Jump to content

Gloria Buzău - Oţelul Galaţi 0-2

dcp100168

Recommended Posts

Victorie meritata a Otelului la Buzau

Otelul Galati ca castigat de o maniera categorica intalnirea cu Gloria Buzau, prin dubla lui Paraschiv, golgheterul echipei si al campionatului. Otelul Galati a dominat jocul inca de la inceput, deschizand scorul prin Paraschiv in minutul 6, din pasa lui Silviu Ilie care a trecut usor de fundasii gazdelor neintrati parca in tensiunea jocului. Replica buzoienilor a venit destul de tarziu, ajutati si de faptul ca galatenii s-au retras usor in aparare, la adapostul avantajului minim. Dupa un sut a lui vigariu(37') retinut de Kolev, Dias(42') a scuturat transversala portii otelarilor cu un sut din marginea careului. De frica sa nu scape victoria printre degete, Otelul s-a trezit din amorteala si a majorat diferenta in minutul 46, prin acelasi Paraschiv, golgheterul Galatiului marcand printre picioarele lui Minca.

Repriza secunda a inceput cu o mare intarziere, gazdele avand o sedinta prelungita la vestiare. Insa acest lucru nu le-a fost de mare folos, tot galatenii fiind cei mai periculosi in partea a doua a meciului. Jucatorul minune al galatenilor, Paraschiv, a mai trecut de trei ori pe langa hattrick, insa in minutul 56 i-au lipsit cativa centimetri pentru a marca, in minutul 72 Minca a iesit mult din careul propriu pentru a respinge, pentru ca un minut mai tarziu Paraschiv sa fie blocat de doua ori in careul mic de acelasi portar. Pe final, galatenii au plimbat mingea intre ei, in aplauzele celor 6000 de spectatori prezenti, in timp ce buzoienii n-au reusit sa atinga balonul minute bune, aratandu-si limitele, atat cele fizice cat si cele de ordin moral.

Gloria Buzau - Otelul Galati 0-2 (0-2)

Stadion: Gloria; Data: 9.08.2008 ora 19.00

Marcator: G. Paraschiv (7', 45'). Cartonase galbene: Ninu (52'), Dias (87')

Gloria Buzau: Minca - Ninu, Diogo (Litu,54'), Tudose, Eze - Dias, Saceanu (Popa,61') - Vlaicu, Vigariu (Guda,86'), Cl. Ionescu - Tavares. Antrenor: Stefan Stoica.

Otelul Galati: Kolev - Cojoc, Sg. Costin, Jelev, Salagean - Paraschiv, Viglianti, Bourceanu, S. Ilie (Elek,76') - Vitaic (Iovita,46'), Pena (Iorga,61'). Antrenor: Petre Grigoras.

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/ ... -buzau.htm

Declaraţii după meci

Grigoraş: "La Buzău, n-aveam cum să nu câştigăm"

Petre Grigoraş, antrenorul Oţelului, s-a declarat extrem de mulţumit de jocul prestat de echipa sa în partida de la Buzău. "Victoria noastră este incontestabilă. Chiar dacă am pierdut mai mulţi jucători în această pauză, au renăscut alţii. Sincer, înaintea jocului m-aş fi mulţumit şi cu un egal, dar după cum a decurs jocul nu aveam cum să nu câştigăm ", a declarat antrenorul Oţelului, care a fost suspendat pentru meciul de azi.

Ştefan Stoica: "Nu voi demisiona niciodată!"

Antrenorul echipei Gloria Buzău, Ştefan Stoica, a declarat la finalul confruntării cu Oţelul Galaţi, pe care echipa sa a pierdut-o, scor 0 - 2, că deşi nu a reuşit încă să formeze un grup omogen, nu va demisiona, precizând că va fi "ultimul care va părăsi corabia". "Am pierdut în faţa unei echipe mult mai bune, nu am reuşit mare lucru, nu am reuşit să marcăm nici măcar un gol. Şi-a spus încă o dată cuvântul perioada de pregătire, în care nu i-am avut pe toţi jucătorii la dispoziţie şi asta se vede în teren, unde nu există încă omogenitate şi nu sunt închegate relaţiile de joc.Marea noastră problemă o reprezintă fizicul. Cu toate acestea voi lupta până în ultima clipă. Nu îmi voi da niciodată demisia, o să fiu ultimul care pleacă de pe corabie", a afirmat Stoica.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.