Jump to content

Chiar e nevoie să vorbim şi să scriem corect româneşte?

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Flieder, ţi-am dat exemple din DOOM 2. Cu ce argumente mai concrete voiai să vin? Voiai să trec în dreptul citatelor pagina? Mă bucur că te iei de formă, încercând să ignori fondul. E normal să citesc numai "ce-i nou în DOOM" că doar n-am înnebunit să-l iau din scoarţă-n scoarţă.

Ai fi putut mentiona sursa. Din cate observi, asa se procedeaza CORECT!

Oricine poate da o cautare pe google dar nu toata lumea poate fi originala. Daca ai fi explicat ce anume te deranjeaza, as fi acceptat tacit nemultumirile tale.

În ceea ce priveşte 'discriminarea' de care mă acuzi, află că eu nu sunt jurnalist să am vreo obligaţie de obiectivitate şi nici nu ţin să impun punctul meu de vedere. Cei care se simt n-au decât să aducă propriile argumente. Oricum, se pare că n-ai auzit de dreptul la liberă exprimare.

Era discriminare dacă mă legam numai de o singură categorie, dar prostia e generală, nu e specifică rromilor, ţăranilor. Şi îmi susţin afirmaţia: prostia a stat la baza redactării 'noului' DOOM.

Dreptul la libera exprimare il are oricine, dar eu am tinut sa te atentionez ca nu este bine sa faci discriminari, de orice natura ar fi ele. Chiar te-am rugat frumos. Eu inteleg ca esti la varsta cand trebuie sa ai dreptate, dar totusi...era doar o rugaminte. Tu faci cum consideri de cuviinta... si invata sa accepti atunci cand altii te clasifica intr-un fel sau altul.

Cred ca-mi pierd timpul cu tine sa te faci sa intelegi niste lucruri aparent banale.

Anonim Uite, asta n-o stiam (referitor la constructii vs propozitii) si ma bucur ca am aflat ceva nou. Stiu doar ca studiam astfel de sintaxe.

Eu rog un admin să te înveţe câte ceva despre acel netiquette despre care tu sigur n-ai auzit. Dacă voiai să îţi spun de unde am citat ceea ce am şi pus între ghilimele, trebuia să o spui direct. Nu mi-am asumat acele afirmaţii.

• 4 weeks later...

Cu siguranta ,, este nevoie sa vorbim / scriem corect romaneste " ! Folosind un limbaj de lemn , cu elemente de argou , jargon sau prescurtari ciudate , ajungem , ca in timp , sa consideram ca aceasta este limba noastra !! Chiar daca mai gresim , macar trebuie sa ne straduim !!!

• 2 weeks later...
nu shtiu daca e nevoie sa scrii romaneste dar shtiu sigur ca e obligatoriu... pentru ca vorbitul, scrisul e prima imagine a unui om....poate scrisu nu, dar vorbitul cu siguranta... si in mod sigur avem nevoie sa nu creada lumea ca suntem analfabeti... :)

Doar să creadă? Aha, deci aşa de ochii lumii... ;)

Cum eu am o parere foarte buna despre Romania si o iubesc...(deh, bilele negre le primesc romanii, societatea in care traim, nu Romania...), eu prefer sa scriu corect romaneste.Si daca totusi nu scriu cu diacritice prefer ca macar atunci cand am cuvintele "s-a" or "sa" sa scriu corect gramatical... :)

E destul de usor, in primul rand demonstrezi ca stii a scrie romaneste si in al doilea rand demonstrezi ca ai o scoala totusi...

nu shtiu daca e nevoie sa scrii romaneste dar shtiu sigur ca e obligatoriu... pentru ca vorbitul, scrisul e prima imagine a unui om....poate scrisu nu, dar vorbitul cu siguranta... si in mod sigur avem nevoie sa nu creada lumea ca suntem analfabeti... :)

Buna Maria.

Sa inteleg ca regula nu se aplica "shi" in cazul tau? :lol: Renunta la "sh", nu da bine deloc.

Offtopic. Felicitari pentru treaba pe care o faceti la Geenie Cafe. Este cafeneaua mea preferata, pe care o frecventez destul de des. Spor la treaba!!

• 3 months later...

V-ă provok s-ă comenta-ţi!

Noile mijloace media ne arată adevărata dimensiune a dezastrului din limba română actuală. Sigur aţi citit comentarii ale utilizatorilor pe internet. Şi aţi mai citit şi SMS-urile afişate pe burtieră de televiziuni la diverse emisiuni. Sau, asta da distracţie!, dedicaţiile de la televiziunile de muzică, mai ales cele de manele. Dacă n-aţi văzut nicio greşeală de limbă înseamnă că faceţi parte din categoria celor care produc aceste texte. Noi, ceilalţi, vedem cum limba română e siluită în ultimul hal şi abandonată în spaţii publice. Iar acuzele, pentru că e musai să avem şi vinovaţi, nu le aduc celor care scriu aceste mesaje. Ei n-au nicio vină, alţii sunt de blamat: de la şcoala care i-a trimis în societate cu handicapul limbii până la cei care gestionează aceste spaţii publice de violat gramatica şi bunul-simţ. Pe rând, acum:

