dcp100168 Posted September 12, 2008 Posted September 12, 2008 Navele au găsit clienţi pentru taxele piperateScumpii ani de masteratCel mai scump masterat din istoria Universităţii "Dunărea de Jos" are clienţi. Este vorba despre studiile postuniversitare de la Facultatea de Nave, unde cei doi ani de studiu îi vor costa, în total, pe cei admişi la taxă, 12.000 de lei noi (120 de milioane de lei vechi). Chiar la această sumă, s-a înregistrat concurenţă la admitere şi s-au ocupat toate cele 30 de locuri la taxă, nu doar cele 34 subvenţionate de la buget. Masteratul se numeşte "Arhitectură navală", iar cursurile se vor desfăşura în limba engleză. "Am avut concurenţă, chiar au fost câţiva declaraţi respinşi. Este vorba despre un masterat european, absolvenţii acestor cursuri fiind foarte căutaţi pe piaţa muncii din UE. Chiar dacă taxa e destul de ridicată faţă de celelalte facultăţi (n.r. - 2100 de lei pe an), am avut candidaţi, însă trebuie să ştiţi că oricum suma stabilită de noi este în continuare sub nivelul alocaţiei bugetare", a explicat decanul Facultăţii de Nave, prof. dr. Adrian Lungu. Conducerea facultăţii celei mai scumpe din Galaţi spune că oricum nu poate scoate prea multe locuri la taxă întrucât nu vrea să facă rabat de la calitate.http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=26800
Mikka Posted September 13, 2008 Posted September 13, 2008 Poate nu inteleg io: 2 ani de master 12.000 lei. Apoi vine precizarea ca taxa pe an e de 2.100 lei... :?:
dcp100168 Posted September 13, 2008 Author Posted September 13, 2008 Poate nu inteleg io: 2 ani de master 12.000 lei. Apoi vine precizarea ca taxa pe an e de 2.100 lei... :?:2.100 e taxa la celelalte mastere
Recommended Posts