dcp100168 Posted February 26, 2023 Posted February 26, 2023 Elevă din Galați, calificată la o olimpiadă internațională de Matematică Mara Ioana Zaharia, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri", a fost selectată să participe la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete 2023. În urma barajelor care s-au desfăşurat pe 18 şi 19 februarie, eleva din Galaţi a obţinut cel mai mare punctaj, 42 de puncte, se anunţă pe site-ul Societăţii de Ştiinţe Matematice din România, la diferenţă foarte mare de următoarea candidată calificată în lot, care a obţinut 28 de puncte. Anul trecut, lotul României a obținut locul I la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete. Mara Ioana Zaharia a obţinut, în anul şcolar trecut, locul întâi la nivel naţional, atât la Matematică, cât şi la Germană, dar şi calificări în loturile lărgite pentru fazele internaționale ale ambelor olimpiade. Calificarea de anul acesta îi aduce, însă, prima participare la o competiție internațională. viata-libera.ro
dcp100168 Posted February 28, 2023 Author Posted February 28, 2023 Trei elevi gălăţeni, medaliaţi cu aur la o olimpiadă internaţională Trei gălăţeni, foşti elevi la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri", actualmente bursieri la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti, au câştigat, luna aceasta, câte o medalie de aur la secţiunea Fizică, la Olimpiada Internaţională Zhautykov, un prestigios concurs care se ţine anual în Kazahstan. Cei trei olimpici internaţionali sunt Alexandru Momoiu, Mendel Mendelsohn şi Luca Mihai Rascarachi. Medalii au mai fost câştigate de-a lungul timpului de către gălăţeni la această competiţie care se susţine la trei discipline, Matematică, Fizică şi Informatică, însă este pentru prima dată când se câştigă trei medalii de aur dintr-un foc. Despre toţi cei trei gălăţeni am mai scris şi cu alte ocazii, ei fiind obişnuiţi ai podiumurilor la concursurile naţionale şi internaţionale, aceasta explicând şi faptul că, în prezent, sunt bursieri ai celui mai prestigios liceu particular din ţară, care îşi propune să susţină elevii în a face performanţă la olimpiadele internaţionale. Anul acesta, opt elevi din România au fost medaliaţi cu aur la Fizică, din cei 20 de concurenţi din toată lumea care au reuşit această performanţă. La Olimpiada Internaţională Zhautykov de anul acesta, gălăţeanul Alexandru Momoiu a obţinut cel mai mare punctaj la Fizică, ceilalţi doi urmându-l la distanţe destul de mici. Nu este pentru prima dată când Alexandru primeşte aur în Kazahstan. În 2022, a câştigat o medalie de aur la acest concurs, dar şi alte două astfel de distincţii, la Olimpiada Internaţională de Fizică şi la Olimpiada Balcanică de Fizică. Alexandru a fost elev la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri" şi participă la olimpiadele judeţene şi naţionale de Fizică, Matematică şi Informatică încă din clasa a V-a. El a devenit bursier al Liceului Internaţional de Informatică din Bucureşti în clasa a VIII-a. Acum este în clasa a XI-a. Iată ce ne-a spus astă-vară, după ce tocmai câştigase trei medalii de aur: "Mă simt privilegiat să învăț la un liceu care îmi oferă libertatea să mă axez pe materia mea favorită: fizica. Înconjurat de alți elevi dornici de performanță și de profesori implicați, mi-am aprofundat cunoștințele în fizică. Nu aș fi putut obține aceste rezultate fără îndrumarea și sprijinul doamnei profesoare Rodica Ionescu, foarte dedicată în pregătirea elevilor pentru performanță, dar nici dacă nu aş fi avut o pregătire temeinică încă din gimnaziu, cu doamna profesoară Cătălina Caragea, iar bazele puse foarte solid de doamna învăţătoare de la Şcoala Nr. 29, Gherghina Lungeanu", ne-a declarat Alexandru Momoiu. De altfel, Şcoala Nr. 29 şi profesoara Cătălina Caragea sunt şi bazele pe care se sprijină educaţia celuilalt elev de aur la Fizică, Mendel Mendelsohn. Şi el a studiat în gimnaziu la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri", iar acum este la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti. Anul trecut, a câştigat o medalie de bronz la Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Astrofizică, când, deşi abia avea 16 ani, a concurat cot la cot cu elevi mult mai mari. El a mai obţinut în 2021 o medalie de bronz la faza internațională destinată juniorilor. Elev de excepţie, Mendy s-a aflat an de an pe podium la naţionalele de Fizică, unde în clasa a VIII-a s-a clasat în primii zece, iar anul acesta a fost pe locul al II-lea. Luca Mihai Rascarachi este cel de-al treilea gălăţean medaliat cu aur la Fizică la Olimpiada Internaţională Zhautykov 2023. Prezent pe podiumurile concursurilor la Fizică, Matematică, Informatică şi Chimie, Luca a fost medaliat cu bronz, în 2022, la Olimpiada Internaţională de Ştiinţele Pământului, un concurs foarte greu, unde cunoştinţele elevilor sunt testate la mai multe discipline cu aplicaţie în practică. viata-libera.ro