Şcoala românească pare să producă doar extreme: ori olimpici internaţionali, ori analfabeţi cu diplomă. (Evident, exagerez puţin, de dragul argumentaţiei). Clasa de mijloc, „nici-geniile-nici-proştii”, ori nu există, ori preferă să îşi vadă de traiul liniştit, într-o lume lipsită de dedicaţii, SMS-uri şi comentarii imbecile pe site-uri (a nu se înţelege că toate comentariile sunt imbecile). Să ne întoarcem la şcoală. Zilele trecute, un coleg m-a rugat să îl ajut cu nişte teste la Limba română, pentru un prieten. Vă spun sincer că mi-am prins urechile. Şi nici nu ştiu dacă am reuşit să îi ofer notă de trecere. De ce? Pentru că testul cuprindea numai şi numai excepţii de limbă, capcane şi cuvinte acceptate în dublă formă. Câţi dintre noi folosesc perfectul simplu, persoana I singular de la verbul „a înfige”, de la „a coase”, sau „a cosi”? Aaa, aveţi probleme în a afla care sunt formele? Chinuiţi-vă puţin! Dar, în acelaşi timp, încercaţi să vă imaginaţi ce simte un elev de gimnaziu când caută aceste răspunsuri, ştiind că poate să primească un patru pentru ezitare. Nu spun că perfectul simplu e inutil de învăţat, departe de mine acest gând. Problema e că mulţi dintre profesori insistă asupra acestor forme grele, folosite rar, în loc să îi înveţe pe aceşti viitori producători de dedicaţii, SMS-uri şi comentarii să nu mai scrie „mam”, „ma-i”, „sunte-ţi” şi câte şi mai câte inepţii. Din nou exagerez: nu m-aş mira să găsesc vreun SMS cu textul „înfipsei un par şi mam cărat”. Nu insistaţi, celelalte două forme de perfect simplu nu vi le spun.

Gazdele acestor dedicaţii, SMS-uri şi comentarii sunt, de asemenea, părtaşe la acest dezastru lingvistic. Şcoala le-a dat muniţia, site-urile şi televiziunile le-au oferit poligonul. Gazdele acestor producţii ce tăvălesc limba română cu neruşinare au grijă să interzică prin intermediul unor programe computerizate sau prin cenzură directă cuvinte precum p***, m***, dar permit mesaje de genul „ma-i sunte-ţi”. Ambele genuri de derapaje lingvistice sunt la fel de periculoase.

Greşelile se transmit, sunt preluate, folosite din nou până când devin regulă a unei limbi subterane. Din păcate, limba subterană preia încet, încet controlul şi probabil nu va mai trece multă vreme până când gramatica oficială va face concurenţă neloială celei neoficiale. Poate că n-ar fi rău un test naţional de limbă pentru a se stabili în ce măsură suntem afectaţi ca popor.

Pentru cei care citesc acest text pe internet: v-ă provok s-ă comenta-ţi!

Taxaţi-mă! (Ăsta e scris corect, vă asigur).

http://www.viata-libera.ro/articol-V-a_ ... -ti_2.html

• 4 weeks later...

"Câţi dintre noi folosesc perfectul simplu, persoana I singular de la verbul „a înfige”, de la „a coase”, sau „a cosi”? Aaa, aveţi probleme în a afla care sunt formele? Chinuiţi-vă puţin! Dar, în acelaşi timp, încercaţi să vă imaginaţi ce simte un elev de gimnaziu când caută aceste răspunsuri, ştiind că poate să primească un patru pentru ezitare. Nu spun că perfectul simplu e inutil de învăţat, departe de mine acest gând."

daca te duci si locuiesti ceva vreme in oltenia, vei invata perfectul simplu foarte bine :d

daca te duci si locuiesti ceva vreme in oltenia, vei invata perfectul simplu foarte bine :d

Sau nu. Am stat in Craiova anul trecut pntru o perioada destul de lunga cat sa inteleg ca nici ei nu stiu a-l folosi corect. :d

Cum eu am o parere foarte buna despre Romania si o iubesc...(deh, bilele negre le primesc romanii, societatea in care traim, nu Romania...), eu prefer sa scriu corect romaneste.Si daca totusi nu scriu cu diacritice prefer ca macar atunci cand am cuvintele "s-a" or "sa" sa scriu corect gramatical... :)

E destul de usor, in primul rand demonstrezi ca stii a scrie romaneste si in al doilea rand demonstrezi ca ai o scoala totusi...

Imi aduc aminte sper sa nu ma insel totusi parca despre Ministrul Finantelor era vorba,care nu stia sa calculeze TVA-ul dintr-o suma.Sunt atat de multi prosti cu scoala in tara asta de nu mai pot respira,si majoritatea ne conduc.Sunt atat de multe persoane care vorbesc asa de frumos si corect gramatical dar care au un caracter ce lasa de dorit.Prefer sa fac o greseala doua dar sa fiu OM!De ex pana acum un an sau 2 sa zic eu nu am stiut ca pluralul de la "geaca" este "geace"si bat la pariu ca majoritatea folosesc pluralul "geci"...chiar este cineva care stie DEX-ul la perfectie si nu greseste deloc?Hai sa fim mai ingaduitori un pic...

De ex pana acum un an sau 2 sa zic eu nu am stiut ca pluralul de la "geaca" este "geace"si bat la pariu ca majoritatea folosesc pluralul "geci"...chiar este cineva care stie DEX-ul la perfectie si nu greseste deloc?Hai sa fim mai ingaduitori un pic...

o sa se schimbe după uz ;) cum s-au schimbat aragazuri, gagice, capşune, cireşe, etc.

...Imi aduc aminte sper sa nu ma insel totusi parca despre Ministrul Finantelor era vorba,care nu stia sa calculeze TVA-ul dintr-o suma...

offtopic:

:lol:

Era vorba despre Sebastian Bodu... ( Preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF) )

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sebastian_Bodu

Mi se pare ca intr-o emisiune de-a lui Turcescu a fost pus sa calculeze TVA-ul la o anumita suma... si chiar n-a fost in stare s-o faca !!! Cred ca stia Turcescu... ce stia! :lol::o :!:

• 1 month later...
  • 1 month later...