Jump to content

Chiar e nevoie să vorbim şi să scriem corect româneşte?

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Si profesorii sunt oameni si isi adapteaza creatiile in functie de situatie. Daca ar fi fost mai literar nu s-ar fi potrivit contextului. Din punct de vedere gramatical omul a respectat toate regulile.

• 2 months later...

=)) sau :YMSICK:

O educatoare amenintata cu concedierea dupa ce a scris ''bacaloriat'' si ''supravechetor''

O educatoare din Botosani ar putea fi concediata din cauza unor greseli de ortografie. Femeia, care preda in municipiul Dorohoi, a intrat in atentia conducerii Inspectoratului Scolar Judetean (ISJ) Botosani, dupa ce a scris o nota explicativa cu foarte multe greseli, relateaza Agerpres. Ea a participat ca supraveghetor la examenul de Bacalaureat sustinut, in aceasta vara, la Colegiul National ''Grigore Ghica'' Dorohoi, insa, in urma unor nereguli, a fost pusa sa dea o nota explicativa.

Cadrul didactic, al carui nume nu a fost dat publicitatii, a scris ''bacaloriat'' in loc de bacalaureat si ''supravechetor'' in loc de supraveghetor. ''Sa facut aceste erori fara intenti'', a mai scris educatoarea in actul depus la presedintele Comisiei de examen.

''Este foarte grav. Este o situatie hilara, dar, in acelasi timp, este o situatie tragica. Sunt niste erori impardonabile de scriere. Este o eroare ca a intrat in sistem un asemenea cadru didactic'', a declarat inspectorul general adjunct al ISJ, Daniel Botezatu.

hotnews.ro

• 1 year later...

Lecţie modernă de gramatică

Mă-ta are cratimă

Eram prins la birou, dar cu mintea pe afara

Voiam sa ma plimb, sa ma bucur de vara

Dar totul-ntr-o clipa s-a schimbat

Cand Shoby4u din Fetesti m-a injurat

Krem

Cei mai pudici dintre voi sa-nchida ochii sau fereastra

C-o sa-mi bag si-o sa imi scot pana-nvatati ceva din asta

Cand scrii "baga-mi-as p**a", cratima-i stapana

Baga-ti-o in orice, dar nu-n limba romana

Pune frana

Tu n-ai decat sa faci cum vrei, dar

Te rog nu folosi "decat" in loc de "doar".

Da un share pe la prieteni ca sa ne mai faci un view

C*c*tu' n-are "k" cum chiuveta n-are "q"

E seceta de litere si sper sa vina o ploaie

Sa-nmugureasca iarasi "i"-ul in "m**e" si "c***e"

Piesa asta nu-i romantica, e chiar foarte pragmatica

Lasam o noua tactica de a-nvata gramatica

Refren:

Desi e antipatica apelam la matematica

Minusul de-acolo e cratima-n gramatica

E doar o despartire, te rog nu-ti iesi din fire

Si nu varsa o lacrima ca "ma-ta" are cratima

Krem:

Nu e nimic pe lumea asta la fel

Ca viata PE CARE o am in cartier

In jocul asta mare de care pe care se pare

Ca-i e pe cale sa dispara "pe"-ul din zare

Apropo, pentru bagabontii care se respecta

"Sa" liniuta "ti f*t norocul" e formula corecta

Sunt convins, daca n-ar fi dat Pruteanu ortul popii

Azi mi-ar scoate ochii ce priveste copil cop copy-paste

Intr-o competitie online daca vrei,

Propun sa-nlocuim "copii" cu "puradei"

Ma-ta are cratima

Ma-ta are cratima

Ma-ta are cratima

Ma-ta are cratima

Ma-ta are cratima

Ma-ta are cratima

Mama n-are cratima

Dar ma-ta are cratima

Asta a fost tot draga Internet

Data viitoare cand ne-njuri fa-o corect

Bate-n tastatura pana ramai fara deste

Sunt patru "i" in "m*rtii ma-tii", foloseste-i

Sector 7, Krem

Ce cratïma are ma-ta!

http://www.versuri.r...re cratima.html

:))

Edited by toto

• 4 weeks later...

Ajutoooor, sunt eu, limba romana!

Mai casc din cand in cand ochii pe la canalele TV romanesti si ma crucesc. Prin media romaneasca s-a oplosit o generatie de reporterasi semi-analfabeti, scosi pe banda, bag seama, de asa numitele scoli de televiziune, dar carora, judecand dupa produsul finit, ar fi mai potrivit sa li se spuna ”scoli de meserii”. Nu cred ca ar fi ceva contrar vreunei legi din Romania, ca pe diplomele ziaristilor-reporterilor-cititorilor de pe prompter, sa scrie ca au absolvit Scoala de meserii jurnalistice ”Reporterul de pe Lipscani”, cursuri intensive de 2 saptamani. Dupa cum stim, Bacalaureatul il pot sustine si dupa ce intra la facultate, ca doar nu s-or desfiinta acum sutele de universitati romanesti, pentru ca vreo 65 la suta dintre candidati n-au luat bac-ul nici anul asta!

