Sari la conținut

Din dragoste pentru un copil


Rami

Postare recomandata

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

O alta etapa.

Din nou, un razboi cu o mama retardata si egoista si cu autoritatile de o nepasare incredibila.

Acum doua zile, mama eroina a venit ( dupa 3 luni) sa isi ia copilul acasa. Era batuta cu biciul de concubin si avea semne vinetii pe tot corpul. Nu s-a lasat convinsa sa lase copilul sa ii fie bine, ci a insistat sa o ia cu ea. Nu am sa inteleg niciodata de ce o mama prefera ca, copilul ei sa fie batut alaturi de ea.

A doua seara am primit un telefon de la sora mamei, spunandu-ne ca si mama si fiica au fost batute cu biciul de acelasi "el".

De ieri dupa-amiaza am inceput sa alertez Protectia Copilului si Politia. Apeland 983 mi se spune ca vor trimite o echipa la fata locului a doua zi pentru a cerceta conditiile de viata! Eu raman socata. Raportasem un abuz, o violenta asupra unui minor si ei imi vorbeau de conditii de viata??? :o

La 112 , dispecerul ma pune in legatura cu echipa mobila care ia legatura cu politia din zona. Ii contactez si eu si ii trimit la locul faptei, precizand ca avem de-a face cu un barbat aflat sub influenta alcoolului , violent. Acestia imi spun ca vor merge sa cerceteze, ajungand la locuinta respectiva abia azi la ora 10.00. Adica intre timp au cautat??? Incredibil, imi spun, acel copil putea fi si mort intre timp si autoritatile aplica proceduri standard? E un serviciu de urgenta sau nu?

In sfarsit, in acesta dimineata,politia impreuna cu reprezentantul primariei ajung la locul faptei si cum Protectia Copilului nu ajunsese inca, prea mare lucru nu au putut face. Mama eroina nu vrea sa declare violentele concubinului, deci, o cale inchisa.

Sun din nou la 983 unde mi se spune ca sunt slabe sansele sa ajunga o echipa astazi, pentru ca au foarte multe sesizari. Ok, traiasca autoritatile !!! Ma pot increde in ele!!!

Plec spre Protectia Copilului, unde dau o declaratie scrisa a celor ce s-au intamplat si unde mi se da acelasi raspuns: trebuie sa se faca o ancheta sociala sa constate conditiile.

Incep sa cred ca eu o iau razna. Indolenta din jurul meu ma face sa cred asta. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rami, indiferent de ce se va întâmpla, vezi cum faci să nu îndepărtezi copila de mama ei. E mama ei, nimeni şi nimic nu poate schimba acest lucru. Să nu ajungă să-şi urască mama sau să-şi piardă încrederea în ea... Poţi ajuta copilul doar dacă o ajuţi şi pe mamă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rami, indiferent de ce se va întâmpla, vezi cum faci să nu îndepărtezi copila de mama ei. E mama ei, nimeni şi nimic nu poate schimba acest lucru. Să nu ajungă să-şi urască mama sau să-şi piardă încrederea în ea... Poţi ajuta copilul doar dacă o ajuţi şi pe mamă.

Vorbim cumva de o mama care prefera sa isi vada copilul batut de un concubin betiv decat sa fie departe in siguranta? Vorbim despre o mama care alege sa isi chinuie copilul asa?

Istorria ei ca mama nu ii face cinste, crede-ma.

E mama oare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc situaţia decât din ceea ce ai prezentat aici şi nu pun la îndoială nimic. Te-am avertizat ca nu cumva să cazi într-o extremă. Nu-i vorbi mama de rău, de faţă cu ea. Copii sunt inocenţi, ei nu ştiu ce-i ura. Sunt doar temători şi neîncrezători. De la noi, ”cei mari”, învaţă tot ce învaţă. Iar viaţa îi va pune pe ei să plătească, nu pe noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ar intelege, oricum, daca as face-o.

Nu, copii nu stiu ce e ura, foarte adevarat, dar nu e preferabil intotdeauna adevarul?

Vezi tu, Relu, aceasta mama are posibilitatea de a alege sa traiasca asa sau nu: langa un concubin violent si betiv. Odata ce se complace in acest stil de viata, a ales. Dar copii, acestia pot alege? Nu tot mama alege pentru ei? si ce fel de mama alege asta pentru copii ei?

Ai putea face asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ei nu intervin decât atunci când deja s-a întâmplat ceva ... ar trebui convinşi că acolo se întâmplă ceva anormal şi nu poate ieşi la iveală decât dacă-şi fac drum din când în când pe la casa micuţei :idea:

Convinge-i mai întâi că nu te strofoci doar aşa, de amorul artei ;) Vorbeşte, dar lasă-le timp şi lor să tragă concluzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relu, am doua zile de cand am tocit tastele 983 si 112.

Daca Politia s-a deplasat la 12 ore dupa reclamatie si PC la 2 zile, cred ca e satisfacator,nu? adica intre timp se putea intampla orice.

In afara de asta , in vara 2008 ( pentru cine isi mai aminteste), am mai facut o reclamatie. Pentru acelasi motiv. Care s-a incheiat in aceelasi fel. Par o tipa nebuna care nu are ocupatie?

Nu au timp sa isi faca drum, au foarte multe cazuri, asa mi-au justificat si intarzierea cu care au ajuns. Si apoi, pentru politia locala, acesta e un caz despre care sunt convinsa ca au cunostinta, dar cum e atat de frecvent , devine normalitate. Altfel,nu inteleg cum le-a luat politistilor din comuna 12 ore sa ajunga , de la apelul meu pana la vizita lor. :idea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

112 ... ăştia sunt antrenaţi să-ţi aplice procedura standard. Încearcă să vorbeşti cu cei de la proximitate, cu agenţii de la comunitară. Adică cu ăştia mai de jos, poate găseşti unul dornic să arate ce poate. Oferă-le informaţii despre concubin, poate-l au în ”arhivă”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.