Jump to content

Centre de colectare a deșeurilor inerte, în judeţul Galaţi


Recommended Posts

Posted

Centru de colectare deșeuri inerte

Consiliul Județean Galați va depune spre finanțare cu fonduri europene un nou proiect de gestionare a deșeurilor. Este vorba despre amenajarea în municipiul Galați a unui centru integrat de colectare cu aport voluntar a deșeurilor inerte, precum și a deșeurilor care nu pot fi colectate în pubele individuale de către operatorul de salubritate.

Astăzi, a fost organizată o ședință extraordinară, astfel încât Consiliul Județean Galați să preia de la Consiliul Local al municipiului Galați un teren de 24.321 de mp.

“Ne dorim să amenajăm la marginea orașului un centru integrat de colectare a deșeurilor nepericuloase inerte, cum ar fi molozul rezultat din demolări, mobila veche și uzată, deșeurile textile sau diverse echipamente electrice și electronice. Am cerut deja terenul de la Consiliul Local Galați, iar în cel mai scurt timp vom depune proiectul în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, pentru a obține o finanțare cu fonduri europene.

De asemenea, pe lângă acest centru integrat, lucrăm deja la un alt proiect similar, prin care vom amenaja astfel de platforme  pentru colectarea și valorificarea deșeurilor inerte în cinci localități din județ. Și acest al doilea proiect va fi depus spre finanțare prin PNRR”, a declarat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați.

Valoarea celor două proiecte este de aproximativ 10 milioane de euro. Un centru integrat presupune amenajarea unei platforme betonate, construcția unei hale, a unor spații administrative și a unei stații de compostare, precum și achiziționarea mai multor utilaje, inclusiv a unui concasor pentru deșeuri din construcții și demolari.

Consiliul Județean Galați

Posted

Proiect de mediu pentru cinci localități din județ

Consiliul Județean Galați va depune pe fonduri europene un nou proiect de mediu, pentru a amenaja în cinci localități din județul Galați centre de colectare cu aport voluntar a deșeurilor inerte, a deșeurilor de grădină și a celor care nu pot fi colectate în pubele individuale de către operatorul de salubritate. Cele cinci localități unde vor fi înființate astfel de centre sunt: Târgu Bujor, Berești, Umbrărești, Slobozia Conachi și Valea Mărului. Valoarea maximă eligibilă este de 3.893.600 de euro, pentru cele cinci centre. Astăzi, a fost organizată o ședință extraordinară, astfel încât Consiliul Județean Galați să preia terenurile necesare pentru implementarea acestui proiect de mediu.

“Preluăm peste 127.000 de mp pentru a construi în cinci localități din județ centre unde vor fi aduse și valorificate așa numitele deșeuri inerte, precum cele din construcții sau rezultate din diverse demolări. Vom amenaja un astfel de centru la Valea Mărului, localitate unde se află depozitul de deșeuri menajere și o stație de sortare, apoi la Umbrărești, care va deservi localitățile limitrofe, și la Târgu Bujor pentru centrul județului și o parte din localitățile din zona de est, având în vedere că la Târgu Bujor a fost construită și o stație nouă de transfer a deșeurilor. De asemenea, vor mai fi amenajate astfel de centre la Berești, pentru partea de nord, și la Slobozia Conachi pentru localități aflate în centrul și sudul județului.

Proiectul va fi depus spre finanțare în cel mai scurt timp în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență”, a declarat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați

Mai mult, un astfel de proiect va fi depus prin PNRR și pentru construirea unui centru integrat în municipiul Galați, recent fiind preluat și un teren de peste 24.000 mp de la Primăria Galați. Toate aceste centre vor fi dotate și cu utilajele necesare.

Consiliul Județean Galați

Posted

Alte șase proiecte în județ, pentru colectarea deșeurilor inerte

În ședința extraordinară de luni, 19 septembrie, a Consiliului Județean (CJ) Galați a fost votat în unanimitate proiectul de mediu ce urmează a fi depus pe fonduri europene pentru a amenaja în cinci localități din județul Galați centre de colectare cu aport voluntar (CAV-uri) a deșeurilor inerte, de grădină și a celor care nu pot fi colectate în pubele individuale de operatorul de salubritate.

Cele cinci localități unde vor fi înființate astfel de centre sunt: Târgu Bujor, Berești, Umbrărești, Slobozia Conachi și Valea Mărului. Valoarea maximă eligibilă este de 3.893.600 de euro. Prin hotărârea adoptată, CJ poate prelua terenurile necesare pentru implementare.

