Jump to content

Proiectul ISPA

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Ca-n filmele cu proşti: O investiţie publică de 4,2 milioane de euro nu este utilizabilă pentru că nu s-au cumpărat consumabile de 100.000 de euro

* Staţia de sortare şi compostare a gunoiului va fi funcţională peste câteva luni

Staţia de sortare a deşeurilor, o investiţie de peste patru milioane de euro, este încă nefuncţională. Autorităţile susţin că centrele de colectare selectivă vor fi amplasate în urma licitaţiei pentru organizarea unui parteneriat public-privat. Deşi lucrările la Staţia de sortare şi compostare a gunoiului au fost încheiate la sfârşitul lunii trecute, aceasta este nefuncţională, în stare de conservare. Motivul pentru care nu poate fi folosită este de-a dreptul ridicol: nu au fost achiziţionate şi amplasate pubelele pentru colectarea selectivă a deşeurilor.

Conform şefului Unităţii de Implementare a Proiectului ISPA, Mircea Ostache, pentru punctele de colectare selectivă este nevoie de o licitaţie în vederea organizării unui parteneriat-public privat. Evident că licitaţia putea fi făcută în timp ce se construia staţia de sortare a gunoiului. S-a considerat însă că ar fi fost riscant. “La momentul respectiv, implica nişte riscuri pe care nu le puteam gestiona. Pe de altă parte, dacă nu le făceam la timp, riscam întârzieri, amenzi. Ordinea aceasta a fost stabilită prin contractul de asistenţă tehnică din cadrul programului ISPA”, ne-a spus Mircea Ostache. Licitaţia pentru parteneriat public-privat se estimează că va avea loc în luna mai.

Euro-pubele şi autospeciale de 2,8 milioane de euro

Pentru colectarea selectivă a deşeurilor, Primăria va achiziţiona containere speciale, care vor fi amplasate în apropierea blocurilor. “Se vor monta 1.631 de euro-pubele şi vor fi achiziţionate opt autospeciale pentru transportarea deşeurilor, care vor costa în total 2,8 milioane de euro”, ne-a precizat Ostache. Aceste containere sunt special gândite astfel încât din ele să nu poată fi scoase deşeurile de către persoanele care trăiesc din vânzarea materialelor reciclabile, scoase din ghene.

Cât despre educarea gălăţenilor să arunce separat PET-urile, sticlele şi diversele tipuri de deşeuri, Mircea Ostache a mai precizat că şi în acest scop a fost alocat un buget special. “Vom avea clipuri publicitare, pliante, afişe, banere”, spune Ostache.

Linia de sortare va avea o capacitate anuală de 6.000 tone şi va procesa materialele reciclabile: PET, hârtie, cartoane, ambalaje aluminiu, sticlă. Staţia de sortare va primi numai materiale presortate în punctele de colectare, iar sortarea se va face manual. După această operaţiune, hârtia, cartonul şi PET-urile vor fi fi presate şi balotate, iar cutiile de aluminiu vor fi tocate. Sticlele vor fi sortate pe categorii diferite, după care vor fi depuse în containere.

Linia de compostare are o capacitatea de 10.000 t/an şi va putea procesa deşeurile de natură vegetală provenite din grădini, parcuri, spaţii verzi, pieţe, restaurante. Deşeurile colectate vor fi mai întâi mărunţite într-un tocător şi apoi aşezate în hala de compostare, în brazde cu înalţimea de 1,5 m. Un utilaj specializat va întoarce şi va umezi periodic brazdele. După o perioadă de fermentare de aproximativ 12-14 săptămâni, se va obţine compostul care poate fi folosit ca pământ vegetal în zonele unde se amenajează spaţii verzi, pe taluze, etc. Compostul astfel obţinut va fi depozitat pe o platformă, de unde va fi livrat beneficiarilor

Staţia este amplasată în zona de sud-vest a municipiului Galaţi, pe malul stâng al râului Siret, pe un teren cu suprafaţa de aproximativ 2 hectare. Lucrarea, în valoare de 4.198.980 euro, a fost executată de firma gălăţeană SC Vâlceana.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Ca-n_filmele_cu_prosti-_O_investitie_publica_de_4-2_milioane_de_euro_nu_este_utilizabila_pentru_ca_nu_s-au_cumparat_consumabile_de_100-000_de_euro_0_214778658.html

Vreau si eu sa stiu o justificarea, dar una buuuna de tot, pentru ce aveam nevoie de nenorocirea asta de ISPA!

Proiectul in sine trebuia realizat. Ti se pare normal ca un oras ca Galatiul sa aiba canalizarea si ingeneral toate conductele de apa,canale colectoare etc de prin 1900?? De aia tipam toti cand ne inundam, ca nu avem apa ca se sparge nu stiu ce teava samd. Modernizarea presupune evident deraj (nu cred ca exista alta solutie decat saparea strazilor, dat fiind ca pe sub ele cirucla conducte, tevi etc vechi de nu mai stiu cand).