Inainte vreme, obisnuiam sa spun ca profesorii de limba romana care au scos asemenea specimene pe piata mass media, ar trebui sa se sinucida! Eram si eu tanara, de, si inflacarata! Cu timpul, mi-am revizuit gandirea si am realizat ca profesorii nu au nici o vina ca pe loaze le-a durut in cot de gramatica, limba si literatura. Ele, loazele, sunt dovada ca daca vrei, poti sa reusesti intr-o meserie care nu mai are nimic de-a face cu pasiunea, talentul si, nu in ultimul rand, cu priceperea in a folosi corect limba materna, ci a da din coate, a te impinge suficient cat sa-i bagi in gura microfonul, accidentatului intins pe targa ori mai stiu eu carui smecher de prin fotbal, venit sa faca poze in fata Parchetului General.

De fapt, poate sunt nedreapta in a-i acuza doar pe cei mai tineri de atac armat si omor calificat la adresa limbii romane. Sunt figuri care stapanesc micul ecran de ani de zile, dar care nu reusesc sa depaseasca, prin relatarile lor, nivelul unor liceeni de clasa a 12-a. In presa scrisa- cata mai exista- situatia e oarecum diferita, dar nu pentru ca scartza-scartza pe hartie sunt mai breji, ci pentru ca exista Sfanta Corectura. Stiu din proprie experienta cam ce vad ochii unui corector, si credeti-ma, oamenii astia ar trebui declarati martiri in viata. Cati mai sunt, ca, daca e sa ne luam dupa procentul promovatilor la bac, si tagma corectorilor va fi din ce in ce mai saracuta. Si, zau asa, vai de ziarele care vor avea nevoie de corectori care sa-i corecteze pe corectori!

Si ca sa vedeti ca nu vorbesc aiurea-n tramvai, o sa aduc probe care sa demonstreze cum crimele impotriva limbii romane au fost premeditate, si ca biata comoara, scoasa din adancurile in care era infundata, a fost mai intai abuzata si apoi macelarita fara mila. Drept pentru care propun ca autorii sa beneficieze de pedeapsa cea mai grea prevazuta de lege in astfel de situatii: sa puna, nene, mana pe carte!

Asa ca 3, 2, 1… incepem!

• Tortul a cantarit 50 de kg si o inaltime de 2,6 m
  • Pretul variaza undeva la 95 de lei
  • In casa de langa unde a ars, este o casuta foarte mica
  • In cateva momente, aici se va incepe lucrarile pentru doborarea recordului mondial
  • Casa lui Caragiu, ceruta de sotie
  • La Complexul Acvatic Brasov este foarte aglomerat, incontinuu vin persoane pe usa, cel putin 5-6 persoane
  • Atacatorul, cu fata infasurata intr-un fular dar si cu un cozoroc, a luat-o la fuga
  • Medic beat de garda la Urgente (???)
  • Copilul a cazut, sub privirile naucitoare ale vecinilor
  • Hotelierii profit de soare, de oamenii care au venit la mare sa bea o racoritoare ori sa stea la soare
  • In jurul jumatatii lunii urmatoare, pensiile se vor da la timp
  • Tragedie in lumea muzicii. Cantaretul american Tony Martin , contemporan cu Frank Sinatra, a murit astazi, la varsta de 98 de ani ( aici se impune o precizare: Tony Martin a fost o legenda a muzicii mondiale, un cantaret fara pereche. Dar chiar si asa, toti suntem datori cu o moarte, iar cand moartea vine si te ia la 98 de ani, cred ca nu ar trebui sa mai fie nici o tragedie, nici o surpriza!)
  • Nimeni nu a stiut numarul de bani din portofelul victimei
  • … cu ajutorul unei firme personalizate
  • … la anumite intervale orale
  • Un magazin de incaltaminte din Marea Britanie vinde pantofi pentru copii cu tocuri de 13 cm
  • Daca oamenii sunt tot mai ciudati in fiecare zi, de ce n-ar fi si legumele la fel?
  • Protestatarul da acceptabil din cap (in traducere, protestatarul este de acord sa discute cu un negociator)
  • Camerele se pot roti mai mult de 360 de grade
  • In 2003, sotul lui Brigitte Sfat a suferit un infarct, iar ea a ramas cu toate bunurile
  • Asa cum v-am spus si datzile precedente…
  • Un francez a castigat de 2 ori la Loterie in 15 ani. Sansele unui astfel de castig sunt de 365 milioane la 1!
  • Scoala nu mai incepe la 7 ani, ca pana acum, ci la 6!

Ma rog, ar fi mii si mii de exemple, s-ar putea face un serial cu sute de episoade, dar, evident, am si eu o viata de trait, plus ca nu le pot cuprinde pe toate. In plus, trec printr-o etapa de lehamite, de sila si de protest fata de cei care, platiti cumva sa apere limba romana, ajuta la uciderea ei, prin indiferenta: membrii Consiliului National al Audiovizualului. Nu cred ca doar limbajul dur, vulgar, trebuie sanctionat, ci si cel sarac, modest si alterat gramatical. Si daca, intr-o zi, veti auzi strigate de ajutor din difuzoarele televizoarelor voastre, sariti si intindeti-i o mana bietei limbi romane.

blogulucimpoca.ro