Jump to content

Farul Constanţa - Oţelul Galaţi 1-1

dcp100168

Recommended Posts

Farul Constanţa - Oţelul Galaţi 1-1

Echipa Oţelul Galaţi a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), partida susţinută sâmbătă, în deplasare, în faţa formaţiei Farul Constanţa, contând pentru etapa a IX-a a Ligii I. Pentru Farul a marcat Chico, în minutul 11, iar pentru Oţelul a înscris Vitaici, în minutul 70. În minutul 11, Chico a şutat fără preluare, la colţul scurt, şi balonul s-a oprit în plasă, portarul Kolev fiind surprins de execuţia fotbalistului de la Farul. În minutul 70, oaspeţii au restabilit egalitatea în urma unui şut cu boltă expediat de Vitaici, de la aproximativ 60 de metri, care a speculat faptul că Vlas era ieşit dintre buturi.

Golul lui Vitaici - http://www.gsptv.ro/viewVideo1.php?vide ... ol_Vitaici

Farul si Otelul au remizat in urma unui joc disputat, pe alocuri spectaculos in cel de-al doilea mitan. Farul a deschis relativ repede scorul, in minutul 10, atunci cand in urma presiunii constantene, Chico suteaza din 15 metri la coltul scurt al portii aparate de Kolev. Au urmat 30 de minute de o slaba calitate tehnica, singura ocazie venita pana la fluierul menit sa semnaleze pauza venind din partea lui Paraschiv care a reluat cu capul o centrare periculoasa a lui Viglianti. Galatenii pun presiune pe poarta gazda inca din startul reprizei secunde, atunci cand Paraschiv si Salagean il incearca pe Vlas cu doua suturi puternice din afara careului constantean. Vitaic reuseste sa aduca zambetul pe buzele lui Grigoras dupa ce inscrie un gol superb de la 60 de metri, balonul sutat de croat trecand peste Vlas si oprindu-se in plasa portii gazda. Corpodean ia o decizie curajoasa si il elimina pe Bourceanu dupa un fault asupra lui Barbu, iar avantului otelarilor ii sunt taiate aripile. Rezultat echitabil intre doua echipe muncitoare, care si-au dorit cel putin un punct din aceasta partida.

Farul : Vlas - Farmache, Barbu, Schiopu, Maxim - Voiculet, Rusmir ('89 Alibec), Fatai ('40 Parvu), Teekloh - Mendy ('82 Mendy), Chico. Antrenor: Ion Marin.

Otelul : Kolev - Carja, Costin, Jelev, Salagean - Bourceanu, Paraschiv, Nogo ('46 Tismanaru), Viglianti - Pena ('89 Romeo Stancu), Iovita ('27 Vitaic). Antrenor: Petre Grigoras.

Cartonase galbene : Fatai, Schiopu, Parvu / Viglianti. Cartonas rosu : Bourceanu.

Arbitru : Sorin Corpodean

http://www.sport365.ro/Liga_I_etapa_9__ ... 72032.html

Declaratii dupa meci

Petre Grigoras: In primul rand trebuie sa spun ca sunt multumit de punctul castigat. Trebuie sa recunosc ca in prima jumatate de ora, Otelul a avut cea mai slaba perioada de cand sunt eu antrenor, o evolutie stearsa, fara orizont, cu multe greseli. Daca intalneam Farul intr-o forma buna, trebuia sa fie 3-0 din prima repriza. In partea a doua, am jucat altceva, am reusit acel gol de senzatie, care se intampla o data la 10 ani, iar in final, poate nemeritat, puteam chiar castiga, cand a avut Pena o ocazie mare, dar nemultumitului i se ia darul pentru ca nu meritam sa castigam. Din pacate am pierdut si un jucator important, pentru perioada urmatoare, pe Bourceanu si ne asteapta un program infernal cu CFR, Steaua, Dinamo, Timisoara, Urziceni si Brasov si plecam cu sansa a doua in fiecare partida. Pana la urma acesta este fotbalul si e bine cand joci prost si castigi puncte.

Ion Marin: Din pacate nu avem motive sa ne bucuram, chiard aca nu a fost un joc stralucit pot spune ca Farul a muncit ca sa obtina cele trei puncte, erau foarte importante si am fost aproape sa le castigam. Nu am reusit sa ne desprindem, sa facem 2-0 si sa incheiam jocul si a aparut si golul de senzatie de la 60 de metri. In final am mai avut o ocazie si cam atat. Eu cred ca meritam sa castigam, dar regretele sunt tardive. Situatia este neplacuta pentru ca ne-am dus pe -5, iar in urmatoarele doua partide din deplasare, la Dinamo si la Iasi, sa jucam pe viata si pe moarte sa recuperam punctele.

http://www.sport365.ro/Conferinta_de_pr ... 72038.html

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.