Ca prgramul Ispa nu s-a pus corect in aplicare, este alta discutie si sunt de acord cu tine, dar sa sustii ca la ce ne trebuie "modernizarea" utilitatilor mi se pare aberant.

Problema este ca iar s-a procedat "romaneste" si baietii destepti au mai pus cate ceva la pusculita.

Edited by silviudeep

Proiectul in sine trebuia realizat. Ti se pare normal ca un oras ca Galatiul sa aiba canalizarea si ingeneral toate conductele de apa,canale colectoare etc de prin 1900?? De aia tipam toti cand inundam, ca nu avem apa ca se sparge nu stiu ce teava samd. Modernizarea presupune evident deraj (nu cred ca exista alta solutie decat saparea strazilor, dat fiind ca pe sub ele cirucla conducte, tevi etc vechi de nu mai stiu cand).

Ca prgramul Ispa nu s-a pus corect in aplicare, este alta discutie si sunt de acord cu tine, dar sa sustii ca la ce ne trebuie "modernizarea" utilitatilor mi se pare aberant.

Problema este ca iar s-a procedat "romaneste" si baietii destepti au mai pus cate ceva la pusculita.

Imi e perfect indiferent ce canalizari si ce canale colectoare are Galatiul, poate sa aiba si de la 1500 din partea mea!

Eu masina mi-o rup in gropile de pe strazi nu in canalizare!

Nervii mi-i fac din cauza strazilor sapate si blocate de-amboulea nu din cauza unei canalizari infundate.

Daca tot trebuiau sa faca porcaria asta puteau sa faca cate o strada o data nu sa le sape pe toate si sa nu termine niciuna. Pe prelungirea Traian dupa ce au bortelit ca la nebuni anul trecut acum s-au apucat iarasi sa sape, taman cand e aglomeratia mai mare pentru ca au inchis faleza ca sa astupe in 5 luni o groapa care se putea astupa in 2 zile!

Nu mai spun de craterul ala de la Ivas care sta asa de jumatate de an fara sa lucreze cineva la el. Si exemple sunt cu nemiluita, strazi "asfaltate" cu pamant de zici ca suntem la tara, etc.

Per total, proiectul asta a distrus complet orasul, fara sa avem vreun beneficiu direct de pe urma lui, doar bani bagati in buzunarele unora!

Eu sunt de acord si cu Silviu si cu Garett.

Cu Silviu ca e firesc sa avem o retea de canalizare si scurgere noua si cu Garett ca acest lucru se putea face treptat si nu spart tot orasul si lasat asa. Acum ce-i drept a fost si iarna de vina. La o asa iarna chiar nu ne-am asteptat si fiindca in Romania totul se face fara creier ( asfaltat pe timp de ploaie, asfalt peste noroi ) drumurile care erau deja cum erau sunt acum sub orice critica.

Eu imi mentin opinia ca sunt sume imense de bani irositi prosteste, bagati, ad literam, in pamant! Cate strazi se puteau asfalta cu banii astia, cat de bine se putea pune la punct un transport public civilizat, cate locuinte se puteau face cu banii aia? Dar, nu, domnule, noi vrem transee! Sunt convis ca peste o suta de ani cand se vor incheia lucrarile vor veni turisti din toata lumea sa admire a opta minune a lumii, canalizarea Galatiului! Bineintels ca vor veni fara masini, pentru ca in loc de strazi avem transee, dar asta-i alta chestie.

Edited by Garett

Faptul ca s-a facut "romaneste" treaba adica prost sunt total de acord. Cu faptul ca tu esti indiferent la conceptul lucrarii in sine, nu mai sunt de acord. Sa vedem ce vei zice daca vei ramane cu masina in "apa" la o ploaie torentiala, sau sa iti gasesti gradina si casa lac de acumulare, tot indiferent vei fi?? Sincer ma indoiesc!!

Faptul ca s-a facut "romaneste" treaba adica prost sunt total de acord. Cu faptul ca tu esti indiferent la conceptul lucrarii in sine, nu mai sunt de acord. Sa vedem ce vei zice daca vei ramane cu masina in "apa" la o ploaie torentiala, sau sa iti gasesti gradina si casa lac de acumulare, tot indiferent vei fi?? Sincer ma indoiesc!!

Man, daca-mi gasesc eu casa, care de fapt e un apartament la etajul 8, lac de acumulare deja restul Galatiului are o maaaaare problema, cu sau fara canalizare modernizata! :)

Hai sa-ti dau doar 2 exemple de ce consider ca-i un program inutil:

1. S-a canalizat, sau mai bine zis re-canalizat, pentru ca avea deja, strada Sindicatelor. Trecand peste faptul ca acum arata ca un drum forestier, in locul pietrei cubice initiale au pus pur si simplu pamant, evident la prima ploaie pamantul a ajuns in vale, gropile si denivelarile fac din ea un teren perfect pentru off-road, etc, strada respectiva nu are nici o importanta deosebita ca sa justifice banii bagati in noua canalizare, cu atat mai mult cu cat, repet, avea deja. in schimb era utila, ca strada, facand legatura intre Mihai Bravu si Dogariei. Acum, evident, este impracticabila si trebuie sa ocolesti pe la palatul navigatiei, numai ca pentru a ajunge acolo trebuie sa faci slalom prin oras pentru ca faleza e blocata la ambele capete. Bun, stii de ce s-au ingropat atatia bani intr-o strada fara importanta? Pentru ca pe colt are cabinetul de parlamentar Ichim! Cu banii cheltuiti pe o ulita amarata se puteau astupa gropile care ne mananca zilele pe Brailei, sau chiar craterul ala de la Elice, care a devenit la fel de greu de facut ca si piramidele. Apropo de ala, pana acum cateva zile webcam-ul de pe vega batea fix in "monumentala" lucrare. Acum l-au mai ridicat ca sa nu vedem cum se mocaie sa faca o chestie care se rezolva in 2 zile!

2. Staia de epurare, minunea tehnologica etc, de pe centura, langa Nalba, e facuta in amonte de captarea de apa de la uzina. Deci in cazul unei avarii la respectiva statie noi o sa bem practic apa "reciclata"! Daca tot vroiau sa o faca trebuia facuta in aval, spre santier, etc, unde ar fi avut si avantajul ca toate "deseurile" ajungeau gravitational, asa vor avea nevoie si de statii de pompare ca sa trimita totul la statia de epurare.

Bune, proaste, vechi, etc, canalizarile existau deja, si sa fim seriosi, cred ca au fost 2-3 situatii maxim in ultimii 20 de ani cand nu au facut fata ploilor!

Asfaltul care exista, cat de cat, pe strazi, acum nu prea mai exista, si cu riscul de a ma repeta obsesiv, ce se intampla cu canalizarile ma afecteaza infinit mai putin decat ce se intampla cu masina, cate piese trebuie sa schimb sau cati nervi imi fac din cauza "operei de arta" a unui orgoliu prostesc a unuia care vrea sa intre in istorie drept "primarul care a schimbat canalizarile orasului"!

Edited by Garett

Daca ajungi sa stai la et 8 :) atunci nu ai o parte din stresul asta, dar daca ajungi sa te regasesti in una din situatiile expuse de mine anterior vorbim altfel. Oricum sunt de acord cu tine la noi sunt prost executate lucrarile, cum am si zis mai sus si exact cum zici si tu, ca daca s-ar face cu "cap" nu ar mai fi problemele enuntate de tine cu strazi prost asfaltate samd.

Daca ajungi sa stai la et 8 :) atunci nu ai o parte din stresul asta, dar daca ajungi sa te regasesti in una din situatiile expuse de mine anterior vorbim altfel. Oricum sunt de acord cu tine la noi sunt prost executate lucrarile, cum am si zis mai sus si exact cum zici si tu, ca daca s-ar face cu "cap" nu ar mai fi problemele enuntate de tine cu strazi prost asfaltate samd.

Let me guess: stai la casa si ai patit-o! :(

Nasol, probabil ca daca eram in locul tau gandeam la fel.

Tot e bine ca am cazut de acord ca-s prost facute ;) Noi sa fim sanatosi ca de transee oricum nu scapam!

• 1 month later...

Proiectul ISPA Apă are întârzieri mari

Lucrările merg destul de greu în cadrul proiectului ISPA Apă. Viceprimarul municipiului Galaţi, Mircea Răzvan Cristea (PNL) spune că sunt întârzieri de un an şi singura soluţie rămâne efectuarea lucrărilor de către firme locale subcontractoare. Directorul "Apă-Canal", Gelu Stan, recunoaşte că sunt întârzieri, dar susţine că o problemă ar putea să apară doar în ceea ce priveşte lucrările la staţiile de pompare. Cert este însă că dacă până la sfârşitul anului nu se finalizează aceste lucrări, fondurile europene se vor opri.

Directorul "Apă-Canal" recunoaşte că sunt întârzieri în cadrul programului ISPA mai ales în ceea ce priveşte staţiile de pompare şi staţia de epurare. ”La staţia de epurare lucrările executate până acum sunt în proporţie de 70,8%. Ele ar fi trebuit să se finalizeze pe 18 aprilie, dar noul termen este 1 noiembrie 2010. La staţiile de pompare lucrările efectuate sunt în proporţie de 39 la sută; ele ar fi trebuit terminate pe 10 martie, dar noul termen este 1 decembrie 2010. În schimb, lucrările de canalizare sunt în grafic, în proporţie de 75 la sută şi se vor termina în noiembrie", a spus Gelu Stan. Întrebat ce şanse sunt ca toate aceste lucrări să fie terminate în noile termene avansate, acesta a spus "cu certitudine la două dintre ele se vor finaliza, la cel privind staţiile de pompare vor fi probleme pentru că Sistem Yapi are probleme cu liniile de finanţare”.

Proiectul ISPA are o valoare de aproximativ 75 de milioane de euro şi dacă lucrările nu se vor finaliza în timp util fondurile europene se vor opri. ”Trebuie să finalizăm acest proiect până la 31 decembrie pentru că alţi bani nu există, nu se mai primesc. Dacă nu se termină, va fi nevoie de bani de la bugetul local, dar ştim că aceasta nu poate suporta sumele mari de care ar fi nevoie”, a mai spus Gelu Stan.

