Jump to content

Anunţuri spectacole

Sheena

Recommended Posts

FOLCLORUL, ÎN PRIMA ZI DE FESTIVAL

* Anul acesta, spectacolul-concurs se desfăşoară pe parcursul a şase zile, de marţi până duminică inclusiv

Astăzi, Centrul Cultural "Dunărea de Jos" deschide oficial cea de-a treia ediţie a Festivalului Internaţional de Folclor "Doina Covurluiului", de data aceasta, fără o paradă stradală a costumelor. Pe parcursul a şase zile, organizatorii promit muzică, dans şi voie bună, întreţinute atât de grupurile româneşti, cât şi de cele venite, în special, din sud-estul Europei. Ca şi anul trecut, gălăţenii sunt aşteptaţi pe scena amplasată lângă Păpădie.

Azi, muzică şi dansuri autohtone

Evenimentul debutează astăzi numai cu muzică şi dans specific româneşti, pentru ca abia de mâine seară să intre în competiţia oficială, pentru marele premiu, şi formaţiile străine înscrise în festival. Dacă la ora 19,00 este anunţată deschiderea festivă, o oră mai târziu vor urca pe scenă ansamblurile "Doina Covurluiului" Galaţi şi "Baladele Dunării" din Tulcea.

Opt ansambluri din străinătate

În serile următoare, a treia ediţie a Festivalului Internaţional de Folclor mai aduce la Galaţi dansatori şi solişti din Serbia (două grupuri diferite), Ucraina, Republica Moldova, Găgăuzia (regiune autonomă din sud-vestul Rep. Moldova), Grecia, Turcia şi Bulgaria. Sunt aşteptate, de asemenea, alte cinci mari ansambluri folclorice din România: "Doina Gorjului" Târgu Jiu, "Dor Românesc" Bistriţa Năsăud, "Balada" Botoşani, "Baladele Deltei" Tulcea şi "Mureşul" Târgu Mureş. Cu excepţia primelor două zile, când gălăţenii sunt aşteptaţi de la ora 19,00, spectacolele sunt programate, zilnic, de la ora 20,00. Gala Laureaţilor se desfăşoară duminică, de la ora 18,00. Mâine seară îi puteţi vedea pe sârbi şi pe ucraineni, iar la final va evolua grupul folcloric "Doina Gorjului".

Juriul din 2008

Anul acesta, din juriu fac parte maestrul Theodor Vasilescu, artist emerit, Marin Barbu, preşedintele Consiliului Internaţional de Organizare a Festivalurilor de Folclor România, Dumitru Cambur, şeful Direcţiei de Cultură Găgăuzia Republica Moldova, Nicolae Gălăţean, directorul Centrului Judeţean pentru Cultură Bistriţa-Năsăud, Ştefan Coman, directorul Ansamblului "Baladele Deltei" Tulcea, Răzvan Avram, directorul general al Centrului Cultural "Dunărea de Jos", Vasile Plăcintă, directorul Festivalului Internaţional de Folclor "Doina Covurluiului". Ca şi la ediţiile anterioare, organizatorii au pregătit nouă recompense, din care nu vor lipsi Marele Trofeu, premiile I, II şi III, dar şi distincţii pentru autenticitate, popularitate, virtuozitate şi impresie artistică.

• 3 weeks later...

Of of. Eu am facut acst topic sa fiu anuntata atat eu cat si restul lumii cam cu 2 sau 3 zile inainte si nimeni nu l-a bagat in seama. Din aceasta cauza nu am stiut de serbarile TIMISOREANA. Abia acum am afat de la Relu. Dupa ce s-au incheiat :( Tare mult mi-as fi dorit sa particip si eu.

• 6 months later...
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.