"Preluăm peste 127.000 de mp pentru a construi în cinci localități din județ centre unde vor fi aduse și valorificate așa-numitele deșeuri inerte, precum cele din construcții sau rezultate din diverse demolări. Vom amenaja un astfel de centru la Valea Mărului, localitate unde se află depozitul de deșeuri menajere și o stație de sortare, apoi la Umbrărești, care va deservi localitățile limitrofe, și la Târgu Bujor, pentru centrul județului și o parte din localitățile din zona de est, având în vedere că la Târgu Bujor a fost construită și o stație nouă de transfer a deșeurilor. De asemenea, vor mai fi amenajate astfel de centre la Berești, pentru partea de nord, și la Slobozia Conachi, pentru localități aflate în centrul și sudul județului. Proiectul va fi depus spre finanțare în cel mai scurt timp în cadrul PNRR", a declarat Costel Fotea, președintele CJ.

Întrebat de consilierii liberali cu privire la oportunitatea amenajării unui astfel de CAV și în municipiul Tecuci, Costel Fotea a menționat că, date fiind și condiționalitățile ghidului de finanțare, acest lucru va fi realizat de administrația publică locală, lucru confirmat de primarul Lucian Costin pentru cotidianul "Viața liberă". "Lucrăm la acest proiect și îl vom depune cel mai probabil joi, 22 septembrie, atunci când se va deschide sesiunea de finanțare. Între timp, vom organiza o ședință deîndată a Consiliului Local, iar valoarea proiectului este de aproximativ 800.000 de euro", ne-a precizat edilul-șef tecucean.

În plus, reamintim că un astfel de proiect va fi depus prin PNRR și pentru construirea unui centru integrat în municipiul Galați, recent fiind preluat un teren de peste 24.000 mp în acest sens. Toate aceste centre vor fi dotate și cu utilajele necesare.

viata-libera.ro

  • 2 weeks later...
Posted

O nouă investiție „verde” la Galați, cu fonduri europene: un județ mai curat, un mediu mai puțin poluat Recomandat

Consiliul Județean Galați a depus pe fonduri europene proiectul de amenajare la Galați, la marginea orașului, a unui centru integrat de colectare și valorificare a deșeurilor nepericuloase inerte.

„Aici vor putea fi aduse în mod voluntar materialele rezultate din construcții, molozul de la demolări, deșeurile care nu pot fi colectate în pubele individuale, mobila uzată sau diverse echipamente electronice, astfel încât acestea să nu mai polueze mediul inconjurător. Este o investiție de peste 5,5 milioane de euro, fonduri prin Planul Național de Redresare și Reziliență”, a anunțat Costel Fotea, președintele CJ Galați.

De asemenea, Consiliul Județean Galați a depus un proiect similar și pentru mai multe comune din județ.

regionalpress.ro

  • 1 month later...
Posted

Încă trei proiecte de colectare a deșeurilor inerte, în județ

În cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Consiliul Județean (CJ) Galați depune un proiect pentru amenajarea a trei noi centre de colectare cu aport voluntar a deșeurilor inerte (CAV-uri), a deșeurilor vegetale și a celor care nu pot fi colectate în pubele individuale de către operatorul de salubritate. Valoarea acestei investiții de mediu este de 13.676.362 lei.

“Am depus deja spre finanțare astfel de proiecte pentru municipiul Galați și alte patru localități din județ. Astăzi (luni, 14 noiembrie - n.r.), am aprobat investiții similare și pentru comunele Berești-Meria, Brăhășești și Drăgușeni, care vor deservi peste 50.000 de oameni. Am preluat deja aproximativ 40.000 de metri pătrați de teren pentru amenajarea acestor noi centre, urmând ca și acest proiect de mediu să fie depus spre finanțare în cel mai scurt timp”, a declarat Costel Fotea, președintele CJ.