Viceprimarul Mircea Răzvan Cristea spune însă că singura soluţie rămâne efectuarea lucrărilor de firme locale subcontractoare pentru ca proiectul să se finalizeze la termen. ”Acum este un an întârziere. Singura formulă prin care putem să încheiem în timp acest proiect, cel puţin pe staţia de epurare, canal colector, tot ce mai e de făcut, trebuie preluat de contractori locali mari şi nu de SRL-uri cu capacitate mică de lucru pentru că lucrează şi încet şi îşi dau duhul peste două săptămâni, iar banii vin târziu, după trei-patru luni. Trebuie intervenit rapid, avem firme mari, este posibil prin subcontractări de către Sistem Yapi”, a declarat Cristea.

http://www.impartial.ro/index.php?func=articol&domeniu=Administratie&articol=9

Asta de noutate , o lucrare care nu isi respecta termenele de executie. Nu cred ca mai mira pe nimeni.

PS: Mai bine ar scrie pe panouri data de incepere (estimativa bineinteles) iar la data de finalizare sa puna si ei de pila "candva" :) Macar asa sa stim cu totii ca s-o termina poate, candva in ziele noastre lucrarea respectiva... COntractele cu "baietii destepti" vor ramane intotdeauna pe primul loc la noi, nu avem cum sa schimbam asta...Trist.

• 3 weeks later...

Lucrările ISPA, prelungite cu un an

Doleanţa primarului Dumitru Nicolae, care a declarat recent în cadrul unei conferinţe de presă că primarii unor municipii din România, printre care se află şi el, au cerut prelungirea termenelor de finalizare a lucrărilor demarate în cadrul lucrărilor ISPA, pentru a nu fi pierdute finanţările primite de la Comisia Europeană, a avut ecou.

Astfel, directorul Direcţiei Generale a Autorităţii de Management EX-ISPA din cadrul Ministerului Finanţelor, Giulia Antonescu, a transmis la sfârşitul lunii aprilie o adresă către directorul general al Apă Canal, Gelu Stan, prin care l-a informat că în urma discuţiilor purtate în şedinţa lunară de monitorizare din luna martie şi ţinând cont de informaţiile primite de la Comisia Europeană privitoare la modificarea reglementărilor legate de închiderea proiectelor EX ISPA corespunzătoare programării bugetare 2000 - 2006, societatea locală de furnizare a apei potabile poate solicita prelungirea termenului final de execuţie a lucrărilor. Practic, în adresa respectivă se mai precizează faptul că se poate solicita prelungirea termenului până la data de 31 decembrie 2011 în cazul programelor ISPA semnate de Comisia Europeană începând cu anul 2004, cu condiţia transmiterii unei cereri către serviciile specializate ale Comisiei Europene însoţită de justificările necesare pentru fiecare caz în parte. Reprezentanţii Ministerului Finanţelor Publice solicită ca definitivarea analizei şi solicitarea cererii de prelungire a termenului să fie comunicată ministerului până pe data de 7 mai pentru a fi supusă analizei în cadrul comitetului de monitorizare care va avea loc între 17 - 18 mai.

Un nou termen pentru finalizarea ISPA

Conducerea Apă Canal a transmis pe data de 5 mai către Ministerul Finanţelor Publice cererea prin care solicită prelungirea cu un an, respectiv până la data de 31 decembrie 2011, a termenului de finalizare a lucrărilor ISPA care se fac în municipiul Galaţi, şi care era data de 31 decembrie 2010. Practic, acest lucru înseamnă că lucrările de reabilitare a reţelelor de apă şi canalizare care au transformat străzile Galaţiului în adevărate şantiere de lucru, dar şi lucrările de construcţie a staţiei de tratare şi epurare a apelor uzate şi lucrările de amenajare a canalului colector nu vor mai trebui finalizate până la sfârşitul acestui an, aşa cum se prevedea în contractul încheiat de Primăria Galaţi cu Comisia Europeană şi la care Apă Canal figura ca beneficiar. Nerespectarea termenului iniţial stabilit de Uniunea Europeană, şi anume 31 decembrie 2010, ar fi adus o povară pentru bugetul Galaţiului, deoarece toate lucrările care nu erau finalizate până la sfârşitul anului ar fi urmat să fie continuate pentru a fi finalizate din bugetul Consiliului Local.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.php?func=articol&domeniu=Social&articol=7

O stire care ma lasa rece si care nu ma mira deloc...stiam de cand s-au apucat de lucrari ca nu vor fi finalizate la termen, dar, unii, mai coltosi, au sarit in capul meu: "Ai sa vezi bah fraiere, ca primarele asta, asa batran cum e el, o sa faca bine. Noi il stim de cand era mare in Combinat. Tu esti tanar, naiv, nu stii vorba aia: gaina batrana face ciorba buna". Ete nah, acum sa-i aud iar pe coltosi... :))

• 2 weeks later...

