități importante, printre care Marian Barbu, rectorul Universității „Dunărea de Jos”, Andreea Anamaria Naggar, prefectul județului, Cezar Bichescu, city managerul municipiului, și Doina Cucu, vicepreședintele Consiliului Județean Galați. Prefectul județului Galați a subliniat importanța acestui proiect: „Este un proiect ambițios și, mai ales, necesar, care deschide un drum nou și promițător de colaborare între mediul academic și societate, într-un domeniu esențial: sănătatea și recuperarea fizică. Acest centru este dovada că atunci când mediul academic își asumă rolul de catalizator al schimbării, întreaga societate are de câștigat, iar Universitatea „Dunărea de Jos” arată, încă o dată, că este mai mult decât un loc unde se formează profesioniști, este un partener activ în viața socială și economică a județului nostru.” Universitatea „Dunărea de Jos” a transmis și ea un mesaj de felicitare și încurajare: „Felicitări echipei Universității „Dunărea de Jos” pentru această realizare deosebită! Mult succes în activitatea Centrului Universitar de Fizio-Kinetoterapie și Recuperare Medicală!” Prin acest centru, Universitatea „Dunărea de Jos” pune bazele unei colaborări strânse între educație și servicii medicale, sprijinind sănătatea comunității și oferind studenților oportunitatea de a se forma în condiții optime, într-un domeniu vital pentru societate. viata-libera.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now