Până acum, CJ a depus spre finanțare proiecte privind amenajarea unor astfel de centre în municipiul Galați, la Valea Mărului, Târgu Bujor, Slobozia Conachi și Umbrărești, iar valoarea totală a investițiilor, inclusiv cele de la Berești-Meria, Brăhășești și Drăgușeni este de aproape 65 de milioane lei.

viata-libera.ro

  • 4 months later...
Posted

Costel Fotea: Am obținut finanțare pentru amenajarea unui centru integrat de colectare selectivă a deșeurilor inerte în Galați

Veste bună pentru gălățeni. Consiliul Județean a obținut finanțare pentru amenajarea unui centru integrat de colectare selectivă a deșeurilor inerte în Galați

„Am obținut finanțare, prin Planul Național de Redresare și Reziliență, pentru un important proiect privind amenajarea în municipiul Galați a unui centru integrat de colectare prin aport voluntar și de valorificare a deșeurilor nepericuloase inerte, cum ar fi molozul din demolări, electrocasnicele și electronicele uzate sau deșeurile voluminoase, textile și din lemn”, a anunțat Costel Fotea, președintele CJ Galați.

Valoarea finanțării obținute este de aproximativ 33 de milioane de lei.

„De asemenea, avem alte 7 proiecte de amenajare a unor astfel de centre integrate de colectare a deșeurilor inerte în: Slobozia Conachi, Târgu Bujor, Umbrărești, Valea Mărului, Berești Meria, Brăhășești și Drăgușeni”, a adăugat Fotea.

regionalpress.ro

  • 2 weeks later...
Posted

Colectarea deșeurilor prin insule ecologice, la Tecuci

Joi, 30 martie 2023, consilierii locali tecuceni ar putea vota proiectul "Construire insule ecologice digitalizate în Municipiul Tecuci". Acest proiect, finanțat prin Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, prevede modernizarea a 29 din punctele de colectare existente și înființarea altor patru puncte noi. Valoarea finanțării nerambursabile este de 3.354.459,47 lei. Vor fi amenajate insule de tip 1, supraterane, încasetate cu cinci containere pentru tot atâtea fracţii diferite, dar și insule de tip 2, asemănătoare, dar cu o capacitate sporită. Fiecare dintre insule va deservi un număr de minimum 200 de locuitori și urmează să fie amplasate în toate cartierele orașului. În mod evident, obiectivul urmărit este accelerarea procesului de extindere şi modernizarea gestionării deșeurilor, cu accent pe colectarea separată a acestora.

viata-libera.ro

  • 1 month later...
Posted

Contracte semnate pentru colectarea deșeurilor inerte

Marți, 16 mai, președintele Consiliului Județean (CJ) Galați, Costel Fotea a semnat electronic contractele de finanțare pentru amenajarea celor șapte centre de colectare a deșeurilor inerte.

”Sunt ample investiții de mediu, pe care le vom realiza la Slobozia Conachi, Târgu Bujor, Valea Mărului, Umbrărești, Berești-Meria, Brăhășești și Drăgușeni. În aceste centre, extrem de importante, dacă vrem să avem un mediu mai curat și ape mai puțin poluate, vor putea fi aduse, în mod voluntar, acele deșeuri care nu pot fi duse la pubele, de la molozul rezultat în urma demolărilor, la mobila uzată, sau electronicele vechi”, a explicat, pe pagina sa de Facebook, președintele CJ.

Acesta a menționat că alegerea localităților a avut la bază criteriul geografic al adresabilității, pentru a fi acoperit cât mai bine întreg județul. ”Am ținut cont și de faptul că la Valea Mărului a fost construit de la zero un depozit de deșeuri menajere, precum și o stație modernă de sortare, că la Târgu Bujor am amenajat o stație de transfer sau că la Tecuci, la doar câțiva kilometri de Umbrărești, construim în acest moment stații moderne pentru transferul și compostarea deșeurilor”, a adăugat Costel Fotea.

Valoarea acestor investiții este de aproximativ 32 de milioane de lei, aproximativ 6,5 milioane de euro, cu finanțare prin PNRR.

viata-libera.ro

Posted

Colectarea deșeurilor inerte ajunge și în municipiul Galați

Luni, 22 mai, președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea, a semnat contractul de finanțare pentru amenajarea și în municipiul Galați a unui centru integrat de colectare a deșeurilor inerte, după ce săptămâna trecută făcuse același lucru în cazul altor șapte investiții similare din județ. Valoarea finanțării este de 32.666.463 de lei, fondurile fiind asigurate prin Planul Național de Redresare și Reziliență.

“Centrul va fi amenajat la marginea orașului, în imediata apropiere a viitoarei stații de tratare mecano-biologică a deșeurilor din cadrul amplului proiect european «Sistem de management integrat al deșeurilor în județul Galați». Acest centru de colectare a deșeurilor inerte, cum ar fi molozul, anvelopele uzate, resturile de cărămizi, mobilierul vechi sau electrocasnicele uzate, va reduce poluarea mediului înconjurător. De asemenea, materialele care vor fi aduse în acest centru vor fi valorificate cât mai mult posibil, centrul fiind dotat cu utilaje și echipamente moderne, inclusiv cu un laborator pentru analize chimice. Mai mult, vor fi instalate și sisteme de producere a energiei din surse regenerabile. Astfel de centre înseamnă un mediu mai curat, îmbunătățesc procesul de reciclare, reduc riscurile de sănătate publică și cresc nivelul de educație ecologică”, a declarat Costel Fotea.

Centrul va avea platformă betonată, hală, containere, utilaje și echipamente (motostivuitor, încărcător frontal, concasor pentru deșeuri din construcții și demolări, stație de compostare), cameră frigorifică, laborator de analize chimice, cântar acces auto de mare tonaj și spații administrative.

viata-libera.ro

  • 1 year later...
Posted

336 de insule ecologice digitalizate în municipiul Galați

Primăria municipiului Galați informează că a fost semnat, în cadrul PNRR, un nou contract de finanțare privind înființarea unui număr de 61 de insule ecologice digitalizate, după ce s-a obținut deja finanțare pentru încă 275 de astfel de puncte moderne de colectare a deșeurilor.

Ionuț Pucheanu, primarul municipiului Galați: „Cu toții ne dorim să avem un oraș cât mai curat și un mediu sănătos. De aceea, derulăm proiecte importante pentru înființarea a 336 de insule ecologice digitalizate ce vor fi amplasate în toate zonele orașului. Cu sisteme bazate pe noile tehnologii, vom asigura creșterea capacității de colectare separată a deșeurilor. Totodată aceste puncte moderne vor fi protejate împotriva actelor de vandalism”.

Proiectul „Înființarea unui număr de 61 de insule ecologice digitalizate în municipiul Galați” este în valoare de 6,5 milioane de lei fără TVA și este finanțat prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă.

Proiectul are în vedere crearea unui număr de 61 de insule ecologice digitalizate destinate colectării selective a deșeurilor, din care 10 insule subterane cu câte 5 containere individuale, 28 insule supraterane încasetate, cu containere de 1,1 metri cubi, și 23 insule supraterane cu containere individuale. Este vizată astfel suplimentarea capacității de colectare separată, dar și înlocuirea vechilor module/pubele cu un sistem modern de colectare selectivă a deşeurilor pe cinci fracţii, pentru următoarele fluxuri de deşeuri colectate separat: deşeuri de hârtie şi carton, deşeuri de plastic şi metal, deşeuri de sticlă, deşeuri biodegradabile, deşeuri reziduale, precum și acţiuni specifice pentru dezvoltarea platformei software necesară operării insulelor ecologice digitalizate.

Insulele ecologice funcționează pe bază de cartele de acces, ceea ce împiedică depozitarea deșeurilor în alte locuri decât în cele special amenajate, amplasate în proximitatea locuințelor și sunt compuse dintr-un ansamblu de containere pentru colectarea separată a deșeurilor. Vor fi insule ecologice subterane (care necesită lucrări de construcții și montaj) sau supraterane (care nu necesită construcții și montaj). Aceste containere vor fi protejate anti-vandalism și împotriva accesului neautorizat și sunt dotate cu acces digitalizat pentru persoanele fizice arondate. De asemenea, va fi instalat modulul GSM pentru transmisie date și va fi prevăzută o bază de date privind beneficiarii serviciului și o interfață de facturare pentru operatorul de salubrizare.

Datele sunt agregate și utilizate într-un sistem digital, instrument principal de monitorizare și raportare, ce oferă informații privind volumele și tipurile de deșeuri colectate, precum și persoanele care introduc deșeurile în containere.

Menționăm că Primăria municipiului Galați are la această dată în implementare și proiectul privind înființarea a încă 275 de insule ecologice digitalizate, în valoare de peste 20 de milioane de lei fără TVA.

Compartimentul de presă al Primăriei municipiului Galați

Posted

După ce a eșuat în colectarea selectivă, Primăria Galați lansează conceptul „insule ecologice digitalizate”

Primăria Galați a anunțat construirea, în baza unei finanțări de 26,5 milioane de lei prin PNRR, a unei rețele de 336 de „insule ecologice digitalizate” în cartierele orașului, prin care se încearcă realizarea colectării selective a gunoaielor.

Primăria încearcă de mai mulți ani să realizeze colectare selectivă, au fost încercate mai multe variante, dar toate au eșuat, dar nu din lipsa simțului civic al gălățenilor, ci din incompetența celor care au condus de-a lungul anilor Serviciul de salubrizare Ecosal, din cadrul Primăriei Galați. Printre aceștia se află și primarul Galațiului, Ionuț Pucheanu, care înainte de a deveni primar a fost directorul Ecosal.

Mai întâi, la punctele de colectare au fost instalate sute de „europubele” din plastic, de culori diferite în funcție de fracțiile colectate, dar multe dintre acestea au fost, fie distruse de căutătorii în gunoaie, fie incendiate de tinerii teribiliști și Primăria Galați a cheltuit sute de mii de lei pe înlocuirea „europubelelor”, la care s-a renunțat din cauza costurilor mare presupuse de înlocuirea lor.

A fost încercat un proiect pilot la câteva blocuri din Galați, la care s-au distribuit la fiecare apartament saci pentru colectarea selectivă, dar proiectul a eșuat pentru că, în condițiile în care multe scări de bloc sunt închise, trebuia ca un reprezentant al asociației să colecteze sacii de la colectarea selectivă.

În urmă cu 3-4 ani s-a trecut la colectarea selectivă din cartierele de locuințe individuale, de asemenea eșuată, pentru că gălățenii primesc de la Ecosal saci foarte mari, de 150 – 200 litri, mult prea mari pentru câteva peturi, sticle sau doze, care se adună săptămânal într-o gospodărie și gălățenii preferă să folosească sacii pentru deșeurile amestecate.

La descurajarea colectării selective contează și faptul că sacii cu deșeurile selectate pe fracții – plastic, metal, sticlă – sunt aruncați la grămadă, în aceeași utilitară, la un loc cu sacii cu gunoaie amestecate. Concluzia este că selectarea colectivă se încheie la momentul în care cetățeanul scoate sacii cu deșeuri selectate la poartă.

Dovada că la groapa de gunoi deșeurile sunt aruncate la grămadă este și faptul că în luna mai Groapa de gunoi a Galațiului, de la Tirighina, a ars timp o săptămână, fără să poată fi stinsă de pompieri din cauza cantitaților mari de deșeuri de plastic din muntele de gunoaie. Garda de Mediu a amendat Serviciul Ecosal din cadrul Primăriei Galați cu 40.000 de lei, pentru „lipsa sistemului de monitorizare în faza de explorare a unui depozit de deșeuri”.

În cartierele Galațiului, 336 de „insule ecologice digitalizate”

Acum, primarul Galațiului anunță o nouă ofensivă pentru realizarea colectării selective a gunoaielor. A fost anunțată semnarea unui nou contract de finanțare prin PNRR, în valoare de 6,5 milioane de lei, pentru înființarea a 61 de „insule ecologice digitalizate”, după ce s-a obținut deja o finanțare de 20 de milioane de lei, fără TVA, pentru alte 275 de astfel de „insule” de colectare selectivă a deșeurilor.

„Cu sisteme bazate pe noile tehnologii, vom asigura creșterea capacității de colectare separată a deșeurilor. Totodată aceste puncte moderne vor fi protejate împotriva actelor de vandalism”, a declarat primarul Ionuț Pucheanu. „Insulele ecologice funcționează pe bază de cartele de acces, ceea ce împiedică depozitarea deșeurilor în alte locuri decât în cele special amenajate, amplasate în proximitatea locuințelor și sunt compuse dintr-un ansamblu de containere pentru colectarea separată a deșeurilor”, se spune în anunțul Primăriei Galați.

Aici este lansată o nedumerire: cum împiedică „depozitarea deșeurilor în alte locuri decât în cele special amenajate”, faptul că „insulele ecologice funcționează pe bază de cartele de acces”?

Din punct de vedere constructiv, „vor fi insule ecologice subterane (care necesită lucrări de construcții și montaj) sau supraterane (care nu necesită construcții și montaj)”.

„Aceste containere vor fi protejate anti-vandalism și împotriva accesului neautorizat și sunt dotate cu acces digitalizat pentru persoanele fizice arondate. De asemenea, va fi instalat modulul GSM pentru transmisie date și va fi prevăzută o bază de date privind beneficiarii serviciului și o interfață de facturare pentru operatorul de salubrizare. Datele sunt agregate și utilizate într-un sistem digital, instrument principal de monitorizare și raportare, ce oferă informații privind volumele și tipurile de deșeuri colectate, precum și persoanele care introduc deșeurile în containere”, se mai spune în anunțul Primărei Galați.

Rămâne de văzut cât de eficiente vor fi „insulele ecologice digitalizate” în atingerea obiectivului de colectare selectivă a deșeurilor la Galați.

puterea.ro

  • 2 months later...
Posted

Lucrări la primul centru de colectare a deșeurilor inerte

În localitatea Valea Mărului au început lucrările la primul centru de colectare a deșeurilor inerte (moloz, mobilă uzată, electrocasnice defecte etc.), se arată într-un comunicat de presă al Consiliului Județean (CJ) Galați.

Acest centru de colectare este parte a unui proiect mai amplu cu fonduri europene derulat de CJ Galați, ce presupune investiții în valoare de aproximativ 65 milioane de lei (echivalentul a aproximativ 13 milioane de euro), menit să asigure un mediu mai curat și mai sănătos în județul Galați. Finanțarea proiectului este asigurată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

"Amenajăm primele centre de colectare a molozului provenit din diverse demolări și renovări, a anvelopelor uzate, a resturilor de cărămizi, a mobilierului vechi sau a electrocasnicelor uzate. Practic, oamenii vor putea aduce aici, în mod voluntar, acele deșeuri care nu pot fi duse la pubele și care provoacă mari neplăceri și probleme de mediu. Astăzi, 22 august, au început lucrările la Valea Mărului. În curând, vor demara lucrările și la celelalte centre de colectare a deșeurilor inerte", a declarat președintele CJ Galați, Costel Fotea.

În total, în cadrul proiectului vor fi construite opt astfel de centre - unul în municipiul Galați și șapte în județ, în localitățile Slobozia Conachi, Târgu Bujor, Valea Mărului, Umbrărești, Berești-Meria, Brăhășești și Drăgușeni. Aceste localități au fost alese astfel încât, prin poziționarea lor, să fie asigurată acoperirea întregului județ, având în vedere că pot fi folosite și de localitățile învecinate.

viata-libera.ro

  • 2 months later...
Posted

În premieră, insule ecologice în cartiere cu acces pe bază de card sau telefon

Primăria municipiului Galați informează că a început amplasarea celor 275 de insule ecologice din cartiere, unde se vor putea colecta deșeurile, iar în premieră accesul la acestea va fi pe baza unui card special sau al telefonului mobil. Insulele ecologice vor deveni funcționale după finalizarea instalării în toate cartierele orașului, iar până atunci se vor utiliza actualele containere din punctele de colectare a deșeurilor.

Proiectul „Înființarea de insule ecologice digitalizate în municipiul Galați” prevede livrarea, montarea și instalarea a 125 insule tip 1 și a 150 insule tip 2.

În prezent sunt în curs de montare insulele tip 2, urmând ca la începutul lunii noiembrie să înceapă montarea insulelor tip 1. Ecoinsula Tip 2 este formată din 5 containere supraterane staționare cu următoarele fracții: biodegradabile; reziduale; sticlă; plastic/metal; hârtie/carton. Ecoinsula de tip 1 este o structură modulară din oțel galvanizat ce permite asamblarea pe platforme în diferite forme geometrice, în interiorul modulului fiind cinci containere mobile metalice, fără capac, destinate precolectării acelorași tipuri de fracții.

Accesul la toate tipurile de ecoinsule se va face autorizat electronic: fiecare cetățean va deschide cuvele pe baza unui card și/sau o aplicație mobilă dedicată prin care obține acces la punctele de colectare a deșeurilor. Deschiderea se va realiza pe baza cartelei de acces sau cu telefoane care sunt echipate cu sistemul NFC. Acest sistem de acces permite înregistrarea și identificarea utilizatorilor, ceea ce facilitează monitorizarea cantității deșeurilor aruncate de fiecare generator de deșeuri. Cardurile RFID (dispozitivele electronice de acces) au imprimate numere unice ce pot fi asociate unui utilizator.

Noile insule ecologice ar urma să fie funcționale până la sfârșitul anului. Proiectul cu o valoare de circa 23 de milioane de lei este finanțat în cadrul PNNR.