Programul ISPA, prelungit cu un an

* Termenul de finalizare a lucrărilor desfăşurate de firma turcească Yapi se prelungeşte cu un an * Lucrările realizate de Vega trebuie însă terminate în decembrie 2010 *

După trei luni de aşteptare încordată, autorităţile locale răsuflă acum uşurate: termenul limită de finalizare a lucrărilor desfăşurate prin programul ISPA a fost prelungit cu un an de zile, faţă de cel stabilit iniţial (decembrie 2010) prin memorandumul de finanţare.

Autorităţile spun însă că acest lucru nu înseamnă că Galaţiul va avea şantiere, pe străzi, încă un an de zile! Prelungirea cu un an se aplică doar în cazul lucrărilor desfăşurate de firma turcească Yapi, lucrări ce constau în realizarea de noi staţii de epurare a apei uzate şi a colectorului de canalizare interceptor asociat pentru Municipiul Galaţi şi reabilitarea staţiei de tratare a apei potabile, a staţiilor de pompare şi a instalaţiilor conexe în Galaţi.

În cazul în care Comisia Europeană nu ar fi fost de acord să extindă cu un an perioada de finalizare a acestor lucrări, autorităţile locale ar fi fost nevoite să scoată bani din buzunar, la finalul acestui an, deoarece finanţarea europeană s-ar fi oprit.

Ieri, primarul Dumitru Nicolae ne-a dat vestea: „Termenul limită de finalizare a lucrărilor firmei Yapi a fost prelungit cu încă un an de zile. Asta nu înseamnă că şi lucrările de pe străzi, realizate de Vega (la conductele de apă şi canalizare), au o prelungire a termenului de încă un an”.

http://www.viata-libera.ro/articol-Programul_ISPA_prelungit_cu_un_an__2.html

• 2 weeks later...

Nici străzile nu sunt gata la sfârşitul anului!

Aşa crede directorul Apă Canal, Gelu Stan, care a cerut Comisiei Europene prelungirea cu un an a termenului de finalizare şi pentru lucrările realizate de SoaresdaCosta – MonteAdriano - Vega 93.

Aşa cum v-am anunţat deja, Comisia Europeană este dispusă să acorde o prelungire cu un an de zile a termenului de finalizare a lucrărilor realizate prin programul ISPA. O veste extrem de bună, în condiţiile în care, la nivelul municipiului Galaţi, deja sunt întârzieri mari atât la lucrările ISPA de construcţie a staţiei de epurare a apelor uzate şi de modernizare a staţiilor de pompare, cât şi la cele de extindere şi modernizare a reţelei de apă şi canalizare. Dacă europenii nu ar fi de acord cu prelungirea termenului de finalizare, Galaţiul ar fi bun de plată la sfârşitul acestui an pentru contravaloarea tuturor lucrărilor rămase nerealizate. La care s-ar adăuga sumele plătite în avans de europeni, pe diferite proiecte, plus banii acordaţi firmei de consultanţă. Numai asta ne-ar lipsi! Vorbim despre un proiect în valoare totală de 60 de milioane de euro, din care 25 de milioane de euro – pentru staţia de epurare a apelor uzate (desfăşurate de firma Yapi), iar 35 de milioane de euro - pentru refacerea conductelor de canalizare şi apă potabilă (desfăşurate de consorţiul SoaresdaCosta-MonteAdriano-Vega93’).

Nu doar Yapi întârzie, ci şi Vega!

Problema este că, în luna februarie a acestui an, când Primăria municipiului Galaţi a cerut, în scris, o prelungire cu un an a termenului de finalizare al lucrărilor desfăşurate de firma turcească Yapi, municipalitatea credea că doar această firmă va avea probleme în finalizarea la timp a lucrărilor. Acum însă problema s-a complicat şi există semne clare că nici lucrările de extindere şi modernizare a reţelelor de apă şi canalizare nu vor fi gata la timp. „Am refăcut din nou scrisoarea prin care solicităm prelungirea cu un an a termenului de finalizare, dar nu doar pentru lucrările realizate de Yapi, ci şi pentru cele realizate de SoaresdaCosta-MonteAdriano-Vega93. După calculele mele, lucrările pe străzi ar putea să nu fie gata la sfârşitul acestui an, ci să se prelungească două-trei luni şi anul viitor. Însă dacă noi avem acum termenul de finalizare sfârşitul acestui an, tot ce depăşeşte această dată trebuie plătit de la bugetul local... O întârziere atrage după sine altă întârziere a unui proiect pe fonduri structurale, de realizarea de reţele de apă şi canalizare pentru 21 de localităţi din judeţul Galaţi - contract de proiectare de 6.687.262 lei, semnat pe 5 februarie”, ne-a declarat directorul Apă Canal, Gelu Stan.