dcp100168 Posted March 8, 2023 Author Posted March 8, 2023 Gălăţeancă medaliată cu bronz internaţional la Matematică Eleva din Galaţi Mara Ioana Zaharia a câştigat medalia de bronz la Romanian Master of Mathematics, competiţie care s-a desfăşurat la Bucureşti, cu peste 90 de participanţi, din mai multe colţuri ale lumii. Printre ţările care au trimis echipe se numără SUA, Marea Britanie, Franţa, Italia, Israel, Bulgaria, Georgia, Ungaria, Serbia, Slovenia, Norvegia, Finlanda, Suedia, Olanda şi Ucraina. Trebuie menţionat că Mara Zaharia s-a calificat anul trecut în lotul lărgit pentru Olimpiada Internaţională de Matematică, iar anul acesta este selectată să participe la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete. viata-libera.ro
dcp100168 Posted March 10, 2023 Author Posted March 10, 2023 Nouă elevi gălățeni, calificați la Olimpiada Naţională de Fizică În urma susţinerii Olimpiadei Judeţene de Fizică, au fost desemnaţi cei nouă elevi care vor reprezenta Galaţiul la faza naţională a concursului la această disciplină. Dintre cei nouă, şapte sunt de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri". Dintre cei şapte de la CNVA, patru sunt elevi la clasele la care predă profesoara Cătălina Caragea: Ştefan Patriche, Paul Tăbăcaru, Matei Butunoi, Ştefan Vlad Eşanu. Tot de la CNVA, s-au mai calificat Alexandru Ioan Filip (profesoară Simona Condurache-Bota), Rareş Andrei Neculau (profesor Onuţ Atanasiu), Andrei Alexandru Gervescu (profesoară Daniela Domnişoru). Şcoala Nr. 29 are un reprezentant în lot - Robert Andrei Tăbăcaru - de la clasa profesoarei Lucia Popa. Şi Colegiul Naţional "Mihail Kogălniceanu" are o calificare la Olimpiada Naţională de Fizică, singura fată din lot - Alexandra Ciucălău, profesoară coordonatoare fiind Gina Toader. viata-libera.ro
dcp100168 Posted March 27, 2023 Author Posted March 27, 2023 Cei 26 de elevi care vor reprezenta Galaţiul la Olimpiada Naţională de Limba Română Nu mai puţin de 26 de elevi vor reprezenta anul acesta Galaţiul la faza naţională a Olimpiadei de Limba şi Literatura Română. Dintre aceştia, 11 sunt de la gimnaziu şi 15 de la liceu. Iniţial, s-au calificat opt elevi, ocupanţii locurilor întâi, însă regulamentul prevede că, la fiecare nivel de studiu, se mai alocă 23 de locuri, care vor fi distribuite după un clasament la nivel naţional, elevilor cu cele mai mari medii, am aflat de la inspectoarea de specialitate Eleny Cojocaru. Cei patru elevi clasaţi pe locul I la gimnaziu sunt: Alexia Borş (Şcoala Nr. 29, profesoară Daniela Mera), Sarah Bivol (CNVA, profesoară Gabriela Ciobotaru), Ioana Ropotan (CNMK, profesoară Tanţa Alexandru), Ana-Maria Filip (CNCN, profesoară Violeta Lungeanu). Lor li s-au adăugat în lot: Ioana Tudose şi Darius Chiriac (ambii de la Colegiul Naţional "Spiru Haret" Tecuci, profesoară Luminiţa Nicolau), Elena Brînzea (Şcoala Nr. 28, profesoară Anca Bontea), Lăcrămioara Stan (Liceul "Racoviţă", profesoară Centa Solomon), Briana Eftinca (CNCN, profesoară Onorica Tofan), Daria Lefter (Şcoala "Mihail Sadoveanu", profesoară Aurica Nicoară), Andreea Stroiu (Şcoala "Dimitrie Luchian" din Piscu, profesoară Dorinela Axente). Pe primele locuri la liceu s-au calificat: Maria Hâlcov (CNCN, profesoară Valentina Braşoveanu), Matei Aplugăriţei (CNVA, profesoară Diana Cătălina Popa), Diana Codreş (CNMK, profesoară Vasilica Crăciun) şi Bianca Puşcaşu (CNCN, profesoară Onorica Tofan). După realizarea clasamentului naţional, au intrat în lot şi următorii liceeni: Andreea Vasilache (CNCN, profesoară Cristina Ciobanu), Maria Dingă (CNMK, profesoară Veronica Ţigănuş), Andra Ghenea (CNCN, profesoară Cătălina Benea), Alexandra Mitu ("Spiru Haret" Tecuci, profesoară Luminiţa Nicolau), Cristian Macovei, Irina Enciu (ambii de la CNVA, profesoară Diana Cătălina Popa), Elena Balcanu ("Calistrat Hogaş" Tecuci, profesoară Elena Postelnicu), Maria Boroş (CNVA, profesoară Claudia Iancu), Patricia Serghiuţă (CNVA, profesoară Mariana Anton), Lăcrămioara Muşat (CNVA, profesoară Elena Corcăcel), Cristina Toma (CNCN, profesoară Mihaela Roşca). viata-libera.ro
dcp100168 Posted March 29, 2023 Author Posted March 29, 2023 Cei zece pentru naţionala de Neogreacă Zece elevi vor reprezenta Galaţiul la faza naţională a Olimpiadei de Neogreacă, toţi obţinând note foarte mari la competiţia pe judeţ, între 9,85 şi 9,20, merite deosebite în pregătirea lor având profesorul Dimitris Goukos. Dintre cei zece, doar șase sunt vorbitori nativi, restul de patru învăţând limba ca disciplină opţională. Doi dintre candidaţi sunt de la Şcoala romano-britanică, Freideriki şi Dimitrios Balamotis. Alţi doi sunt de la Colegiul "Al. I. Cuza" - Maria Pastramagiu şi Nikolaos Kataleifos, iar doi de la Şcoala Nr. 28 - Maria Chetrosu şi Luca Pitaru. S-au mai calificat în lot Nikolaos Tsilakidis de la Şcoala Nr. 7, Ioannis Tsilakidis de la Liceul "Sf. Maria", Erika Trifan de la Liceul de Artă, Teodora Apostu de la Şcoala Nr. 29. viata-libera.ro
dcp100168 Posted March 31, 2023 Author Posted March 31, 2023 Cei 15 pentru Olimpiada Naţională de Matematică Nu mai puţin de 15 elevi vor reprezenta judeţul Galaţi la Olimpiada Naţională de Matematică. Dintre aceştia, 13 sunt de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri". Alexandru Filip, Matei Miron, Octavian Nistor, Radu Savin, Tiberiu Guţanu şi Teodor Lepădatu sunt elevi de la clasele profesorului Mihai Totolici. Cristian Bivol şi Rareş Neculau sunt de la clasele profesorului Romeo Zamfir, iar Paul Tăbăcaru şi Diana Ciapă sunt de la clasele profesoarei Veronica Grigore, în timp ce Alessia Zorlescu este pregătită de ambii profesori. S-au mai calificat de la CNVA Edvin Halil, de la clasa profesorului Radu Tătaru, şi Ioana Mara Zaharia (deja medaliată anul acesta la un concurs internaţional şi calificată cu cel mai mare punctaj la Olimpiada Europeană pentru Fete), de la clasa profesorului Florin Antohe. Pe primul loc la clasa a XII-a s-a calificat Claudiu Blîndu de la Colegiul Național "Spiru Haret" Tecuci, clasa profesorului Felix Corneliu Arhire. De la Colegiul Naţional "Mihail Kogălniceanu", va reprezenta Galaţiul la Naţionala de Matematică Alexandru Obreja, de la clasa profesorului Gelu Dan Coadă. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 4, 2023 Author Posted April 4, 2023 Calificare la faza internaţională a Olimpiadei de Lingvistică Galaţiul a fost recompensat cu două Menţiuni şi cu o calificare a unui elev la faza internaţională, în urma desfăşurării Olimpiadei de Lingvistică "Solomon Marcus", la Bucureşti, în perioada 31 martie - 2 aprilie 2023, la care au participat 11 elevi din judeţul nostru. Radu Cristian Tulei, elev în clasa a X-a la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri", s-a calificat la etapa internaţională a Olimpiadei de Lingvistică (Asia Pacific Lingvistics Olympiad - APLO). Acesta a fost distins şi cu o Menţiune la faza naţională, la Secțiunea Performanță. Radu Cristian Tulei a fost pregătit de profesoarele Daniela Angelica Nistor şi Veronica Grigore. Tot menţiune a primit şi eleva Ioana Ramba, de la Şcoala Nr. 29 (profesoare coordonatoare fiind Daniela Mera şi Dorina Nicoară Andrei). În lotul pentru naţională s-au mai calificat: David Istavăr, de la Colegiul Naţional "C. Negri" (profesoare Mihaela Roşca şi Carmen Necula Vijelie); Robert Tăbăcaru, de la Şcoala Nr. 29 și Centrul de Excelență Galați (profesoare coordonatoare Cristina Bejan şi Antonela Cioroiu); Alexandru Pădurariu, de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri" (profesoare coordonatoare Daniela Angelica Nistor şi Veronica Grigore); Victor Corcodel, de la Şcoala Nr. 22 și Centrul de Excelență (profesoare coordonatoare Florentina Gaiu şi Antonela Cioroiu); Rocsana Chetrone, de la Şcoala Nr. 29 (profesoare coordonatoare Cristina Bejan şi Maria Munteanu); Irina Necula, de la Şcoala Nr. 29 (profesoare coordonatoare Cristina Bejan şi Dorina Nicoară Andrei), David Bălan, de la Colegiul "C. Negri (profesoare coordonatoare Onorica Tofan şi Elena Gălii); Dragoş Radu, de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri" (profesoare Daniela Angelica Nistor şi Laura Ionela Constandache); Alexandru Necula, de la Colegiul Naţional "C. Negri" (profesoare coordonatoare Cristina Ciobanu şi Mirela Grigore). Lotul gălăţean a fost însoţit la Bucureşti de profesoara Mihaela Roșca. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 4, 2023 Author Posted April 4, 2023 Lot bogat pentru Olimpiada Naţională de Limba Engleză Nu mai puţin de 17 elevi vor reprezenta anul acesta Galaţiul la Olimpiada Naţională de Limba engleză, care se va desfăşura la Cluj, în perioada 9 - 13 aprilie. Dintre aceştia, zece sunt cei calificaţi iniţial, fiind clasaţi pe primul loc la etapa judeţeană. Galaţiului i-au revenit însă şi şapte locuri pe listele suplimentare, după ierarhia făcută la nivel naţional, un număr destul de mare, ne asigură profesoara Aniela Moga, care îi va însoţi pe elevi la Naţională. Dintre cei 17 calificaţi în lot, 11 sunt elevi la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri". De la clasele profesorului Nicolae Bătrînu s-au calificat Sebastian Badea, Andreea Iamandei şi Nicolas Bratoveanu, în timp ce de la clasele profesorului Ciprian Moisă au excelat Anita Fulga şi Anca Miron. De asemenea, din lotul de la CNVA mai fac parte Ioana Cristachi şi Robert Musceleanu (de la clasele profesoarei Georgeta Sîrbu), Matei Grigore (profesoare Aniela Moga, Roxana Săvulescu), Sabina Smadu (profesoară Aniela Moga), Daria Ioviţă (profesoară Ramona Smadu), Bianca Ene (profesoară Anca Manea). Colegiul Naţional "Costache Negri" are trei elevi selectaţi în lotul pentru Naţionala de Engleză (toţi calificaţi din prima, nu pe listele suplimentare): Teodor Danu Soare (profesoară coordonatoare Corina Sîrbu), Claudia Chiriac (profesoară coordonatoare Ilona Terescenco) şi Ramona Ignat (profesor coordonator Akshay Singh). Mezina lotului, calificată din prima, de pe pe primul loc, este elevă în clasa a VII-a: Talida Iacobescu, de la Şcoala Gimnazială Nr. 7, de la clasa profesoarei Mariana Rusu. Avem şi un reprezentant de la Tecuci, de la Colegiul Naţional "Spiru Haret", Filip Gavril, pregătit de profesoara Monica Onica. Totodată, Galaţiul va fi reprezentat la Naţională şi de Matei Rogojină, elev la Colegiul Naţional "Mihail Kogălniceanu", la clasa profesoarei Anca Oancă Leonte. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 5, 2023 Author Posted April 5, 2023 Cei trei pentru Olimpiada Naţională de Latină Doar trei elevi vor reprezenta anul acesta judeţul Galaţi la faza naţională a Olimpiadei de Limba Latină. Doi dintre ei învaţă la Colegiul Naţional "Costache Negri". Andrei Damian State s-a clasat pe primul loc, cu un punctaj de 91 de puncte, iar Mara Ştefan a fost admisă cu 90 de puncte, în urma selecţiei făcute la nivel naţional dintre primii 23 de elevi. Ambii sunt elevi în clasa a XI-a şi o au ca profesoară coordonatoare pe Valentina Cacenschi. Cel de-al treila olimpic naţional la Latină este Ştefan Cioroiu, de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri", de la clasa profesoarei Gabriela Oancea. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 5, 2023 Author Posted April 5, 2023 Patru liceeni gălățeni la Olimpiada Națională de Informatică În perioada 1 aprilie - 5 aprilie 2023, se desfășoară la București Olimpiada Națională de Informatică, secțiunea LICEU, la care județul Galați este reprezentat de 4 elevi, dintre care doi elevi s-au clasat pe podiumul național. Este vorba de: NECULAU RAREȘ-ANDREI, clasa a IX-a, de la Colegiul Național”Vasile Alecsandri” (profesor coordonator Voinea Mirela) a obținut PREMIUL I, BÎRSAN ALEX-CRISTIAN, clasa a XII-a, de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” (profesor coordonator Stan Mihaela) a obținut MENȚIUNE, PÎSLARU TUDOR-ȘTEFAN, clasa a IX-a, de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” (profesor coordonator Cobzaru Mihaela Luminița), MAFTEI ANDREI-IULIAN, clasa a XI-a, de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri”(profesor coordonator Stan Mihaela). Elevii vor susține două probe de baraj în perioada 4-5.04.2023. regionalpress.ro
dcp100168 Posted April 8, 2023 Author Posted April 8, 2023 Cei nouă pentru Naţionala de Limba Franceză Nouă elevi vor reprezenta judeţul Galaţi la faza naţională a Olimpiadei de Limba şi literatura franceză ce se va desfăşura la Cluj, între 9 şi 13 aprilie. Trei dintre aceştia sunt de la Colegiul Naţional "Costache Negri", Miruna Roşca şi Alexandra Georgiana Boghean, ambele de la clasele profesoarei Gina Baciu, şi Andreea Oancă de la clasa profesoarei Lavinia Crintea. Doi olimpici sunt de la Colegiul Naţional "Spiru Haret" Tecuci, Alexandra Mitu (profesoară Mihaela Munteanu) şi Alexandru Marian (profesoară Magdalena Miron). Tot de la Tecuci, de la Şcoala Gimnazială "Şt. O. Iosif" s-a calificat Adelina Heisu (clasa profesoarei Cati Gheorghiu). Vor reprezenta Galaţiul şi Maria Petcu de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri" (profesoară Georgeta Prada), Cristiana Gălăţeanu de la Colegiul "Al. I. Cuza" (profesoară Ioana Ilie) şi Andreea Cici de la Colegiul Naţional "Mihail Kogălniceanu" (profesoară Florina Vizinteanu). Lotul de olimpici la Lb. Franceză va fi însoțit de dna Crintea Lavinia, profesor Lb. Franceză la Colegiul Național "Costache Negri" Galați. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 9, 2023 Author Posted April 9, 2023 26 de elevi gălățeni, calificați la Olimpiada Națională de Religie Un număr de 26 de elevi va reprezenta judeţul Galaţi la diferitele faze naţionale ale Olimpiadei de Religie. 21 s-au calificat pentru Religie Ortodoxă şi cinci pentru Religie Catolică. La Religie Ortodoxă, 11 elevi sunt de la gimnaziu, şi vor participa la faza naţională la Deva, iar nouă sunt de la liceu, care vor merge la concurs la Arad. Dintre cei 11 de la gimnaziu, trei sunt de la Slobozia Conachi, de la clasele profesoarei Soltănica Marin: Nona Ioniţă, Bogdan Radu şi Denisa Drăgan. Doi sunt de la Matca de la clasele profesoarei Elena Lazăr: Mihaela Rarinca şi Alexia Rarinca. S-au mai calificat în lot Sebastian Ilie de la Şcoala din Umbrăreşti (profesor Mihai Alecsie), Maria Damian de la Liceul Tehnologic "Paul Bujor" Bereşti (profesor Lazăr Petrişor), Liliana Boghean de la Tudor Vladimirescu (profesoară Cristina Olteanu), Maria Iftimie de la Buceşti (profesoară Geanina Spătaru), Andreea Stroiu de la Piscu (profesoară Geanina Portase) şi Theodora Eustratiadis de la Seminarul Ortodox (coordonator preot Paul Dumitraşc). Dintre cei nouă elevi de la liceu, patru sunt de la Colegiul Naţional "Spiru Haret" Tecuci de la clasele profesorului Cătălin Poenaşu: Ionuţ Bîndu, Romina Radu, Damian Hamza şi Marta Nare. Doi sunt de la Colegiul Naţional "C. Negri" (CNCN) de la clasele profesoarei Mihaela Bobeică - Andreea Tudorii şi Ionela Radovici şi doi de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri" - Andrei Banea (profesoară Iuliana Aron) şi Ecaterina Mihai (profesor Daniel Bejan). Din lot face parte şi o elevă de la Colegiul Naţional "Al. I. Cuza" - Roxana Dumitraşc (profesoară Camelia Soare). La faza naţională a seminariilor teologice s-a calificat Cosmin Cristinel Bibicu, de la Seminarul "Sf. Andrei), profesor pr. Gheorghe Butuc. Cei cinci pentru naţionala de Religie Catolică sunt toţi pregătiţi de preotul Cristian Dumea: David Iacob de la CNCN, Irina Midrigan de la CNMK, Antonia Lepădatu de la Şcoala "Grigorie Teologul", Ştefania Robu de la Şcoala "Mihail Sadoveanu" şi Alexandru Midrigan de la "Cuza". viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 11, 2023 Author Posted April 11, 2023 Cei opt gălățeni pentru Olimpiada Naţională de Biologie Opt elevi reprezintă judeţul Galaţi la faza naţională a Olimpiadei de Biologie, care se desfășoară la Iași, între 10 şi 14 aprilie 2023. Patru dintre aceştia sunt de la Liceul Teoretic "Emil Racoviță": Mioara-Cristina Grigore, Teodora-Elena Palade, Cristian-Aurelian Pintilie (de la clasele profesoarei Lăcrămioara Tătaru) şi Ioana-Lucia Pralea (de la clasa profesoarei Mariela Ghețeu). Trei olimpici sunt de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri": Ștefan-Rareș Bălănescu, Marina-Irina Suvac și Cristina-Maria Tălpău (toţi trei de la clasele profesoarei Daniela Samoilă). S-a calificat în lot și Vătafu Iustina, de la Colegiul Naţional "Alexandru Ioan Cuza” Galați" (clasa profesoarei Mihaela Ciapă). Lotul de olimpici este însoţit la Iaşi de profesoara Lăcrămioara Tătaru. De asemenea, județul va fi reprezentat în Comisia Națională a Olimpiadei de Biologie de profesoara Mariana Mustață, de la Colegiul Național "Costache Negri". viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 13, 2023 Author Posted April 13, 2023 Două mențiuni şi șapte medalii, la Olimpiada Națională de Matematică La Olimpiada Națională de Matematică, lotul județului Galați, format din 15 elevi, a obținut două menţiuni din partea Ministerului Educaţiei şi şapte medalii acordate de Societatea de Ştiinţe Matematice din România (SSMR). Menţiunile au fost câştigate de: Claudiu Blîndu, clasa a XII-a la Colegiul Național "Spiru Haret" Tecuci (profesor Felix Arhire) şi Mara Ioana Zaharia, clasa a XI-a la Colegiul Național "Vasile Alecsandri" (profesor Florin Antohe). Ambii au fost premiaţi de SSMR şi cu câte o medalie de aur. Alexandru Nicolae Obreja, clasa a XI-a la Colegiul Național "Mihail Kogălniceanu" (profesor Gelu Coadă), a fost răsplătit cu o medalie de argint acordată de SSMR. Tot medalie de argint a primit Rareș Andrei Neculau, la clasa a IX-a la Colegiul Național "Vasile Alecsandri" (profesor Romeo Zamfir). Gălăţenii au mai obţinut trei medalii de bronz, toate primite de elevi de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri": Cristian Bivol, clasa a IX-a (profesor Romeo Zamfir), Alexandru Ioan Filip, clasa a VIII-a (profesor Mihai Totolici) şi Paul Sebastian Tăbăcaru, clasa a VI-a (profesoară Veronica Grigore). Trei elevi, Claudiu Blîndu, Mara Ioana Zaharia şi Alexandru Nicolae Obreja, s-au calificat la proba de baraj pentru selectarea în lotul lărgit care va reprezenta România la fazele internaţionale ale olimpiadei. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 14, 2023 Author Posted April 14, 2023 Opt menţiuni pentru gălăţeni, la Naţionala de Engleză Dintre cei 17 elevi care au reprezentat Galaţiul la Olimpida Naţională de Limba Engleză, opt s-au întors cu menţiuni. Şapte dintre elevii care au obţinut distincţii sunt de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri": Matei Grigore, clasa a IX-a (profesoare Aniela Moga și Roxana Săvulescu); Anca Ioana Miron, clasa a X-a (profesor Ciprian Moisă); Ioana Alessia Cristachi, clasa a XI-a (profesoară Georgeta Sîrbu), Nicolas Ştefan Bratoveanu, clasa a XI-a (profesor Nicolae Bătrânu); Sabina Ioana Smadu, clasa a XII-a (profesoară Aniela Moga); Andreea Cristina Iamandei, clasa a XII-a (profesor Nicolae Bătrânu); Bianca Ioana Ene, clasa a XII-a (profesoară Anca Manea). Tot cu menţiune a fost răsplătită Claudia Andreea Chiriac, clasa a X-a la Colegiul Național "Costache Negri" (clasa profesoarei Ilona Terescenco). viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 17, 2023 Author Posted April 17, 2023 Opt premii şi o menţiune la Olimpiada Naţională de Geografie Lotul elevilor gălăţeni s-a întors de la Olimpiada Naţională de Geografie, care s-a desfăşurat între 9 şi 14 aprillie la Piteşti, cu opt premii şi o menţiune. Eric Ștefan Manolache, elev în clasa a VIII-a, la Colegiul Național "Mihail Kogălniceanu", pregătit de profesoara Mariana Bulgaru, s-a clasat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, fiind distins cu Premiul I. Totodată, Eduard Gabriel Tănase, elev în clasa a IX-a, la Colegiul Național "Vasile Alecsandri", coordonat de profesorul Ion Cioroiu, a fost răsplătit cu o Menţiune. Societatea de Geografie din România a mai acordat gălăţenilor şapte premii speciale pentru: Sebastian Andrei Necula și Daria Maria Costin, ambii de la Colegiul Național "Costache Negri", (de la clasele profesoarei Gina Burghiu); Maximilian Giuliano Andrei Panait şi Sebastian Bruno Gregoretti, ambii de la Colegiul Național "Costache Negri" și Centrul Județean de Excelență, (profesoare Gina Burghiu și Smaranda Enică); Claudia Maria Chiriță, de la Colegiul Național "Mihail Kogălniceanu" și Centrul Județean de Excelență, (profesori Marius Puțanu și Delia Humelnicu); Victor Dvornic, de la Liceul Teoretic "Emil Racoviță" și Centrul Județean de Excelență, (profesoară Delia Humelnicu) şi Sofia Bianca Teodoru, de la Liceul Teoretic "Mircea Eliade", (profesoară Daniela Macsim). viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 18, 2023 Author Posted April 18, 2023 Gălăţean selectat pentru internaţionala de Informatică Rareş Andrei Neculau, elev la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri", a participat la faza naţională la trei olimpiade şi a obţinut premii şi medalii la fiecare dintre ele. Mai mult decât atât, gălăţeanul s-a calificat în lotul restrâns pentru faza internaţională a Olimpiadei de Informantică. Gălăţeanul Rareş Andrei Neculau a participat anul acesta la fazele naţionale ale olimpiadelor de Informatică, Matematică şi Fizică, de la fiecare dintre concursuri întorcându-se cu câte o medalie. La Informatică, pasiunea sa, a câştigat Premiul I şi Medalie de aur la clasa a IX-a, cu punctaj maxim. Mai mult decât atât, Rareş a fost selectat la această disciplină în lotul restrâns pentru pregătirile pe care le vor urma cei ce vor fi selectaţi să reprezinte România la fazele internaţionale ale olimpiadelor de Informatică. Anul trecut, Rareş a câştigat o Medalie de argint la Balcaniada de Informatică pentru juniori, prin urmare e foarte posibil ca performerul să aducă Galaţiului premii şi medalii internaţionale şi anul acesta. Rezultatele sale sunt cu atât mai valoroase cu cât, aşa cum mărturisea într-un interviu acordat anul trecut pentru "Viaţa liberă", este un autodidact: "M-am pregătit singur, lucrând după clipuri video, tutoriale şi probleme rezolvate de alţii pe internet. Nu pot spune că am alocat foarte multe ore de pregătire, e un rezultat venit după o muncă acumulată în timp. Pentru olimpiadă am lucrat mai mult în weekend, în cursul săptămânii mă pregătesc pentru şcoală. Uneori stau pe scaun, vorbesc cu oamenii din jur, cu părinţii sau bunicii, dar eu de fapt mă gândesc la rezolvarea unei probleme. Deci nu pot calcula în ore cât aloc pregătirii. Avantajul meu este că urăsc să iau totul ca atare. Îmi place să înţeleg singur, pas cu pas. Şi asta ar fi o explicaţie că am reuşit să ajung aici". Aceasta ar fi o explicaţie şi pentru faptul că tânărul reuşeşte să exceleze în mai multe domenii. Pe lângă Informatică, el a reuşit să se califice în lotul pentru naţionala de Matematică, de unde s-a întors cu Medalie de argint, dar şi la Fizică, disciplină la care a câştigat o Medalie de bronz. Deşi în ultima vreme, în ziarul nostru, Rareş Andrei Neculau apare doar ca olimpic la disciplinele studiate în şcoală, gălăţenii şi-l amintesc, cu siguranţă, excelând şi în domeniul artistic. Pe lângă premii la matematică, informatică, fizică, engleză sau franceză, Rareș Neculau are o colecție impresionantă de distincții la pian - numai locul I sau Marele Premiu. Cele mai importante sunt cele obținute la Concours Musical de France, desfășurat la Paris în 2016, de unde "micul Mozart", așa cum era numit în perioada în care participa la concursuri de pian, s-a întors cu Premiul I și cu un Premiu special. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 19, 2023 Author Posted April 19, 2023 Două reprezentante, două distincţii la Olimpiada de Pedagogie În perioada 10-12 aprilie 2023, s-a desfășurat Olimpiada Națională de Pedagogie - Psihologie, pentru clasele cu profil vocațional pedagogic, la Drobeta Turnu-Severin. Județul Galați a avut două reprezentante la această etapă finală a olimpiadei, eleve de la specializarea învățători-educatoare, clasele a IX-a și a X-a, ambele întorcându-se cu câte o distincţie. Daria Ruxandra Micu, elevă în clasa a X-a, a fost răsplătită cu o Mențiune, în timp ce colega sa din clasa a IX-a, Alina Andreea Vasilache, a primit un Premiu special binemeritat. Ambele sunt eleve ale Colegiului Național "Costache Negri" şi au fost pregătite de profesoara Mihaela Cristina Stan. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 19, 2023 Author Posted April 19, 2023 Medalie de Argint internaţional la Matematică pentru Galaţi Eleva de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri", Mara Ioana Zaharia, a adus prima medalie internaţională pentru Galaţi la olimpiadele şcolare de anul acesta. Tânăra a concurat la Olimpiada Europeană pentru Fete, care s-a desfăşurat în Slovenia, şi a câştigat o Medalie de argint. Gălăţeanca noastră a fost pregătită de profesorul Florin Antohe. La competiţie au concurat 214 fete din 54 de țări, iar România s-a clasat pe locul al treilea în Europa şi al şaselea la nivel mondial, cu o medalie de aur şi trei medalii de argint câştigate de cele patru concurente, printre care şi Mara Ioana Zaharia. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 19, 2023 Author Posted April 19, 2023 Două Menţiuni şi patru medalii la Olimpiada de Fizică Lotul judeţului Galaţi s-a întors cu două Menţiuni acordate de Ministerul Educaţiei, patru medalii de la Societatea Română de Fizică şi o diplomă de onoare. Toti premianţii sunt elevi ai Colegiului Naţional "Vasile Alecsandri". Cel mai bun rezultat l-a obţinut Andrei Alexandru Gervescu, de la clasa profesoarei Daniela Domnișoru, care a primit o Menţiune şi o Medalie de aur. Tot Menţiune, dar Medalie de argint au fost câştigate de Paul Tăbăcaru, de la clasa profesoarei Caragea Cătălina. Lotul gălăţean a mai fost răsplătit cu două Medalii de bronz, una pentru Ştefan Patriche (profesoară coordonatoare Cătălina Caragea) şi cealaltă pentru Rareş Andrei Neculau (profesor Onuţ Atanasiu). De asemenea, a mai fost acordată o Diplomă de onoare elevului Matei Butunoi, de la clasa profesoarei Cătălina Caragea. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 19, 2023 Author Posted April 19, 2023 Distincţii la Olimpiada Naţională de Biologie Doar doi dintre cei opt gălăţeni care au reprezentat Galaţiul la Olimpiada Naţională de Biologie (Iaşi, 10-14 aprilie) s-au întors cu distincţii. Ambii sunt elevi la Colegiul Național "Vasile Alecsandri", la clasele profesoarei Daniela Samoilă. O Mențiune a fost obținută de către Rareș Ștefan Bălănescu, de la clasa a XI-a, în timp ce un Premiu special i-a fost acordat elevei Cristina-Maria Talpău, de la clasa a X-a. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 19, 2023 Author Posted April 19, 2023 Un colegiu gălăţean, campion la Olimpiadele disciplinelor tehnice Elevii gălăţeni au câştigat o mulţime de premii şi menţiuni la Olimpiadele Naționale pentru discipline din aria curriculară „Tehnologii”, care presupun, pe lângă cunoştinţe teoretice solide, şi îndemânări practice şi aplicate. Dintre toate instituțiile judeţului, Colegiul de Industrie Alimentară „Elena Doamna” Galați se remarcă atât prin numărul mare de calificați la Națională, cât și prin premiile obținute de elevii săi. La Olimpiada Națională organizată la Constanța pentru domeniul Industrie alimentară, elevii acestei școli au ocupat tot podiumul. Astfel, au fost obţinute Premiul I și Premiul special pentru cea mai bună lucrare teoretică la secţiunea Tehnician în industria alimentară de către Daniel Spânu, clasa a XII-a. Premiul al II-lea și Premiul special pentru cea mai bună lucrare teoretică, tot la Tehnician în industria alimentară, i-au revenit Dianei Tofan, clasa a XI-a, în timp ce Premiul al III-lea, la secţiunea Tehnician analize produse alimentare a fost câştigat de Antonina Gorceac, clasa a XII-a. Tot de la Colegiul "Elena Doamna" este şi Carolina Zgârcibaba, clasa a XI-a, care a primit o Mențiune la secţiunea Tehnician analize produse alimentare, dar şi eleva Andreea Alexandra Andrei, din clasa a XII-a, care, la Olimpiada Națională organizată la Brăila, pentru domeniul Turism și alimentație, a obținut Mențiune. La aceeaşi disciplină a fost câştigat şi Premiul al II-lea de către Valeria Ceban, elevă în clasa a XI-a la Liceul de Turism și Alimentație „Dumitru Moțoc” Galați. Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Galați se mândrește cu Mențiunea primită de Alin Florea, din clasa a XI-a, la Olimpiada Tehnologii, domeniul Economic. Liceul Tehnologic „Elena Caragiani” Tecuci se numără și el printre unitățile de învățământ care urcă pe podiumul olimpicilor, datorită Mențiunii obținute de eleva Elena Mădălina Carp, din clasa a XI-a, care a participat la Olimpiada Națională pentru domeniul Industrie textilă și pielărie, organizată în județul Iași. Nu în ultimul rând, la Olimpiada Națională pentru disciplina Educație tehnologică și aplicații practice, organizată la Piatra Neamț, eleva Raluca Nectaria Mihai din clasa a VI-a, de la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați, a obținut Mențiune. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 20, 2023 Author Posted April 20, 2023 Premiul al III-lea pentru Galaţi la Limba Franceză Dintre cei nouă elevi calificaţi la Olimpiada Naţională de Limba Franceză, care s-a desfăşurat la Cluj, între 9 şi 13 aprilie, doar unul s-a întors cu premiu. Alexandra Mitu, elevă în clasa a X-a la Colegiul Național "Spiru Haret" Tecuci, coordonată de către profesoara Mihaela-Nina Munteanu, a obținut Premiul al III-lea. Lotul olimpicilor gălăţeni la Limba Franceză a fost însoțit la Cluj de profesoara Lavinia Crintea, de la Colegiul Național "Costache Negri" Galați. viata-libera.ro
dcp100168 Posted April 21, 2023 Author Posted April 21, 2023 A plouat cu premii şi menţiuni pentru Liceul de Artă din Galaţi la etapele naţionale ale olimpiadelor Liceul de Artă "Dimitrie Cuclin" din Galaţi a obţinut cinci premii şi trei menţiuni la etapele naţionale ale olimpiadelor şcolare din domeniul artistic, ceea ce demonstrează că instituţia are elevi talentaţi şi perseverenţi, dar şi profesori foarte buni la disciplinele de specialitate. Cea mai valoroasă distincție este obținută de elevul din clasa a XII-a, David Ciprian Dobre, de la clasa profesorului Adrian Cornel Corcăcel, care a primit un binemeritat Premiu I la Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei la specializarea Grafică şi Grafic Design. David a obținut punctajul maxim de 100 de puncte la ambele probe, atât la Studiul de portret compoziţional cu mâini, cât şi la Compoziţie grafică de şevalet. "Harul, dăruirea, reziliența și munca asiduă au dat roadele mult așteptate! Felicit părinții tăi pentru modul cum te-au format, caracterul puternic și încrederea în propriile forțe fiind calități de care vei avea nevoie în viitorul tău artistic", spune profesorul Cornel Corcăcel despre olimpicul său. David Dobre aduce pentru al doilea an Galaţiului şi Liceului de Arte Premiul I la Grafică, anul trecut el urcând tot pe cea mai înaltă treaptă la această specializare, semn că meritele se împart între elev, părinţii săi, dar şi profesorul care l-a îndrumat. Tot la Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei s-au acordat elevilor de la Liceul de Arte "Dimitrie Cuclin" şi trei Menţiuni, care au mers la: Maria Andrei, din clasa a XII-a la Istoria artei (prof. Laura Popov), Denisa Sandu din clasa a XI-a, la Arhitectură (prof. Teodora Voicilă), Andrada Tenea, clasa a XI-a, la Pictură monumentală (prof. David Sava). De asemenea, tot la Arte vizuale, Alexandra Chirilă din clasa a XII-a a primit Premiul special la Design vestimentar (prof. Ioana David Ciocănaru). Elevii de la Liceul de Artă gălăţean au obţinut şi trei distincţii Premiul al III-lea la secţiunea de Muzică: Fabian Titea la vioară, clasa prof. Marian Sava, Andreea Bălan la oboi, clasa prof. Anişoara Negură şi Ştefan Holiartoc la corn, clasa prof. Victor Ţigănuşi. viata-libera.ro
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now