dcp100168 Posted September 11, 2008 Posted September 11, 2008 Producătorii de struguri, la mâna samsarilorAnul acesta, producţia de struguri din judeţul Galaţi se anunţă una destul de bună, însă este mai mult decât evident că strugurii nu vor ajunge la un preţ rezonabil pe piaţă din cauza intervenţiei samsarilor. Producătorii nu au reţele de desfacere, marfa este uşor perisabilă (n‑ai cum să o depozitezi), iar intermediarii stau la cotitură. Un exemplu relevant este acela că sâmbăta trecută strugurii de masă se vindeau, în pieţele de la marginea satelor Cosmeşti şi Nicoreşti, cu între 90 de bani şi 1 leu pe kilogram, în vreme ce aceeaşi marfă costa în pieţele gălăţene de trei ori mai mult: între 2,5 şi 3 lei pe kilogram. Dacă nici asta nu e speculă, atunci ce mai e?http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=26779
Recommended Posts