Acesta nu s-a ferit să prezinte şi stadiul de realizare a lucrărilor prin proiectul ISPA: „Staţia de pompare de la Fileşti, care trebuia să fie gata în martie, are deja derogare până la 1 decembrie 2010, iar stadiul lucrărilor este de 41 la sută, iar staţia de tratare a apelor uzate, care trebuia să fie gata la 18 februarie şi care a primit derogare până la 1 noiembrie 2010 este realizată în procent de 71 la sută”. Asta, în privinţa lucrărilor realizate de firma turcească Yapi. Cât priveşte cele realizate de consorţiul SoaresdaCosta – MonteAdriano - Vega93: „Lucrările sunt realizate în proporţie de 76 la sută şi trebuie finalizate până la 1 noiembrie 2010. De aceea şi cerem o derogare de încă un an; sigur, lucrările nu se vor prelungi pe străzi încă un an, ci câteva luni, însă eu am nevoie de o plasă de rezervă, să ştiu că, dacă depăşim termenul, nu plătim banii din buzunar”.

Gelu Stan mai spune că „pe site-ul Comisiei Europene există o notă prin care se spune că proiectele începute din 2004 şi care, din motive justificate, nu pot fi finalizate până la finele lui 2010, mai pot primi un an derogare” şi că „evident, avem 99 la sută şanse să primim această derogare”. Acel unu la sută însă există...

http://www.viata-libera.ro/articol-Nici_strazile_nu_sunt_gata_la_sfarsitul_anului_2.html

Apă-Canal şi firmele care lucrează la ISPA fac front comun împotriva Primăriei

Werner Michalleck, team leader la IGIP & Carl Bro, consorţiul acordă asistenţă tehnică şi supervizează lucrările de extindere şi modernizare a reţelelor de alimentare cu apă şi de canalizare, finanţate de Uniunea Europeană prin Programul ISPA, a lansat un avertisment serios în direcţia Primăriei. „Autorităţile locale trebuie să aibă în vedere faptul că, dacă nu termină lucrările la timp, vor plăti de la bugetul local pentru continuarea şi finalizarea lor”, a declarat Michalleck.

Michalleck şi Alain LeFebre, consultant PR în acest proiect, au susţinut, miercuri, o conferinţă la sediul Apă-Canal, alături de directorul societăţii edilitare de distribuţie a apei, Gelu Stan.

Pentru că există un risc major ca termenul să fie depăşit, Apă-Canal a cerut Uniunii Europene să prelungească durata proiectului cu un an, până la 31 decembrie 2011. „Dacă nu primim un an de graţie din partea Uniunii Europene, diferenţa de lucrări – circa 8 milioane de euro, au estimat consultanţii – va trebui plătită de Primărie. În plus, pot exista corecţii financiare, adică municipalitatea poate fi obligată să dea înapoi şi banii daţi de UE pentru lucrările care nu au fost încă executate”, a explicat directorul Apă-Canal, Gelu Stan.

Pentru a evita acest scenariu este nevoie ca firmele de construcţii să lucreze mai rapid, dar şi ca municipalitatea să accelereze etapele birocratice ale proiectului. Lentoarea Primăriei împiedică de multe ori desfăşurarea lucrărilor, acuză consultanţii angajaţi în acest proiect. „Acum, de exemplu, avem două probleme. În primul rând, pentru Staţia de Epurare a fost proiectată o gură de deversare în Siret, însă terenul pentru această gură nu ne-a fost furnizat, iar Staţia de Epurare nu poate fi pusă în funcţiune. În al doilea rând, rezervorul pentru alimentarea cu apă şi asigurarea presiunii în zona Traian Nord a fost proiectat acum trei ani, dar nu ne-a fost dat terenul pe care să-l construim”, a afirmat Werner Michalleck, de la IGIP & Carl Bro Consortium.

Directorul Apă-Canal, Gelu Stan, spune că a făcut „o mulţime” de scrisori către Primărie pentru a obţine cele două terenuri, însă până acum nu s-a întâmplat nimic, deşi soluţii există. „La gura de deversare în Siret, terenurile sunt proprietate privată. Primăria ar fi trebuit să le dea proprietarilor alte suprafeţe, ea să le preia pe cele de la Siret şi să ne dea undă verde pentru lucrări”, a declarat Gelu Stan. Problema din Traian Nord are o rezolvare şi mai simplă. „Rezervorul de apă din Traian Nord trebuie amplasat pe un teren care acum aparţine societăţii Transurb, care la rândul ei aparţine Primăriei”, a spus Werner Michalleck.

