Jump to content

Recommended Posts

Posted

Tomas rămâne la Oțelul! Croatul a convins în doar câteva luni și continuă proiectul de la Galați

SC Oțelul Galați a anunțat prelungirea contractului cu antrenorul principal Stjepan Tomas pentru încă un sezon competițional, după ce tehnicianul croat a reușit să ducă echipa în primele trei poziții ale play-out-ului Superligii, obiectivul stabilit în momentul preluării băncii tehnice. Înțelegerea semnată în luna martie era valabilă până la finalul sezonului 2025/2026, cu opțiune de prelungire, iar parcursul echipei din ultimele luni a activat automat clauza de continuitate.

De la instalarea lui Tomas, Oțelul a disputat opt partide oficiale, în care a înregistrat patru victorii, două egaluri și două înfrângeri, un bilanț care a cântărit decisiv în atingerea obiectivului sportiv. Venit cu o experiență consistentă acumulată în fotbalul european și în zona Orientului Mijlociu, croatul a pregătit de-a lungul carierei formații precum Antalyaspor, Çaykur Rizespor, Göztepe, Sheriff Tiraspol și NK Osijek, ultima echipă antrenată înainte de sosirea la Galați fiind Al-Okhdood, din prima ligă a Arabiei Saudite.

Ca jucător, Tomas a fost fundaș central timp de aproape două decenii, bifând 49 de selecții pentru naționala Croației și evoluând pentru cluburi importante precum Dinamo Zagreb, Vicenza, Como, Fenerbahçe, Galatasaray, Rubin Kazan, Gaziantepspor și Bucaspor. Experiența acumulată în aceste medii a fost unul dintre argumentele pentru care conducerea gălățeană a mizat pe el în momentul schimbării de antrenor.

„Sunt bucuros că voi continua la Oțelul și în sezonul următor. În scurtul timp petrecut aici am simțit sprijinul clubului, al suporterilor și al tuturor oamenilor din jurul echipei. Am reușit să ne îndeplinim obiectivul, însă cred că putem construi și mai mult împreună. Vom munci pentru a avea un sezon cât mai bun și pentru a face suporterii mândri de această echipă”, a declarat Tomas pentru site-ul clubului după confirmarea prelungirii.

sportgalati.com

Posted

Reunirea lotului, programată pe 15 iunie

Jucătorii și stafful tehnic ai SC Oțelul Galați au intrat oficial în vacanță după încheierea stagiunii 2025/2026 a Superligii, beneficiind de o perioadă de repaus înaintea startului noului sezon competițional.

Reunirea lotului este programată la mijlocul lunii iunie, moment în care oțelarii vor da startul pregătirilor pentru ediția 2026/2027 a campionatului. Primul antrenament va avea loc luni, 15 iunie, pe stadionul Oțelul.

Debutul oficial în noul sezon al Superligii este programat în weekend-ul 18-19 iulie 2026.

ascotelul.ro

Posted

Abonamentele pentru noul sezon, din 25 mai

Perioada promoțională: 25 mai – 15 iunie 2026 (disponibile pentru toți suporterii)

• Peluza Nord – 150 lei
• Tribuna 2 – 350 lei
• Tribuna 1 – 700 lei
• Tribuna 0 – 1200 lei
• Tribuna VIP – 10.000 lei

Perioada standard: 15 iunie – 30 iulie 2026

• Peluza Nord – 200 lei
• Tribuna 2 – 400 lei
• Tribuna 1 – 800 lei
• Tribuna 0 – 1600 lei
• Tribuna VIP – 10.000 lei

Prețuri speciale pentru membrii socios și abonații sezonului precedent (valabile între 25 mai – 30 iunie 2026)

• Peluza Nord – 150 lei
• Tribuna 2 – 300 lei
• Tribuna 1 – 600 lei
• Tribuna 0 – 1000 lei
• Tribuna VIP – 10.000 lei

Prețurile biletelor pentru sezonul 2026/2027 vor fi următoarele:

• Peluza Nord / Sud – 20 lei
• Tribuna 2, sectoare B, C, D – 40 lei
• Tribuna 2, sectoare A, E – 35 lei
• Tribuna 1 – 60 lei
• Tribuna 0 – 150 lei

ascotelul.ro

Posted

Andrei Ciobanu și-a prelungit cu un sezon contractul cu Oțelul Galați

Fotbalistul Andrei Ciobanu (28 de ani) și-a prelungit cu încă un sezon contractul cu Oțelul Galați, a anunțat, vineri, gruparea moldoveană pe site-ul său oficial.

'Mijlocașul central Andrei Virgil Ciobanu, transferat în vara anului trecut la SC Oțelul Galați, va juca și în stagiunea 2026-2027 în roș-alb-albastru. Opțiunea de prelungire a contractului i-a fost activată de club, iar Ciobi va fi o piesă importantă pentru noi și în campionatul care va începe la mijlocul lunii iulie', se arată pe site-ul citat.

Campion al României cu Viitorul Constanța, Ciobanu a semnat anul trecut un contract pe un an de zile cu Oțelul Galați, cu opțiunea clubului de prelungire a înțelegerii pe încă un sezon.

În anul competițional recent încheiat, mijlocașul a fost utilizat în 37 de partide oficiale din Superliga și Cupa României. El a marcat pentru Oțelul Galați 5 goluri și a oferit 2 pase decisive, fiind unul dintre executanții de faze fixe ai echipei.

agerpres.ro

Posted

Oțelul prelungește cu Conrado: brazilianul rămâne încă un an la Galați

SC Oțelul Galați a oficializat prelungirea înțelegerii cu fotbalistul brazilian Conrado Buchanelli Holz, după activarea clauzei care extinde contractul până în vara anului 2027. Mijlocașul ofensiv sosit la Galați în septembrie anul trecut a convins rapid stafful tehnic și conducerea clubului, astfel că decizia a fost una firească, luată fără ezitare.

Conrado, 29 de ani, deținător al dublei cetățenii braziliano‑italiene, a devenit o piesă importantă în angrenajul roș‑alb‑albaștrilor încă din turul sezonului 2025–2026. În primul său an la Oțelul, jucătorul de bandă a bifat 32 de partide oficiale – 29 în Superligă și 3 în Cupa României – reușind să înscrie 8 goluri, multe dintre ele decisive în momente-cheie ale campionatului. Clubul gălățean a transmis că nu a existat niciun dubiu în privința activării clauzei de prelungire, evoluțiile constante și profilul fizic puternic al lui Conrado fiind argumente solide pentru continuitate.

Prin păstrarea lui Conrado, Oțelul își consolidează compartimentul ofensiv și își asigură unul dintre cei mai dinamici jucători de bandă ai Superligii pentru încă un sezon.

sportgalati.com

Posted

Conturarea lotului Oțelului pentru noul sezon

Formația gălățeană începe să-și contureze lotul pentru sezonul viitor, după prelungirea contractelor cu doi dintre titularii finalului de campionat.

Oțelul a reușit să se salveze de la retrogradare și chiar să obțină o clasare între primele trei echipe din play-out, ceea ce a garantat prelungirea înțelegerii cu antrenorul Stjepen Tomas. Formația gălățeană a anunțat prelungirea contractelor şi pentru doi dintre jucătorii importanți din lot.

Primul este fundașul stânga Conrado, în cazul căruia clubul a activat opțiunea de prelungire pentru încă un sezon. Brazilianul a fost unul dintre golgheterii echipei, cu opt reușițe, majoritatea marcate din penalti. Evoluțiile sale foarte bune în tricoul Oțelului au atras atenția mai multor echipe, atât din țară, cât și din străinătate, fiind posibilă vânzarea lui chiar în această vară. În vârstă de 29 ani, Conrado ar putea fi la ultimul transfer important în carieră, dacă se vor concretiza discuțiile din jurul său, în perioada de mercato.

Cel de-al doilea fotbalist cu care Oțelul a prelungit este Andrei Ciobanu. Mijlocașul de 28 ani și-a câștigat locul de titular pe parcurs, fiind chiar "piesă de bază" în angrenajul echipei pe final de campionat. În ediția 2025-2026, Ciobanu a marcat patru goluri și a oferit două pase decisive, dar a ieșit la rampă în momente importante ale sezonului. Contractul mijlocașului a fost prelungit pentru încă un sezon.

Oțelul, interesată de portar U21

Conform informațiilor din presa centrală, formația gălățeană s-a arătat interesată de aducerea unui portar care să îndeplinească și criteriul regulii U21. Interesul principal a fost indicat către Bogdan Ungureanu, portar ce aparține de Rapid și a apărat la Sepsi (Liga a II-a) în ultimul sezon.

În vârstă de 19 ani, Ungureanu ar mai fi "under" încă trei sezoane de Superligă. Un transfer definitiv este, însă, foarte improbabil, iar sub formă de împrumut ar fi ineficient pentru club. Practic, Oțelul ar risca să apere cu un portar junior, fără să beneficieze apoi de aportul său real, sau de vreo sumă de transfer, când va căpăta experiența necesară.

Tot de un portar "under" s-a adus vorba prin Mihai Stoica, de la FCSB, care a spus despre posibilitatea ca Maxim (actualmente la Voluntari) să fie împrumutat la Galați pentru un sezon. Alexandru Maxim (19 ani) a prins 24 de meciuri în Liga a II-a la Voluntari, dar, la fel ca Ungureanu, aparține de un alt club pe termen lung și ar veni, cel mai probabil, doar sub formă de împrumut.

Dintre portarii Oțelului, sub contract mai sunt Cosmin Dur-Bozoancă și Gabriel Ursu, iar Iustin Popescu a ajuns la final de înțelegere.

Reunirea lotului pentru Oțelul este programată pe 15 iunie.

viata-libera.ro

  • 2 weeks later...
Posted

Opt roș-alb-albaștri, la final de contract

SC Oțelul Galați anunță că opt jucători din lotul cu care a susținut sezonul 2025-2026 în Superligă și în Cupa României se află la final de contract. Doi dintre aceștia au primit oferte de prelungire a înțelegerii.

La finalul stagiunii 2025-2026, clubul nostru a încheiat relațiile contractuale cu următorii jucători:
Iustin Popescu – portar;
Silviu Rus – fundaș dreapta;
Cristian Chira – mijlocaș central;
Daniel Sandu – atacant;
Gabriel Debeljuh – atacant.

Un alt atacant, Ștefan Bană, și-a încheiat perioada de împrumut la Galați și revine la Universitatea Craiova, clubul nostru păstrând un procent important din drepturile sale federative.

Celor șase jucători, SC Oțelul Galați le mulțumește pentru perioada în care au îmbrăcat tricoul roș-alb-albastru. Succes tuturor pe mai departe!

Fundașilor centrali Diego Zivulic și Paul Iacob, aflați de asemenea la final de contract cu clubul nostru, le-am înaintat deja oferte de prelungire.

Reunirea lotului pentru următorul sezon este programată pe data de 15 iunie 2026.

ascotelul.ro

Posted

Oțelul, în căutare de soluții pentru sezonul viitor. Formația gălățeană speră la un salt valoric

Oțelul își joacă viitorul în această vară. Transferurile pot duce echipa spre play-off sau o pot condamna să lupte pentru salvarea de la retrogradare.

După un sezon în care a oscilat între statutul de revelație și amenințarea ligii secunde, Oțelul Galați are nevoie de o campanie de transferuri reușită pentru a spera la un salt valoric în următoarea ediție de campionat.

Locul 9 ocupat la finalul sezonului recent încheiat poate fi considerat mulțumitor, mai ales dacă ne raportăm la perioada în care barajul pentru evitarea retrogradării părea aproape inevitabil. În același timp, însă, gălățenii au avut și momente în care au visat la play-off, în special după seria excelentă de rezultate de la finalul anului 2025.

Din acest motiv, vara lui 2026 poate fi decisivă pentru direcția clubului. O campanie inspirată de transferuri ar putea transforma Oțelul într-o candidată serioasă la primele șase locuri. În schimb, greșelile în alcătuirea lotului pot readuce echipa în lupta pentru supraviețuire.

Teodor Lungu, aproape de Galați

În contextul posibilei plecări a căpitanului Joao Lameira, conducerea Oțelului caută un mijlocaș central capabil să preia responsabilitățile portughezului la centrul terenului.

Conform informațiilor apărute în presa centrală, principalul nume aflat în atenția gălățenilor este Teodor Lungu, mijlocașul moldovean al celor de la Unirea Slobozia. Fotbalistul în vârstă de 30 de ani a evoluat în 17 partide pentru formația ialomițeană în sezonul trecut de Superligă, reușind să se remarce, în ciuda faptului că echipa sa a încheiat campionatul pe loc retrogradabil. Internațional al Republicii Moldova, cu patru selecții la echipa națională, Lungu este apreciat pentru experiența și constanța sa, iar o eventuală mutare la Galați ar putea reprezenta un plus important pentru compartimentul median al Oțelului.

Viorel Tănase preia Oțelul II și coordonarea Academiei

O modificare importantă s-a produs și la nivelul structurii clubului. Viorel Tănase a fost numit antrenor principal al formației Oțelul II, înlocuindu-i pe Haraga și Baștină, care au pregătit echipa în sezonul precedent.

Deși a retrogradat sportiv din Liga a III-a, echipa secundă va continua să evolueze în același eșalon și în sezonul viitor, beneficiind de invitația oferită de Federația Română de Fotbal cluburilor din Superligă care doresc să-și mențină formațiile-satelit în competiție.

Pe lângă activitatea de la echipa secundă, Tănase va ocupa și funcția de coordonator al Academiei Oțelul, urmând să supervizeze dezvoltarea grupelor de copii și juniori.

Unul dintre obiectivele importante stabilite pentru noul sezon este promovarea către prima echipă a cel puțin doi jucători formați în cadrul Academiei gălățene. „O mai mare implicare în tot ceea ce înseamnă dezvoltarea Centrului de Copii și Juniori sau, cum îl denumim acum, Academie. Vreau să mă implic total, să dăm un sens acestor copii pentru a ajunge la echipa de seniori”, a declarat Viorel Tănase, la prezentarea oficială.

Prin numirea unei figuri emblematice a clubului la conducerea Academiei și a echipei secunde, Oțelul transmite un semnal clar că dorește să acorde o atenție sporită formării propriilor jucători.

viata-libera.ro

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.