Primăria municipiului Galați va mai implementa, tot în cadrul PNRR, un alt proiect privind înființarea a încă 61 de insule ecologice digitalizate, în valoare de 6,5 milioane lei. Astfel, în final întreg orașul va dispune de un sistem modern de colectarea selectivă a deșeurilor.

Compartimentul de presă al Primăriei municipiului Galați

Posted

Primăria cumpără carduri suplimentare de acces la ghenele inteligente

Pentru 6.400 de cartele de acces la pubelele inteligente de gunoi - insule ecologice digitalizate, Primăria Galaţi derulează o achiziţie directă cu valoarea estimată de 24.960 de lei fără TVA (5.018 euro)

Procedura se afla, joi, în etapa deliberării, ofertant fiind firma AX Perpetuum Impex SRL din Cluj Napoca. Este vorba despre cumpărarea directă a unei cantităţi suplimentare de cartele de acces, după cum se precizează în caietul de sarcini.

Autorităţile arată că fiecărei insule ecologice digitalizate îi sunt alocate 200 de cartele de acces. Echipa de implementare a acestui proiect european a constatat însă că, în cazul anumitor asociaţii de proprietari, aceste 200 de cartele nu sunt suficiente, întrucât numărul de apartamente arondate unor insule depăşeşte 200.

Prin urmare, este necesară achiziţia unei cantităţi suplimentare de 6.400 de cartele de acces. Conform descrierii, este vorba despre carduri acces de dimensiunea 86x54 mm, din PVC de culoare albă, semnate criptografic, cu standard de criptografiere asimetric şi alocate în aplicaţie pe platformele din amplasamente. Fiecare card deţine un ID unic şi va fi programat înainte de livrare.

Lista insulelor pentru care sunt necesare cuprinde 48 de amplasamente din diferite zone ale oraşului.

viata-libera.ro

  • 5 months later...
Posted

Pubelele inteligente din Galaţi încă nu pot fi folosite

Pubelele inteligente din Galați, instalate cu mare pompă în toamna anului 2024, nu pot fi folosite nici în prezent. Cele 275 de insule ecologice, implementate prin proiectul "Înființare de insule ecologice digitalizate în municipiul Galați", au costat 23 milioane de lei și au fost finanțate prin PNRR.

Pentru a putea folosi ecoinsulele, cetățenii au nevoie de o aplicație mobilă sau de cartele, pe care ar fi trebuit să le primească de la Primărie. Însă, după aproape jumătate de an de așteptare, sistemul nu a fost pus în funcțiune, iar multe dintre pubele au început deja să se deterioreze. În plus, amplasarea acestora pe locurile de parcare - și așa insuficiente în cartiere - a stârnit nemulțumirea locuitorilor. 

"După ce le-au pus pe locurile de parcare, nici nu pot fi folosite. La noi în cartier nu s-a dat niciun card, nicio aplicație, nimic, iar pubelele deja se deteriorează. Din decembrie, vechile containere pentru reciclare au fost eliminate din cele trei locații unde existau, așa că trebuie să merg câteva blocuri distanță pentru a găsi un container de reciclat la liber", a scris un gălăţean, pe o pagină online destinată problemelor din Galați.

Explicațiile Primăriei

Purtătorul de cuvânt al Direcției de Utilități Publice din cadrul Primăriei, Petrica Pațilea, a declarat, la momentul documentării noastre (15 martie a.c.), că oamenii nu mai au mult de așteptat. Potrivit acesteia, procesul este de durată deoarece implică și asociațiile de proprietari, responsabile cu distribuirea cardurilor de acces. "Din a doua jumătate a lunii martie sau la începutul lui aprilie, ecoinsulele vor putea fi utilizate", a precizat Petrica Pațilea. 

În ceea ce privește deteriorarea pubelelor, aceasta a subliniat că nu este vorba de uzură, ci mai degrabă de acte de vandalism. Pentru a preveni astfel de incidente, Primăria intenționează să instaleze camere de supraveghere. 

Între timp, am ajuns deja la începutul lunii aprilie, aşa că vom reveni cu verificări asupra situaţiei în care se află acum pubelele. Nu am văzut să funcţioneze pe undeva, dar sesizările de la cetăţeni că acestea sunt aşezate incorect, fie că ocupă locuri atât de necesare de parcare, fie că împiedică şi circulaţia sau obstrucţionează vizibilitatea, s-au înmulţit. 

viata-libera.ro

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.