Interesul şi eforturile locale în scopul accelerării lucrărilor derulate pe proiectul ISPA ar trebui să fie crescute deoarece, chiar dacă UE acceptă prelungirea duratei lucrărilor până în 2011, Primăria tot va scoate bani din buzunar. Câţi – depinde numai de ritmul de lucru. „Banii de la Uniunea Europeană, cele 40 de milioane de euro, se apropie de final şi trebuie să intrăm în banii Primăriei, 20 de milioane de euro. Aceşti bani sunt împrumutaţi de la Banca Europeană pentru Investiţii şi, imediat ce intrăm în ei, încep să curgă dobânzi. De aceea, interesul este să terminăm lucrările într-un timp cât mai scurt, ca să plătim dobânzi cât mai mici”, a explicat Gelu Stan.

http://www.viata-libera.ro/articol-Europenii_de_la_ISPA_urechesc_Primaria_2.html

La fel au facut si cu acel faimos cartier "Cantemir". In campaniile electorale, se bateau cu pumnu' in piept ca au teren, ca nu sunt probleme, toti care au vrut si-au luat o palma de pamant sa-si faca o casa, altii au facut cereri pentru apartamente la bloc...Acu' cica nu e terenul Galatiului, ci al Brailei. Poi bun, si cand aveati proiectul in fata, nu stiati asta? Acelasi tipar il vad si aici. Pentru a-si lua banii de pufuleti (sau de un "Siret"/covrigi in fiecare dimineata la munca), au facut proiecteeee muuuulteee, ca doar avem muuuulti "injineri" angajati "unde trebuie"/unde a avut unchiu' loc...

Tipic urbei noastre...pardon...alesilor nostri...

• 1 month later...

Municipalitatea vrea să continuie lucrările ISPA în Fileşti şi Barboşi

Firma Yapi a intrat în faliment şi a fost cumpărată de grupul englez Grifon

Primarul Galaţiului, Dumitru Nicolae, a declarat că a primit acceptul verbal pentru a putea accesa o finanţare din partea Uniunii Europene în vederea continuării programul ISPA - care vizează modernizarea infrastructurii subterane de canalizare.

Continuarea programului ISPA în judeţul Galaţi va avea la dispoziţie fondurile de 129 milioane de euro. Destinaţia acestor sume, în municipiul Galaţi, este: realizarea unei noi trepte de epurare la staţia de tratare a apei şi amenajarea reţelei de canalizare în cartierele Fileşti şi Barboşi. "Până acum nu am avut bani decât să facem o staţie cu două trepte de epurare, cu noul program sperăm să mai facem o nouă treaptă. Pe lângă aceste obiective am în plan să realizez şi canalizarea în cartierele Fileşte şi Barboşi", a explicat Dumitru Nicolae.

Firma turcească Yapi a intrat în faliment şi a fost cumpărată de grupul englez Grifon

În ceea ce piveşte ISPA 1, în acest moment sunt finalizate 76 la sută din lucrările de a reţeaua de canalizare, lucrări executate de VEGA 93. La Staţia de Epurare sunt terminate 72 la sută din totalul lucrărilor executate de firma din Turcia, Yapi. "Aici sunt probleme cu societatea care execută lucrările, este vorba de firma Yapi care a intrat în faliment. Societatea a fost cumpărată de un grup englez, Grifon, şi aşteptăm ca firma britanică să bage banii în antreprenor pentru a porni lucrările", a declarat primarul.

Pe lângă aceste lucrări mai sunt deschise şantiere şi la Staţia de Pompare.

Dumitru Nicolae a spus că speră să până în vara lui 2011 toate lucrările din cadrul ISPA să fie finalizate.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Municipalitatea_vrea_sa_continuie_lucrarile_ISPA_0_297570632.html

• 2 weeks later...

Lucrările la staţia de epurare a Galaţiului sunt în pericol

Gălăţenii vor avea de aşteptat un an în plus până când oraşul va beneficia de staţii moderne de pompare a apelor uzate. În plus, pentru întârzierea de un an, bugetul municipalităţii riscă să rămână mai sărac cu până la 40 de milioane de euro. Vina o poarta firma turcă „Sistem Yapi”, care a intrat în faliment.

Situaţie gravă

Conform primarului Dumitru Nicolae, staţia de tratare a apelor uzate trebuia inaugurată încă 18 februarie, însă nu este realizată decât în proporţie de73%. Lucrările de modernizare a staţiilor de pompare de la Şerbeşti şi Fileşti sunt făcute abia în proporţie de 41%. Pentru aceste lucrări, Primăria a obţinut de la UE o prelungire cu un an a termenului de finalizare. „Avem probleme mari cu Sistem Yapi care a intrat în faliment. Firma a intrat în imposibilitate de plată pentru că a investit în proiecte imobiliare cu case de vacanţă, iar piaţa de profil a scăzut şi nu au mai are bani. Societatea a fost cumpărată de un grup englez, Grifon, şi aşteptăm ca firma britanică să bage banii în antreprenor pentru a porni lucrările”, a declarat primarul Nicolae.

Gravitatea problemei a fost confirmată şi de Gelu Stan, directorul Apă-Canal. Potrivit acestuia, banii de la Uniunea Europeană (40 de milioane de euro) sunt pe terminate şi trebuie să se intre în banii Primăriei - 20 de milioane de euro. „Aceşti bani sunt împrumutaţi de la Banca Europeană pentru Investiţii şi, imediat ce intrăm în ei, încep să curgă dobânzi. De aceea, interesul este să terminăm lucrările într-un timp cât mai scurt, ca să plătim dobânzi cât mai mici”, a explicat Gelu Stan.

Mai mult, dacă turcii nu finalizează la timp lucrările, Primăria va plăti contravaloarea tuturor lucrărilor nerealizate, sumele plătite în avans de europeni, dar şi banii acordaţi firmei de consultanţă. Primăria Galaţi va plăti 8 milioane de euro dacă nu finalizează la termen lucrările la reţelele de apă şi canalizare

Autorităţile locale se disculpă şi când vine vorba de modul în care s-a organizat licitaţia. „Nu noi am decis ca firma Sistem Yapi să fie câştigătoare, ci Ministerul Finanţelor. S-au expus prea mult cu o firmă. În ecuaţia aceasta a contat preţul cel mai scăzut”, ne-a declarat directorul Apă Canal.

Trataţi ca nişte sclavi

Nemulţumiţi de firma turcă sunt şi cei 120 de muncitori. Nu o dată, ei şi-au manifestat la Inspectoratul Teritorial de Muncă nemulţumirea în chestiuni ce privesc acordarea sporurilor pentru orele suplimentare şi protecţia muncii. „Ne-am săturat să lucrăm de două ori în acelaşi loc. Nu suntem asiguraţi, oricând se poate produce un acident. De ce să ne punem vieţile în pericol?”, ne-a spus Nicu Baciu, muncitor al firmei Sistem Yapi. Totodată, angajaţii sunt supăraţi că nu şi-au primit la timp salariile şi ameninţă cu proteste. „Dacă săptămâna aceasta nu ne primim salariile, vom ieşi în stradă. Turcii îşi bat joc de noi. Suntem trataţi ca nişte sclavi”, a mai adăugat Nicu Baciu.

Nici Vega 93 nu stă mai bine

Primarul a recunoscut că şi firma gălăţeană Vega '93 are întârzieri în programul de lucrări şi se încearcă astfel prelungirea termenului de finalizare. „Lucrările la reţeaua de apă şi canalizare sunt realizate în proporţie de 76 %. Ne-au încurcat inundaţiile şi iarna lungă. Într-o variantă optimistă, lucrarea va fi gata în vara anului 2011. Ne agităm la UE să obţinem amânarea prelungirea termenului de finalizare şi sunt convins că o vom obţine”, a spus primarul Dumitru Nicolae.

Reamintim că proiectul ISPA are o valoare totală de 60 de milioane de euro, din care 25 de milioane de euro pentru staţia de epurare a apelor uzate, iar 35 de milioane de euro pentru reţelele de canalizare şi apă potabilă.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Dezvaluiri-_Parjol_otoman_marca_-Yapi_0_305969461.html

„Avem probleme mari cu Sistem Yapi care a intrat în faliment. Firma a intrat în imposibilitate de plată pentru că a investit în proiecte imobiliare cu case de vacanţă, iar piaţa de profil a scăzut şi nu au mai are bani. Societatea a fost cumpărată de un grup englez, Grifon, şi aşteptăm ca firma britanică să bage banii în antreprenor pentru a porni lucrările”, a declarat primarul Nicolae.

Prea tare... Adica n-are bani, dar banii europeni au intrat in alta parte?

• 4 weeks later...

Lucrările ISPA au fost mult întârziate. Staţia de epurare a oraşului este în pericol

Conform directorului SC Apă Canal, Gelu Stan, lucrările la reţeaua de apă şi canalizare şi cele la staţia de epurare a apelor uzate sunt întârziate din cauze naturale şi financiare. De pildă, staţia de tratare a apelor uzate trebuia inaugurată încă 18 februarie, însă nu este realizată decât în proporţie de 73%. Lucrările de modernizare a staţiilor de pompare de la Şerbeşti şi Fileşti sunt realizate abia în proporţie de 41%.

Conform graficelor, la lucrările la reţeaua de apă şi canalizare, efectuate de Vega 93, se întregistrează întârzieri de două luni. Contractorul a prezentat un grafic care arată că, în ritmul de lucru de până acum, este nevoie de o prelungire a termenelor cu nouă luni. Vega 93 a mai cerut, de asemenea, devierea traficului pe strada Domnească, între intersecţiile acesteia cu străzile Brăilei şi Gării astfel încât să se poată lucra şi pe acest segment.

Lucrările realizate de Sistem Yapi sunt în pericol deoarece firma turcă a a intrat în imposibilitate de plată şi a fost cumpărată de un grup englez, Grigon. „Yapi e în faliment şi a fost cumpărată de o firmă britanică şi aşteaptă să capitalizeze partea de construcţie. Au probleme financiare mari şi mulţi bani de plătit furnizorilor din România şi firmelor cu care au colaborat. De la noi au primit întotdeauna banii pe ceea ce au lucrat. Am cerut ca cele două firme să lucreze în două schimburi pentru a putea finaliza la timp lucrările", a spus viceprimarul Nicuşor Ciumacenco.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Lucrarile-ISPA-intarziate_0_320967988.html

Daca inchid si Domneasca chiar ca se duce dracului de tot traficul in orasul asta! Aia de la Vega sunt chiar nesimtiti! Dupa ce ca n-au terminat craterul ala de pe Balcescu colt cu Brailei acum vor sa distruga si Domneasca! :angry: